Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός, Euroleague 2015/16


MiDiMiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες οποίος διαχειριζεται μπάτζετ 10 εκατομμυρίων ευρώ και καθαρίζει ως προπονητικό τιμ κάνα κατομμυριο δε παίρνει στις πιο κομβικες θέσεις τους παίκτες που δε μπορούν να του βγάλουν τη δουλειά.

 

Δε θα το κάνατε ούτε εσείς δε θα το κάνα ούτε εγώ δε θα το κανε κανένας.

 

Για κάποιους λόγους ο προπονητής σας πιστεύει αυτούς τους παίκτες, ας περιμένουμε να δούμε.

 

Υ.γ. Ξαναλέω ο Μαυροκεφαλιδης θα ήταν χρήσιμος σε αυτή τη φροντ λαιν, επίσης παίκτες όπως ο χαραγκοντι κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O Μαυροκεφαλιδης ειναι παιχτης επιπεδου eurocup και το εχει αποδειξει εδω και πολλα χρονια, το απεδειξε καιπροπερσι-περυσι το αποδεικνυει και φετος.

 

Φυσικα μπρος στην φροντ λαιν που εχουμε τωρα φανταζει Χακιμ Ολαζουον ο Λουκας, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ομαδες που στοχευουν ( ? ) σε φ4 πρεπει να πονταρουν σε τετοιο παιχτη.

 

Οσον αφορα τα αλλα περι βυσματων, αν δεν ειναι βυσματα τυπου οτι διατηρουν καλες σχεσεις μαζι του ειτε οι παιχτες, ειτε οι μανατζερς τους , τοτε ειναι καθαρα ανοησια. Διοτι το 1 χαρτι σε επι μηνες ανεργο παιχτη που εχει αποτυχει οπου εχει δοκιμασει τις τυχες του, ακομα και στην Κινα, ειναι απλα αδιανοητο και ανοητο.

 

Και να θυμισω και το αλλο; Υπηρχε αλλη μια ακομη προσωπικη επιλογη του Σασα που απο σποντα του ΟΣΦΠ δεν κατεληξε στον ΠΑΟ και ονομαζεται Νικολα Μιλουτινοφ.

 

Οι προσωπικες επιλογες του κοουτς Τζορτζεβιτς λοιπον, ειναι ο Ραντουλιτσα, ο Παβλοβιτς, ο Κουζμιτς κι ο Μιλουτινοφ. Enough said νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες οποίος διαχειριζεται μπάτζετ 10 εκατομμυρίων ευρώ και καθαρίζει ως προπονητικό τιμ κάνα κατομμυριο δε παίρνει στις πιο κομβικες θέσεις τους παίκτες που δε μπορούν να του βγάλουν τη δουλειά.

 

Δε θα το κάνατε ούτε εσείς δε θα το κάνα ούτε εγώ δε θα το κανε κανένας.

 

Για κάποιους λόγους ο προπονητής σας πιστεύει αυτούς τους παίκτες, ας περιμένουμε να δούμε.

 

Υ.γ. Ξαναλέω ο Μαυροκεφαλιδης θα ήταν χρήσιμος σε αυτή τη φροντ λαιν, επίσης παίκτες όπως ο χαραγκοντι κ.α

 

Xρήστο, εκείνο το "προπονητής ΣΑΣ" είναι τόσο άστοχο όσο ο Γιάνκοβιτς στις βολές. Από τη στιγμή που εγώ κι ο Μίντι (να με συμπαθάτε και οι δυο για την χρήση παλαιότερων νικς, νομίζω ξέρετε ότι δεν το κάνω με κάποιο "δόλιο" σκοπό - απλά έτσι σας έμαθα και μου φαίνεται πιο όμορφο να αναφέρομαι σε αυτά. Και προτιμώ είναι η αλήθεια τα πραγματικά ονόματα, αλλά σέβομαι το ότι ο Μίντι δεν το έχει κοινοποιήσει και απλά μένω τουλάχιστον στο νικ) είμαστε αυτοί που μιλήσαμε περί "βυσμάτων", τότε κακώς με συμπεριλαμβάνεις στους του ΠΑΟ - έχω δηλώσει άπειρες φορές ότι δεν είμαι οπαδός κανενός (χέστηκε βέβαια η φοράδα στ' αλώνι τί είμαι και τί δεν είμαι συγκεκριμένα εγώ, κι ούτε τραβάω ζόρι - αλλά απλά πρόκειται για ανακρίβεια και το τονίζω).

