Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ισχύει οτι δινουνε ενα mini ups για να μη ξεμενεις απο τηλ οταν πεφτει το ρευμα? εχει παρει κανενας τι φαση ειναι

ειχα και εγω την απορια και ειναι ενα Powerbank απλα βγαζει 12 Volt Και λενε κραταει κανα διωρο Plus

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=168882&d=1459268509&thumb=1

http://www.conceptum.gr/index.php/eksoplismos/mini-ups

Σε εχασα εντελως ομως.

 

Δεν καταλαβα τιποτα απ' οτι λες.

 

Εγω ξερω αυτο που μου ειπαν στην cosmote οτι δηλαδη οπως ειχα συνδεδεμενο το adsl 2+ router μου θα εχω και τωρα εν ολιγης θα συνδεσω απλα εκει που ειχα το adsl 2+ router το vdsl router τοσο απλα χωρις να αλλαξω απολυτως τιποτα αλλο.

θα το δεις οταν σου δωσουν το ρουτερ.παντως οσοι πηγαν vdsl τους εκαναν voip οποτε θελει στην χειροτερη απλα να βαλεις ενα καλωδιο απο το ρουτερ στο Phone του splitter και θα παιξει το τηλεφωνο.ρωτησε τους αν θα ειναι voip.απλα ειτε voip ειτε οχι για να παρεις τα μεγιστα πρεπει να γινει αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δοκιμασε και αλλο browser.Hard reset εκανες οποτε δεν φταιει το ρουτερ αφου μπαινεις και απο το κινητο.πριν κανεις τις αλλαγες εμπαινες κανονικα στο ρουτερ?β.εισαι σιγουρος οτι επιασε το hard reset?μπορει να φταιει και το kis2017.δοκιμασε αν θες να το σβησεις.εχω πετυχει και περιπτωσεις πιο παλια με zone alarm που το εκλεινες τo firewall και ηταν σαν να μην το ειχες κλεισει.ή δοκιμασε απο safe mode with networking να δεις.επισης προσοχη με Firewall windows.

.

Το απεγκατεστησα και έστρωσε, τώρα θα κάνω rule και όλα κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και εγω την απορια και ειναι ενα Powerbank απλα βγαζει 12 Volt Και λενε κραταει κανα διωρο Plus

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=168882&d=1459268509&thumb=1

http://www.conceptum.gr/index.php/eksoplismos/mini-ups

θα το δεις οταν σου δωσουν το ρουτερ.παντως οσοι πηγαν vdsl τους εκαναν voip οποτε θελει στην χειροτερη απλα να βαλεις ενα καλωδιο απο το ρουτερ στο Phone του splitter και θα παιξει το τηλεφωνο.ρωτησε τους αν θα ειναι voip.απλα ειτε voip ειτε οχι για να παρεις τα μεγιστα πρεπει να γινει αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Αρχικα δεν μιλησα ποτε για cyta αλλα για cosmote vdsl.

Εσυ μου λες να δω manual απο τη cyta.

 

Μα εγω δεν θελω να εχω voip τηλεφωνο γιατι αν πεσει το ρευμα δεν θα εχω σταθερο.

 

Δεν θελω voip τηλεφωνο γενικοτερα.

 

Και απ' οτι μου ειπαν στο cosmote support δεν θα εχω.

 

Οσο αφορα το για να παρω τα μεγιστα τι ακριβως εννοεις?

 

Γιατι οσο πας τα μπερδευεις και ποιο πολυ δεν μπορεις να μας πεις με πολυ απλα λογια τι εννοεις οχι με εννοιες κ.τ.λ. με απλα λογια.

Επειδη εσυ ξερεις απο δικτυα κ.τ.λ. δεν σημαινει οτι ξερουν ολοι.

 

Παντως με βαση αυτα που μου ειπαν στο cosmote support αν δεν το ζητησεις δεν σου δινουν voip τηλεφωνια.

Και η συνδεσμολογια ειναι ιδια ακριβως με αυτη του adsl 2+.

