Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός, Euroleague 2015/16


MiDiMiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που δεν εχει και καμια απολυτως λογικη η αποκτηση γκαρντ αυτη τη χρονικη περιοδο.

Διοτι επιστρεφει ο Παππας συντομα, ενω υπαρχει και ο Μποχωριδης που λιγο αργοτερα θα (πρεπει να) ενσωματωθει.

Θα καταλαβαινα την αποκτηση γκαρντ πριν αρχισει η σεζον που ηταν φανερο οτι δε βγαινουν τα κουκια παρα μονο αν ο ΔΔ βαραει παλι 30λεπτα (εκ των οποιων σε καποια δεδομενα θα εχει κακη αποδοση), οπως κι εγινε. Τωρα που μετραμε ηδη 3/3 ηττες εκτος εδρας κι επιστρεφει ο Παππας θυμηθηκε ο Τζορτζεβιτς οτι θελει γκαρντ;

 

Μηπως, λεω μηπως, θα ηταν πιο ωφελιμη μια μεταγραφη αθλητικου ψηλου τη δεδομενη χρονικη στιγμη; Τα 5ρια μας δεν πηδανε ουτε εφημεριδα, ο Φωτσης ειναι σε κακη κατασταση και ο Γκιστ μολις επεστρεψε απο θλαση στην οποια οδηγειται εκ νεου με μαθηματικη ακριβεια αν συνεχισει να παιζει για ολους τους προαναφερθεντες σε αμυνα κι επιθεση. Απο το να μου καιει τον Χαραλαμποπουλο στο 4 (τετοιες ιδεες ουτε ο λοχιας Ιβανοβιτς), 100 φορες να μην μου φερει γκαρντ και να κοιταξει για ενα ψηλο.

 

Τελος παντων, εφοσον κινουνται για γκαρντ πιστευω να μιλαμε για καθαρο ασσο διοτι στο 2 υπαρχει υπερπληροτητα (Φελντειν, Παππας, ΔΔ που παιζει αρκετα καλυτερα ως 2ρι και παιρνει τις ανασες του οντας αποφορτισμενος απο το κατεβασμα και την οργανωση και Μποχωριδης που πιο πολυ 2ρι ειναι παρα ασος). Αρα ενας καθαρος ασσος πισω απο τον Καλαθη για μενα ειναι μια μεστη επιλογη, επιμενω ομως οτι αυτο που επειγει ειναι αποκτηση αθλητικου ψηλου, χθες. Δεν βλεπω να καιγεται καρφακι στον μαεστρο ομως, οποτε συνεχιζουμε με την φροντ λαιν που χαιρει της απολυτης εμπιστοσυνης του ετσι οπως παρουσιαζεται μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά πέρσι την ίδια περίοδο είχαμε σ'αυτή τη θέση Νέλσον,Παππά,Διαμαντίδη,Μποχωρίδη και Σλότερ( που μπορούσε να παίξει 1,2) ενώ τώρα με τους τραυματισμούς,μόνο Καλάθη-Διαμαντίδη με αποτέλεσμα να έχει πέσει πολύ το βάρος ειδικά στον Καλάθη που δείχνει να ανταπεξέρχεται αλλά ίσως καταπονείται περισσότερο απ'ότι πρέπει και είναι ακόμα αρχή της σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βγάλαμε τα συμπεράσματα από τώρα.Ο Ραντούλιτσα δεν βάζει 30 πόντους σε καθε μάτς άρα δεν μας κάνει,ο Κούζμιτς δεν επαρκεί,ο Φελνέιν ναι μεν αλλά...Αθάνατη Ελλάδα.

 

Καθήστε λίγο να στρώσει η ομάδα,είχαμε και ανάποδο πρόγραμμα από την αρχή.Στο τέλος αν έχουμε πατώσει σε όλα τα επίπεδα μπορείτε να κράξετε.Το θάψιμο από τώρα δεν βλέπω σε τι πράγμα μπορεί να κάνει καλό.

Τι προτείνεις δηλαδή washcloud,να τους διώξουμε όλους(πλην Γκιστ,γιατί μόνο αυτός πρέπει να σου αρέσει :P ) και να φέρουμε άλλους?

Ήδη κινούνται για την απόκτηση ενός ακόμη παίκτη όμως,μάλλον γκαρντ.