 

Κατά τ' άλλα, μπορεί η γενική φράση "σ' αυτό το επίπεδο/μπάτζετ δεν παίζουν τέτοια" να αποτελεί σχεδόν αξίωμα - από την άλλη πάλι "σε αυτό το επίπεδο/μπάτζετ" ΔΕΝ περιμένει κανείς προπονητή να ξεχνάει στα τελευταία δευτερόλεπτα ότι με βάση το πώς έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, οι αντίπαλοι θα κάνουν στάνταρ φάουλ και να χρειάζεται να του το θυμίζουν οι βοηθοί, ώστε ν' αλλάξει εντελώς το πλάνο του. Και δεν λέω, από κρέας και κόκκαλο είναι η φαλάκρα ακόμη και του Τζόρτζεβιτς, αλλά μερικά πράγματα βγάζουν μάτι, παρά "το επίπεδο"...

Αναλόγως, δεν περιμένει κανείς προπονητή "σε αυτό το επίπεδο", να μην χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου τους περίφημους "προς εξέλιξη νέους", όταν όλοι βλέπουμε περιπτώσεις όπου "να, ΕΔΩ, ΤΩΡΑ, θα κόλλαγε λίγος Χαραλαμπόπουλος, λίγος Παππαγιάννης, λίγος Λούντζης" (και ειδικά περιπτώσεις όπου ακόμη και ένα "ΠΕΙΡΑΜΑ" το επιτάσσουν οι συνθήκες. Κι ας είναι για να βγάλει τον όποιον νέοπα αμέσως έξω, αν δει ότι δεν τραβάει καθόλου).

Θέλω να πω, άνθρωπος είναι κι ο Τζόρτζεβιτς, παρά το "επίπεδο". Και στ' "ανθρώπινα", περιλαμβάνεται ΚΑΙ η βυσματοσύνη. Κι όπως σωστά σου είπε ο Μίντι, δεν λέμε να τα...παίρνει από Τζόρτζεβιτς ο Ραντού, για να τον έχει στον ΠΑΟ. Λέμε ότι έχει στενούς δεσμούς με συγκεκριμένους (ή με τους μάνατζέρ τους, όπως επίσης σωστά τόνισε ο Μίντι), σε σημείο να ανοίγεται πιο εύκολα για αυτούς ο δρόμος.

Κατά τ' άλλα, είναι όπως όταν μιλάμε πχ για τις κορυφαίες ομάδες Φόρμουλα 1 : ΟΛΕΣ έχουν αμάξια που γαμάνε, σε σχέση με άλλες κατηγορίες ή τα Ι.Χ. - αλλά μεταξύ τους παίζουν "ανεπαίσθητες" διαφορές που καθορίζουν όμως το μεταξύ τους επίπεδο και τους νικητές. Μετάφραση : Δεν είναι δα και αμπάσκετος πχ ο Ραντούλιτσα (ή κι ο Κούζμιτς / ο Πάβλοβιτς). Για το συγκεκριμένο επίπεδο/στελέχωση/ΑΝΑΓΚΕΣ του ΠΑΟ, είναι ΛΙΓΟΣ(/λίγοι). Είναι ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ, πια, άλλωστε. 

Θα σου δώσω ένα δίκιο στο ότι "προφανώς κάτι περίμενε από αυτούς". Αν δεν είχε όμως τις σχέσεις (αυτό που χοντροκομμένα είπα "βύσμα") που έχει με αυτούς, πιθανώς να μην τους είχε μαζί του. Επίσης προφανώς έχουν δείξει δείγματα ότι αξίζουν τον κόπο και σε αυτό βασίστηκε ο Σάλε. Και σίγουρα δεν είναι 100% ευθύνη των παικτών (αυτών και όχι μόνο) που είναι στα ζόρικα τώρα ο ΠΑΟ : ανάλογες "ευθύνες" έχει και η διοίκησή του, που άφησε ψιλοεκτεθειμένη και με μια ελπίδα "να δούμε πώς θα πάει" την ομάδα (...χωρίς μεταγραφές τύπου πχ ο Αθηναίου ΕΣΤΩ που λες και εσύ). Αν πχ ήταν προετοιμασμένοι στην Πολωνία για την έλλειψη Γκιστ, ίσως και να μην είχαν χάσει το ματσάκιον. Και σίγουρα, ειδικά ο Ραντού, ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΔΕΝ έχει στρώσει κάτω τον κώλο του να βγει και λίγο αίμα από τους πόρους του. Κι αυτό ΕΙΝΑΙ ολίγον "προκλητικό". Δεν λέω να τον σώσει τον ΠΑΟ, αλλά ρε παιδί μου να δείξει και λίγο ότι προσπαθεί "παραπάνω". Όπως ας πούμε περίπου δείχνει ο Κούζμιτς.

