Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός, Euroleague 2015/16


MiDiMiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβλεψουλα για αυριο:

Νικη επι της Ζαλγκιρις με το hype του ΟΑΚΑ, διθυραμβικα αρθρα για τον Ραντουλιτσα || Παβλοβιτς || Φελντειν || Γιανκοβιτς ή οποιον αλλον ανυπαρκτο δωσει ενα καλο παιχνιδι, διθυραμβικα αρθρα και για τον Τζορτζεβιτς που εξοστρακισε με μαεστρικο τροπο καθε ιδεα του Κραπικας, με παροτρυνσεις για υπομονη απο τον κοσμο και για ροστερ που οταν θελει μπορει (παρασυνθημα οτι δεν χρειαζονται μεταγραφες) κλπ .

Μεχρι το επομενο εκτος εδρας.

 

Αν ερθει ηττα λογικα τελειωνει και η υπομονη για συγκεκριμενα προσωπα μεσα στην ομαδα, μιας που τα επιχειρηματα "ηττα εντος προγραμματος", "ανωδυνη 30ρα", "μονο καλο μπορει να κανει μια τετοια ηττα" κλπ, δεν πειθουν ουτε 10χρονο πλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^...το "χάιπ" "του ΟΑΚΑ" ήταν όταν είτε υπήρχαν παικταράδες (πχ Μήτσος, Φώτσης) μαζί με καλά συμπληρώματα (πχ Γκιστ, Λάσμε, Ματσιούλις) ή έστω με "ανεκτούς" κατιμάδες (ονόματα δεν χρειάζονται). Αυτήν όμως την στιγμή οι παικταράδες έχουν 35ρίσει, είναι πνιγμένοι από το ελλιπές ρόστερ/πλάνο/διαχείριση, ο Γκιστ είναι απών, ο Καλάθης θα παίξει με νάρθηκα σε σπασμένο δάχτυλο (ενώ ταυτόχρονα ο Βροντοσαβρούλιτσα κάνει τον Κινέζο - του 'μεινε μάλλον κουσούρι, ο Άγιος Παύλοβιτς θέλει παραπάνω κι από θεία επιφοίτηση για να ξαναγυρίσει η παλιά του μπασκετική πίστη και να μη βγάζει τη δική μας μαζί με τα μάτια του στεφανιού) - και οι λοιποί είναι πρασινοκέρατοι (sic) που ουδεμία σχέση έχουν με τον "νόμο του ΟΑΚΑ". Για να μην προσθέσω ότι κι ο Σάλε μοιάζει τάλε-κουάλε με τον περσινό -ιτς

(...ιτς μπάσκετ σα να μην ξέρουν, προπονητικά, αυτά τα παιδιά πάντως...Ο άλλος πέρσι έπαιζε με 6-7 όταν είχε 9-10, κι αυτός φέτος όταν χρειάζεται να τον επαναφέρουνε στην πραγματικότητα θυμίζοντάς του ότι "ναι βρε Κόουτς - αλλά αυτοί θα μας κάνουν φάουλ βρε", δείχνει να είναι πιο διακοσμητικός κι από τη φαλάκρα του. Μάταια πήγε κι ο καϋμένος ο Μήτσος να του πει "άι ντοντ νόου ιφ άι χαβ δε πας, ε" και τελικά αποφάσισε να του πει μέσα στο παρκέ "άει χάσου τζορτζεβάκι" και να σουτάρει α-λα Μπάνε...)

 

Το λοιπόν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει κόσμος που βασίζεται στην περίφημη "αύρα" για να ΕΛΠΙΖΕΙ ότι λόγω αυτής ΔΕΝ θα χάσει αύριο ο ΠΑΟ. Προσοχή, δεν λέω ότι ΘΑ χάσει, να εξηγούμαστε ε. Αλλά την μαύρη μου αλήθεια να πω, για 49%-51% τον κόβω αύριο τον ΠΑΟ. Μην πω δηλαδή ότι κι αυτό μπορεί να είναι ΚΑΙ το σκορ...

 

Τεσπα, φυσικά μακάρι και να κερδίσει, αν και τίποτε δεν θα...κερδίσει έτσι - πέραν από παράταση χρόνου. Διότι όσο και ψαρούκλα να είναι η Καρσί, μέσα στο γήπεδό της δεν νομίζω να χάσει. Όσο για την δε Κουμπαν του Μίστερ Μπαρτζώ, το θεωρώ αστείο να νομίζει κανείς ότι "τα πνεύματα του ΟΑΚΑ θα πλανέψουν το μυαλό του Ντρέιπερ, του Βορονοφ, του Ντιλέινι, του Κλαβέρ"...

