Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Προσφατα εβαλα vdsl στον οτε και μου εδωσαν το speedport entry 2i. ZTE ειναι νομιζω σωστα? Ειναι αξιοπρεπες σαν ρουτερ? Ξερω πως οσα δινει ο οτε γενικα δεν ειναι για πανω απο 15ευρω, αλλα τεσπα... Ρωταω γιατι με τα adsl εχουμε ταλαιπωρηθει παρα πολυ. Ειχαμε της forthnet thomson v8 που δουλευε πενα, χαλασε, εβαλα ενα της hol απο ενα φιλαρακι, πηγαινε χαλια, εβαλα του οτε, πηγαινε ακομα χειροτερα, αγανακτησα και αγορασα καινουργιο αλλα μη ξεροντας πολλα για ρουτερ μου βγηκε μαπα (ενα thomson ηταν και αυτο), και τελικα βρηκα ξανα απο φιλο το θρυλικο v8 της thomson και επιτελους βρηκα την υγεια μου. Για να μη περναω τα ιδια και με vdsl θελω να μου πειτε αν ξερετε κατα ποσο βασταει το συγκεκριμενο ρουτερ, αλλα και ενα αξιοπρεπες σε περιπτωση που μας βγει μαπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εν λογο ρουτερ ειναι καινουριο. Οχι δεν ειναι ΖΤΕ. Στο αδερφο σα'ι'τ  adslgr.com, φιλος που το δοκιμασε αναφερε οτι εχει πολυ καλη συμπεριφορα οταν το "τσιτωνεις" με πολλες εργασιες μαζι (ανεβοκατεβασματα, βιντεο, σερφαρισμα, κ.λ) κατι που ποναγε το προηγουμενο μοντελο. Επισης ενας αλλος χρηστης ανεφερε προβλημα στο κλειδωμα ταχυτητας (του δουλευε μεχρι 30Mbps και οχι 50 που πληρωνε)..

 

Βασικα αφου το εχεις παρει βαλτο πανω και πες μας εντυπωσεις... Εσεις πλεον θα κρινετε την αποδοση, αλλα και θα διαφωτισετε την κοινοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Την 30αρα εβαλα οποτε πιστευω δεν θα εχει θεμα. Μακαρι να μπορει να τα καταφερνει οταν συνεδομαστε ολοι γιατι εχουμε 3 pc και 4 κινητα και αν τυχον μπουνε ολα μαζι γιοκ το νετ... Ακομη και οταν 1 υπολογιστης παιζει ονλινε παιχνιδι, οι αλλοι 2 σερνονται. Θα σας πω τις εντυπωσεις μου μολις με το καλο ενεργοποιηθει η συνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

 

Προσφατα εβαλα vdsl στον οτε και μου εδωσαν το speedport entry 2i. ZTE ειναι νομιζω σωστα? Ειναι αξιοπρεπες σαν ρουτερ? Ξερω πως οσα δινει ο οτε γενικα δεν ειναι για πανω απο 15ευρω, αλλα τεσπα... Ρωταω γιατι με τα adsl εχουμε ταλαιπωρηθει παρα πολυ. Ειχαμε της forthnet thomson v8 που δουλευε πενα, χαλασε, εβαλα ενα της hol απο ενα φιλαρακι, πηγαινε χαλια, εβαλα του οτε, πηγαινε ακομα χειροτερα, αγανακτησα και αγορασα καινουργιο αλλα μη ξεροντας πολλα για ρουτερ μου βγηκε μαπα (ενα thomson ηταν και αυτο), και τελικα βρηκα ξανα απο φιλο το θρυλικο v8 της thomson και επιτελους βρηκα την υγεια μου. Για να μη περναω τα ιδια και με vdsl θελω να μου πειτε αν ξερετε κατα ποσο βασταει το συγκεκριμενο ρουτερ, αλλα και ενα αξιοπρεπες σε περιπτωση που μας βγει μαπα.