Κι όπως ξανάπα, το θέμα ουσιαστικά είναι ότι ο Ραντού συγκεκριμένα θα έπρεπε να είχε έρθει (από τα βάθη της Κίνας, μάιντ γιου), με λιγότερα, και να είχε παρθεί με την διάφορά και ένας ακόμη μπζηλός, τύπου "αθλητικός", για να καλύπτει τα κενά/να συνδράμει τον Φουντάκια. ΑΥΤΟ τουλάχιστον, θα έπρεπε να το είχε φροντίσει ο Σάλε ο ίδιος, φρονώ. Γιατί ναι μεν καλά τα κολλητιλίκια, αλλά ρε πούστη μου ΒΛΕΠΕΙΣ ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι σούπερμαν/Γκασόλ για να καθαρίζει μόνος του για όλους και για όλα.

Τεσπα.

 

Και κάτι ακόμη, από το τελευταίο σου ποστ : σαφώς και πρέπει να κάνουν υπομονή οι οπαδοί του ΠΑΟ. Άλλωστε τίποτε δεν έχει τελειώσει, και ΑΝ καταφέρει να μην βουλιάξει ο ΠΑΟ, ΙΣΩΣ και στο 2ο μισό της χρονιάς να πάρει τα πάνω του (μαζί με τις επιστροφές/αποθεραπείες/εμπειρία από τις σφαλιάρες), οπότε καλό θα ήταν να μην ζητιώνται κεφαλές επί πίνακι από τον κόσμο. Αλλά το ζήτημα είναι ότι το κομβικό σημείο είναι τώρα, και μπορεί να περάσει απ' έξω απ' το 2ο μισό και να μην μπει μέσα. Και τότε θα γίνει σκοτωμός, όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι έχει κάποιες σχέσεις μαζί τους όμως, δε σημαίνει απαραίτητα οτι είναι βύσματα. Πιθανολογώ οτι γνωρίζει τον χαρακτήρα τους, την εργατικότητά τους, την ομαδικότητα κ.α. που παίζουν ρόλο στο να γίνει αυτή η επιλογή. 

 

Θεωρώ 100% γελοιότητα να λέμε οτι ο Τζόρτζεβιτς είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως κάποιος άλλος θα του κάνει καλύτερα τη δουλειά και θα επιλέξει τον "γνωστό".  

 

Πόσο δε μάλλον όταν δεν πρόκειται για την 3η αναπληρωματική ρεζέρβα αλλά για τους βασικούς του ψηλούς (που τους έχει και στην Εθνική του - εκεί άραγε τον κατηγορούν για τα βύσματα?)

 

Υ.Γ.1 Γνωστός προπονητής Α1 ζητούσε λεφτά απο παίκτες που θα λογίζονταν 10-12ος για να τους ζητήσει στην ομάδα.

Υ.Γ.2 Γνωστός μου παικτης (που πάντα πήγαινε σε όποια ομάδα Α1 ηταν έτοιμη να πέσει λόγω οικονομικών) έχει βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη για να παιξει σε αυτές τις ομάδες. Πλέον παίζει στις κατηγορίες που αξίζει (Β Εθνική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτίστε με οι μπασκετικοί βαζέλες, ο Κούπερ που πήρε η ΑΕΚ τι φάση;

Πέρασε και δεν ακούμπησε σε εσάς ή δεν πήρε ευκαιρίες λόγω ανταγωνισμού;

Ρωτάω γιατί βλέπω πολύ πανηγύρι, και οκ, ως αντίπαλο με τους συντρόφους μια ομάδα μόνος του φάνηκε, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν δικαιολογείται τόσος ενθουσιασμός.

