Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάσαι αν η απόδειξη πάνω (η φορολογική) είχε ελληνική επωνυμία και μορφή σύστασης εταιρίας (ατομική επιχειρηση, αε, επε κλπ) ;

Βρε παιδια για θυμηστε μου λίγο με τα σημερινά δεδομένα που κάνουμε έμβασμα με τον παλιο τρόπο που έκανα εγώ στις 21 του μήνα έμβασμα με κανονική προτεραιότητα πότε θα φανούν τα λεφτά στην revolut;

3-4 εργάσιμες.

η απόδειξη μπορεί να λέει πάνω και μπαρμπα-Γιαννης. Σημασία έχει τα λεφτα απο το POS που καταλήγουν και προφανως σε αυτη τη περιπτωση εκτός Ελλάδος.

 

 

θα έκλεβε το κράτος αν παρακρατούσε το ΦΠΑ (βλέπε πχ Γαβαλάς) που έχει ηδη πληρώσει ο πελάτης μεσα στην τιμή. Τωρα αν τα χρήματα τα στέλνω Γουαδελούπη και τα δηλώνω και κατα συνέπεια φορολογούνται, τοτε προς τι η κλεψιά?

Καμία. Εφόσον είναι παγκόσμιο εισόδημα, δηλώνεται στο ΥΠΟΙΚ και φορολογείται. Απλά η φορολογία αν τα δηλώσεις, είναι η ίδια. Πάντοτε για εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, η υποβολή γίνεται σε ελληνικό έδαφος. Οπότε, προς τι αυτός ο κύκλος;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σχέση έχει που πάνε τα λεφτά από το pos? Εφόσον κόβει απόδειξη σημαίνει ότι τα λεφτά δηλώνονται κανονικά στην ελληνική εφορία. Το μεμπτό θα ήταν αν δεν έκοβε απόδειξη. Αφού κόβει είναι δηλωμένα και μπορεί να τα κάνει ό,τι θέλει. Δηλαδή τα ελληνικά καταστήματα που δέχονται πληρωμή με paypal (το οποίο έχει έδρα εξωτερικό) θα πρέπει και αυτά να τα καταγγείλουμε στο ΣΔΟΕ? Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εισαι πολυ αθωος και αγαθος. Το καταστημα ειναι πιθανο να εχει μη εγεγραμενη ταμιακη μηχανη και να κοβει αποδηξεις κολοχαρτα. Επισης τι δουλεια εχει καταστημα λιανικης να εχει Πος απο αλλη χωρα? Αν χρωσταει να του τα κατασχεσουν απο τον ελληνικο τραπεζικο του λογαριασμο μεσω ελληνικου Πος.

 

Κατι βρομαει γιαυτο θα στειλω το σδοε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει. Εδώ συζητάμε για POS που μπορεί να τα στέλνει στο εξωτερικό, πόσο σίγουροι μπορεί να είμαστε για τον φορολογικό μηχανισμό της κάθε επιχείρησης; Για θυμήσου τι έγινε στο Ελαφονήσι (νομίζω, εκτός και αν ήταν το Γαιδουρονησι) που είχε ταμειακή μαϊμού; Δεν υπάρχει τρόπος να το ελέγξει κάνεις (ο καταναλωτής εννοώ) αυτό, δυστυχώς.

 

Edit : Γράφαμε μαζί με τον Nemesis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να χρωσταει εφορια και γιαυτο να μη βαζει ελληνικο πος. Επισης σπαει τα καπιταλ κοντρολ. Θα ενημερωσω το σδοε και ας κανουν οτι ειναι να κανουν.

Εγω θα προτεινα να δανεισεις τη Revolut στους εφοριακους-πελατες για να ανακαλυψουν ολα τα pos που στελνουν το χρημα εξω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εισαι πολυ αθωος και αγαθος. Το καταστημα ειναι πιθανο να εχει μη εγεγραμενη ταμιακη μηχανη και να κοβει αποδηξεις κολοχαρτα. Επισης τι δουλεια εχει καταστημα λιανικης να εχει Πος απο αλλη χωρα? Αν χρωσταει να του τα κατασχεσουν απο τον ελληνικο τραπεζικο του λογαριασμο μεσω ελληνικου Πος.

