Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερός οδηγός και μπράβο Mary που αφιέρωσες το χρόνο σου, νομίζω θα εκτιμηθεί δεόντως από πολύ κόσμο!!!

Μιας και θα μαζευτείτε πολλοί εδώ που έχετε Revolut, πείτε μου τι μπορεί να κάνω λάθος που δε μπορώ να συνδέσω την κάρτα μου ούτε στο Paypal ούτε να κάνω αγορές από Gearbest. Δοκίμασα να τη βάλω και σε paypal φίλου, τζίφος, δοκίμασα να κάνω και αγορά από account φίλου στο Gearbest, πάλι τζίφος. Η Revolut απαντά οτι δεν είναι επίσημα συμβατή με το Paypal και είναι θέμα τύχης να τη φορτώσει, βλέπω όμως στο νήμα με τα cc πως 9 στους 10 το έχουν καταφέρει...Τέλος, η Gearbest απαντά πως φταίνε τα cc που δε μπορώ να κάνω αγορά, όσο κι αν τους εξηγώ πως η κάρτα δεν είναι ελληνική (χάλια το support τους, σε αντίθεση με το support της Revolut που έχω πάθει πλάκα από την άμεση ανταπόκριση τους!). Είμαι ένα βήμα πριν σηκώσω τα λεφτά από Revolut...any ideas?

 

το paypal νομίζω επιτρέπει να προθέσεις κάτοχο κάρτας με διαφορετικό όνομα αλλά ίδιο επίθετο, συνεπώς άνοιξε έναν ακόμα λογαριασμό στο revolut με διαφορετικό όνομα και στείλε εκεί τα χρήματα από το πρώτο account σου, δοκίμασε την νέα κάρτα. επίσης τσέκαρε και τις διευθύνσεις, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα στην πρώτη σου κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το paypal νομίζω επιτρέπει να προθέσεις κάτοχο κάρτας με διαφορετικό όνομα αλλά ίδιο επίθετο, συνεπώς άνοιξε έναν ακόμα λογαριασμό στο revolut με διαφορετικό όνομα και στείλε εκεί τα χρήματα από το πρώτο account σου, δοκίμασε την νέα κάρτα. επίσης τσέκαρε και τις διευθύνσεις, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα στην πρώτη σου κάρτα.

Αν γίνεται πράγματι μεταφορά χρημάτων από Revolut σε Revolut τότε θα όντως θα δοκιμάσω να φτιάξω μια νέα...φαντάζομαι θα είναι πιο σύντομη η μεταφορά από το να φέρω τα λεφτά εδώ και να τα ξαναστείλω :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται πράγματι μεταφορά χρημάτων από Revolut σε Revolut τότε θα όντως θα δοκιμάσω να φτιάξω μια νέα...φαντάζομαι θα είναι πιο σύντομη η μεταφορά από το να φέρω τα λεφτά εδώ και να τα ξαναστείλω :D

 

 

νομίζω επιτόπου γίνετε, και μάλιστα πριν κάνεις νέο account κάνε πρόσκληση στον εαυτό σου για να κερδίσεις και τα 5 pounds.

 

και στην τελική αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, ανοίγεις έναν λογαριασμό στην mywirecard και λύνεις το πρόβλημα σου για τις online αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω επιτόπου γίνετε, και μάλιστα πριν κάνεις νέο account κάνε πρόσκληση στον εαυτό σου για να κερδίσεις και τα 5 pounds.

Οπότε θέλει το ίδιο επίθετο, έτσι; Και μετά; Βλέπω αν την παίρνει το ήδη υπάρχον paypal αλλιώς φτιάχνω ένα με το νέο όνομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paypal δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο, εαν δεν την δέχεται το ένα, δεν θα την δεχτεί ούτε το άλλο.

ανοίγεις λοιπόν νεο revolut με διαφορετικό όνομα και εννοείτε άλλο email και άλλο αριθμό τηλεφώνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις σχετικά με το Revolut.

 

α) Μπορεί να γίνει έμβασμα απο τρίτον σε λογαριασμό του Revolut ?

β) Υπάρχει κάποια παλιά έκδοση του APP για κινητά με Android 4.04 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θέλει το ίδιο επίθετο, έτσι; Και μετά; Βλέπω αν την παίρνει το ήδη υπάρχον paypal αλλιώς φτιάχνω ένα με το νέο όνομα;

 

Δεν είναι μόνο το ονοματεπώνυμο που μπορεί να σου «κάνει τη ζημιά». Ίσως οι απόπειρες χρέωσης και σύνδεσης της κάρτας στο PayPal που έκανες, να αποτυγχάνουν γιατί μπλοκάρεσαι από κάποιο AVS check. Οπότε πρόσεξε να συμπίπτουν και οι διευθύνσεις που έχεις δηλώσει σε PayPal, Revolut κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις σχετικά με το Revolut.

 

α) Μπορεί να γίνει έμβασμα απο τρίτον σε λογαριασμό του Revolut ?