Κοντολογίς, δνε τον βλέπω τον ΠΑΟ να περνάει φέτος. Αυτό που "περίπου" έλεγε ο Μητς ΠΕΡΣΙ δηλαδή : "ας περάσουμε στους 16 και βλέπουμε". Ε φέτος δεν το βλέπω να βλέπουνε. Όχι γιατί δεν θέλω, όχι γιατί "δεν του αξίζει" - αλλά γιατί είναι αποδεκατισμένος από ελλείψεις, και δη στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Κοντολογίς, όλα τελείωσαν φέτος. Και συγκεκριμένα όταν ο Βλακούλιτσας έχασε μέσα από τα χέρια του την μπάλα που του έστειλε ο Μήτσος. Αν δεν την είχε χάσει, κάτι ίσως γινόταν.

 

(Ως γνωστόν - αλλά να τα τονίζουμε αυτά που και που) δεν είμαι αντί-ΠΑΟ, δεν θέλω να μην περάσει, ούτε και θα κατουρηθώ και πάνω μου από χαρά αν τελικά περάσει. Εύχομαι βέβαια να βγω λάθος στο τί βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι και με το περσινο συνωθυλευμα του λοχια οι νικες στο ΟΑΚΑ σε τετοιου τυπου παιχνιδια ερχοντουσαν πανευκολα και μερικες φορες με μεγαλες διαφορες. Μεγαλη υποθεση η ψυχολογια ειδικα για παιχτες γατακια τυπου Γιανκοβιτς, Σλοτερ κλπ.

Αλλωστε λογω ΟΑΚΑ φτασαμε περυσι ως το τοπ8 με τετοια ομαδα.

 

Στους 16 ειναι δσυκολο να μην περασουμε παντως. Αλλα δεν εχει αυτο τοση σημασια για την πορεια της ομαδας. Εγω βλεπω 4η καμμενη σεζον αυτη τη στιγμη, εννοωντας οτι ουτε στην Ευρωπη υπαρχει το potential για κατι καλο, ουτε και η ομαδα/προεδρος/προπονητης ειναι προσανατολισμενη σε κατι χρησιμο (πχ αφηνω στην ακρη την Ευρωπη για να δουλεψω την περιφημη Ελληνοποιηση). Πεταμενα εκατομυρια σε γυρολογους γηπεδων για αλλη μια χρονια (oι οποιοι σημερα ειναι κι αυριο δεν ειναι) και 0 εις το πηλικο για την ιδια την ομαδα, ετσι την κοβω τη σεζον προσωπικα .

Επεξ/σία από MiDiMiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συμφωνώ ότι για άλλη μια χρονιά (με εξαίρεση του Πεδουλάκη, για την οποία πιστέυω ότι ναι μεν υπήρχαν θέματα,αλλά ήταν σε καλό δρόμο. Δν γίνονται άλλωστε ομάδες σε 1-2 χρόνα, αλλά με υπομονή και επιμονή και διορθώσεις, αρκεί να είναι σε καλό δρόμο) ο ΠΑΟ (δειχνει για την ώρα να) βολοδέρνει. Ταμείο βέβαια στο τέλος - αλλά όπως ήδη δήλωσα εγώ δεν βλέπω καθόλου το "δύσκολο να μην περάσει στο Τ16". Αν πέρσι ήταν μια φορά υπέρβαση, φέτος, και δη αυτή τη στιγμή, είναι με 4 βασικούς (και απελπιστικά αναγκαίους, για διάφορους λόγους) τραυματισμένους. Φέτος είναι αλλιώς λοιπόν. Και οι δύο "γέροι" ακόμη έναν χρόνο γηραιότεροι.

 

Προφανώς και θα δείξει, κάνοντας αρχή από απόψε σε λίγες ώρες. Μόνο που εγώ δεν το βλέπω ως "ντάξει, θα τα καταφέρει να μην χάσει και σήμερα", αλλά ως "θαύμα που δεν έχασε και σήμερα", αν φυσικάδεν χάσει.

Και ο μόνος λόγος είναι ότι αυτό βλέπω, κι όχι ότι αυτό "θέλω"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παρά την σιγουριά μου, οι του ΠΑΟ μέχρι στιγμής στέκονται καλά (λες και είναι πρώτοι στον όμιλο και με πλήρες ρόστερ - άγχος μηδέν....Wtf).

H δε Zαλγκίρις μοιάζει να έχει κατέβει ζαλισμένη στην χώρα των γύρων.

 

Ολ' αυτά καλά, όμως ο Γκιστ τί στον πούτσο κάνει μέσα; Δεν ήταν να μείνει εκτός και αυτήν την αγωνιστική.....;

 

 

 

edit :

...τελικά μου φαίνεται ότι το κίνητρο του χρηματικού προστίμου, είναι πολύ καλύτερο σπό ένα κίνητρο όπως πχ μπόνους...