 

...ρε συ Κωστή, ειλικρινά δηλαδή, με τρολλάρεις; Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Λοπόν : που είπα εγώ "ο Ραντού δεν βάζει 30, άρα ουστ";

Κατά τ' άλλα, άσε με εμένα τον "αθάνατο", ΕΣΥ, ΔΕΝ βλέπεις ότι ο Ραντούλιτσα αμυντικά είναι ανύπαρκτος; Ότι γυρνάει πιο αργά κι από χελώνα; Ότι ομάδες επιπέδου έστω Κουμπάν περιμένουν πώς και πώς να παίξουν απέναντί του; Ότι δεν είναι για παραπάνω από ένα τέταρτο; Το παιδί επιθετικά ΕΧΕΙ ταλέντο, ή τεσπα δεν είναι Καββαδάς, αλλά είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ : είναι σχετικά καλός φίνισερ, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Ποιός λοιπόν θα κόψει ψηλά; Ποιός θα πάρει αμυντικοεπιθετικά ρημπάουντ μακρυά από ΟΑΚΑ και απέναντι σε μη-τσίρκα όπως το χθεσινό των Ζαλγκιραίων; Ποιός θα αμυνθεί στην πνρ άμυνα; Στις περιστροφές και στις επιστροφές ποιός θα πάει; Εσύ; Ή μήπως ο 6ος ξένος που λείπει; Ή ο Παπαγιάνναρος που μπαίνει όσο μπάινει κι ο δεσμοφύλακας στο κελί; Ή ο Κούζμιτς που πέραν του ότι δείχνει και είναι πιο φιλότιμος απ' τον Κινεζούλιτσα, είναι ΚΑΙ αυτός για λίγα, συγκεκριμένα, περιορισμένα πράγματα; Σε ρωτάω -για ΑΛΛΗ μια φορά...- συγκεκριμένα πράγματα, όταν εσύ -για άλλη μια φορά...- απαντάς με απαξιωτικού ύφους ατάκες. Έτσι θα το πάμε; Να ξέρω να μην ασχολούμαι δηλαδή...

ΑΝ έχεις κέφι για σοβαρή κουβέντα, βάλε με στη θέση μου, αν είμαι σε λάθος θέση, με κανένα επιχείρημα γι' αλλαγή όμως ρε συ.

 

Κατά τ' άλλα, να συνεχίσω, ΞΑΝΑτονίζοντας ότι η ομάδα σου που υποτίθεται ότι εσύ κατουριέσαι γι' αυτήν και μόνο στο άκουσμά της, είναι πληγωμένη από τραυματισμούς/ελλείψεις, έχει ΜΗΔΕΝ πάγκο και αυτή τη στιγμή δεν πορεύεται όπως κάποτε πορευόταν με Ομπράντοβιτς στο τιμόνι (με όλα όσα συνεπαγόταν αυτό), αλλά με εικονίσματα στο χέρι να μην της κάτσει και άλλη αναποδιά μέχρι να γυρίσουν οι αναντικατάστατοι (!) λόγω λειψανδρείας  που ακούνε στο όνομα Παππάς και Μποχωρίδης, και προσεύχεται να μην ξαναβγεί εκτός ο Γκιστ / να μην έχει υποτροπή ο με ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΑΧΤΥΛΟ Καλάθης, να μην ψοφήσει στον δρόμο το (με την καλή έννοια) μουλάρι που λέγεται Διαμαντίδης - καθώς ο (με την όχι απαραίτητα καλή έννοια) γάιδαρος που λέγεται Φώτσης είναι ήδη ψιλοψόφιος (...ούτε του Αντώνη του "άξιζε" βέβαια να τον βάζουν να τραβάει κάρο στα 34 - η δουλειά του ήταν για 10-15' παρουσία ως 5ος ψηλός και δη στρετς 4άρι να παίρνει κα'να σουτ απ' έξω, κι όχι να κα΄νει με΄χρι και τον σέντερ στα γεράματα, ΑΛΛΑ, θα όφειλε να ξεσκιστεί στο τρέξιμο ολίγον στην Πολωνία, πράγμα που ΔΕΝ έκανε).

Τί γίνετααι ρε Κώστα; Είμαι παρανοϊκός και αντι-Παναθηναϊκός εγώ που τα βλέπω και τα λέω ολ' αυτά και..."χτυπάω καμπανάκι" (έτσι στο θεωρητικό βέβαια, γιατί πρακτικά ποιός ν' ακούσει), ή μήπως εσύ έχεις μαστουρώσει με την χθεσινή 35άρα επί μιας Ζαλγκίρις που δεν πάτησε καν παρκέ και μου λες "χαλαρά...νωρίς είναι....η ομάδα θα στρώσει...μην φέρνετε την καταστροφή".......;

Ποιός λέει ότι δεν είναι νωρίς; Ποιός λέει ότι μια ομάδα δεν θέλει χρόνο για να γίνει ΟΜΑΔΑ; ΑΛΛΟ λέω (κι εγώ κι ο Μίντι περεμπιπτόντως) εγώ, ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μείνει ΕΚΤΟΣ του Τ-16, λόγω των τόσων προβλημάτων, των κακών σχεδιασμών, των τόσων ελλείψεων. Κι αν ήταν τέτοιος οργανισμός ο ΠΑΟ που θα το αποδεχόταν και θα κοίταζε το μέλλον, να σου έλεγα εντάξει, καθώς ΕΓΩ κι αν είμαι υπέρ του να δίνεται εμπιστοσύνη/χρόνος για να γίνει έργο. Όμως σε περίπτωση που δεν περάσει στο Τ-16, να ΞΕΡΕΙΣ ότι προπονητής και μισοί παίκτες θα πάρουν φύσημα. Κι αυτό είναι μια πραγματικότητα που δεν συνάδει με το "αγάλι-αγάλι η αγουρίδα μέλι και να περιμένουμε".