β) Υπάρχει κάποια παλιά έκδοση του APP για κινητά με Android 4.04 ?

α) λογικά ναι, εφόσον όμως δωσεις τα στοιχεία που πρέπει, δλδ iban, reference number κλπ σε αυτον που θα σου βάλει λεφτά.

β) δυστυχώς δε γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι στον οδηγό για winbank, στα στοιχεία SEPA μάλλον είναι προαιρετική η συμπλήρωση ξανά του reference number. Έχω στείλει 2 εμβάσματα σημειώνοντας το reference μόνο στις πληροφορίες δικαιούχου και αφήνοντας κενό το SEPA. Και τις 2 φορές τα χρήματα φάνηκαν στο revolut σε 2 εργάσιμες ακριβώς, χωρίς κάποια καθυστέρηση (άρα δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα που το SEPA έμεινε κενό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το ονοματεπώνυμο που μπορεί να σου «κάνει τη ζημιά». Ίσως οι απόπειρες χρέωσης και σύνδεσης της κάρτας στο PayPal που έκανες, να αποτυγχάνουν γιατί μπλοκάρεσαι από κάποιο AVS check. Οπότε πρόσεξε να συμπίπτουν και οι διευθύνσεις που έχεις δηλώσει σε PayPal, Revolut κλπ...

Τα έχω χιλιοτσεκάρει...το μόνο που μου κίνησε την περιέργεια τώρα είναι στο Revolut, στη διεύθυνση, βάζοντας τον ταχυδρομικό μου κώδικα δίπλα έχει κουμπάκι για αναζήτηση, πατώντας το μου έγραψε μια άλλη οδό από κάτω που βρίσκεται στην περιοχή μου, και άλλαξε και το Athens σε Athina και το Attiki το έκανε Attica...ποια να'ναι η χρησιμότητά του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω χιλιοτσεκάρει...το μόνο που μου κίνησε την περιέργεια τώρα είναι στο Revolut, στη διεύθυνση, βάζοντας τον ταχυδρομικό μου κώδικα δίπλα έχει κουμπάκι για αναζήτηση, πατώντας το μου έγραψε μια άλλη οδό από κάτω που βρίσκεται στην περιοχή μου, και άλλαξε και το Athens σε Athina και το Attiki το έκανε Attica...ποια να'ναι η χρησιμότητά του; 

Και εγώ ότανείχα κάνει εγγραφή είχα πατήσει στο κουμπάκι δίπλα στον ΤΚ και μου έβγαλε άλλη οδό (ακριβώς δίπλα από αυτή που μένω). Δεν θυμάμαι αν άλλαξε τα athens, attica κλπ. Πάντως δεν έδωσα σημασία και έγραψα εγώ τα σωστά στοιχεία ξανά και έκανα εγγραφή. To Attiki σε Attica το βρίσκω λογικό αφού έτσι είναι στα αγγλικά. To athens σε athina είναι κουφό! Μήπως εννοείς athina σε athens?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal νομίζω επιτρέπει να προθέσεις κάτοχο κάρτας με διαφορετικό όνομα αλλά ίδιο επίθετο, συνεπώς άνοιξε έναν ακόμα λογαριασμό στο revolut με διαφορετικό όνομα και στείλε εκεί τα χρήματα από το πρώτο account σου, δοκίμασε την νέα κάρτα. επίσης τσέκαρε και τις διευθύνσεις, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα στην πρώτη σου κάρτα.

 

προσωπικά δεν έχω βάλει ολόκληρο το επίθετο μου στο revolut (έχω βάλει το μισό) οπότε αν ίσχυε αυτό δεν θα έπρεπε να μου βγάλει σφάλμα ; (εκτός αν ο έλεγχος ήταν στυλ "like" οπότε το πέρασε έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ότανείχα κάνει εγγραφή είχα πατήσει στο κουμπάκι δίπλα στον ΤΚ και μου έβγαλε άλλη οδό (ακριβώς δίπλα από αυτή που μένω). Δεν θυμάμαι αν άλλαξε τα athens, attica κλπ. Πάντως δεν έδωσα σημασία και έγραψα εγώ τα σωστά στοιχεία ξανά και έκανα εγγραφή. To Attiki σε Attica το βρίσκω λογικό αφού έτσι είναι στα αγγλικά. To athens σε athina είναι κουφό! Μήπως εννοείς athina σε athens?

Όχι, βάζει από Athens, Athina...κι εμένα μου έκανε εντύπωση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν έχω βάλει ολόκληρο το επίθετο μου στο revolut (έχω βάλει το μισό) οπότε αν ίσχυε αυτό δεν θα έπρεπε να μου βγάλει σφάλμα ; (εκτός αν ο έλεγχος ήταν στυλ "like" οπότε το πέρασε έτσι)

 

ναι και σε εμένα η μια ελληνική κάρτα μου έχουν το επίθετο ως ελληνικοποιημένο αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την προσθήκη της στο paypal. οπότε κάποιο άλλο θα είναι το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...