 

 

Όσον αφορά τον Αθηναίου που λέτε, επειδή τον είδα σε μπόλικα παιχνίδια πέρσι, είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται και στους γαύρους.

Ένας απλά χρήσιμος παίχτης που θα μπει ζεστός στην 3η περίοδο να ξεκουράσει κάποιον, μπορεί να βάλει 2-3 τρίποντα και αυτό. Τίποτα λιγότερο, τίποτε περισσότερο. Δεν νομίζω πως κάνει ούτε για αλλαγή σε επίπεδο ευρωλίγκας. Μου έκανε εντύπωση όταν τον πήραν οι γαύροι.

 

ps. Ευχαριστούμε για τον Λουκά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτίστε με οι μπασκετικοί βαζέλες, ο Κούπερ που πήρε η ΑΕΚ τι φάση;

Πέρασε και δεν ακούμπησε σε εσάς ή δεν πήρε ευκαιρίες λόγω ανταγωνισμού;

Ρωτάω γιατί βλέπω πολύ πανηγύρι, και οκ, ως αντίπαλο με τους συντρόφους μια ομάδα μόνος του φάνηκε, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν δικαιολογείται τόσος ενθουσιασμός.

Τον φερανε για ειδικοδυναμιτη, αλλα ειδικοδυναμιτες βρισκεις στον στρατο κι οχι στον αθλητισμο.

1 ημερα προετοιμασια/χρονο προσαρμογης ειχε στη διαθεση του ολη κι ολη πριν τον ριξουν στα θηρια (τελικους Α1).

Ο ανθρωπος προφανως ηταν εκτος τοπου και χρονου, θα ηταν υπερφυσικο να αλλαξει την ροη των τελικων υπο αυτες τις συνθηκες και υπο τις οδηγιες... Μανωλοπουλου.

Δεν ξερω αν θα μπορουσε να προσφερει σε επιπεδο Ευρωλιγκας ή οχι, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν του δοθηκε η ευκαιρια να δουλεψει/προσαρμοστει/δοκιμαστει σε αυτο το επιπεδο. Δεδομενης της απωλειας Παππα δεν καταλαβαινω γιατι τον εδιωξαν το καλοκαιρι. Θα μπορουσε καλλιστα να μεινει στην ομαδα και να ειναι στη διαθεση μας αυτην την περιοδο ωστε να φανει το τι μπορει/δεν μπορει να προσφερει. Λεφτα επαιρνε μηδαμινα ουτως ή αλλως, αλλα επιλεγανε να πορευτουν με τον...κανενα στα γκαρντ μεχρι να επανελθει ο Παππας.

Προφανως ομως, τον εφαγε η μαρμαγκα του 0-3 απο τον ΟΣΦΠ και το συστημα ποναει χερι-κοβει χερι που ακολουθειται απο τοτε που εφυγε ο Μεγαλος.

 

Και πιο προφανως, το παιδι δεν ειναι τοσο δημοσιοσχετιστας/βυσμα οσο αλλα καρκινωματα της ομαδας για να καταφερει να παραμεινει στην ομαδα εστω και ως 12ος παιχτης, τη στιγμη που εχουν θεση βασικου τυποι που ενω ειναι περιφερειακοι δεν ξερουν ντριμπλα, δεν δημιουργουν, δεν στριβουν, δεν τρεχουν, δεν πηδανε, δεν παιζουν αμυνα, δεν ποσταρουν, δεν βρισκουν στεφανι στα σουτ και δεν βελτιωνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτίστε με οι μπασκετικοί βαζέλες, ο Κούπερ που πήρε η ΑΕΚ τι φάση;

Πέρασε και δεν ακούμπησε σε εσάς ή δεν πήρε ευκαιρίες λόγω ανταγωνισμού;

Ρωτάω γιατί βλέπω πολύ πανηγύρι, και οκ, ως αντίπαλο με τους συντρόφους μια ομάδα μόνος του φάνηκε, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν δικαιολογείται τόσος ενθουσιασμός.

 

 

Όσον αφορά τον Αθηναίου που λέτε, επειδή τον είδα σε μπόλικα παιχνίδια πέρσι, είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται και στους γαύρους.