 

Τωρα το οτι εσυ λες οτι δεν ειναι ιδια να μου επιτρεψεις να πιστεψω ποιο πολυ το cosmote support παρα εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια! Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει στο πώς κανουμε την 4η θυρα lan λειτουργικη στο εν λογω ρουτερ? Διαβασα οτι γινεται να μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικα και οχι για το οτε τιβι αλλα δεν βρισκω το πώς.. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα γυρισα ΟΤΕ απο wind και εχω το συμπαθητικό αυτο ρουτερακι. εχω ενα προβλημα ομως που δεν ειχα "τοσο" με wind.  οταν ειναι συνδεδεμενος ο αδερφος μου στο λαπτοπ και κανει απλο browsing ε τοτε εχω 600 ping στα games Καθε φορα που φορτονει κατι. αμα ανοιξει δε youtube ασε. υπαρχει κατι να κανω μεσα απο το router ωστε να ειναι πιο balanced το bandwidth? η κανα netlimiter να του φυτεψο χωρις να το παρει χαμπαρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το πώς να κάνω το wifi off σε speedport entry 2i ????

 

θελω να συνδέσω ένα mikrotik RB2011UAS-2HnD

και να στήσω εκεί το δίκτυο σε cafe !!!!

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση...

μόνο το wlan μπροστά αλλά αυτό είναι ??

20151228121608_telekom_speedport_entry_2

ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ OFF ΤΟ wifi στο παραπάνω εργαλείο??? Γνωρίζει κάποιος????

ειναι το WLAN τελικά!!!! γνωρίζει κάποιος σίγουρα???

ΑΥΤΌ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ...ΤΟ ΜΠΟΥΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!

 

ΤΗΑΝΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας πρόβλημα με το ρούτερ?
Εμένα μετά από λίγες ώρες ενώ είμαι συνδεδεμένος στο ρούτερ δεν μου δίνει ίντερνετ.

πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το ρούτερ.
Την πρώτη φορά νόμιζα ότι ήταν θέμα κινητού αλλα το κάνει και σε αλλα 2 κινητά και λίγο πιο σπάνια στο λάπτοπ.

Έχω καταλήξει να κάνω 4-5 φορές την μέρα επανεκίνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα. προσφατα μου εδωσε ο οτε και μενα το συγκεκριμενο ρουτερ. ρυθμισα ddns ολα κομπλε και πορτα 9 για wake on lan. με το παλιο ρουτερ το zte h108ns και teamviewer λειτουργουσε το wol αλλα με το speedoport οχι. καταφερε κανεις να το κανει να δουλεψει ? α και στατικη ip στο pc εβαλα επισης.. οτι εκανα με το παλιο ρουτερ το εκανα και με το speedport αλλα δεν..

 

δευτερη ερωτηση. συνεδεσα το zte sto speedport με ethernet και ισως τοτε να δουλευει το wol μεσω του zte. εβαλα αλλη Ip στο zte ωστε να μπορω να μπαινω στις ρυθμισεις του ξεχωριστα. πως γινεται να προωθησω το πακετο εκ του Internet απο το ενα ρουτερ στο αλλο και τελικα στο pc ? 

Επεξ/σία από Silvershot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Το απεγκατεστησα και έστρωσε, τώρα θα κάνω rule και όλα κομπλε

Μια χαρα.:)

Αρχικα δεν μιλησα ποτε για cyta αλλα για cosmote vdsl.

Εσυ μου λες να δω manual απο τη cyta.

Μα εγω δεν θελω να εχω voip τηλεφωνο γιατι αν πεσει το ρευμα δεν θα εχω σταθερο.

Δεν θελω voip τηλεφωνο γενικοτερα.

Και απ' οτι μου ειπαν στο cosmote support δεν θα εχω.

Οσο αφορα το για να παρω τα μεγιστα τι ακριβως εννοεις?

Γιατι οσο πας τα μπερδευεις και ποιο πολυ δεν μπορεις να μας πεις με πολυ απλα λογια τι εννοεις οχι με εννοιες κ.τ.λ. με απλα λογια.

Επειδη εσυ ξερεις απο δικτυα κ.τ.λ. δεν σημαινει οτι ξερουν ολοι.

Παντως με βαση αυτα που μου ειπαν στο cosmote support αν δεν το ζητησεις δεν σου δινουν voip τηλεφωνια.

Και η συνδεσμολογια ειναι ιδια ακριβως με αυτη του adsl 2+.

Τωρα το οτι εσυ λες οτι δεν ειναι ιδια να μου επιτρεψεις να πιστεψω ποιο πολυ το cosmote support παρα εσενα.