Ένα-δυο να τους ρίξει ο Τράκης ακόμα, παίζει να πάρουν και την Ευρωκούπα :ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα προστιμου. Η χαρα του ανυπαρκτου το σημερινο ματς. Τα ιδια που βλεπαμε με τον Ιβανοβιτς, δηλαδη ομαδα διχως χαρακτηρα που εβρισκε ψυχολογια εντος εδρας ενω στα εκτος το μισο ροστερ νιαουριζε. Τα ιδια και φετος, οσο τραβηξει το ΟΑΚΑ με τις μικρομεςαιες ομαδουκες κι απο κει και περα ομαδα της σειρας που χανει απο αλλες ομαδες της σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα προστιμου. Η χαρα του ανυπαρκτου το σημερινο ματς. Τα ιδια που βλεπαμε με τον Ιβανοβιτς, δηλαδη ομαδα διχως χαρακτηρα που εβρισκε ψυχολογια εντος εδρας ενω στα εκτος το μισο ροστερ νιαουριζε. Τα ιδια και φετος, οσο τραβηξει το ΟΑΚΑ με τις μικρομεςαιες ομαδουκες κι απο κει και περα ομαδα της σειρας που χανει απο αλλες ομαδες της σειρας.

 

...κάτσε ωρέ, χαβαλέ έκανα με το πρόστιμο.

 

Κατά τ' άλλα, ποιοί είναι που "βρίσκουν ψυχολογία" στο ΟΑΚΑ; Ο Μήτσος κι ο Αντώνης; Ή ο Καλάθης; Ή μήπως ο Γκιστ που είναι 3 χρόνια τώρα εκεί, και μπορεί σχεδόν με ασφάλεια να τον πει κανείς (Παν)"Αθηναίο"...; Δεν νομίζω ούτε καν τον τελευταίο να τον έχεις για "γατάκι"...

Οι λοιποί είναι ολοκαίνουριοι (και παντελώς άσχετοι με ΟΑΚΑ, Ελλάδα κλπ).

Συμπερασματικά, δεν καταλαβαίνω ποιοί και γιατί να νιώθουν "ασφάλεια στο ΟΑΚΑ". Πέραν ας πούμε του Γιάνκοβιτς, αλλά, στο πρόσωπο αυτού, θα κολλήσουμε χαρακτηρισμό σε όλους; Είναι ο ΜΟΝΟΣ που κολλάει στο προφίλ του "γατιού που νιώθει καλά μόνο εντός" όπως λες. Οι υπόλοιποι είτε παλιοί, είτε ξένοι, είτε "άσχετοι" είναι και δεν έχουν προλάβει να δεχτούν κάτι θετικό από την περίφημη "αύρα" - αν το πάρεις λογικά δηλαδή...

 

[Και να ήταν δηλαδή κάτι "μεγαλειώδες" η "ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ", να έλεγα πάει σταδιάλα, νέοι-ξενέοι, επηρρεάζονται (θετικά). Να ήταν δηλαδή η έδρα του Ερυθρού, της Φενέρ, το Παλάου, το Γιαντ - κάτι "ξεχωριστό" ρε παιδί μου. ΕΙΝΑΙ "δυνατή έδρα" το ΟΑΚΑ, ΕΧΕΙ δηλαδή και μπόλικο κόσμο, και θερμό, αλλά με την καμμία -όχι πια τουλάχιστον- δεν νιώθεις "σεισμό" εκεί μέσα. Οπότε; ]

 

On a sidenote, δεν είναι μόνο ο ΠΑΟ που ήταν "νορμάλ" σήμερα - η Ζαλγίρηδες ήταν πραγματικά ό,τι αθλιότερο έχω δει εδώ και καιρό (κοντράρει άνετα τον ΠΑΟ της Πολωνίας) : απρόσμενα ανύπαρκτοι. Είπαμε δηλαδή, αλλά όχι κι ΕΤΣΙ...

Θέλω να πω, σίγουρα ο ΠΑΟ ήταν "όπως εσύ τον περίμενες" (με βάση τα σχόλιά σου για το πώς παίζαν πέρσι πχ εντός - "κι έτσι και φέτος"), αλλά ΚΑΙ η Ζαλγκίρις ήταν σε ΠΑΝΑΘΛΙΑ κατάσταση. "Αδικαιολόγητα", με βάση την μέχρι τώρα παρουσία της φέτος.