Ούτε είμαι αυτός που θα βάλει τα λεφτά που χρειάζονται και δεν βάζει ο Τράκης. Ούτε θα βγω και θα του φωνάξω να τα βάλει. Εγώ απλά λεώ ότι η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή και σε σημείο κρίσιμο. Προσωπικά δεν περίμενα να μην πάρει ο ΠΑΟ βρέξει-χιονίσει την νίκη στην Πολωνία. Αν είχε νικήσει, έστω και με μισό πόντο, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα - δεν θα χτυπιόμουνα τόσο για το πόσο δύσκολο είναι πλέον να περάσει στην επόμενη φάση.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, είναι σα να σε βλέπω να πίνεις καφέ αραχτός σε καφετέρια μια βδομάδα πριν τις Πανελλήνιες, και μου λες "ντάξει μωρέ, δεν είναι και τόσο δύσκολα στο Πανεπιστήμιο, θα το πάρω μια μέρα το χαρτί". Κινδυνεύεις όμως να μην μπεις καν σε αυτό.

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, δύο μένουν έξω από τον όμιλο. Και περνάνε τέσσερις. Όταν έχεις ήδη χάσει στη Ρωσία και στην Ισπανία, με σχεδόν σίγουρη προοπτική να χάσεις από την Μπάρτσα μέσα και πιθανώς το ίδιο απ' την Κουμπάν, τότε κοιτάς την τέταρτη θέση, καθώς έχεις να παίξεις με την Καρσίγιακα στην Τουρκία (να μην ξαναθυμήσουμε το "ρεκόρ" του ΠΑΟ στα εκτός εδώ και χρόνια ε). Και θα πρέπει να την ΠΑΛΑΙΨΕΙΣ πλέον, για να μη βγει καμμιά Ζιελόνα ή Ζαλγκίρις από πάνω σου.

 

...δεν έχω λοιπόν "να προτείνω" τίποτα. Και σίγουρα όχι "να τους διώξετε όλους". Αυτό είπαμε, θα το κάνει η ίδια η διοίκηση σε περίπτωση που γίνει το απευκταίο. Εγώ λέω απλώς ποιά είναι η κατάσταση και τί διακυβεύεται. Εσύ αντίθετα μου κάνεις χαβαλέ ρωτώντας μου "αν μου αρέσει μόνο ο Γκιστ", πίνοντας φραπέ. Εσένα δηλαδή ποιός "σου αρέσει"; Βρίσκεις δε την στελέχωση επαρκή; Τότε τί στο διάλο έγινε στην Πολωνία; Τί έγινε στο Κουμπάν; Τί έγινε στην Βαρκελώνη; Τί έγινε στην Πάτρα; "Ψιχάλιζε" μήπως; Ή έστω ήταν ανάδρομος ο έρμος ο Ερμής;

 

Θα σε παρακαλέσω μόνο όμως, μην μου λες για κραξιμοθαψίματα. Όχι δηλαδή εμείς να πετάμε αητό, και να το γυρνάμε κι από πάνω στο "θάψιμο" και "κράξιμο" για τους άλλους. Και δίνε και λίγη βάση όταν οι άλλοι σου χτυπάνε καμπανάκι. Γιατί όταν θα το κάνεις κατόπιν εορτής και μετά το πατοπιάσιμο, δεν θα έχει νόημα.

 

Τέλος, μακάρι να πάρουν, έστω γκαρντ. Δικά τους τα λεφτά (διότι προφανώς θα πάρουν κάποιο ρετάλι με σύντομο συμβόλαιο μέχρι να επιτρέψουν Παππάς-Μποχωρίδης και δεν θα διαθέσουν για τον αναγκαίο γρήγορο ψηλό, που κοστίζει αλμυρότερα, αφού πρώτα κοιτάνε το πρόβλημα στα γκαρντ), οι ανάγκες όμως δεν θα καλυφθούν έτσι. Όταν έχεις 3 τρύπες στην τσέπη, δεν επιδιορθώνεις την μία και πας να ξαναβάλεις κέρματα. Αν μη τί άλλο, θέλουν τουλάχιστον οι δύο μπάλωμα και μετά έστω προσοχή.

 

- - - - - - - 

 

