Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ok, αλλά γιατί μου γράφει ο Άγγλος να παω στο atm και να τσεκάρω το υπόλοιπό μου?

 

Γιατί αυτή η ενέργεια «αναγκάζει» την κάρτα να ενεργοποιηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, έχω την παραπάνω κάρτα σε ηλεκτρονική και σε φυσική μορφή. Έχω κάνει μερικές αγορές μέσο internet και όλα πήγαν καλά. Στην αρχή που κατέβασα την εφαρμογή είχα βάλει κατά λάθος το ίδιο pin και στην εφαρμογή και στην φυσική κάρτα.
Την φυσική κάρτα δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ....
Πριν 2 ημέρες πήρα το παρακάτω sms στο κινητό μου
If you've encountered PIN issues using your Revolut card, please go to the nearest chip-enabled ATM and check your balance. This will activate the PIN. Please ignore 'Operation not supported' message. If you are outside of Europe use http://mastercard.co.uk/atm-locator.html to find a chip ATM near you. 
Πήγα σ' ένα atm της AlphaBank και αφού έβαλα το pin μου έγραψε ότι η κάρτα δεν είναι αποδεκτή και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Δοκιμάζω να αλλάξω pin και το σύστημα δέχτηκε την αλλαγή του αλλά και πάλι δεν μπορώ να δω το υπόλοιπό μου λαμβάνοντας ξανά το μήνυμα που λέει για μη αποδεκτή κάρτα κ.λ.π
Έχετε καμιά συμβουλή να μου δώσετε;

Δεν υποστηρίζεται η ερωτηση υπολοιπου, Το υπολοιπο το βλεπεις απο την εφαρμογη στο κινητο σου. Στο ΑΤΜ αλλαζεις pin ή κανεις αναληψη μετρητων  Εχει απαντηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ρθε πριν από λίγο το έμβασμα από Πειραιώς στη Revolut. Μία μέρα έκανε. Το έμβασμα είναι σε λίρες. Οπότε πριν την συνδέσω στο paypal θα πρέπει να κάνω την μετατροπή σε ευρώ και αν ναι πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιλεγεις το ΙΒΑΝ για €, οπως αναφερεται στο οδηγο (ειναι και σε Bold)

 

Δε χρειαζεται καμία αλλη μετατροπη, ξαναδες τον οδηγο

 

Και εχεις καποια απορια, ξανα-ξαναδες το οδηγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε όσοι κάνατε αγορές πρόσφατα σε δολάρια (κυρίως από Κυριακή μέχρι σήμερα αλλά και λίγο παλιότερα, ελλείψει δείγματος) τί ισοτιμία σας δείχνει στη κίνηση της κάρτας;

 

Σε δύο-τρεις περιπτώσεις μου έβγαλε ακριβώς την ίδια ισοτιμία και από ευρώ σε δολάρια και από δολάρια σε ευρώ, που είναι αδύνατο αν σου δίνει δυναμικά τη τρέχουσα ισοτιμία...

 

...υποψιάζομαι λοιπόν πως δεν βγάζει χρήματα μόνο χρεώνοντας τον πωλητή, όπως λέει, αλλά σου δίνει μια "μέση" ισοτιμία, από την οποία κερδίζει σε κάθε φορά συναλλαγματικής μετατροπής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα σου δεν το κατάλαβα

 

Την μια λες "...υποψιάζομαι λοιπόν πως δεν βγάζει χρήματα μόνο χρεώνοντας τον πωλητή"

και την άλλη "αλλά σου δίνει μια "μέση" ισοτιμία, από την οποία κερδίζει σε κάθε φορά συναλλαγματικής μετατροπής"

 

 

αλλα βέβαια εμας δεν μας πολύ άφορα απο που βγάζει χρήμα η ρεβολυτ, εμάς μας ενδιαφέρει οτι είναι σχεδόν ανέξοδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντα, αν θες στην ερώτηση...

 

Αυτό που έγραψα είναι αρκετά σαφές, αν δεν κατάλαβες, ξαναδιάβασε...

 

..με αφορά και πολύ μάλιστα πώς βγάζει χρήματα η Revolut, ΑΝ δεν τηρεί τους όρους της και δεν μου δίνει εμένα τη καλύτερη τρέχουσα ισοτιμία, αλλά χάνω σε κάθε φορά συναλλαγής...

 

...ισχυρισμός της Revolut είναι πως μας δίνει δυναμικά τη καλύτερη ισοτιμία...στη πράξη εμένα μου έδωσε ισοτιμία που δεν ανταποκρινόταν στη τρέχουσα και πολύ δύσκολο να είναι η ίδια ακριβώς (στο 4ο δεκαδικό ψηφίο) σε συναλλαγες που απέχουν 2-3 μέρες μεταξύ τους.

 

Ρωτάω λοιπόν να επιβεβαιώσω αν δίνει την ίδια ισοτιμία και σε σας.