Ένας απλά χρήσιμος παίχτης που θα μπει ζεστός στην 3η περίοδο να ξεκουράσει κάποιον, μπορεί να βάλει 2-3 τρίποντα και αυτό. Τίποτα λιγότερο, τίποτε περισσότερο. Δεν νομίζω πως κάνει ούτε για αλλαγή σε επίπεδο ευρωλίγκας. Μου έκανε εντύπωση όταν τον πήραν οι γαύροι.

 

Για τον Κούπερ : στον ΠΑΟ είναι όπως τα είπε ο Μίντι. Στον +1 Κ όμως, έβγαλε μάτια. Που σημαίνει ότι και με το επίπεδο στο οποίο παίζει έχει να κάνει, αλλά και με την δομή του κάθε ρόστερ/προπονητικού τημ κτλ. Γενικά ο Κούπερ είναι ένας προικισμένος πόιντ για κατέβασμα, μοίρασμα, ασίστ, τρέξιμο της πνρ επίθεσης και σκοράρισμα (με καλούτσικο τρίποντο μάλιστα) από τον ίδιο - από την άλλη στην άμυνα γκούχου, συν το μικρό του δέμας. Σε ομάδα με αμυντικογενές γκαρντ δίπλα του, θα δέσουν τέλεια για τους σκοπούς της ομάδας.

 

Για τον Αθηναίου : φάσκεις και αντιφάσκεις μου φαίνεται. Από την μια "μπαίνει για να ξεκουράσει και βάζει και 2-3 τρίποντα" - από την άλλη "δεν είναι ούτε γι' αλλαγή στην Ευρωλίγκα"...; Μα, όπως έχει ΣΩΣΕΙ τον ΟΣΦΠ με αυτά τα χαρακτηριστικά, τα οποία είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΑ για γκαρντ-αλλαγή, έτσι πιθανώς θα έσωζε ακόμη και τον ΠΑΟ προχτέ, αν αντί να λυώνει συνεχόμενα ο Καλάθης πάνω στον Ντιλέινι, έμπαινε που και που κι ο Αθηναίου (να του κάνει και μερικά σκληρά και γρήγορα φάουλ...), με αποτέλεσμα σύντομα να κοντέψει να φτάσει ν' αποβληθεί (και μετά έκανε πάρτυ ο μαυρούκος). Πόσο μάλλον που χρειάζεται γηγενή ο ΠΑΟ, για να μην χαλαλίσει την θέση σε ξένο - ώστε να πάρει για ξένο έναν ψηλό που επίσης χρειάζεται.

Επίσης, δεν ξέρω (δεν έχω καν ιδέα) τί έκανε στην ΑΕΚ, αλλά και στον Πανιώνιο έπαιξε καλά, αλλά και ιδιαιτέρως στον Άρη. Στον δε τελευταίο ήταν το Α και το Ω του. Και οκ, Άρης θα μου πεις - από την άλλη όμως όταν ένας παίκτης είναι γαμάτος σε μια μικρή ομάδα, στην χειρότερη θα είναι ικανός έστω να μπαλώσει κενά σε μια μεγάλη. Και ο ΠΑΟ (όπως και ο ΟΣΦΠ που τον πήρε, και γεμίζει μέχρι στιγμής ικανοποιητικά το κενό που άφησε ο Σλούκας) ακριβώς κάτι τέτοιο χρειάζεται, κι όχι πρωτοβιολιτζή.

 

 

 

Επίσης, @ Χρήστο : με την συλλογιστική σου, βγάζεις όμως 100% μαλάκα και θύμα τον Τζόρτζεβιτς. Που μια δόση την έχει, δεν λέω, αλλά 100% σε καμμία περίπτωση. Άσε που αν ήταν λίγο νορμάλ (άρα δεν είναι καθόλου; ), θα τον είχε στείλει να καθαρίζει τις κερδίδες το ΣουΚου μετά την Πολωνία, τον Ραντούλιτσα.

Προφανώς και δεν τον κρατάει απ' τ' αρχίδια ο μουσάτος, αλλά ότι ΕΙΝΑΙ βύσμα του (...ακριβώς επειδή τον είχε στην εθνική και του έκανε δουλειά), νομίζω ότι είναι 100% αφελέστατο να λέμε "δεν γίνονται αυτά ρε παιδιά".