Μίντι, λογική ΕΧΕΙ η απόκτηση γκαρντ (το λιγοπληρωμένο έστω ρετάλι που λέγαμε), για να μην πάθει καμμιά υποτροπή ο Καλάθης, για να μην αφήσει τα κόκκαλά του στο παρκέ ο Μήτσος, και για να μην αφήσει νωρίς-νωρίς την Ευρωλίγκα ο ΠΑΟ. Διότι ο Παππάς δεν θα βγει από τορναδόρο, άνθρωπος είναι ο άνθρωπος. Και πιθανώς στην αρχή, αν ΔΕΝ θα είναι αρνητικός, δεν θα είναι και ιδιαίτερα θετικός. Μακάρι να με διαψεύσει δηλαδή (γιατί έχει και πολύ τσαμπουκαλεμένο χαρακτήρα), αλλά πριν από το τέλος της χρονιάς, εγώ Παππά δεν βλέπω. Κι ο Μποχωρίδης τα ίδια και χειρότερα. Και η υπάρχουσα λειψανδρία έγινε χειρότερη λόγω καλαθοδάχτυλου. Οπότε, αίφνις, ΝΑΙ, ΕΧΕΙ λογική (και είχε και πριν αλλά τεσπα) η απόκτηση ΚΑΙ γκαρντ. Συμφωνώ ότι η σειρά σημαντικότητας ίσως και να είναι ΠΡΩΤΑ ψηλός και μετά κοντός. Αλλά πλέον είναι απαράιτητοι και οι δυο. Και ο δε ψηλός, πρέπει να είναι και προκομμένος. Γιατί θα πιάσει θέση που αντικαταστάτης δεν θα υπάρχει, σε αντίθεση με τον κοντό που θα είναι σύντομης ημερομηνίας λήξης.

Συνεπώς, ΜΕΧΡΙ να μπούνε κωτσωνάτοι στην ομάδα Παππάς και Μποχώ, χρειάζεται ΚΑΙ γκαρντ. Διότι το ανέκδοτο "Λούντζης", πάλιωσε και δεν βγάζει καν γέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω σεντόνι,μόνο η πανάθα βγάζει θέματα τελικά :P

 

Ναι συμφωνώ για Ραντούλιτσα αμυντικά αλλά άκουσα ότι συνολικά η ομάδα έιχε κακή αμυντική συμπεριφορά στα εκτός.(Παρακολούθησα μόνο το πρώτο με το Μπαρτζιώκα)

Επιθετικά όμως είναι πολύ καλός,κάνει κλεψίματα,είναι καλός πασαδόρος,δίνει ασίστ και προσωπικά μου αρέσει.Βλέπω τα θετικά που με υπέρκαλύπτουν και συγχωρώ τις αμυντικές του αδυναμίες.Ας πέρνανε και ένα ακόμα ψηλό δηλαδή να μπαλώνανε τις αμυντικές αδυναμίες.Δε μου φταίει ο Ραντούλιτσα.

 

Δεν έχεις αναφέρει καθόλου όμως το ανάποδο και άβολο πρόγραμμα από την αρχή της σεζόν.Από κει και πέρα το είπε και ο προπονητής,πρέπει να κερδίζουμε και εκτός,όχι μόνο εντός.Σ'αυτό συμφωνούμε όλοι ότι υπάρχει θέμα τα τελευταία χρόνια.Πρέπει να το φτιάξουμε το ξέρω αλλιώς δε περνάμε σε επόμενες φάσεις.

Για μένα με ένα ακόμη γκαρντ και ένα ψηλό θα είμασταν πλήρεις.

 

Εννοείται σε ''τρολάρω'' αλλά με καλή διάθεση και νόμιζα θα το καταλάβαινες,απλά άργησες λίγο!Δε φταις εσύ όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σου γαμ...

 

Τεσπα  :-)

 

 

 

(...εν τω μεταξύ, το αναφέρω-δεν το αναφέρω εγώ "το δύσκολο πρόγραμμα της αρχής", η ζημιά έγινε. Στην Πολωνία. Και όσο κι αν "αντιστραφεί" το πρόγραμμα, είναι με ντεσαβαντάζ πια ο ΠΑΟ. Οπότε....

Ο δε Μίροσλαβ, έχει είπαμε καλά. Δεν είναι Παρτάλιτσα. Αλλά δεν φτάνει κι όλας, πώς να το κάνουμε; Και πληρώθηκε και όσο πλερώνονται άλλοι που κάμνουν περισσότερα. Ένας πιο ακριβός Μπατίστα είναι μέχρι στιγμής. Και ίσως και χειρότερος κι από Μαυροκεφαλίδη - αλλά ακόμη κι απ' αυτόν πιο ακριβός. Οπότε, το καλό που του θέλω, ή να ζητήσει λιγότερα για από εδώ και πέρα, ή, ακόμη καλύτερα, να πάρει λίγο τα πόδια του -που χλωμό το κόβω- διότι από τότε που βγήκανε οι Σέρβοι ψηλοί φίνισερς, σα να χάθηκε το φιλότιμο μου φαίνεται...Ακόμη και να γαμόδερνε όμως, πάλι χρειάζεται ο ΠΑΟς να πάρει αθλητικό πεντάρι. Διότι κανείς δεν βγάζει πια 40' στοπ παρκέ και οι τραυματισμοί είναι για τους ανθρώπους και δη τους αθλητές.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....του Ερυθρού δεν συγκρίνεται με καμμία έδρα. Πόσο μάλλον που εδώ και καιρό, το ΟΑΚΑ "ζωντανεύει" μόνο όταν πάει καλά ο ΠΑΟ (στον Ερυθρό, χάνουν-κερδίζουν, το ίδιο τζέρτζελο γίνεται). Δεν ξέρω, μήπως θεωρείς ότι πολύς κόσμος = "δυνατή έδρα"; Αν ναι, εν μέρει ναι έτσι πάει, αλλά όχι ολοκληρωτικά.