 

Τεσπα, καθάρισε (για τα καλά κι όλας) ο ΠΑΟ απόψε. Και λογικά κέρδισε και λίγο εξτρά χρόνο/ψυχολογία, με τέτοιο εύρος νίκης.

Ίσως να είναι η υπέρβαση που θ' αντισταθμίσει την ήττα στην Πολωνία και να μπορέσει τελικά να περάσει στο νήμα, ως 4ος, στους 16. Γιατί αν όντως τους έδωσε ψυχολογία, ίσως μπορέσει να πάρει την Κουμπάν του Μπαρτζώκα εντός (απαραίτητο), και την Καρσίγιακα που στην έδρα της δεν κάνει αστεία. Για να αφήσει πίσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την πολωνική και την Ζαλγκίρις, διότι τους άλλους του ομίλου δεν βλέπω να τους έχει.

 

Τέλος, θα μου πει κανείς, ο Γκιστ δεν ήταν να μείνει εκτός και σήμερα.......; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

[Και να ήταν δηλαδή κάτι "μεγαλειώδες" η "ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ", να έλεγα πάει σταδιάλα, νέοι-ξενέοι, επηρρεάζονται (θετικά). Να ήταν δηλαδή η έδρα του Ερυθρού, της Φενέρ, το Παλάου, το Γιαντ - κάτι "ξεχωριστό" ρε παιδί μου. ΕΙΝΑΙ "δυνατή έδρα" το ΟΑΚΑ, ΕΧΕΙ δηλαδή και μπόλικο κόσμο, και θερμό, αλλά με την καμμία -όχι πια τουλάχιστον- δεν νιώθεις "σεισμό" εκεί μέσα. Οπότε; ]

Lol.

Αν δεν ειναι μεγαλειωδης η ατμοσφαιρα στο ΟΑΚΑ τοτε σε ποια εδρα ειναι?

Μονο με ερυθρο αστερα υφισταται συγκριση.

 

ΥΓ. Σοβαρα εβαλες το Παλαου πως εχει μεγαλειωδη ατμοσφαιρα και οχι το ΟΑΚΑ? :shock: :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τώρα washcloud επιμένει να εκτίθεται. Μετά από το Μπουρούση το καλοκαίρι, τώρα έβαλε στο στόχαστρο τον Ραντούλιτσα.

 

49-51 σκορ λέει,τελικά νικάμε με 40 πόντους.

 

Το Οάκα μας το έβγαλε 10η πιο δυνατή έδρα στις 12 συνολικά λολ! :P

Άσχετα ότι όλες οι ομάδες(πλην Μπαρτσελόνα) παθαίνουν ψυχολογικό όταν έρχονται.Άσε που δε θα κάνει και τρελές χαρές αν θα πάει καλά ο Παναθηναικός.Κατά τ'άλλα όχι, δεν είναι καθόλου αντι-Παναθηναικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wash προφανως και δεν μιλαω για παιχτες που εχουν δωσει διαπιστευτηρια σε ολη την Ευρωπη για την αξια τους.

 

Η ουσια του χθεσινου παιχνιδιου ηταν η εξης:

-0 δευτερολεπτα στον Φωτση (προπονητης που κανει καψονια σε παιχτες confirmed).

-0 δευτερολεπτα στον Παπαγιαννη. Τον εριξε στα θηρια της Μπαρτσελονα για να "ψηθει", σε ματς σαν το χθεσινο ομως, not. Οταν τυχουμε με την CSKA θα τον ξαναψησει λογικα.

-Ραντουλιτσα συνεχιζει να μην βγαζει ανω των 10-15 ποιοτικων λεπτων μεσα στο παρκε, και αυτα με δεδομενο οτι στην αμυνα θα τρωει παραπανω απο οσα βαζει στην επιθεση. Αν επαιζε και αμυνα δε θα εβγαζε ουτε 5λεπτο.

-Παβλοβιτς και παλι 0.

-Φελντειν, Γιανκοβιτς θερια ανημερα μεσα στο ΟΑΚΑ. Αν και για τον Φελντειν εχω μερικες ελπιδες οτι θα βελτιωθει και στα εκτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια του χθεσινου παιχνιδιου ηταν η εξης:

-0 δευτερολεπτα στον Φωτση (προπονητης που κανει καψονια σε παιχτες confirmed).

-0 δευτερολεπτα στον Παπαγιαννη. Τον εριξε στα θηρια της Μπαρτσελονα για να "ψηθει", σε ματς σαν το χθεσινο ομως, not. Οταν τυχουμε με την CSKA θα τον ξαναψησει λογικα.

Για τον Φωτση δοθηκε εξηγηση απο τον Τζορτζεβιτς. Δεν νομιζω να τρεχει κατι αλλο εκει...