Από εκεί και πέρα ίσως να σηκώνει και λίγη αποσαφήνιση τί ακριβώς εννοούμε τον όρο "βύσμα", αλλά ούτε κουράγιο έχω, ούτε όρεξη για περισσότερα επί του θέματος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

 

Ο Κούπερ είναι ταμάμ για την Αεκ αλλά με το σώμα που έχει είναι δύσκολο να πιάσει σε τοπ ομάδα ευρωλιγκας.

 

Έξυπνος, ξέρει μπάσκετ καλό σουτ μέτρια διείσδυση κακός στις επαφές.

 

Γενικά πολύ αξιόλογη μεταγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγήστε λίγο πως υπάρχει περίπτωση να μην περάσουμε με ήττα στην Τουρκία.

Στους περισσότερους ομίλους αρκούν 4 νίκες για να περάσεις 4ος και στην ισοβαθμία λογικά θα έχουμε καλύτερη διαφορά και απο τις 3 εκ των Καρσιγιακα, Ζαλγκιρις και Ζιελόνα.

Γίνεται να έρθει έτσι που ο 4ος θα είναι με 5 νίκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς να εξηγήσουμε; Το θέμα είναι τί αποτελέσματα θα φέρουν από εδώ και πέρα ΠΑΟ, Ζαλ και Καρσί (την Ζιε ξέχασέ την), καθώς ένας από αυτούς θα πιει πάτο μαζί με τους Πολωνούς.

Αν πχ γίνει κα'να θαύμα και πάρει μέχρι και Μπάρτσα μέσα ο ΠΑΟ, τί να του κλάσει πιθανή ήττα στη Σμύρνη (διότι, μετά, ΛΟΓΙΚΑ, ΔΕΝ θα χάσει την ευκαιρία να πάρει και την Ζαλ εκτός, και, φυσικά, και την Ζιε εντός);

Από την άλλη πάλι, τί εγγυάται ότι θα πάρει τη Ζαλ σπίτι της; Ή ακόμη και την Ζιε εντός...; (...έχοντάς του πάρει τον αέρα σπίτι της, κι ενώ θα είναι απαλλαγμένη από άγχος πρόκρισης, ενώ τα αντίθετα θα ισχύουν για τον ήδη πιεσμένο ΠΑΟ; Ο οποίος αν μέχρι τότε δεν έχει κάνει κίνηση ενίσχυσης, ή αν δεν του βγει καλή να την εντάξει, ή ξερωγώ έχει κι άλλο τραυματία, παίζει -που λέγαμε....- με την τύχη του...).

 

Όπως έχουν τα πράγματα, η Ζαλ δείχνει πιο πιθανή για 3η (θες λόγω εμπειρίας του κλαμπ, θες ότι είχε στην αρχή δείξει να το έχει στα εκτός - θες ό,τι θες) με τελικές νίκες 5. Εκτός κι αν δηλαδή μεταμορφωθεί ο ΠΑΟ.

Η δε Καρσί, θα εξαρτηθεί, ΦΡΟΝΩ, η υπόλοιπή της πορεία, από το τί θα κάνει στη Σμύρνη με ΠΑΟ. ΑΝ το πάρει, πιθανώς να πάρει και τα πάνω της, γιατί παρά τις προοπτικές και την θεωρητικά δυνατή της έδρα, τα έχει σκατώσει σε ανάλογο βαθμό με τον ΠΑΟ και είναι τώρα στα ίδια βαθμολογικά (με διαφορά ότι ο ΠΑΟ τους τρώει αισθητά στο γκολ-άβερετζ - πράγμα σημαντικό που ίσως αποδειχτεί και καθοριστικό βέβαια).

Συνεπώς, η λογική λέει ότι αυτές οι δυο (ΠΑΟ - Καρσί) είναι που θα το παλαίψουν για την 4η θέση εξόδου.

Και η Καρσί έχει να δώσει παιχνίδια με την Κουμπάν εντός, την Ζαλ και την Ζιε εκτός, με καλή πιθανότητα και αυτή να τελειώσει με 5 νίκες. Οπότε ο ΠΑΟ με μόνο μία νίκη από εδώ και πέρα (με Πολωνούς εντός), μένει στους 3. Σενάριο καθόλου απίθανο, όταν α) η Μπάρτσα στο ΟΑΚΑ πιθανότατα θα φύγει νικήτρια β) στο τελευταίο σημαντικό εκτός ο ΠΑΟ (με Ζαλ), πάλι πιθανώς (μιας και εκτός δεν το έχει, ως γνωστόν) δεν θα τα καταφέρει.