Δεν ξέρω γιατί ρωτάς αν "σοβαρά" έβαλα της Μπάρτσα (να προσθέσω και της Ρεάλ - στης δε Εφές γίνεται ούτως ή άλλως χαμός, λόγω της "ποδοσφαιρικής νοοτροπίας" των οπαδών της. Φάση σφυρίγματα/γιούχα εν χωρώ, όπως και στα ελληνικά γήπεδα...). Ναι, σοβαρά το έβαλα, γιατί κάθε φορά θυμάμαι να τραγουδάνε/να κάνουν φασαρία, γενικά να γίνεται εκείνο το ισπανικό μπάχαλο (..."γιορτή" αλλιώς) με ντουντούκες και λοιπά. Το μόνο ίσως που να τους λείπει σε σχέση με ΠΑΟ, να είναι η εν χωρώ συνθηματολογία. Για να μην προσθέσω ότι, ως γνωστόν, τα στεφάνια του,,,"γέρνουν" ΠΑΝΤΑ προς τη μεριά της γηπεδούχου......

Δεν ξέρω επίσης αν ίσως θυμάσαι παλιότερες μέρες/στιγμές με ΟΣΦΠ ξερωγώ, αλλά, όσο κι αν ΕΙΝΑΙ "δυνατή έδρα" το ΟΑΚΑ (δεν είπα ότι είναι Ρώσοι δα), απλά δεν είναι λόγος ούτε για να κόβονται γόνατα αντιπάλων, κι ούτε για να παίρνουν και ΤΟΣΟ τα πάνω τους οι γηπεδούχοι.

Όσο "δεύτερη" ομάδα έχει γίνει ΠΛΕΟΝ ο πάλι-ποτέ "μόνιμος" ευρωπρωταθλητής ΠΑΟ, άλλο τόσο "δεύτερη" έχει γίνει και η έδρα του. Και το βρίσκω και φυσιολογικότατο ως "συνέπεια", για την ακρίβεια. Ουκ ολίγες φορές θυμάμαι να έχω πετύχει "αδιαννόητη" μούγκα από τις κερκίδες, όταν η ομάδα δεν πάει καλά, τη στιγμή που θα έπρεπε να γινόταν το ακριβώς αντίθετο.

(....κι επειδή εδώ μέσα συνέχεια στήνουν "παγίδες" διάφοροι καλοθελητές, και πρέπει να παίζουμε συνέχεια με ντισκλέιμερ για να μη μας πούνε ελέφαντες, να τονίσω ότι με...ΟΣΦΠ, εννοείται καμμία σχέση : πολύ πιο έδρα το ΟΑΚΑ, από το ΣΕΦ...Και λόγω αριθμών, αλλά και λόγω διαφοράς στην "ποιότητα" του κόσμου, στο σύνολό της φυσικά. Όχι δηλαδή, αλλά η σύγκριση είναι συνέχεια σε μερικά μυαλά...)

Δεν γινεται να συγκρινεις την εδρα της Μπαρτσα με του Παναθηναικου. Ουτε με τις αλλες βεβαια (εκτος αστερα) αλλα ακομα περισσοτερο με μια εδρα για ΓΕΛΙΑ! Με ενα γηπεδο που οχι απλα δεν υφισταται συγκριση με μια απο τις  σκληροτερες εδρες της ευρωλιγκα αλλα δεν μπορει να χαρακτηριστει καν σαν εδρα!

Σοβαρα πιστευεις υπαρχει αντιπαλος που παει στη Βαρκελωνη και εχει εστω και στην ακρη του μυαλο του τον παραγοντα εδρα απο πλευρα κοσμου και ατμοσφαιρας? Να παει δηλαδη εκει και να του κοπουν τα ποδια? Ουτε ενας! Δεν το σκεφτονται καν!

Το γεγονος οτι ''τα στεφανια γερνουν προς την πλευρα της γηπεδουχο'' δεν εχει καμια σχεση με την ατμοσφαιρα του γηπεδου αλλα λογω ομαδας καθαρα. Η εδρα της Μπαρτσα ειναι ΑΣΤΕΙΑ! Κανενας δεν την φοβαται σαν εδρα. Ή εκει παιζεις ή σε ....αδειο γηπεδο το ιδιο και το αυτο για τον αντιπαλο...

 

Η εδρα του Παναθηναικου αντιθετα ειναι απο τις ελαχιστες ευρωπαικες εδρες που σου κοβουν τα ποδια. Που φοβασαι να παιξεις εκει. Που δινει φτερα στους γηπεδουχος και ....καφε βρακακι στους αντιπαλους...Εδρα που πολλα παιχνιδια τα κερδιζει οχι η ομαδα αλλα ο κοσμος.

 

Και μου κανεις συγκριση με την ''εδρα'-κωμωδια της Μπαρτσα?