 

γενικα μην περιμενεις οτι ειναι ενα ρουτερ σαν του εμποριου.ο παροχος πρεπει να κρατησει το κοστος χαμηλο.οποτε ναι του εμποριου ειναι καλυτερα.απο την αλλη ευτυχως δεν ειναι σαν τα παλια zte πχ 108.>κατα καιρους κοιτα και για Firmware update γιατι βγαινουν που και που.κατα τα αλλα το δοκιμαζεις εσυ να δεις αν θα σε καλυψει σε αυτα που θες.τα thomson εχουν σαν μεγαλο + την σταθεροτητα τους οπως και τα technicolor.επισης για το Vdsl θελει σωστη καλωδιωση.δες αυτο το Link

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

τωρα το v8 ναι επαιζε καλα.αυτο που σου βγγηκε μαπα μπορει να ηταν κανα  V7 που να ειχε και κανα παλιο Firmware 7.x.x.x.ακομα και σε αυτα καλο ειναι να περνας τα τελευταια firmware ειδικα για το v7.

αν σου βγει μαπα σε νορμαλ λεφτα υπαρχει της tp link το 9980.μετα υπαρχει και Draytek 2760 αλλα πολλα τα λεφτα.150+

Το εν λογο ρουτερ ειναι καινουριο. Οχι δεν ειναι ΖΤΕ. Στο αδερφο σα'ι'τ  adslgr.com, φιλος που το δοκιμασε αναφερε οτι εχει πολυ καλη συμπεριφορα οταν το "τσιτωνεις" με πολλες εργασιες μαζι (ανεβοκατεβασματα, βιντεο, σερφαρισμα, κ.λ) κατι που ποναγε το προηγουμενο μοντελο. Επισης ενας αλλος χρηστης ανεφερε προβλημα στο κλειδωμα ταχυτητας (του δουλευε μεχρι 30Mbps και οχι 50 που πληρωνε)..

 

Βασικα αφου το εχεις παρει βαλτο πανω και πες μας εντυπωσεις... Εσεις πλεον θα κρινετε την αποδοση, αλλα και θα διαφωτισετε την κοινοτητα..

μηπως δεν συγχρονιζε 50 αυτος ή ηταν αλλο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει ως τώρα δεξιά αριστερά το Speedport Entry 2i το δίνουν και για τις 50άρες συνδέσεις αλλά ακόμα δεν τις υποστηρίζει. Με firmware update "σύντομα" θα γίνει και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε 24άρα γραμμή είχα βάλει ένα παλιό siemens και με παίδευε, συγχρόνιζε 9-10 mbps.  Mόλις έβαλα το speedport, η ταχύτητα σταθεροποιήθηκε πάνω από το 11 mbps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τις αρχικες εντυπωσεις μου (σαν κατοχος πλεον) για το συγκεκριμενο ρουτερ...

Δουλευα απο τον Φλεβαρη το το speedport 724 (δωρο ενος φιλου τεχνικου του ΟΤΕ). Χτες εδωσα πισω το μπαζο ΖΤΕ που μου ειχαν δωσει στο αρχικο συμβολαιο που ειχα κανει με τον ΟΤΕ (εχω ADSL απο KV, και κλειδωνω σε VDSL 24/1) που εκανα και πηρα το Entry 2i. Σαν μια γρηγορη εμπειρια μπορω να πω τα εξης...

1. Πολυ καλο Qos. Kατεβαζω φουλ ταχυτητα (2,7mb/s) και "κυκλοφοραω" στις σελιδες σαν να μην τρεχει τιποτα. Με το 724 ειχα προβλημα.

2. Σταθερο στην ταχυτητα. Με το speedport 724 ξεκινουσα να κατεβασω απο το ftp του ΟΤΕ ενα αρχειο, και η ταχυτητα ενω αρχιζε απο 2,6 - 2,7mb/s σε μερικα δευτερολεπτα επεφτε και εμενε στα 2,1-2,2mb/s, και σπανιως ξανανεβαινε. Με το Entry 2i μενει σχεδον καρφωμενο στα 2,7...

3. Το Entry 2i μου "κοβει" upload και δεν ξερω γιατι. Ενω ο συγχρονισμος του ειναι 1024 (και με max μαλιστα να του δινει περιπου 19-20mbps) χτυπαει μεχρι 105kb/s , ενω το 724 μου εφτανε και τα 130kb/s. Ομως με το 724 οταν ηταν max σερνονταν το PC. Με το Entry οπως και στο κατεβασμα ετσι και στο upload δεν κολλαει πουθενα ακομα και στο μεγιστο upload. H διαφορα μαλιστα φαινετε και στο speedtest, που με το 724 με εβγαζε στα 0,97mbps σταθερα (οπως φαινετε και στην υπογραφη μου), ενω με το Entry, δεν ξεπερναει με τιποτα τα 0,83mbps...