Το παραπάνω προϋποθέτει ότι η Κουμπάν, που ΔΕΝ είναι υπέρ-ομάδα, κάπου θα σκαλώσει (με την Καρσί στην Σμύρνη πχ) και δεν θα συνεχίσει "τρένο".

 

 
...όμως αν πούμε να το δούμε με μια ματιά που κοιτά πολλά στοιχεία υπό το πρίσμα του "η πιο πιθανή λογική περίπτωση" (στα όρια βέβαια του "είμαι ο Κάλχας και προβλέπω το μέλλον), η Καρσί τελικά δεν θα κάνει την ανάκαμψή της/η Κουμπάν δεν θα στραβοπατήσει εκτός (ίσως πχ την κάνει την παπαριά ΕΝΤΟΣ της έδρας της με την Ζαλγκίρις...) και τον τελευταίο προκρινόμενο θα τον καθορίσει η διαφορά πόντων. Και ευτυχώς για τον ΠΑΟ, σε αυτό το κομμάτι έχει (για την ώρα) για τα καλά το πάνω χέρι.
Αν το θες κι έτσι, η Καρσί σα να έπαιξε ζάρια με το Κάρμα της, χάνοντας από την Ζαλγκίρις εντός. Δηλαδή να παίρνεις την Μπάρτσα και να χάνεις από Ζαλ; Κάπου θα παίξει "θεία τιμωρία", ψυχανεμίζομαι.
..Το τί όμως "ψυχανεμίζομαι" (ή και "θέλω να ελπίζω"), δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να την πατήσει ο ΠΑΟ. Ένα κλικ άλλωστε είναι μακρυά και από τον Παράδεισο και από την Κόλαση, έτσι όπως έχει έρθει το πράμμα. Και το κακό είναι ότι δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν και τα παιχνίδια που θα δώσει, αλλά και από τους υπόλοιπους.
 
ΕΥΧΟΜΑΙ όμως, και παίκτη παραπάνω έγκαιρα να πάρει, και να του βγει, και να ισορροπήσει, και άλλους τραυματισμούς να μην έχει, και να γκαζώσει, και μέχρι και 3ος να καταφέρει να περάσει τελικά (...πολύ για παράδειγμα θα ήθελα να τρίψει μια "εκδίκηση" 20 πόντων στα μούτρα της Μπάρτσα εντός ΟΑΚΑ). Αλλά για κάτι τέτοιο, θέλει να στρώσουν όλοι ανεξαιρέτως στον οργανισμό κάτω κώλο και ν' αλλάξουν άρδην τις αστοχίες που ακολουθούν σχεδόν εκνευριστικά. Χλωμό βέβαια μοιάζει, αλλά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Αθηναίου : φάσκεις και αντιφάσκεις μου φαίνεται. Από την μια "μπαίνει για να ξεκουράσει και βάζει και 2-3 τρίποντα" - από την άλλη "δεν είναι ούτε γι' αλλαγή στην Ευρωλίγκα"...; 

 

 

Είπα μπορεί να βάλει και 2-3 τρίποντα. :P

Μπορεί και να μην, συνήθως είναι ζεστό χέρι και δεν φοβάται να πάρει πάνω του κρίσιμες επιθέσεις, αλλά άμα δεν του βγει δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο.

Γενικά τα σχόλια που θυμάμαι και σε οπαδικά site όταν πήγε στους γαύρους, ήταν του στυλ "στο καλό, δεν χάσαμε και τίποτα".

 

 

Τώρα τι να σου πω, δεν είμαι και πολύ μπασκετικός, μπορεί ο τύπος να κάνει και άλλα ουσιώδη πράγματα που εγώ δεν τα παρατηρώ, αλλά γενικά η άποψή μου είναι πως ο συγκεκριμένος είναι ένας μέτριος - αλλαγή παίχτης για το επίπεδο της ΑΕΚ.