 

Να δεχτω π.χ. για την εδρα της Μακαμπι το εξης. Επειδη το γηπεδο ειναι μικρο και επομενως γεματο σχεδον παντα, σε μη σημαντικα ματς ισως να υπαρχει καλυτερη ατμοσφαιρα απο οτι στο ΟΑΚΑ. Αλλο π.χ. 8000 σε γηπεδο 11000 θεσεων αλλο 8000 σε γηπεδο 20000 θεσεων. Οταν φτασουμε ομως στα σημαντικα παιχνιδια εδρα σαν το ΟΑΚΑ να χεζεται ο αντιπαλος δεν υπαρχει.

 

ΥΓ. Οχι δεν θεωρω πως πολυς κοσμος=δυνατη εδρα. Δυνατη εδρα μπορει να ειναι και ενα μικρο γηπεδο.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κρομ, έχω διαφορετική αίσθηση των πραγμάτων. Προφανώς δεν σε έπεισα για αυτή, αλλά ούτε και εγώ πείθομαι από τα δικά σου λεγόμενα. Ειδικά με τον χαρακτηρισμό "αστεία" (κάνουν τόση φασαρία εκεί, που αρκεί να αποσυντονίσει τους φιλοξενούμενους. Δεν είναι απαραίτητο να είναι "επιθετικού" χαρακτήρα από "αφοσιωμένους οπαδούς" η προσέγγιση...).

Αλλά ούτως ή άλλως εσύ το πας στο "ποιός έχει τον πιο γαμάτο κόσμο", με την έννοια του αφοσιωμένου υποστηρικτή της ομάδας...

Εγώ όμως μίλησα γενικά για την επίδραση της έδρας και γι' αυτό άλλωστε έβαλα και τον παράγοντα "γέρσιμο".

Και γενικά ξανασκέψου αυτό που λες για την έδρα της, γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να σπάσει. Και δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση "...μέσα στην Μπάρτσα; Μα είναι αστείο, αυτοί πιο πολύ χάνουν εκεί μέσα και κερδίζουν έξω"....

 

Πάντως όλα ξεκίνησαν γιατί το παρεξήγησες λίγο αυτό που έγραψα  : το ότι δεν είναι (ΠΙΑ) "μεγαλειώδης" η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, δεν σημαίνει ότι θεωρώ πως είναι "μεγαλειώδης" αυτή του Παλαού. Μεγαλειώδης είναι ΜΟΝΟ του Αστέρα.-

Αυτό που εννοούσα ήταν "δεν είναι μεγαλειώδης η ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ - να ήταν τουλάχιστον έτσι, να έλεγα έχει φοβεροτρομερή ΕΔΡΑ". Διότι περί ΕΔΡΑΣ μίλαγα (με Μίντι), και την επίδραση που έχει στους παίκτες (όταν πχ έχεις έδρα...κατά το δοκούν γερνόμενη, αισθάνεσαι και καλύτερα ως παίκτης, νοτ; ). Εσύ το πήγες στον κόσμο, κόλλησες με το "μεγαλειώδης", και μπλέξαμε τα ηλεκτρονικά μας μπούτια...

 

Και για να το ξεκαθαρίσω ακόμη περισσότερο τί φρονώ :

α) Η έδρα του ΠΑΟ, έχει φθίνει τα τελευταία χρόνια. Λογικά, φυσιολογικό, αναμενόμενο, κι αποδεκτό. Για ένα σωρό λόγους, που ξεκινάνε από την Μέρκελ, περνάνε από τον Ζοτς και φτάνουν μέχρι και στον Τράκη (ενδιαμέσως έχουν να κάνουν και με τους παίκτες που πλέον πατάνε τα πόδια τους εκεί, το οποίο έχει να κάνει και με το μπάτζετ και όλα είναι μια αλυσίδα και ένας κύκλος...).

 

β) Ο ΚΟΣΜΟΣ του ΟΑΚΑ, είναι από τους πιο "μπασκετικούς". Και προσωπικά, παρά την καγκουριά της φυλής (που και αυτή βγαίνει εκεί), τον ΠΡΟΤΙΜΩ από τον κόσμο πχ των Ισπανών. ΠΟΛΥ φασαρία ρε παιδί μου αυτοί. Πολύ τζέρτζελο. Και πάνε και πολλοί για χαβαλέ κι όχι επειδή κόβονται για την ομάδα. Σου γαμάνε το κεφάλι (αν δεν είσαι μαθημένος εκεί), σε φάση "πάω σουπερμάρκετ, παίζει δυνατά μουσική απ' τα κωλομεγάφωνα, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ για να ψωνίσω σωστά, και παίρνω τελικά ένα κάρρο μαλακίες και φεύγω". Ε από αυτό, προτιμώ ακόμη και τους κάγκουρες που γαμούν μανάδες εν χωρώ συντονισμένα. "Ποιοτικά" λοιπόν, τους δικούς μας τους έχω καλύτερους. Όμως αυτό καμμία σχέση δεν έχει να κάνει με την επίδραση της έδρας γενικά (που λέγαμε).