Γενικα παντως (απο μια πρωτη ματια) ειναι αξιολογο ρουτερ με αρκετα καλυτερο μενου απο το 724. Για οτιδηποτε αλλο παρατηρησω θα ενημερωσω και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει ως τώρα δεξιά αριστερά το Speedport Entry 2i το δίνουν και για τις 50άρες συνδέσεις αλλά ακόμα δεν τις υποστηρίζει. Με firmware update "σύντομα" θα γίνει και αυτό.

κανονικα υποτιθεται οτι ολα τα vdsl2 router παιζουν νομιζω 100 mbit max.τωρα να εχει φτιαχτει αυτο το ρουτερ και να μην υποστηριζει 50αρα συνδεση τοτε απλα No comment.δηλαδη αν εχουν φτασει στο σημειο να βγαζουν ρουτερ και να θελει firmware update για αυτα αυτονοητα τοτε i give up.την επομενη φορα και ενα αμαξι 1000αλογα αλλα να πηγαινει με 100.στο επομενο Update θα πιανει τα 300.

 

Εγώ σε 24άρα γραμμή είχα βάλει ένα παλιό siemens και με παίδευε, συγχρόνιζε 9-10 mbps.  Mόλις έβαλα το speedport, η ταχύτητα σταθεροποιήθηκε πάνω από το 11 mbps. 

α.αν ειναι πολυ παλιο το ρουτερ σημαινει παλιο chipset οποτε λογικο ειναι ενα πιο καινουριο ρουτερ ειτε adsl ειτε adsl/vdsl ναπαιζει καλυτερα.

Να πω και εγω τις αρχικες εντυπωσεις μου (σαν κατοχος πλεον) για το συγκεκριμενο ρουτερ...

Δουλευα απο τον Φλεβαρη το το speedport 724 (δωρο ενος φιλου τεχνικου του ΟΤΕ). Χτες εδωσα πισω το μπαζο ΖΤΕ που μου ειχαν δωσει στο αρχικο συμβολαιο που ειχα κανει με τον ΟΤΕ (εχω ADSL απο KV, και κλειδωνω σε VDSL 24/1) που εκανα και πηρα το Entry 2i. Σαν μια γρηγορη εμπειρια μπορω να πω τα εξης...

 

1. Πολυ καλο Qos. Kατεβαζω φουλ ταχυτητα (2,7mb/s) και "κυκλοφοραω" στις σελιδες σαν να μην τρεχει τιποτα. Με το 724 ειχα προβλημα.

 

2. Σταθερο στην ταχυτητα. Με το speedport 724 ξεκινουσα να κατεβασω απο το ftp του ΟΤΕ ενα αρχειο, και η ταχυτητα ενω αρχιζε απο 2,6 - 2,7mb/s σε μερικα δευτερολεπτα επεφτε και εμενε στα 2,1-2,2mb/s, και σπανιως ξανανεβαινε. Με το Entry 2i μενει σχεδον καρφωμενο στα 2,7...

 

3. Το Entry 2i μου "κοβει" upload και δεν ξερω γιατι. Ενω ο συγχρονισμος του ειναι 1024 (και με max μαλιστα να του δινει περιπου 19-20mbps) χτυπαει μεχρι 105kb/s , ενω το 724 μου εφτανε και τα 130kb/s. Ομως με το 724 οταν ηταν max σερνονταν το PC. Με το Entry οπως και στο κατεβασμα ετσι και στο upload δεν κολλαει πουθενα ακομα και στο μεγιστο upload. H διαφορα μαλιστα φαινετε και στο speedtest, που με το 724 με εβγαζε στα 0,97mbps σταθερα (οπως φαινετε και στην υπογραφη μου), ενω με το Entry, δεν ξεπερναει με τιποτα τα 0,83mbps...

 

Γενικα παντως (απο μια πρωτη ματια) ειναι αξιολογο ρουτερ με αρκετα καλυτερο μενου απο το 724. Για οτιδηποτε αλλο παρατηρησω θα ενημερωσω και παλι...

