Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακή εφεύρεση Ζωγράφου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύφος και έπαρση; Κοίτα οποιαδήποτε άλλα μπορεί να είναι, αλλά αυτά τα δύο σίγουρα δεν τα βλέπω.

 

Τα βλέπω εγώ και βάσει τού τι βλέπω εγώ μιλώ.

 

Άλλο επιχείρημα σε απάντηση του προβληματισμού μου;

 

Δε θεωρώ ότι στην κουβέντα για το συγκεκριμένο «εφευρέτη» αξίζει να παραθέσει κανείς επιχειρήματα. Αναπόδεικτους ισχυρισμούς παρουσιάζει και ...μυστικές συνταγές επιτυχίας, υπό το πέπλο τού «απόρρητου», μη τυχόν και τού κλέψουν την πατέντα. Έτσι γίνεται κι ο γάτος μου εφευρέτης. Ακόμα και το ότι συζητάμε γι' αυτόν, πολύ τού είναι. Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Εν συντομία: Προσωπικά δεν προβληματίζομαι ούτε στο ελάχιστο, ώστε να παραθέσω και επιχειρήματα από πάνω. Παρασχοληθήκαμε με το μαλάκα μού φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι είναι αυτοί που αγόρασαν τα νανοβιονικα γιλεκα.

Λίγοι είναι αυτοί που τους τα τρώνε τα μέντιουμ;

Πόσα παραδείγματα θες για να καταλάβεις ότι ο κόσμος είναι γεμάτος αγαθοβιοληδες;

Ο άλλος ο απατεωνας του λέει γράψε βιβλίο, ξέρεις πόσα κορόιδα θα πάνε να το αγοράσουν;

Πολλά κορόϊδα ίσως αλλά ήτανε λεφτάδες που τα αγόρασαν όλα αυτά;

Γιατί το επιχείρημα είναι πως απευθύνεται σε λεφτάδες... ελάτε τώρα υπερβολές. Λοιπόν συνεχίζουμε στο γιατί να τα κάνει αυτά, ενώ είναι τόσο απλό το ότι μας δουλεύει και φαίνεται και εξηγείται ακόμα και από τα παιδιά ενός φόρουμ!

Υπερβολές το λέω εγώ, αλλά υποστηρίζω πως ακόμα δεν έχουμε δεί όλη την εικόνα της εφεύρεσης για να κρίνουμε! Δεν την βγάζω λάδι αλλά δεν θα την ρίξω στον Κεάδα με το καλημέρα σας.

Ακόμα δεν μου έχει πεί κάποιος, επιστημονικά, γιατί δεν γίνεται αυτό που προτείνει ο Ζ και που εμπλέκεται ο 2ος νόμος της Θερμοδυναμικής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν μου έχει πεί κάποιος, επιστημονικά, γιατί δεν γίνεται αυτό που προτείνει ο Ζ και που εμπλέκεται ο 2ος νόμος της Θερμοδυναμικής!

Οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με το που διαβαζε αυτά που του γράφουμε θα ξεστραβωνοταν να ανοίξει ένα ρημάδι βιβλίο να δει αν ισχύουν.

Εσύ επιμένεις ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό και ότι εμείς πρέπει να σου τα εξηγήσουμε.

Μήπως θες να έρθουμε και από το σπίτι σου να στα εξηγήσουμε από κοντά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chill...

 

Όσο για 'μένα, πιο ...chill(!) δε γίνεται! Μόνο σε ένταση δε βρισκόμουν, όταν έγραψα «παρασχοληθήκαμε με το μαλάκα». Χαλαρός όσο δεν πάει άλλο ήμουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος με το που διαβαζε αυτά που του γράφουμε θα ξεστραβωνοταν να ανοίξει ένα ρημάδι βιβλίο να δει αν ισχύουν.

Εσύ επιμένεις ότι δεν καταλαβαίνεις Χριστό και ότι εμείς πρέπει να σου τα εξηγήσουμε.

Μήπως θες να έρθουμε και από το σπίτι σου να στα εξηγήσουμε από κοντά;

Έλα κερνάω τσαγάκι, αλλά ακόμα δεν έχεις απαντήσει... γιατί δεν γίνεται αυτό που προτείνει ο Ζ (διάσπαση του νερού) και που εμπλέκεται ο 2ος νόμος της Θερμοδυναμικής! Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαντάει κάποιος, αλλά όλοι λαλήστατοι στο ότι πρόκειται για απατεώνα!