 

Ο Παπαγιαννης ηταν τραυματιας. Δεν ηταν καν στην αποστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα προφανως ο Τζορτζεβιτς δεν θα ελεγε οτι τον αφησα εξω επειδη δεν δουλευει πχ στις προπονησεις. Κατι επρεπε να απαντησει.

Για τον Παπαγιαννη οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol.

Αν δεν ειναι μεγαλειωδης η ατμοσφαιρα στο ΟΑΚΑ τοτε σε ποια εδρα ειναι?

Μονο με ερυθρο αστερα υφισταται συγκριση.

 

ΥΓ. Σοβαρα εβαλες το Παλαου πως εχει μεγαλειωδη ατμοσφαιρα και οχι το ΟΑΚΑ? :shock: :shock: :shock:

 

....του Ερυθρού δεν συγκρίνεται με καμμία έδρα. Πόσο μάλλον που εδώ και καιρό, το ΟΑΚΑ "ζωντανεύει" μόνο όταν πάει καλά ο ΠΑΟ (στον Ερυθρό, χάνουν-κερδίζουν, το ίδιο τζέρτζελο γίνεται). Δεν ξέρω, μήπως θεωρείς ότι πολύς κόσμος = "δυνατή έδρα"; Αν ναι, εν μέρει ναι έτσι πάει, αλλά όχι ολοκληρωτικά.

Δεν ξέρω γιατί ρωτάς αν "σοβαρά" έβαλα της Μπάρτσα (να προσθέσω και της Ρεάλ - στης δε Εφές γίνεται ούτως ή άλλως χαμός, λόγω της "ποδοσφαιρικής νοοτροπίας" των οπαδών της. Φάση σφυρίγματα/γιούχα εν χωρώ, όπως και στα ελληνικά γήπεδα...). Ναι, σοβαρά το έβαλα, γιατί κάθε φορά θυμάμαι να τραγουδάνε/να κάνουν φασαρία, γενικά να γίνεται εκείνο το ισπανικό μπάχαλο (..."γιορτή" αλλιώς) με ντουντούκες και λοιπά. Το μόνο ίσως που να τους λείπει σε σχέση με ΠΑΟ, να είναι η εν χωρώ συνθηματολογία. Για να μην προσθέσω ότι, ως γνωστόν, τα στεφάνια του,,,"γέρνουν" ΠΑΝΤΑ προς τη μεριά της γηπεδούχου......

Δεν ξέρω επίσης αν ίσως θυμάσαι παλιότερες μέρες/στιγμές με ΟΣΦΠ ξερωγώ, αλλά, όσο κι αν ΕΙΝΑΙ "δυνατή έδρα" το ΟΑΚΑ (δεν είπα ότι είναι Ρώσοι δα), απλά δεν είναι λόγος ούτε για να κόβονται γόνατα αντιπάλων, κι ούτε για να παίρνουν και ΤΟΣΟ τα πάνω τους οι γηπεδούχοι.

Όσο "δεύτερη" ομάδα έχει γίνει ΠΛΕΟΝ ο πάλι-ποτέ "μόνιμος" ευρωπρωταθλητής ΠΑΟ, άλλο τόσο "δεύτερη" έχει γίνει και η έδρα του. Και το βρίσκω και φυσιολογικότατο ως "συνέπεια", για την ακρίβεια. Ουκ ολίγες φορές θυμάμαι να έχω πετύχει "αδιαννόητη" μούγκα από τις κερκίδες, όταν η ομάδα δεν πάει καλά, τη στιγμή που θα έπρεπε να γινόταν το ακριβώς αντίθετο.

(....κι επειδή εδώ μέσα συνέχεια στήνουν "παγίδες" διάφοροι καλοθελητές, και πρέπει να παίζουμε συνέχεια με ντισκλέιμερ για να μη μας πούνε ελέφαντες, να τονίσω ότι με...ΟΣΦΠ, εννοείται καμμία σχέση : πολύ πιο έδρα το ΟΑΚΑ, από το ΣΕΦ...Και λόγω αριθμών, αλλά και λόγω διαφοράς στην "ποιότητα" του κόσμου, στο σύνολό της φυσικά. Όχι δηλαδή, αλλά η σύγκριση είναι συνέχεια σε μερικά μυαλά...) 

 

 

 

Εντάξει τώρα washcloud επιμένει να εκτίθεται. Μετά από το Μπουρούση το καλοκαίρι, τώρα έβαλε στο στόχαστρο τον Ραντούλιτσα.

 

49-51 σκορ λέει,τελικά νικάμε με 40 πόντους.

