Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινήτου και capital controls


thanosrx8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, οντως μενουν στο αρχειο του αθενός και δηλώνεται η αξία αλλα εαν σε καλέσουν για έλεγχο απαιτούνται! Εμενα λοιπον που με κάλεσαν σκάλωσε εκει και ψαχνόταν η τυπισσα...  καταλογος με εμπορικές αξίες ειτε το πιστευεις είτε όχι υπηρχε απο τον οδδυ αλλα ήταν οτι να ναι (το δικο μου το έδινε πολύ παραπάνω απο οτι ειχε στην αγορά).

Η ουσία είναι ότι δεν σε κάλεσαν για τον λόγο που άφησες να εννοηθεί(δλδ επειδή τους φάνηκε μικρό το τίμημα που δηλώσατε), σε κάλεσαν για έλεγχο είτε δειγματοληπτικά, είτε γιατί τους φάνηκε ύποπτο κάτι άλλο.

 

Παντως το οτι τη γλυτωσες εσυ δε λεει κατι... ησουν τυχερός και δεν ασχολήθηκαν με τη δήλωση σου!

Πως ακριβώς "τη γλίτωσα" δλδ? Ένα αυτοκίνητο μπορείς να το αγοράσεις πάμφθηνα για πολλούς λόγους, επειδή έχει ανάγκη ο πωλητής, επειδή έχει ελλείψεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό με τη δηλωθήσα αξία του αυτοκινήτου που λέτε δεν έχει καμία βάση.

Έχω πχ ένα αυτοκίνητο στο όνομά μου του οποίου η εμπορική αξία σήμερα είναι ας πούμε 10 χιλιάρικα.Ωραία;

Έχω οικονομικά προβλήματα και θέλω άμεσα μετρητά και αναγκάζομαι εν γνώση μου να το δώσω όσο όσο για να εξυπηρετήσω το χρέος μου σε κάποιον.

Ποιος με υποχρεώνει στη δήλωση της μεταβίβασης να το "σκοτώσω" πχ στην τιμή των 5000 ευρώ ή και ακόμα χαμηλότερα;

Εδώ ολόκληρα ακίνητα πολλαπλάσιας αξίας απότι ένα αυτοκίνητο έχουν πωληθεί σε τιμές ουσιαστικά χάρισμα για τον πολύ απλό λόγο οτι ο πωλητής έχει περιέλθει σε οικονομική αδυναμία και χρειάζεται άμεσα μετρητό.

Τι θα σου πουν δηλαδή αν σε καλέσουν στην εφορία; Γιατί το σκότωσες το ακίνητο σε τόσο εξευτελιστική τιμή; ΄Η αντίστοιχα το αυτοκίνητο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...