Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε νομίζω ότι είναι τράπεζα. εμένα σαν εταιρία αντίστοιχη της paypal μου φέρνει.

 

δηλαδή κι εγώ αν κάνω μια εταιρεία και δίνω Iban της eurobank πχ να μου καταθέσετε χρήματα τι σημαίνει αυτό; ότι είμαι αξιόπιστος;

Ονλάιν τράπεζα είναι. Δες πχ nemea bank κλπ υπάρχουν πολλές, γκούγκλαρε να δεις. Εσύ αν έκανες εταιρεία και έδινες ένα iban να σου  κάνουμε κατάθεση, πως θα ξεχώριζες τα λέφτα του ενός από αυτά του άλλου? Δεν είναι τόσο απλό λοιπόν. Και ξεχνάς κάτι σημαντικό: η revolut εκδίδει κάρτες με την επωνυμία της mastercard (δε νομίζω η mastercard να δίνει έγκριση σε όποιον να 'ναι) και τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις για ανάληψη από ΑΤΜ τράπεζας (γίνεται ανάληψη από ΑΤΜ με άλλη κάρτα εκτός από τραπεζική?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα έχουμε ξαναπεί η revolut δεν ειναι τράπεζα, μια υπηρεσία που διαχειρίζεται χρήματα μέσω της optimal payments είναι. που έτσι όπως πάει μάλλον θα περάσει στα χέρια της τελευταίας, η οποία εξαγόρασε, skrill, neteller και paysafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσπάθησα να κανω έμβασμα σήμερα απο πειραιως και δεν μου το κάνει :(

 

Επίσης γιατι να την βάλω στο paypall απευθείας δεν δουλευει σαν master card? 

 

σημερα εστειλα εμβασμα με Πειραιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω χθες στις 16:00 και σημερα 18:45 εμφανιστηκαν κιολας! :-)

Εγώ έστειλα από Πειραιώς 22/11 Κυριακή, εκτελέστηκε το έμβασμα Δευτέρα πρωί στις 23/11 και ακόμα τίποτα. Είχε άλλος τόσο μεγάλη καθυστέρηση;

 

Το referral το καταχώρησα σύμφωνα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας για την Πειραιώς.

 

Το support μου είπε ότι χρειάζεται 2-4 μέρες για τις ελληνικές τράπεζες. Σήμερα που τους έγραψα ξανά από το πρωί δεν έχω πάρει απάντηση μέχρι τώρα.

 

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω νομίζω ότι δεν μου εμφάνισε το 2ο παιδίο "SEPA" και καταχώρησα το referral μια φορά. Μήπως γι αυτό υπάρχει καθυστέρηση.....

Επεξ/σία από giannakp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα τώρα εμβασμα από εθνική Mastercard και με άφηνε να στείλω μόνο 50€. Έχει κανείς ενημέρωση για περιορισμό εμβασματος από την εθνική τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα μπηκαν τα λεφτα στην καρτα μου και Tιναι σε δολλαρια αλλα δεν καταλαβα τον λογο που εγινε αυτο.Ωστοσο οταν την εβαλα στο paypal και αρχικα μου τραβηξε 1dol και επειτα μου πηρε και το 1,40.Γιατι εγινε αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά σε $ από paypal με μέρος πληρωμής από το balance και το υπόλοιπο από την revolut. Ενώ είχα βάλει την μετατροπή να την κάνει η revolut την έκανε το paypal τελικά και εκτός αυτού έκανε μετατροπή από λίρες σε δολάρια ενώ έχω βάλει ευρώ στην revolut. Ό,τι και να βάλουμε στην revolut αυτή το βλέπει ως λίρες τελικά; Και δεν υποστηρίζει μετατροπή συναλλάγματος σε πληρωμές μέσω paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή (20/11) κατέβασα την εφαρμογή, έκανα εγγραφή και μου έβγαλε ημερομηνία αποστολής της κάρτας 27//11. Όντως σήμερα ήρθε η κάρτα αλλά δεν είχε εκτυπωμένο το όνομα μου αλλά NULL NULL. Επικοινώνησα μαζί τους και μου απάντησαν οτι σε ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν θα υπήρχε πρόβλημα αλλά επειδή τους ανέφερα την Paypal και την σύνδεση με την Revolut, εκεί ίσως να είχα θέμα όπως και στις φυσικές αγορές αν τυχόν μου ζητούσαν ταυτότητα. Οπότε μου έδωσαν οδηγία να ακυρώσω μέσω app την κάρτα και μόλις ακυρωθεί κάνω αμέσως αίτηση πάλι μέσω app για επανέκδοση. Στην όλη φάση θα χρεωθεί ο λογαριασμός με 7 ευρώ τα οποία όμως θα ξαναπιστωθουν πίσω. Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν θα αλλάξει ο αριθμός της κάρτας ή το pin αλλά υποθέτω λογικά θα πρέπει να αλλάξει, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βρεθηκαν μονο 2-3 να αναρωτηθουν εδω σημαινει οτι δεν ψαχτηκαν παραπερα.

