Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τηρεί δεν τηρεί τις "δεσμεύσεις" της, αυτονόητο είναι ότι κέρδιζε και κερδίζει και από εκεί. Στο περισσότερο ή λιγότερο παίζει η διαφορά. Πάντοτε, όλα τα ανταλλακτήρια (προφανώς λειτουργεί και ως τέτοιο η Revolut) αγοράζουν ένα νόμισμα φθηνότερα από όσο το πουλάνε. Και η διαφορά είναι το κέρδος τους. Δεν σημαίνει ότι μας "κλέβει". Σκοπό το κέρδος έχει, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

 

Κατάθεση σε ΑΤΜ δεν γίνεται. Ανάληψη γίνεται. Χωρίς προμήθεια. Τώρα το γιατί την παίρνουμε άστο... Κάποιοι που ταξιδεύουν στον εξωτερικό τους είναι όντως χρήσιμη σε πλαστικό για να πληρώνουν στα μαγαζιά. Οι υπόλοιποι την παίρνουμε είτε γιατί απλά είναι όμορφη κάρτα, ή για να ...παίζουμε μπανοβγάζοντάς την σε ΑΤΜ και κάποιοι πιο "προχωρημένοι" για να ψωνίζουν από ντόπια μαγαζιά με τα λεφτά που έβγαλαν στάλα-στάλα στο εξωτερικό πληρώνοντας προμήθεια και περιμένοντας ατελείωτες μέρες. Λες και δε μπορούν να ψωνίσουν με τις Ελληνικές. Άκρη δεν βγάζεις με τον Έλληνα έτσι κι αλλιώς... :-)

 

Υπάρχει και το άλλο για "εμάς" που έχουμε βγάλει την κανονική κάρτα. Τα στοιχεία της δεν μεταβάλλονται αν κάνεις απεγκατάσταση η διαγραφή δεδομένων εφαρμογής. Κάτι το οποίο για μένα είναι πολύ πρακτικό γιατί βαριέμαι να κάνω τα Verifications στο AliPay και Paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να συγκρίνεις την ισοτιμία των αγορών με αυτές της MasterCard;

 

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/index.html

 

Βασικά μπορείς να γράψεις τις ισοτιμίες; Δεν χρησιμοποιώ revolut αλλά επειδή έκανα αγορές με n26 αυτές τις μέρες, θέλω να δω διαφορά.

 

Από Κυριακή αργά το βράδυ μέχρι σήμερα το βράδυ μου έχει δώσει μια μόνο ισοτιμία και μόνο για ευρώ-δολάριο

1€ = 1.1228$

διαφέρει από εκείνες της Mastercard που είδα στον σύνδεσμό σου.

 

Επίσης τη προηγούμενη βδομάδα, πάλι μου έδωσε την ίδια ισοτιμία για αγορές που απείχαν μέρες μεταξύ τους για ευρώ - βρετανική λίρα

1€ = 0.7752£

 

Ουσιαστικά, την κάρτα γιατι την παίρνουμε; Αφού μπορούμε να κάνουμε αγορές κ με την ψηφιακή... Κατάθεση και ανάληψη σε ελληνικό ΑΤΜ γίνεται ; Αν ναι με τι χρέωση;

Ευχαριστώ !

 

Κατάθεση σε λογαριασμό Revolut ασφαλώς δεν γίνεται. Ανάληψη ευτυχώς γίνεται και χωρίς χρέωση και στη πράξη είναι το μόνο πλεονέκτημά της.

 

Τηρεί δεν τηρεί τις "δεσμεύσεις" της, αυτονόητο είναι ότι κέρδιζε και κερδίζει και από εκεί. Στο περισσότερο ή λιγότερο παίζει η διαφορά. Πάντοτε, όλα τα ανταλλακτήρια (προφανώς λειτουργεί και ως τέτοιο η Revolut) αγοράζουν ένα νόμισμα φθηνότερα από όσο το πουλάνε. Και η διαφορά είναι το κέρδος τους. Δεν σημαίνει ότι μας "κλέβει". Σκοπό το κέρδος έχει, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

 

Κατάθεση σε ΑΤΜ δεν γίνεται. Ανάληψη γίνεται. Χωρίς προμήθεια. Τώρα το γιατί την παίρνουμε άστο... Κάποιοι που ταξιδεύουν στον εξωτερικό τους είναι όντως χρήσιμη σε πλαστικό για να πληρώνουν στα μαγαζιά. Οι υπόλοιποι την παίρνουμε είτε γιατί απλά είναι όμορφη κάρτα, ή για να ...παίζουμε μπανοβγάζοντάς την σε ΑΤΜ και κάποιοι πιο "προχωρημένοι" για να ψωνίζουν από ντόπια μαγαζιά με τα λεφτά που έβγαλαν στάλα-στάλα στο εξωτερικό πληρώνοντας προμήθεια και περιμένοντας ατελείωτες μέρες. Λες και δε μπορούν να ψωνίσουν με τις Ελληνικές. Άκρη δεν βγάζεις με τον Έλληνα έτσι κι αλλιώς... :-)

 

Με απαγωγή στο άτοπο εν προκειμένω δεν συγκροτείς έγκυρο συμπέρασμα ή επιχείρημα...