 

γ) Δεν θεωρώ  [ δες το α) ] ότι ΠΙΑ η ΕΔΡΑ του ΠΑΟ είναι όσο αλώβητη ήταν κάποτε. Γι' αυτό και (συζήτηση με Μίντι) δεν θεωρώ ότι έχει πια τόσο από "αυτό το κάτι" που εμπνέει παίκτες (οι νέοι παίκτες ας πούμε δεν πατάνε πόδι στον εξάστερο ναό του Ζοτς, αλλά απλά στο γήπεδο του κάποτε σχεδόν μόνιμου πολυπρωταθλητή ΠΑΟ), κερδίζει παιχνίδια, κόβει αντίπαλα πόδια απ' τη ρίζα. Τελευταία φορά που την θυμάμαι "όπως μια απ' τα παλιά", ήταν πέρσι που πήγε ο Ζοτς. Προτελευταία, πρόπερσι που "πρωτοεπέστρεψε".

Παραμένει (εκ των πραγμάτων) μια "δυνατή έδρα" (με "ένθερμο κόσμο" - και όχι αδιάφορο), ΑΛΛΑ.

 

Οι εποχές αλλάζουνε. Κάποτε το Μιλάνο γαμόδερνε. Είχε έδρα φωτιά. Τώρα θεωρείς ότι όποιος μπαίνει, τρέμει σκεπτόμενος τα του παρελθόντος;

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου μπερδευεις το τι ειναι δυνατη εδρα και το ποια ειναι η εδρα που επηρεαζει θετικα τον γηπεδουχο και αρνητικα τον φιλοξενουμενο. Και οχι δεν μιλαω για αφοσιωμενους οπαδους και γαματο κοσμο. Μιλαω για επιδραση της εδρας στο παιχνιδι των ομαδων.

 

Το οτι στο Παλαου κανουν πολυ φασαρια (οχι πως κανουν περισσοτερο απο ΟΑΚΑ αλλα τεσπα) δεν σημαινει πως ειναι δυνατη εδρα. Και στο μουντιαλ της Ν. Αφρικης πολυ φασαρια ειχε με τις ντουντουκες κλπ αλλα αυτο δεν συνιστα δυνατη εδρα.

 

Επισης το οτι η Μπαρτσα νικαει ως επι το πλειστον στην εδρα της δεν ειναι κριτηριο δυνατης εδρας. Και η ΤΣΣΚΑ νικαει στο γηπεδο της, εχει και αυτη δυνατη εδρα? Ή να το παρουμε αντιστροφα. Ο ερυθρος Αστερας δεν νικαει τοσο συχνα στην εδρα του. Σημαινει πως δεν εχει τοσο δυνατη εδρα?

 

Το ΟΑΚΑ ειναι ο ορισμος της δυνατης εδρας, της εδρας φοβητρο. Εδρα που μπορει να αλλαξει την εκβαση του παιχνιδιου. Εδρα που θα κοψει τα ποδια στον αντιπαλο. Εδρα που θα οδηγησει σε λαθος επιλογες τους αντιπαλους. Εδρα που θα κανει σμπαραλια την αυτοσυγκεντρωση τους.

 

Το οτι η εδρα του ΟΑΚΑ εχει φθινει τα τελευταια χρονια επισης δεν το εχω παρατηρησει, σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον. Δεν παω βεβαια γηπεδο τοσο συχνα οσο παλιοτερα και παω μονο σε μεγαλα ματς. Σε αυτα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Π.χ. στο τελευταιο ματς που πηγα με τον Ολυμπιακο ειναι χαρακτηριστικο παιχνιδι που το γυρισε καθαρα η εδρα. Στο 2ο δεκαλεπτο την ανατροπη κατα πολυ μεγαλο ποσοστο την εκανε ο κοσμος και η εδρα.

 

Επισης το οτι εδρα του Παναθηναικου δεν ειναι πια τοσο αλωβητη οσο καποτε, εχει να κανει με το επιπεδο της ομαδας και οχι τοσο με την εδρα. Ισα ισα η εδρα ειναι αυτη που κρατησε σε ενα υψηλο επιπεδο την ομαδα οταν αγωνιστικα η ομαδα ηταν μετριοτατη. Και φαινεται ολοκαθαρα αυτο απο τις πανωλεθριες στα εκτος εδρας, ενω εντος οχι μονο νικουσε αλλα μερικες φορες εκανε και νικες εξωπραγματικες με βαση το αγωνιστικο επιπεδο των ομαδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: «Αναψε»πράσινο για ψηλό στον Παναθηναϊκό

Εναν παικτη στυλ Λασμε θελουμε,να σκεπαζει το καλαθι και να ταπωνει στα ισια..