το pdf απο την cyta ειναι γενικα για την καλωδιωση του vdsl.Δεν χρειαζεται να εχεις cyta για να κανεις την σωστη καλωδιωση.
απλα ειναι ενα ετοιμο guide.
β.ο οτε οταν πας σε kv σε γυρναει σε Voip για διαφορους λογους εκτος αν το ζητησεις εσυ να μην  σε παει για καποιο λογο.
για να παρεις τα μεγιστα στο vdsl πρεπει και η καλωδιωση να μην εχει bridge taps.για αυτο και το Pdf.
αν καποιος δεν μπορει να καταλαβει λογω γνωσεων το pdf της cyta τοτε δεν μπορω να το εξηγησω με πιο απλα λογια.
η συνδεσμολογια του vdsl δεν ειναι ιδια με την τυπικη του adsl.δεν πρεπει να υπαρχουν παραλληλα καλωδια .οσο περισσοτερα παραλληλα
καλωδια τοσο χανεις ειτε σε ταχυτητα ειτε σε margin αναλογως διαφορα.
για το τελευταιο τωρα μπορεις πολυ ευκολα να πιστεψεις το cosmote support δεν εχω κατι παραπανω να σου αποδειξω.
αν ο τροπος σου δεν ηταν αυτος που ειναι θα καθομουν και 10 ωρες να σου γραψω γιατι η καλωδιωση του adsl ειναι διαφορετικη
απο του vdsl.
σε καθε περιπτωση αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις μπορεις να διαβασεις το pdf της cyta και να δεις ποιος εχει δικιο οπως
μπορεις να δεις και αυτο
δεν εχω να πω κατι παραπανω.
ps καλως η κακως το 90 τις 100 των ατομων που ειναι σε support δεν εχουν δει ουτε πως ειναι το dslam>πανε πανω σε μια περπατημενη λυση 1,2,3.

Καλημερα και καλη χρονια! Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει στο πώς κανουμε την 4η θυρα lan λειτουργικη στο εν λογω ρουτερ? Διαβασα οτι γινεται να μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικα και οχι για το οτε τιβι αλλα δεν βρισκω το πώς.. Ευχαριστω!

η τελευταια θυρα παιζει σε αλλο vc και καπου μεσα στο ρουτερ  εχει επιλογη ποια ethernet ανηκει που.το βασικο ειναι οτι δεν ξερω αν μπορεις να το αλλαξεις χωρις admin στοιχεια ή αν ειναι κλειδωμενο.

προσφατα γυρισα ΟΤΕ απο wind και εχω το συμπαθητικό αυτο ρουτερακι. εχω ενα προβλημα ομως που δεν ειχα "τοσο" με wind.  οταν ειναι συνδεδεμενος ο αδερφος μου στο λαπτοπ και κανει απλο browsing ε τοτε εχω 600 ping στα games Καθε φορα που φορτονει κατι. αμα ανοιξει δε youtube ασε. υπαρχει κατι να κανω μεσα απο το router ωστε να ειναι πιο balanced το bandwidth? η κανα netlimiter να του φυτεψο χωρις να το παρει χαμπαρι 

γενικως ζητα και Fast path για να παιζεις καλυτερα αλλα μετα μπορεις να κανεις και qos στο router + Netlimiter στο Pc να δεις αν θα βελτιωθει.καλο ειναι εσυ να εισαι με καλωδιο ethernet και οχι με wireless

Καλησπέρα παιδιά.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το πώς να κάνω το wifi off σε speedport entry 2i ????

 

θελω να συνδέσω ένα mikrotik RB2011UAS-2HnD

και να στήσω εκεί το δίκτυο σε cafe !!!!

 

thanx

γιατι δεν το κλεινεις μεσα απο το Interface.

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσω την θύρα stb σαν κανονική θύρα? Ευχαριστώ.

το απαντησα λιγο πιο πανω

Έχει κανένας πρόβλημα με το ρούτερ?

Εμένα μετά από λίγες ώρες ενώ είμαι συνδεδεμένος στο ρούτερ δεν μου δίνει ίντερνετ.

πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το ρούτερ.

Την πρώτη φορά νόμιζα ότι ήταν θέμα κινητού αλλα το κάνει και σε αλλα 2 κινητά και λίγο πιο σπάνια στο λάπτοπ.

Έχω καταλήξει να κάνω 4-5 φορές την μέρα επανεκίνση.

μηπως υπαρχει κανα Firmware update?hard reset δοκιμασες να το κανεις?μηπως απλα κολλαει το wireeless?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...