 

...κανείς δεν είπε ότι η Revolut είναι ή πρέπει να είναι/λειτουργεί ως "φιλανθρωπικό ίδρυμα" (λες κι αν έδινε ισοτιμία έγκυρη/δυναμική, αφού είχαμε μεταφέρει σε δικό της λογαριασμό τα χρήματά μας, θα ήταν "φιλανθρωπική πράξη" αυτή)...

 

Διαφημίζεται όμως ως υπηρεσία

- χωρίς τέλη

- που δίνει δυναμικά τη καλύτερη τρέχουσα ισοτιμία (Spot Interbank Rate)

 

...αλλα στη προκειμένη περίπτωση, όχι μόνο ΔΕΝ δινει δυναμική ισοτιμία (έστω και με κάποιο κέρδος για την ίδια), αλλά σου δίνει σταθερή ισοτιμία, από την οποία η ίδια αποκομίζει πολύ μεγαλύτερο όφελος σε κάθε συναλλαγή.

- ΔΕΝ δίνει δηλαδή την Spot Interbank Rate που διαφημίζει...

- Πρακτικά ΔΕΝ σου δίνει δωρεάν υπηρεσίες, αφού μπορεί να σου "φάει" 1 γεματο ευρώ + από μια απλή δική σου πληρωμή.

- Πρακτικά έχει κρυμμένα τέλη, για τα οποία δεν πληροφορεί ("κρυφή σταθερή/προσαρμοσμένη ισοτιμία")

 

Αυτό λένε οι ίδιοι για την υπηρεσία τους

 

"What exchange rate will I get?

 

Our rates mirror the Spot Interbank exchange rate. The interbank market is the top-level foreign exchange market where banks exchange different currencies. It is a wholesale market through which most currency transactions are channeled and, as such, offers the best possible exchange rate available. This spot interbank exchange rate typically beats that of banks and other consumer foreign exchange services by 3-5%."

 

How does Revolut make money?

We earn a nominal fee paid to us by merchants every time you use your Revolut Card.

We reserve the right to review our pricing structure after the first 12 months of your use of the Revolut service. We do not anticipate any significant changes. Revolut was launched to offer a fair and transparent service. It has been designed to offer the best value and the best user experience. There are no hidden fees to our users."

 

Αυτό αλλού μπορεί να το έπαιρναν ως σοβαρή παραβίαση κοινά συμφωνημένων όρων στη χρήση υπηρεσίας, αλλά στην Ελλάδα όλα είναι "αυτονόητα" γι αυτό και ο καπιταλισμος που έχουμε είναι διπλά παρασιτικός...

 

...o νεο-έλληνας είναι σίγουρα φαινόμενο...είναι τόσο γαλαντόμος και παραλής που

- δεν τον ενδιαφέρει αν μια εταιρεία δεν τηρεί τους όρους που η ίδια θέτει και τα δύο μέρη σε ένα "συμβόλαιο" δεν μοιράζονται τα οφέλη.

- προτιμά να φορτίσει πχ 5 φορές (πληρώνοντας 5 εμβάσματα) αντί να φορτίσει μια φορά

...αρκεί να φαίνεται ο ίδιος στον εαυτό του εξυπνάκιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηρεί δεν τηρεί τις "δεσμεύσεις" της, αυτονόητο είναι ότι κέρδιζε και κερδίζει και από εκεί. Στο περισσότερο ή λιγότερο παίζει η διαφορά. Πάντοτε, όλα τα ανταλλακτήρια (προφανώς λειτουργεί και ως τέτοιο η Revolut) αγοράζουν ένα νόμισμα φθηνότερα από όσο το πουλάνε. Και η διαφορά είναι το κέρδος τους. Δεν σημαίνει ότι μας "κλέβει". Σκοπό το κέρδος έχει, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

 

Κατάθεση σε ΑΤΜ δεν γίνεται. Ανάληψη γίνεται. Χωρίς προμήθεια. Τώρα το γιατί την παίρνουμε άστο... Κάποιοι που ταξιδεύουν στον εξωτερικό τους είναι όντως χρήσιμη σε πλαστικό για να πληρώνουν στα μαγαζιά. Οι υπόλοιποι την παίρνουμε είτε γιατί απλά είναι όμορφη κάρτα, ή για να ...παίζουμε μπανοβγάζοντάς την σε ΑΤΜ και κάποιοι πιο "προχωρημένοι" για να ψωνίζουν από ντόπια μαγαζιά με τα λεφτά που έβγαλαν στάλα-στάλα στο εξωτερικό πληρώνοντας προμήθεια και περιμένοντας ατελείωτες μέρες. Λες και δε μπορούν να ψωνίσουν με τις Ελληνικές. Άκρη δεν βγάζεις με τον Έλληνα έτσι κι αλλιώς... :-)

Χαχα, σωστός!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κυριακή αργά το βράδυ μέχρι σήμερα το βράδυ μου έχει δώσει μια μόνο ισοτιμία και μόνο για ευρώ-δολάριο

1€ = 1.1228$

διαφέρει από εκείνες της Mastercard που είδα στον σύνδεσμό σου.