 

Το Οάκα μας το έβγαλε 10η πιο δυνατή έδρα στις 12 συνολικά λολ! :P

Άσχετα ότι όλες οι ομάδες(πλην Μπαρτσελόνα) παθαίνουν ψυχολογικό όταν έρχονται.Άσε που δε θα κάνει και τρελές χαρές αν θα πάει καλά ο Παναθηναικός.Κατά τ'άλλα όχι, δεν είναι καθόλου αντι-Παναθηναικός!

 

...κάτσε ρε αδερφάκι, γιατί τόσο έντονες λέξεις; "Εκτίθεμαι"; Σαν τί είπα δηλαδή; Πάτε να παίξετε τα λεφτά σας ξερωγώ στην Ζαλγκίρις;

Με βάση απλά την λογική και την εικόνα του ΠΑΟ (αλλά ΚΑΙ την εικόνα της Ζαλγκίρις μέχρι πρότινος), είπα ότι αυτό που ΕΒΛΕΠΑ ήταν ένα τικ πιο σίγουρους τους Λιθουανούς. Και ο μόνος τρόπος για να γινόταν αυτό, θα ήταν χαμηλό σκορ. Εσύ ας πούμε δηλαδή από τη μεριά σου, περίμενες χθες αυτόν τον βιασμό που συντελέστηκε; Θα έπαιζες ας πούμε λεφτά (δεν έχω καμμία σχέση με στοιχηματισμό, απλά λέω) στην υπόθεση "ο ΠΑΟ την Παρασκευή θα πάρει το ματς με 30-40 πόντους"....;

Αυτό που έγινε χθες, ήταν ίσως το πιο απρόσμενο αποτέλεσμα της χρονιάς. Με βάση δεδομένα όπως :

α) Μήτσος - Φώτσης 35άρηδες.

β) Γκιστ έξω (...αλλά κανείς δεν είχε την αβρότητα να μου αναγνωρίσει ότι η εκτίμηση που έκανα βασιζόταν κατά πολύ σε αυτό το δεδομένο), Καλάθης με σπασμένο δάχτυλο, Παπάς από πέρσι στον πάγκο, Μποχωρίδης παρομοίως και τα γκάρντ λίγα, πνιγμένα, κουρασμένα, χωρίς να έχει ακόμα φτιαχτεί χημεία, αυτοματισμοί, να μάθουνε ο ένας τον άλλον με τους υπόλοιπους.

γ) Η περίφημη ενσωμάτωση Χαραλάμπη και Παπατζών (μ' αρέσει που κάποιοι θέλουν ΚΑΙ,,,Λούντζη), συνεχίζει να είναι στη σφαίρα του ιδεατά επιθυμητού.

δ) Ο Πάβλοβιτς ΔΕΝ. Ο Ραντούλιτσα ΔΕΝ. Ο Φελντέιν προσπαθεί ναι μεν, αλλά. Ο Κούζμιτς τίμιος, αλλά λίγος. Ο Γατάκοβιτς χαμογελάει. Ο Γιώργιεβιτς χρειάζεται να έχει βοηθό προπονητή για να του θυμίζει ότι οι αντίπαλοι θα κάνουν φάουλ στα τελέ 10''.

Η ομάδα σου παίζει με έναν ξένο λιγότερο και η διοίκηση δνε δείχνει να έχει διάθεση να βάλει άλλο το χέρι στην τσέπη. Ο Απόλλωνας πριν μέρες να έχει κοντέψει να σου κόψει το πλεονέκτημα έδρας της Α1 από τώρα. Η Ζλμνγκρντχβχλόνα τώρα, να την έχει δει γουστάρω Τ-16 και μόλις πριν βδομάδα να έχει κόψει τα δικά σου τα φτερά.

 

...εμένα που λες αδερφάκι, όλ' αυτά μου κάνουνε ότι βρίσκεις τον ΠΑΟ γονατισμένο, και πας να τα δώσεις όλα. Κι όχι πας και του παίρνεις πίπα. Αν για εσένα ήταν "φυσιολογικό" και "αναμενόμενο" το να βγουν μέσα από λάβαρα της οροφής, τα μπασκετικά πνεύματα των Μποντίρογκα, Μπατίστ, Αλβέρτη, Βράνκοβιτς και ως Χερουβίμ να κατέβουν να επιφοιτήσουν τους "ξένους" με τον χώρο Πάβλοβιτς, Φελντέιν και σία και να κλειδώσουν τους έτερους πράσινους από τον Βορρά, τί να πω.