 

Αν έχεις όρεξη για άλλου τύπου κουβέντα, που απέχει από το ερώτημα που έκανε παραπάνω, θα τη κάνεις μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..με αφορά και πολύ μάλιστα πώς βγάζει χρήματα η Revolut, ΑΝ δεν τηρεί τους όρους της και δεν μου δίνει εμένα τη καλύτερη τρέχουσα ισοτιμία, αλλά χάνω σε κάθε φορά συναλλαγής...

 

...ισχυρισμός της Revolut είναι πως μας δίνει δυναμικά τη καλύτερη ισοτιμία...στη πράξη εμένα μου έδωσε ισοτιμία που δεν ανταποκρινόταν στη τρέχουσα και πολύ δύσκολο να είναι η ίδια ακριβώς (στο 4ο δεκαδικό ψηφίο) σε συναλλαγες που απέχουν 2-3 μέρες μεταξύ τους.

 

 

Μπορείς να συγκρίνεις την ισοτιμία των αγορών με αυτές της MasterCard;

 

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/index.html

 

Βασικά μπορείς να γράψεις τις ισοτιμίες; Δεν χρησιμοποιώ revolut αλλά επειδή έκανα αγορές με n26 αυτές τις μέρες, θέλω να δω διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντα, αν θες στην ερώτηση...

 

Αυτό που έγραψα είναι αρκετά σαφές, αν δεν κατάλαβες, ξαναδιάβασε...

 

..με αφορά και πολύ μάλιστα πώς βγάζει χρήματα η Revolut, ΑΝ δεν τηρεί τους όρους της και δεν μου δίνει εμένα τη καλύτερη τρέχουσα ισοτιμία, αλλά χάνω σε κάθε φορά συναλλαγής...

 

...ισχυρισμός της Revolut είναι πως μας δίνει δυναμικά τη καλύτερη ισοτιμία...στη πράξη εμένα μου έδωσε ισοτιμία που δεν ανταποκρινόταν στη τρέχουσα και πολύ δύσκολο να είναι η ίδια ακριβώς (στο 4ο δεκαδικό ψηφίο) σε συναλλαγες που απέχουν 2-3 μέρες μεταξύ τους.

 

Ρωτάω λοιπόν να επιβεβαιώσω αν δίνει την ίδια ισοτιμία και σε σας.

 

Αν έχεις όρεξη για άλλου τύπου κουβέντα, που απέχει από το ερώτημα που έκανε παραπάνω, θα τη κάνεις μόνος σου

Σιγα μην μας δείρεις κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά, την κάρτα γιατι την παίρνουμε; Αφού μπορούμε να κάνουμε αγορές κ με την ψηφιακή... Κατάθεση και ανάληψη σε ελληνικό ΑΤΜ γίνεται ; Αν ναι με τι χρέωση;

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντα, αν θες στην ερώτηση...

 

Αυτό που έγραψα είναι αρκετά σαφές, αν δεν κατάλαβες, ξαναδιάβασε...

 

..με αφορά και πολύ μάλιστα πώς βγάζει χρήματα η Revolut, ΑΝ δεν τηρεί τους όρους της και δεν μου δίνει εμένα τη καλύτερη τρέχουσα ισοτιμία, αλλά χάνω σε κάθε φορά συναλλαγής...

 

 

 

Τηρεί δεν τηρεί τις "δεσμεύσεις" της, αυτονόητο είναι ότι κέρδιζε και κερδίζει και από εκεί. Στο περισσότερο ή λιγότερο παίζει η διαφορά. Πάντοτε, όλα τα ανταλλακτήρια (προφανώς λειτουργεί και ως τέτοιο η Revolut) αγοράζουν ένα νόμισμα φθηνότερα από όσο το πουλάνε. Και η διαφορά είναι το κέρδος τους. Δεν σημαίνει ότι μας "κλέβει". Σκοπό το κέρδος έχει, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

Ουσιαστικά, την κάρτα γιατι την παίρνουμε; Αφού μπορούμε να κάνουμε αγορές κ με την ψηφιακή... Κατάθεση και ανάληψη σε ελληνικό ΑΤΜ γίνεται ; Αν ναι με τι χρέωση;

Ευχαριστώ !

 

Κατάθεση σε ΑΤΜ δεν γίνεται. Ανάληψη γίνεται. Χωρίς προμήθεια. Τώρα το γιατί την παίρνουμε άστο... Κάποιοι που ταξιδεύουν στον εξωτερικό τους είναι όντως χρήσιμη σε πλαστικό για να πληρώνουν στα μαγαζιά. Οι υπόλοιποι την παίρνουμε είτε γιατί απλά είναι όμορφη κάρτα, ή για να ...παίζουμε μπανοβγάζοντάς την σε ΑΤΜ και κάποιοι πιο "προχωρημένοι" για να ψωνίζουν από ντόπια μαγαζιά με τα λεφτά που έβγαλαν στάλα-στάλα στο εξωτερικό πληρώνοντας προμήθεια και περιμένοντας ατελείωτες μέρες. Λες και δε μπορούν να ψωνίσουν με τις Ελληνικές. Άκρη δεν βγάζεις με τον Έλληνα έτσι κι αλλιώς... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...