 

Είσαι τυχερός που σε χθεσινοβραδυνή αγορά πήρες ισοτιμία Κυριακής, γιατί από Κυριακή και μετά το ευρώ είχε συνεχή πτώση έναντι του δολαρίου!

 

https://www.oanda.com/solutions-for-business/historical-rates-beta/hcc.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κυριακή αργά το βράδυ μέχρι σήμερα το βράδυ μου έχει δώσει μια μόνο ισοτιμία και μόνο για ευρώ-δολάριο

1€ = 1.1228$

διαφέρει από εκείνες της Mastercard που είδα στον σύνδεσμό σου.

 

 

προσωπικά δεν είδα διαφορές (οκ σε επίπεδο λεπτού παίζει και να μη το πρόσεχα) σε μετατροπή του browser μου (currency converter στον chrome) και σε χρέωση οπότε δε με πειράζει 

 

αλλά καλό θα είναι να γράψεις μέρες και ισοτιμίες για δούμε αν υπάρχει κάποιο μοτίβο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ για να δω τι ισοτιμία δίνει αυτή την στιγμή.

Καθώς γράφω το μήνυμα αυτό βλέπω να αλλάζει συνεχώς η ισοτιμία real time

Τιμές που είδα:

1€ = $1.1132

1€ = $1.1131

1€ = $1.1128

1€ = $1.1130

1€ = $1.1132

κτλ. κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ για να δω τι ισοτιμία δίνει αυτή την στιγμή.

Καθώς γράφω το μήνυμα αυτό βλέπω να αλλάζει συνεχώς η ισοτιμία real time

Τιμές που είδα:

1€ = $1.1132

1€ = $1.1131

1€ = $1.1128

1€ = $1.1130

1€ = $1.1132

κτλ. κτλ.

Με το συμπάθειο, γιατί ασχολείστε με ψίχουλα ;   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στο χθεσινοβραδυνο update της εφαρμογης στο change-log ειχε και αυτο https://revolut.com/fairusage

Δηλαδή αυτό  http://prntscr.com/a4u0d8  περί αναλήψεων σε ΑΤΜ ισχύει ;    :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό  http://prntscr.com/a4u0d8  περί αναλήψεων σε ΑΤΜ ισχύει ;    :confused:

Προφανώς ισχύει.

Αν και η χρέωση δεν είναι μεγάλη, αποτελεί μία αλλαγή η οποία δίνει τροφή να στραφούν κάποιοι χρήστες σε άλλες επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά γνωριζεται αν και μηπως εχει κανεις LeuPay MasterCard να μπορουν μου βάλουν από εθνική μέσα χρηματα γιατι απο οσο γνωριζω με τη Revolut μονο απο το ιδιο ονομα βαζουμε και μετα να τα κάνω μεταφορά στη revolut και να τα τραβήξω από εκεί που δεν έχει κρατήσει για πείτε λίγο γιατί θέλω να μου βάλουν κάνα 1000αρικο να εξυπηρετησω έναν φίλο αλλα δεν ξερω τη προμηθεια εχει για τη μεταφορα....

 

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά γνωριζεται αν και μηπως εχει κανεις LeuPay MasterCard να μπορουν μου βάλουν από εθνική μέσα χρηματα

Κάνε την ερώτηση στο φόρουμ της Leupay, αν ξέρουν θα σου πούν εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την ερώτηση στο φόρουμ της Leupay, αν ξέρουν θα σου πούν εκεί

Εκανα αλλα δεν μου απανταει κανεις ειχα κανει και ποιο παλια αν θυμαμαι καλα.....Με την Revolut αν την εχω εργοποιηση μεχρι ποσα μπορω να τραβηξω γιατι δεν την εχω χρησημοποιησει ποτε και τωρα θα την περασω και στη PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά γνωριζεται αν και μηπως εχει κανεις LeuPay MasterCard να μπορουν μου βάλουν από εθνική μέσα χρηματα γιατι απο οσο γνωριζω με τη Revolut μονο απο το ιδιο ονομα βαζουμε και μετα να τα κάνω μεταφορά στη revolut και να τα τραβήξω από εκεί που δεν έχει κρατήσει για πείτε λίγο γιατί θέλω να μου βάλουν κάνα 1000αρικο να εξυπηρετησω έναν φίλο αλλα δεν ξερω τη προμηθεια εχει για τη μεταφορα....
 
Ευχαριστω!!!

 

 

Εξαιρετική επιλογή για φτηνή μεταφορά χρημάτων είναι η Transferwise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...