νομίζω το αντίθετο συμβαίνει.

αυτοί ίσως ψάχτηκαν γι αυτό ρωτάνε

 

 

τα έχουμε ξαναπεί η revolut δεν ειναι τράπεζα, μια υπηρεσία που διαχειρίζεται χρήματα μέσω της optimal payments είναι. που έτσι όπως πάει μάλλον θα περάσει στα χέρια της τελευταίας, η οποία εξαγόρασε, skrill, neteller και paysafe.

 

ε αυτό λέω κι εγώ.

είναι δυνατόν να είναι τράπεζα και να δίνει iban άλλης τράπεζας;

δεν είναι τράπεζα. αν ήταν θα είχε δικά της στοιχεία. IBAN, BIC/SWIFT

 

​απ ότι βλέπω πολλοί δε ξέρουν καν που εμπιστεύονται τα χρήματα τους.

και επαναλαμβάνω ότι δε τα λέω αυτά για να αποτρέψω κάποιον να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία μιας κι εγώ τη χρησιμοποιώ, απλά να ξέρουμε τι μας γίνεται, συζήτηση κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εννοείται ότι έχουμε μπει σε σκέψεις σχετικά με το τι είναι στη τελική η Revolut και πως βγάζει λεφτά. Προσωπικά αρκουμαι στο ότι παίρνουν το ποσοστό τους από τη Mastercard και στο παρακάτω

Ονλάιν τράπεζα είναι. Δες πχ nemea bank κλπ υπάρχουν πολλές, γκούγκλαρε να δεις. Εσύ αν έκανες εταιρεία και έδινες ένα iban να σου κάνουμε κατάθεση, πως θα ξεχώριζες τα λέφτα του ενός από αυτά του άλλου? Δεν είναι τόσο απλό λοιπόν. Και ξεχνάς κάτι σημαντικό: η revolut εκδίδει κάρτες με την επωνυμία της mastercard (δε νομίζω η mastercard να δίνει έγκριση σε όποιον να 'ναι) και τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις για ανάληψη από ΑΤΜ τράπεζας (γίνεται ανάληψη από ΑΤΜ με άλλη κάρτα εκτός από τραπεζική?).

Επίσης, προς το παρόν είναι δωρεάν η συνδρομή της....

 

Αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθουμε είναι αν τελικά οι "τράπεζες " θα πρέπει να έχουν τις ευκολίες που έχει η Revolut και συγκεκριμένα την εναλλαγή και προσθήκη διαφορετικών νομισμάτων και αν αυτή είναι η φυσική εξέλιξη μιας κάρτας για χρήση στο ίντερνετ και σε διαφορετικές χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εννοείται ότι έχουμε μπει σε σκέψεις σχετικά με το τι είναι στη τελική η Revolut και πως βγάζει λεφτά. Προσωπικά αρκουμαι στο ότι παίρνουν το ποσοστό τους από τη Mastercard και στο παρακάτω Επίσης, προς το παρόν είναι δωρεάν η συνδρομή της....

 

Αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθουμε είναι αν τελικά οι "τράπεζες " θα πρέπει να έχουν τις ευκολίες που έχει η Revolut και συγκεκριμένα την εναλλαγή και προσθήκη διαφορετικών νομισμάτων και αν αυτή είναι η φυσική εξέλιξη μιας κάρτας για χρήση στο ίντερνετ και σε διαφορετικές χώρες

Δηλαδη μπορω να κανω εμβασμα και σε δολαρια και στη καρτα να εχω χ δολαρια και ψ ευρω (ευρω απο παλαιοτερο εμβασμα σε ευρω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μπορω να κανω εμβασμα και σε δολαρια και στη καρτα να εχω χ δολαρια και ψ ευρω (ευρω απο παλαιοτερο εμβασμα σε ευρω)?

μπορείς αλλά μην το κάνεις, γιατί η τράπεζα θα σου πάρει προμήθεια, στείλε τώρα τα ευρώ σου και μετέτρεψε τα δωρεάν μέσω της εφαρμογής, πχ στέλνεις 200 ευρώ, και τα μετατρέπεις σε 130 ευρώ και 78 usd.

 

Αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθουμε είναι αν τελικά οι "τράπεζες " θα πρέπει να έχουν τις ευκολίες που έχει η Revolut και συγκεκριμένα την εναλλαγή και προσθήκη διαφορετικών νομισμάτων και αν αυτή είναι η φυσική εξέλιξη μιας κάρτας για χρήση στο ίντερνετ και σε διαφορετικές χώρες

 

μα ούτε τώρα κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με κάρτα στο εξωτερικό, απλά υπάρχει η προμήθεια, διαφορετικά θα μιλούσαμε για παγκόσμια οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...