Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Τυχαία έπεσε το μάτι μου σε άρθρο για την Revolut και είπα να την δοκιμάσω. Άνοιξα λογαριασμό έστειλα έμβασμα ως εδώ καλά.

Έχω απορία επειδή πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω το site Aliexpress και όταν πάω στο Payment πρέπει να διαλέξω κάρτα και Χώρα.

Από επιλογή μου βγάζει Greece αλλά δεν είναι σωστό αφού θα χρησιμοποιήσω την Revolut να βγάλω United Kingdom αφού ο λογαριασμός μου που συνδέετε η κάρτα είναι στην Αγγλία;

 

Δείτε φώτο.

 

attachicon.gifCapture 2.PNG

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Ελλαδα θα επιλεξεις και δεν θα εχεις προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, επιτέλους μια απάντηση επί του θέματος στην ερώτησή μου...δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο ή απαιτητικό...

 

Με αυτά τα δεδομένα που δίνεις φαίνεται ότι

- δεν χρησιμοποιείται η ίδια η ισοτιμία σταθερά

- η ισοτιμία που πήρες είναι δυναμική/τρέχουσα, διαφορετική δηλαδή σε διαφορετικές στιγμές

 

Θα ήθελα να δω όμως περισσότερο δείγματα για να βγει ένα ασφαλέστερο συμπέρασμα, δηλαδή να αποκλειστεί η περίπτωση να χρησιμοποιείται σε κάποιες περιπτώσεις μια "μέση" ισοτιμία (κι όχι απολύτως δυναμική δλδ) με κάποιο αλγόριθμο που μπορεί να έχει κάποιο χρονικό φάσμα, καθότι οι παραπάνω αγορές παραήταν κοντά σε χρόνο.

 

 

 

Με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι που είναι κουραστικό και για μένα για τους άλλους αναγνώστες...δύο θέματα είχα

 

1) Για συναλλαγές μου που απείχαν μέρες μεταξύ τους - και όσο κοιταξα ήταν αρκετά διαφοροποιημένες οι διακυμάνσεις - πήρα την ίδια ισοτιμία για ευρώ-δολάριο σε δύο περιπτώσεις και ευρώ-βρ.λίρα σε άλλες δύο.

...αναπόφευκτα με έβαλε σε σκέψεις, γιατί οι πιθανότητες να συμβεί αυτό είναι απειροελάχιστες όταν χρησιμοποιείται απολύτως δυναμική ισοτιμία.

 

...και σημειώνω ξανά εδώ ότι μπορεί μεν η ισοτιμία να μην είναι "σταθερή", να είναι δλδ κυμαινόμενη, αλλά και πάλι να δίνεται με κάποιο αλγόριθμο μια μέση τιμή, αναλόγως την ώρα της ημέρας, υπόθεση εργασίας κάνω.

...και στις δύο περιπτώσεις όμως, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα ήταν ακριβής η τήρηση των όρων από τη Revolut.

 

Θεωρώντας λοιπόν το δικό μου προσωπικό δείγμα πολύ μικρό ώστε να βγει αξιόπιστο γενικό συμπέρασμα, προτού διατυπώσω κάποιο ισχυρισμό ζήτησα από τους χρήστες εδώ να παραθέσουν τις ισοτιμίες που τους έδωσαν στις αγορές τους (φαίνεται αν στη κίνηση στην αρχή οθόνη πατήσεις σε μια συναλλαγή)

...κι επειδή θεωρούσα αρκετά απίθανο να είναι γενικά "σταθερή", ζήτησα πιο πρόσφατα δείγματα, αυτών των ημερών δλδ.

 

 

2) Το άλλο θέμα που έχω αφορά μάλλον τη συνδεσιμότητα, την καθυστερηση στην επικοινωνία μεταξύ του κινητού μου και των διακομιστών της Revolut, που έχει ως συνέπεια να μην εισέρχομαι αμέσως στην εφαρμογή αφού συμπληρώσω το ΡΙΝ ή να αλλάζω τιμές στον Converter και να μην παίρνω ζωντανή ενημέρωση...

(σημειώνω εδώ ότι έχω δοκιμάσει, απεγκαταστάση/επαναγκατάσταση, εκκαθάριση δεδομένων κτλ πολλές φορές...κι όμως συμβαίνει αρκετά συχνά, τις περισσότερες φορές που συνδέομαι).

 

Και πάλι, το πρώτο που έκανα ήταν να ρωτήσω αν διαπιστώνουν ίδια προβλήματα σύνδεσης άλλοι χρήστες...

 

Δεν φαίνεται να αφορά το δίκτυό μου, οι ταχύτητες Wifi και LAN είναι πολύ καλές και το έχω δοκιμάσει εκείνη τη στιγμή μήπως και έτυχε να ζορίζεται..τσου...

...και πάλι δεν φαίνεται να φταίει το κινητό, γιατί από το ίδιο κινητό, αν ανοίξω τον Browser, εκείνη τη στιγμή, δεν βλέπω καθυστερήσεις...