Τα λέω καλοπροαίρετα όλα αυτά ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι έτσι όπως τα λες, προσπαθώ να καταλάβω το εμφανέστατο "δεν γίνεται" που υποστηρίζουν κάποιοι. Επίσης αναρωτιέμαι, πως αφού είναι τόσο εμφανές το σφάλμα, παρόλαυτά γιατί ο Ζωγράφος το αγνοεί και το παρουσιάζει σαν εφεύρεση, ενώ δεν είναι εφικτό; Επισης πως δεν σκέφτεται ότι θα τον πάρουν χαμπάρι πως λέει βλακείες, αφού "τόσο απλά" παραβιάζει το 2ο κανόνα της θερμοδυναμικής!

Δηλαδή γιατί να το κάνει αυτό, γιατί να ξεφτυλιστεί στην κοινότητα και κατεπέκταση αργότερα και στον κόσμο, στους πιθανούς χρηματοδότες του που είπε κάποιος.

Δεν βγαίνει νόημα το ότι τόσο εύκολα φαίνεται η "απατεωνιά" που πάτε να του προσάψετε.

Με άλλα λόγια, αναρωτιέμαι, μπορεί να είναι τόσο ευκαιριακός και να διαφημίζει κάτι που με την καμία δεν "βγαίνει"; Δυσκολεύομαι να πιστέψω κάτι τέτοιο.

 

Προφανώς για να αναρωτιέσαι για τα παραπάνω, ξέχασες ή έχασες επεισόδια από: τους λέβητες ιόντων, την υπεραγώγιμη θέρμανση, το σύστημα που ζεσταίνει ένα διαμέρισμα με την ισχύ μιας τοστιέρας, τα θερμομαγνητικά καλοριφέρ και το σύστημα υπερμαγνητικής αντίστασης, τις συσκευές που μπαίνουν στην πρίζα και μειώνουν την ενεργειακή κατανάλωση του σπιτιού, το σύστημα που μπαίνει στο αυτοκίνητο και μειώνει την κατανάλωση βενζίνης. Μέσα σε αυτά βάλε και τα γιλέκα τα βραχιολάκια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

 

Όλοι οι παραπάνω και έβγαλαν φράγκα εις βάρος του κορόιδου. Και δεν υπέστησαν κάποια νομική ή άλλη κύρωση. Και δεν τους πήραν με τις πέτρες.

 

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ο συγκεκριμένος κύριος δεν έχει λόγο να φοβηθεί και να εκτεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά... όλους αυτούς τους είδες σε κάποια εκπομπή όπου παρουσίαζαν την εφεύρεσή τους; Εάν ναι, πες μου που, θέλω να παρακολουθήσω και να κρίνω.

 

Όλοι οι παραπάνω και έβγαλαν φράγκα εις βάρος του κορόιδου. Και δεν υπέστησαν κάποια νομική ή άλλη κύρωση. Και δεν τους πήραν με τις πέτρες.

 

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ο συγκεκριμένος κύριος δεν έχει λόγο να φοβηθεί και να εκτεθεί.

Τι εννοείς πως έβγαλαν φράγκα, πως το κοινό δηλαδή αγόρασε κατα κόρον τις εφευρέσεις τους; Εάν αυτό εννοείς, φαντάζομαι δεν θα υποθέτεις αλλά θα έχεις δεί κάποια στοιχεία και το λες... σωστά; Γιατί από το να υποθέτουμε μέχρι την πραγματική αλήθεια υπάρχει μεγάλη απόσταση... χαοτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα...

 

Έχει κάτσει σαν μικρό παιδί που χτυπάει τα πόδια του κάτω και φωνάζει πεισματικά...

 

 

Δηλαδή, το μόνο επιχείρημα τόση ώρα ενάντια στο "φίλε, παραβιάζει θεμελιώδη πράγματα που μαθαίνουμε στο σχολείο" είναι το "Μάθε μου τα. Μπορείς; Εάν όχι, τότε δεν ισχύει αυτό που λες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά... όλους αυτούς τους είδες σε κάποια εκπομπή όπου παρουσίαζαν την εφεύρεσή τους; Εάν ναι, πες μου που, θέλω να παρακολουθήσω και να κρίνω.