καλα το zte το παλιο κανα 108 θα ηταν σιγουρα για πεταμα.για το παλιο speedport ειχαν βγει πολλα firmware updates .δεν ξερω αν με το τελευταιο διορθωνοταν τιποτα.τωρα δεν ξερω αν τα σκαμπανεβασματα ηταν λογω wireless αν ησουν με wireless.
το φυσιολογικο ειναι να εισαι στα 105 Kilobytes/second για 1mbit ανεβασμα παρα 130.οσο πιο πολυ πιταρει το Upload βεβαια
τοσο πιο πολυ κοβει και το download ειδικα αμα ειναι απο torrent που ανοιγει πολλα connections.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αλλαγη απο Forthnet στον ΟΤΕ , συγχρονισμος απο 15 στο 10-11 (πιθανος λογος το snr , και fastpath που ηταν προενεργοποιημενο) αλλα περα απο αυτα εχει παρα πολλα προβληματα στην φορτωση ιστοσελιδων , αργει υπερβολικά λες και κραταει καποια cache για να τις ανοιξει γρηγορα . Συνδεσα παλι το Technicolor (εχω 2 vdsl routers χωρις να εχω vdsl , yolo) και τωρα παει καλα αν και ο συγχρονισμος επεσε λιγο ακομη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το snr ειναι σιγουρα ενας λογος.αν δεν θες fast path ζητα interleave να κερδισεις λιγο.6 margin δεν ξερω αν θα σου βαλουν αλλα μπορεις να το ζητησεις. 9 νομιζω οτι ειναι το minimum που εδιναν  ως τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητησα αντικατασταση στο Modem με το Technicolor οι ιστοσελιδες ανοιγουν κανονικά , οποτε δευτερα θα παω να παραλαβω καινουριο *ελπιζω οχι παλι το ιδιο Speedport* . Ζητησα να γυρισω σε Interleave και το μονο που καταφερα ηταν να αυξησω το ping μου κατα 30 στο Dota 2 :P Καμια αλλαγη στον συγχρονισμο , οχι οτι με ενδιαφερει υπερβολικά το 11->15 απλα αν γινοταν γιατι οχι . Μιλησα με την πρωτη "τεχνικο" του ΟΤΕ η οποια εμπιστευοταν μαλλον καποιον μεντορα ανα τακτα διαστηματα για να απαντησει στις ερωτησεις μου του τυπου "εχω fastpath θα ηθελα να δοκιμασω να το απενεργοποιησω μηπως συγχρονισει καλυτερα" και να μου επαναλαμβανει πως δεν εχω και το βλεπει καθαρα πως ειναι "24αρι προφιλ" ενας θεος ξερει τι σημαινε αυτο :P Ωραια συζητηση τουλαχιστον θα μου αλλαξουν το Modem .


*Τελικα μετα απο 15 λεπτα της ειπαν τι ειναι το fastpath και μου ειπε πως εχω δικιο*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα απο αλλαγη fast path σε interleave θα πρεπε να κερδισεις σε συγχρονισμο εκτος αν σου αλλαξαν margin.ρουτερ θα σου δωσουν το speedport entry 2.δνε ξερω αν εχεις ηδη αυτο ή αν εχεις το 724 speedport.το 24αρι profile ειναι οτι ειναι free μεχρι 24mbit.οκ μας φωτισε:P.ασχετο με το fast path.το τι εχεις φαινεται απο το ping.ping πχ 10-11 με interleave δεν παιζει.30 ping με interleave ναι.

10-12 και δεν ξερω αρχιζει να ειναι fast.αν δεν αλλαξε κατι δες παλι το margin δες και το Ping αλλιως στειλε email.αν ανεβηκε το ping λογικα σε αλλαξε αλλα πρεπει να παρεις και στον συγχρονισμο λιγο τα πανω αλλιως παιζει να βαλαν κανα 11margin απο 9 οποτε ενα και το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Speedport 2i ειχα και αυτο ξαναπηρα ;P τελικά δεν ηταν προβληματικό το modem απλα εχει ενα θεματακι με το DNS πρεπει να ορισεις εσυ manual DNS γιατι καθε φορα σε σελιδες που δεν υπαρχουν στην cache ξαναζηταει dns και γενικα καθυστερει αρκετά , οποτε εβαλα manually το dns του ΟΤΕ στα settings για το lan και ετσι δουλεψε για ολες τις συσκευες . Η λυση δεν ειναι δικη μου την βρηκα ψαχνοντας στο adsl.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...