 

Τώρα εσύ κάνεις δύο υποθέσεις επ' αυτού, που όμως δεν μπορώ να πάρω σοβαρά...

 

- όταν λες ότι το πρόβλημα της συνδεσιμότητας μπορεί να σχετίζεται με τις ισοτιμίες που πήρα στη χρήση της κάρτας

...είναι σαν να μου λες πχ πως αν σου κολλάει ο browser όταν συνδέεσαι στο ebanking της τράπεζάς σου μπορεί να επηρεαστεί η ισοτιμία που θα πάρεις αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου...

 

- όταν με ρωτάς τί κινητό έχω

...είναι σαν να μου λες πως αν ο επεξεργαστής του σταθερού σου η/υ που χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στο ebanking είναι Amd ή Intel και/ή η κάρτα δικτύου σου έχει τσιπακι broadcom/realtek μπορεί να έχει σχέση με την ισοτιμία που θα πάρεις χρησιμοποιώντας τη κάρτα σου.

 

...αυτόν τον συλλογισμό, με το συμπάθειο, δεν τον θεωρώ σοβαρή βάση συζήτησης, γι αυτό και δεν απαντάω σε ερωτήσεις για τη μάρκα του κινητού μου...

...θα αρχίσει μια παραφιλολογία υποθέσεων που δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμη σε κανέναν.

δικε vgiozo εκανα χθες αγορα απο ebay με revolut,η τιμη που ειχε ο πωλητης ηταν δολλαρια και εγω στην recolut ειχα euro και πηρα αυτη την ισοτιμια 1€ = 1.1083$ .Η αγορα εγινε χθες Πεμπτη 5 το απογευμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως μερικές φορές είναι καλυτερα μια συζήτηση για ισοτιμιες και το πως δουλευει η revolut παρα να βλεπουμε συνέχεια τις ιδιες και τις ίδιες ερωτησεις που εχουν απαντηθεί στα πρωτα post ή ο καθένας να ποσταρει το πότε του ηρθε η κάρτα και πότε έστειλε το έμβασμα ή οτι έκανε παραγγελία απο το..gearbest.

Το ιδιο ενοχλητικό ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

επειδή δεν έχω χρήματα στη paypal ή στη revolut και χρειάζεταιι να αγοράσω κάτι άμεσα σήμερα, υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου μεταφέρει 20€ σε paypal ή revolut και να του κάνω μια κάταθεση κατευθείαν το ποσό στο τραπεζικό του λογαριασμό?

 

Αν μπορεί κάποιος να κάνει την εξυπηρέτηση θα βοηθούσε πολύ.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή αγορά σε δολάρια.

 

Ισοτιμία revolut: 1,1076

 

Ισοτιμια xe.com την ίδια στιγμή: 1.1132

Η ισοτιμία της MasterCard είναι 1.1064 όποτε καλή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. εστειλα λεφτα στην καρτα revolut. Οταν εμφανιστουν στην καρτα ,μετα πρεπει να τη συνδεσω με alipay για να κανω αγορες απο  aliexpress?

πηγα στο site της alipay και ειδα στα ρωσικα να κανω λογαριασμο. κανω κατι λαθος? ποιο ειναι το site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. εστειλα λεφτα στην καρτα revolut. Οταν εμφανιστουν στην καρτα ,μετα πρεπει να τη συνδεσω με alipay για να κανω αγορες απο  aliexpress?

πηγα στο site της alipay και ειδα στα ρωσικα να κανω λογαριασμο. κανω κατι λαθος? ποιο ειναι το site?

Δεν χρεαιζετε να τη συνδεσης σε alipay, πληρωνης κανονικα βαζοντας τα στοιχεια τις καρτας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή αγορά σε δολάρια.

 

Ισοτιμία revolut: 1,1076

 

Ισοτιμια xe.com την ίδια στιγμή: 1.1132

Μια ημέρα μετά. Η ισοτιμία στο paypal:

Payment conversion: 1,06714

Balance conversion:  1,08381

 

Ισοτιμία xe.com: 1,11205

 

(Στο paypal (payment) η ισοτιμία διαφέρει κατά 4%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , ηθελα να ρωτησω, αν θελεις να σταματησεις την REVOLUT, τι κανεις πως διαγραφεις το λογαριασμο σου?, θα εχει στο μελλον καποια συνδρομη?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας , ηθελα να ρωτησω, αν θελεις να σταματησεις την REVOLUT, τι κανεις πως διαγραφεις το λογαριασμο σου?, θα εχει στο μελλον καποια συνδρομη?ευχαριστω

Κανείς δε ξέρει τί θα γίνει στο μέλλον.

Προσωπικό λογαριασμό ούτως ή άλλως δεν έχεις, οπότε άσε την κάρτα με μηδενικό υπόλοιπο μέχρι να λήξει, απεγκατέστησε την εφαρμογή και ξεμπερδεύεις.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...