 

Τι εννοείς πως έβγαλαν φράγκα, πως το κοινό δηλαδή αγόρασε κατα κόρον τις εφευρέσεις τους; Εάν αυτό εννοείς, φαντάζομαι δεν θα υποθέτεις αλλά θα έχεις δεί κάποια στοιχεία και το λες... σωστά; Γιατί από το να υποθέτουμε μέχρι την πραγματική αλήθεια υπάρχει μεγάλη απόσταση... χαοτική!

 

Δεν χρειάζομαι ούτε στοιχεία ούτε τίποτα, οι εφευρέσεις αυτές παραβιάζουν το θερμοδυναμικό αξίωμα, δεν μπορείς να λάβεις ενέργεια στον χώρο σου (ενέργεια εξόδου) μεγαλύτερη από αυτή που παράγεται στο σύστημα είτε από ηλεκτρισμό είτε από καύσιμη ύλη είτε από ανανεώσιμες πηγές (ενέργεια εισόδου), ο λόγος ενεργειών εξόδου προς εισόδου πάντα είναι μικρότερος του 1. Μιλάμε για αξίωμα οχι για θεώρημα, που το θεώρημα μπορεί μελλοντικά είτε να καταρριφθεί είτε να τροποποιηθεί/βελτιωθεί.

 

Το κοινό αγόρασε τα συστήματα που κυκλοφορούσαν εμπορικά και το θέμα μετά από λίγο καιρό ξεφούσκωσε. Αυτοί που τα διαφήμιζαν και έπριζαν κόσμο ήταν κυρίως έμποροι και οχι οι ίδιοι οι εφευρέτες.

 

Για τους λέβητες ιόντων ψάξε στο ίντερνετ θα δεις αρκετούς σε φόρουμς που έβαλαν και κλαίγαν τα λεφτά τους, ουσιαστικά μιλάμε για λέβητα ηλεκτρικής αντίστασης και τους ήρθαν τα κέρατά τους στην ΔΕΗ.

 

Το σύστημα που ζεσταίνει ένα διαμέρισμα με την ισχύ μιας τοστιέρας το παρουσίαζε ο εφευρέτης του στο κοινό, ο τύπος είχε ενσωματώσει στο εσωτερικό του λέβητα ιόντων, ο απατεώνας έκλεψε ιδέα από απατεώνα δήλαδή. Γελοίες παρουσιάσεις, να φανταστείς οτι έβαζε σε μια δεξαμενή προθερμασμενο νερό σε αυξημένη θερμοκρασία και μετά το ζέσταινε με χαμηλότερη ενέργεια  από αυτή που θα χρειαζόταν αν το νερό ήταν παγωμένο σε συνθήκες χειμώνα.

Το σύστημα τοποθετήθηκε σε σχολείο και μετά ζητούσαν την αποξήλωσή του αν θες να μάθεις όλο το story καθώς είναι παλιό και πλέον αρκετά links χάθηκαν μπες Link.png Site: εδώ και διάβασε όλα τα σχόλια όταν θα έχεις χρόνο.

 

Με τα άλλα δεν ασχολούμε καν, σε φυλλάδιο στην ΔΕΘ του 2013 να διαφημίζουν καλοριφέρ με αντίσταση με COP/EER 11 - 21 και να σου λένε πρώτα σου δίνουμε το σώμα να το δεις αν δεν σε ικανοποιεί στο επιστρέφουμε, εμ βέβαια γιατί αν πληρώσεις μετά θα τους πάρεις με τις πέτρες, αν τύχεις στην γιαγιάκα όμως που δεν ξέρει την τύφλα της, βγάλαμε το παραδάκι μας χωρίς συνέπειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η συχνότητα; Άλλο πράγμα η συχνότητα άλλο ο θερμοδυναμικός νόμος.

 

Την διάσπαση του νερού μπορείς να την δεις πειραματικά στο παρακάτω video.

 

 

Θα παρέχεις κάποια ενέργεια με τα ηλεκτρόδια, η θερμότητα της χημικής αντίδρασης θα είναι χαμηλότερη από την δοσμένη ηλεκτρική ενέργεια. Ισχύει και εδώ ο θερμοδυναμικός νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...