 

Κατι βρομαει γιαυτο θα στειλω το σδοε.

 

 

Φυσικά και έχει. Εδώ συζητάμε για POS που μπορεί να τα στέλνει στο εξωτερικό, πόσο σίγουροι μπορεί να είμαστε για τον φορολογικό μηχανισμό της κάθε επιχείρησης; Για θυμήσου τι έγινε στο Ελαφονήσι (νομίζω, εκτός και αν ήταν το Γαιδουρονησι) που είχε ταμειακή μαϊμού; Δεν υπάρχει τρόπος να το ελέγξει κάνεις (ο καταναλωτής εννοώ) αυτό, δυστυχώς.

 

Edit : Γράφαμε μαζί με τον Nemesis.

Μιλάτε και οι δύο για μη εγγεγραμμένη ταμειακή. Αυτό είναι άλλη συζήτηση και δεν έχει να κάνει με το pos. Η συζήτηση ξεκίνησε με το pos εξωτερικού. Σε αυτό είπα ότι εφόσον κόβει απόδειξη δεν υπάρχει θέμα. Εννοείται μιλάω για νόμιμη απόδειξη. Αν η απόδειξη είναι μαϊμού τότε υπάρχει απάτη in the first place άσχετα με το αν το pos είναι από εξωτερικό ή όχι.

Και ξαναρωτάω: όταν ψωνίζετε από ελληνικό κατάστημα και πληρώνετε με paypal, τα χρήματα πάνε απευθείας στο εξωτερικό. Υπάρχει τίποτα μεμπτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μονο που εχει αλοδαπο πος ειναι υποπτος...στην ελλαδα εισαι και ξερεις τα αφεντικα πως λειτουργουν.

 

 

ατυχης η συγκριση με το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μονο που εχει αλοδαπο πος ειναι υποπτος...στην ελλαδα εισαι και ξερεις τα αφεντικα πως λειτουργουν.

 

 

ατυχης η συγκριση με το παυπαλ

Βεβαιος δεν είσαι ότι είναι απο εξωτερικό το POS. Το μόνο στοιχείο είναι η ένδειξη της revolut που είπαμε δεν είναι αξιόπιστη πάντα. Μπορείς να ανεβάσεις σκαναρισμένο το χαρτί απο το Pos εδω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά άνθρωπε, δεν στην πέσαμε κιόλας. Κουβέντα καθαρά υποθετική κάνουμε, δεν κατηγορήσαμε κανέναν ούτε και βάλλουμε εναντίον κάποιου!

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το εχω αφου σημερα το ειδα οτι εχει χρεωση σε αλλη χωρα

Άνοιξε νεο thread δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί εδώ.

Και εκεί θα σου απαντήσω για να δεις ότι είσαι λάθος και δεν είναι καθόλου παράνομο αυτό.

 

Μην συνεχίσετε τα χωρίς νόημα offtopics εδώ δεν έχει καμία σχέση με το thread.

Βρε παιδια για θυμηστε μου λίγο με τα σημερινά δεδομένα που κάνουμε έμβασμα με τον παλιο τρόπο που έκανα εγώ στις 21 του μήνα έμβασμα με κανονική προτεραιότητα πότε θα φανούν τα λεφτά στην revolut;

Ετσι όπως έχει γίνει η τράπεζα θα στο προωθήσει το έμβασμα την επόμενη εργάσιμη από αυτήν που το έκανες. Και θέλει 2 μέρες συνήθως ακόμα για να μπουν στην revolut.

 

Λογικά στις 24-25 του μήνα θα έχουν μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να κάνω top up στον λογαριασμό της revolut.

Διάβασα τις τελευταίες 3-4 σελίδες εδώ αλλα τα πιο πολλά ειναι άσχετα όποτε δεν ξέρω αν το έχουν ξανά ρωτήσει.

 

Στελνω κανονικά έμβασμα τον iban του λογαριασμού που μου έχει δώσει;; (λεει ότι το ανανέωσαν και πλέον ξεκινάει με GB)

Αν ναι, ποια ειναι η δια διακόσια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...