Οι ταλαιπωροι οι γαυροι οταν επαιζε ο Λασμε δεν πλησιαζαν κοντα στο καλαθι και οταν το εκαναν εκλειναν τα φωτα B)

 

8660d4e20ed10e31424e00ea8e4fa94c_XL.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τι ακριβως επιμενεις για Αθηναιου; Που δεν πηραμε το 28χρονο ταβανιασμενο κελεπουρι για τα 5 λεπτα του; :lol:

 

Οπως εγραψα και στα παραπανω ποστ το προβλημα της φετινης ομαδας δεν ειναι στα γκαρντ, αλλα στην ελλειψη αθλητικου ψηλου και στην πληρη ανυπαρξια στη θεση 3, που απο τοτε που διωχθηκε ο Πεδουλακης μονο ως βυσματικη μπορω να την χαρακτηρισω... Εως σημειου να διωξουν και Μπραμος και Ματσιουλις για να παιζει μονος του τη θεση ο Βυντρα του μπασκετ.

Επεξ/σία από Respawn^1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μια χαρά τα είπε ο Χρήστος για Αθηναίου, Μιντ.

Ξεκινάει η χρονιά με -1 και δη κομβικό (Παππάς) και ξαφνικά εκτός κι ο Μποχώς. Και καπάκι τραυματίζεται κι ο Καλάθιας στο δάχτυλο.

Τί πρέπει να γίνει δηλαδή; Να τρέχει και να μην προλαβαίνει ο Μήτσος που 35άρισε (και να του βγει ξυνή η τελευταία του χρονιά);

Να τυχόν υποτροπιάσει ο Νικ (ειδικά σε σοβαρό παιχνίδι όπως το αυριανό ή έστω στους ξυλοκόπους της Καρσί);

Να φορέσει την μπέρτα του Ζούπαμαν ο Φελντέιν;

Να μπει 17 στην μηχανή του χρόνου ο Λούντζεν και να βγει 23;

Να έρθει βοηθός ο Παπαθεωδόρου και πλακώνοντας στις φάπες τον Κόνιαρη να τον υποχρεώσει να παίζει πάνω από τις δυνάμεις και τις ικανότητές του;

Δίκιο έχει ο Χρήστος - έναν ακόμη έμπειρο (ακόμη και το "ταβανιασμένο κελεπούρι" Αθηναίου των 28) γκαρντ, φάνηκε εκ των υστέρων ότι τον ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ, όταν ήταν να μπει στη νέα σαιζόν με -1 παίκτη. Για να μην λυώνει ο Μήτσος. Για να μην τραβάνε τα μαλλιά τους αν τραυματιστεί/υποτροπιάσει και κάποιος άλλος. Ενώ τώρα θα ψάξουν να βρουν με ψίχουλα (λογικά) κάποιον δευτεράντζα για να τον κρατήσουν κα'να 3μηνο (με προοπτική να έχει στρωθεί ο Παππάς, να έχει επιστρέψει ο Μποχώ, να έχει ξεπεράσει εντελώς το θέμα με το δάχτυλο ο Καλάθης). Καλύτερα δεν θα ήταν να υπήρχε ήδη ένας 'Ελληνας  όπως ο Γιάννης, η παρουσία του οποίου ΤΩΡΑ θα ήταν πιθανώς σωτήρια; (...διότι ένα κατιτίς να πάει στραβά, αντίο Τ-16. Και ο ΠΑΟ, αν δεν κάνω λάθος, έχει υψηλούς στόχους για φέτος. Να πω δεν είχε, να το καταλάβαινα...). Γιατί ως έχει, μπορεί καν να μην τους βγει το να πάρουν μπακάπ γκαρντ σε ΑΥΤΟ το σημείο...

 

Κατά τ' άλλα, σαφώς και (αφού πήρε αυτούς που πήρε αρχικά, και δη τον...εκατομμυριούχο Κινεζούλιτσα) χρειαζόταν κάποιον δίπλα στον Γκιστ (με χαρακτηριστικά 4αρο-5αριού) για να είναι αξιόμαχος (και να μην αναπνέει από τον κώλο του όταν ο Τζίμης θα τραυματίζεται από την υπερπροσπάθεια). Όπως και χρειαζόταν ΚΑΙ κάτι πιο ουσιαστικό στο 3. Δεν διαφωνώ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικά, ο Αθηναίου βρήκε ρόλο (ναι αυτά τα 5 λεπτά που σας φαίνονται λίγα λες και δε μπορεί να κριθεί ένα ματς σε ένα πεντάλεπτο) σε μια περιφέρεια με Σπανούλη, Λοτζέσκι, Στρομπερυ, και Χακετ. Δε θα βρισκε δηλαδή ρόλο στη δική σας, που έχετε ΔΔ, Καλάθη, Φελντειν και μετά...? Τον κανέναν.

 

Θυμίζω το τρίποντο στην Εφές και το 3/3 σήμερα στο 3ο δεκάλεπτο. Για όσους δεν αρκούνται στα μικρά πράγματα που μπορεί να κάνει ενας role player στο γήπεδο.

 

Η απόδοση του είναι μεγαλύτερη έκπληξη απο αυτή των Λοτζέσκι/Παπαπέτρου/Σπανούλη. Δεν είναι λίγο ο "καββαδας" της περιφερειας σου να δειχνει τετοια αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...