 

Το δε ΟΑΚΑ, "σας", είπα και προηγουμένως πού το κατατάσσω (...οπότε μην...εκτίθεσαι με το να κατασκευάζεις πράγματα). Διότι, άντε και πες ότι από την τηλεόραση χάνει το θέμα - αλλά έχω πχ βρεθεί και μέσα στο ΟΑΚΑ και μάλιστα σε τελικό Α1 με ΟΣΦΠ, και η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθόλου "συγκλονιστική". Δυνατή, ένθερμη, δεν λέω - αλλά επειδή έχω βρεθεί και στο Αλεξάνδρειο όταν το είχε έδρα ο ΠΑΟΚ, να σου πω ότι ΕΚΕΙΝΟ ναι το λες "πολεμική ατμόσφαιρα" (και όχι δεν έχει να κάνει με το ότι είναι πιο μικρός χώρος).

 

Μ' άλλα λόγια, να πω ρε παιδί μου ότι μου δίνεις στοιχεία για να μου πεις "δεν είναι/δεν ήταν έτσι ρε Γουώς - δίοτι......", να το καταλάβω, για να ξεχάσω τα στοιχεία/λόγους που είχα και παρέθεσα εγώ. Αλλά, και δη κατόπιν εορτής, να μου πεις ότι "εκτίθεμαι", μου βγάζει μια "κακία", σε στυλ "αντεπίθεση στην κακία του άλλου". Ε μα ποιά κακία μου, μωρέ; Ήθελα/θέλω να χάσει χθες ο ΠΑΟ/να μην περάσει στους 16 (..το οποίο δεύτερο, ΣΥΝΕΧΙΖΩ να το βλέπω, για να μην ξεχνιόμαστε. Κι ας θα είναι καλύτερα ο Καλάθης με την Κουμπάν, κι ας έχει ήδη επιστρέψει ο Γκιστ, κι ας μπαίνει και στις προπονήσεις κι ο Παπάς. Έχετε έλλειψη ενός ξένου σητν ουσία, πέρα από το ότι ο Κινεζούλιτσα είναι αυτός που είναι, πέρα από το ότι ο Πάβλοβιτς δεν δείχνει να έχει ξανανιώσει νεότερος, πέρα από το ότι ο Κούζμιτς δεν επαρκεί, πέρα από το ότι ο Βλάντο δεν έγινε ξαφνικά ηγέτης, πέρα από το ότι φωνάζει, ή μάλλον ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ το ότι χρειάζεστε γρήγορο/αλτικό/αμυντικό πεντάρι)...;

Αν υπάρχει κάτι να μου "χρεώσεις", είναι ότι το ΜΕΛΛΟΝ, ΔΕΝ το προβλέπω. Το παραδέχομαι. Εκτιμήσεις μόνο μπορώ να κάνω, βάσει λογικής και παρατήρησης και να πέφτω κι απ' τα washclouds μου ενίοτε όταν αυτές πατώνουν.

 

...αλλά θα μου πεις εδώ μου λες "περί Μπουρούση". Για τον οποίον, για να τα βάλουμε κάτω τα πράγματα, τί έλεγα προ 2μήνου δηλαδή; Μακρυά από την Εθνική, ΟΠΩΣ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΠΑΝΟΥΛΟΖΗΣΗΔΕΣ. ΚΑΙ οι Καϊμακόγλοι. Όχι για άλλο λόγο, αλλά για να βρούνε θέση οι νέοι, για να προλάβουν να φτιάξουν την δική τους Εθνική, ΠΡΙΝ ΓΕΡΑΣΟΥΝ. Οπότε ΤΙ μου το κολλάς στην "έκθεσή" την οποία..."έχω υποστεί"; Είπα εγώ ότι ο Μπουρούσης είναι πχ μπάζο; (...ο πιο αξιόπιστος ψηλός μας είναι εδώ και χρόνια άλλωστε, αλλά ΔΕΝ με νοιάζουν τα "αποτελέσματα", και δη τα πρόσκαιρα και τα επιφανειακά.).

ΕΝΑ μόνο πράγμα είπα για το παιχνίδι του, τότε, κι αυτό ήταν ότι δνε πηδάει ούτε εφημερίδα αν δεν βγάλεις τα σιντοντιβιντιά από μέσα. ΨΕΜΜΑΤΑ είναι; (Ό,τι κάνει, το κάνει λόγω positioning, και μιας τάδε πλαστικότητας στις κινήσεις που έχει. Και βάζοντας και μπάλα στο παρκέ. Έχει ΚΑΙ εμπειρία, και του κόβει με λίγα λόγια. Αλλά "αθλητικά", είναι χωματώδης. Και ΚΑΤΣΕ με την ευκαιρία να δούμε και τί θα κάνει στην ΣΥΝΕΧΕΙΑ της Ευρωλίγκας, γιατί μπορεί να βρήκε και το κατάλληλο περιβάλλον στην Λαμποράλ, και κούτσα-κούτσα να χτίζει εκ νέου καριέρα εκεί, ΑΛΛΑ ο δρόμος είναι μακρύς και τα πνευμόνια κοντά - τα πόδια κουρασμένα. Και πες μου έστω ΜΕΤΑ για τον Γιάννη. Διότι, για να μην ξεχνιόμαστε, δεν κατάπιε δα και τον Γκασόλ, όταν το χρειαζόμαστε - μιας και τα λέμε περί Σεπτέμβρη δηλαδή....).