 

Για ευρωλίγκα δηλαδή, ούτε να κρατάει τις πετσέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακόμη και αυτό το "μπορεί να" είναι σημαντικό σε ομάδα Ευρωλίγκας πάντως (όταν την σήμερον ημέραν, ειδικά τα γκαρντ, και δη τα γηγενή, είναι είδος εν γενική ανεπαρκεία). Όταν λέμε για φάση "τη μια μέρα θα σου βάλει - την άλλη όχι".

 

Τεσπα, γενικά δεν είναι κανένα θαύμα μπασκετικής φύσης ο Αθηναίου, όντως. Είναι όμως αυτό που λέμε "τίμιος", ρολίστας συγκεκριμένων πραγμάτων - δηλαδή σκόρερ από την περιφέρεια, κι όχι αμυντικός ογκόλιθος ή μάστορας στη δημιουργία παιχνιδιού. Για να κατεβάζει μπάλα ενίοτε, να παίρνει σωστές θέσεις, να βοηθά (αντί να εμποδίζει) την σωστή κυκλοφορία, να μπαίνει ως σχετικά αξιόπιστη αλλαγή όταν οι βασικοί κουράζονται/έχουν φάουλ και χρειάζεται μια άλλη νότα στον ρυθμό, μια χαρά είναι (και δη για τα λεφτά του), για μεγάλες ομάδες.

Δεν έχω ιδέα πόσο θα συνεχίσει έτσι όπως άρχισε στον ΟΣΦΠ, αλλά μέχρι στιγμής μια χαρά τα πάει, κι ας είναι απλά ο πρώτος γύρος, κι ας μην έχει παίξει απέναντι σε μεγαθήρια. Στην χειρότερη, είναι επιπέδου να ματσάρει τις καλές εμφανίσεις που είχε ο Γκετσεβίτσιους ή ο Μπλουμς στον ΠΑΟ.

 

Με την ΑΕΚ δεν ξέρω τί έκανε, ξαναλέω, και πόσο δικαιολογημένα "απαξιούν" την απουσία του οι οπαδοί της αλλά πχ πρόπερσι στον Άρη ήταν πολύτιμος σκόρερ. Αλλά και στον Πανιώνιο προτύτερα ήταν καλή παρουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγήστε λίγο πως υπάρχει περίπτωση να μην περάσουμε με ήττα στην Τουρκία.

Στους περισσότερους ομίλους αρκούν 4 νίκες για να περάσεις 4ος και στην ισοβαθμία λογικά θα έχουμε καλύτερη διαφορά και απο τις 3 εκ των Καρσιγιακα, Ζαλγκιρις και Ζιελόνα.

Γίνεται να έρθει έτσι που ο 4ος θα είναι με 5 νίκες;

ΛΟΓΙΚΑ η Ζιελονα μενει εκτος και εχουμε ΠΑΟ, Καρσιγιακα, Ζαλγκιρις να διεκδικουν τις 2 θεσεις προκρισης. Ο ΠΑΟ αυτη τη στιγμη ειναι στο 2-4, οσο και η Καρσιγιακα. Η Ζαλγκιρις ειναι στο 3-3.

Ο ΠΑΟ εχει υπερ του τις διαφορες στο ΟΑΚΑ κι εχει κατα του οτι τα παιχνιδια με αυτες τις ομαδες τα εχει εκτος εδρας.

 

Με νικη εκτος εδρας περναμε εκτος συγκλονιστικου απροοπτου, δεδομενου οτι στο ΟΑΚΑ δε θα χασουμε απο τους Πολωνους.

Χωρις νικη εκτος εδρας (δε το βλεπω απιθανο) εξαρτωμαστε εν πολλοις απο τα αποτελεσματα των Ζαλγκιρις, Καρσιγιακα στα υπολοιπα παιχνιδια, ενω πρεπει παραλληλα να κανουμε το 2/2 εντος εδρας (νικη επι Μπαρτσελονα δηλαδη).

 

Η υποθεση προκριση καθαριζει σχετικα ευκολα με νικη επι της Καρσιγιακα. Αν αυτη δεν ερθει τοτε μπλεκει το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που ειμαι απο τους λιγους που ακομα πιστευουν στον καραφλο αμα καταφερει και χασει και το σημερινο ματς 

θα αρχισω να μιλαω και εγω για τον προπονηταρα Αρτζυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...