Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αν και εκανα την ερωτηση για την μεταφορα απο το Paypal στους τραπεζικους λογαριασμους της Revo ή της Lepay τελικα τι συμβαινει και τι αξιζει; Εχω διαβασει ολες τις απαντησεις και εχω μπερδευτει με το τι ισχυει και που. Εχω χρηματα στο Paypal σε ευρω και δολλαρια και θελω ή να τα παρω στο χερι απο ATM ή να κανω αγορες μεσω καρτας. Σε ποια καρτα μπορω να τα βαλω και σε τι IBAN? Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας :-)

 

 

ΥΓ Δοκιμασα να συνδεσω το PAYPAL με το προσωπικο μου Revolut λογαριασμο ​που αρχιζει απο LT, αλλα λεει οτι δεν το δεχεται. Επισης εκει που λεει οτι You can add a bank account from any of these countries η Λιθουανια λειπει!

Επεξ/σία από Amlet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια συγνωμη θελω να κανω τοπαπ οι προσφατες αλλαγες εχουν γραφτει καπου στο νημα να μην ψαχνω?

ευχαριστω

Γειά σου. Με ποιά τράπεζα θέλεις να κάνεις τη μεταφορά;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eurobank και Πειραιώς έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει με τον καινούριο τρόπο (ΙΒΑΝ) και θα πρέπει να πάτε με τον παλιό (reference number, λογαριασμό κουβά κλπ). Με ΕΤΕ που χρησιμοποιώ, δουλεύει κανονικά με το ΙΒΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και δεν μπορούν να δουν ιβαν ξένων τραπεζών. Όχι απλα θα τους δυσκολέψει αλλά ουτε καν πλησιάζουν.

Σε βλεπω σιγουρο και απολυτο. Μακαρι να ηταν/ειναι οπως τα λες.

 

Ριξε μια ματια τι λεει και ο συμφοριτης stelpas στο παρακατω προσφατο post (sorry, γραφω απο κινητο):

 

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-191#entry55891370

 

 

Πάμε στην ουσία. Οι "θρησκόληπτοι" με την εφορία ας μην διαβάσουν τα παρακάτω αν κ τους εχω καλά νεα. Απο το 2017 οι τράπεζες απο ολα σχεδόν τα κράτη, έχασαν την μάχη του απορρήτου με την κρατική γραφειοκρατεία. Αυτοματοποιημένα Θ´ανταλάσσουν πληροφοριες τυπου, υπόλοιπα καταθέσεων,ΑΦΜ,όνομα,διεύθυνση κλπ. Ειναι αναγκασμένες να δωσουν κ παραπάνω στοιχεια( κινήσεις) εαν ζητηθεί.Η Ελβετία ακομα το πολεμαει(ζήτησε προστασία των πελατών των τραπεζών απο τυχόν εκβιασμούς,απαγωγές, εξ´αιτιας της διαρροής των πληροφοριών. Σωστό επιχείρημα που θα επρεπε να το ειχαν σκεφτεί κάποιοι, που τους ενοχλούν οι κάμερες στο Συνταγμα. Τεσπα. Διορίστηκαν τωρα αυτοι.

 

Οι μόνες χωρες που δεν συμμετέχουν, ειναι αυτες που θα μαζέψουν όλο το χρήμα. Ντουμπάϊ,ΗΠΑ. Οποτε εαν καποιος θελει να ξεφύγει απο τους μπράβους των κρατών,πρεπει να ψαχτεί για εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dubai δεν ειναι χωρα!! Jesus!


δεν ξέρω μάλλον κάποιος που δεν έχει επίγνωση της αναγκαιότητας μετρητών.

Δηλαδη στελνεις λεφτα εξω για να σηκωσεις απο εδω με την ξενη καρτα?

Ειπαμε, υπαρχουν αλλοι τροποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το ζητούμενο του - όπως και πολλών άλλων - είναι να τους στέλνουν βασικά (καταθέσεις airbnb από βραχυχρόνια μίσθωση ή τίποτα αναθέσεις παροχής υπηρεσιών πχ, όπως κάτι γνωστοί μου προγραμματιστΑΙ που έχουν εργοδότη, κάτοικο ξένης χώρας). Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα συμφραζόμενα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που υπέπεσε στην αντίληψη μου μέσω του Community Revolut είναι ότι στην Πολωνία η κάρτα κοστίζει 9 PLN δηλαδή περίπου 2€...μάλλον είμαστε ιδιαίτερα εύρωστοι σε σχέση με τους Πολωνούς φίλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχής κάτοχος του καινούργιου ΙΒΑΝ βρήκα τοίχο και γω στη Eurobank.Μιλησε κάνεις με το support τους;Έστειλα μηνυμα μέσω του E-banking και αναμένω.Ειναι καθαρά δικό τους θέμα πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχής κάτοχος του καινούργιου ΙΒΑΝ βρήκα τοίχο και γω στη Eurobank.Μιλησε κάνεις με το support τους;Έστειλα μηνυμα μέσω του E-banking και αναμένω.Ειναι καθαρά δικό τους θέμα πλέον!

Alpha δουλεύει πάντως οπότε  έμειναν eurobank Και Πειραιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δουλευει κανονικα και απο πειραιως και απο γερμανικο λογαριασμο (Απο αλλο ονομα φυσικα) την επομενη μερα το πρωι ειναι τα χρηματα μεσα.Μιλαμε παντα για τα GB ΙΒΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγώ επιβεβαιώνω για Πειραιώς με GB IBAN.μόνο Eurobank κάνει τα δικά της και αυτό ακριβώς τους εξέθεσα...δεν μπορεί πλέον όλοι να το δέχονται και αυτοί να βγάζουν σφάλμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...