Με άλλα λόγια, πολύ φάουλ ρε μπραδεράκι να μου "έχεις φυλάξει" τα άσχετα περί Μπουρούση, για να τα κολλήσεις στα του ΠΑΟ, ώστε να μου κρεμάσεις την ταμπέλα "αναξιόπιστος" (...επειδή, στην ουσία, και όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, "σου έθιξα την ομάδα").Τί να πω.

Ξέρε το όμως, αντι- δεν είμαι με ΚΑΝΕΝΑΝ. Αυτός είναι απλά ο τρόπος μου : ό,που βλέπω κάτι, θα το πω και δεν έχει να κάνει με "προκατάληψη". Και όπου νιώθω να χρειάζεται κριτική, θα την κάνω. Και με την ίδια μου την οικογένεια έτσι είμαι. : δεν το βουλώνω. Αυτό που είπα για τον ΠΑΟ, ότι "δεν θα κατουρηθώ", ΑΠΛΑ σημαίνει ότι δεν είμαι οπαδός και γι' αυτό το τόνισα. Και συγκεκριμένα, ΚΑΝΕΝΟΣ. Ούτε του ΟΣΦΠ, ούτε άλλου. ΑΝ κάπου είμαι "ολίγον έγκυος" (πώς λέμε ολίγον οπαδός), είναι με την Εθνική. Κατά τ' άλλα, για τις ελληνικές ομάδες

ενδιαφέρομαι, αυτές θέλω να προχωράνε, με αυτές θα χαρώ, με αυτές και ΘΑ ΚΑΤΟΥΡΗΘΩ, ΑΝ και ΟΤΑΝ τις δω σε τελικό. Είτε πράσινες, είτε κόκκινες. Μέχρι τότε, απλά θα με ενδιαφέρουν πιο πολύ από τις ξένες.

 

(...σταματάω όμως γιατί μόλις έκοψα ένα δάχτυλο)  (...όχι, όχι, δεν το έκοψα πληκτρολογώντας :ρ)

 

 

 

@wash προφανως και δεν μιλαω για παιχτες που εχουν δωσει διαπιστευτηρια σε ολη την Ευρωπη για την αξια τους.

 

...ναι βρε μαν, δεν λες γι' αυτούς - αλλά τότε για ποιούς λες; Για τους "λοιπούς" αναρωτήθηκα εγώ, αναλυτικά κι όλας, με ειλικρινή απορία, διότι δεν βλέπω, πέραν του Βλάντου, να κολλάει κανείς με το "ΟΑΚΑ" (...τί "σχέση" να έχει προλάβει να κτίσει πχ ο Φελντέιν με το ΟΑΚΑ και τους οπαδούς του, για να πει κανείς ότι αισθάνεται "σπίτι του"...; Να πω ότι κάθε τόσο φωνάζουν τ' όνομά του, να το καταλάβω,...Κι αν κάπου κάτι εκτιμώ/υπολογίζω λάθος, δεν είναι καλό να μου το εξηγήσει κάποιος;

Όπως λοιπόν είπα και χθες, δεν καταλαβαίνω το "το χάιπ του ΟΑΚΑ, θα". Πιο πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει άλλη "εξήγηση".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βγάλαμε τα συμπεράσματα από τώρα.Ο Ραντούλιτσα δεν βάζει 30 πόντους σε καθε μάτς άρα δεν μας κάνει,ο Κούζμιτς δεν επαρκεί,ο Φελνέιν ναι μεν αλλά...Αθάνατη Ελλάδα.

 

Καθήστε λίγο να στρώσει η ομάδα,είχαμε και ανάποδο πρόγραμμα από την αρχή.Στο τέλος αν έχουμε πατώσει σε όλα τα επίπεδα μπορείτε να κράξετε.Το θάψιμο από τώρα δεν βλέπω σε τι πράγμα μπορεί να κάνει καλό.

Τι προτείνεις δηλαδή washcloud,να τους διώξουμε όλους(πλην Γκιστ,γιατί μόνο αυτός πρέπει να σου αρέσει :P ) και να φέρουμε άλλους?

Ήδη κινούνται για την απόκτηση ενός ακόμη παίκτη όμως,μάλλον γκαρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...