Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Ταχύτητες υπερδιπλάσιες του VDSL στο σπίτι μέσω της τεχνολογίας Fixed Mobile Bonding


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας φτιάξουν πρώτα το σήμα που στην περιοχή μου με το ζόρι πιάνω κανονικό , ούτε καν 3g, και μετά βλέπουμε

Ειναι ψηλό το σπίτι σου να βάλουμε μια κεραιούλα και να παίρνεις κι ενοίκιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Κάνεις ένα λογικό άλμα. Πολύς κόσμος λιώνει στο downloading αλλά όχι όλοι. Ούτε καν οι περισσότεροι. Ο περισσότερος κόσμος είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι -καλώς ή κακώς- χρησιμοποιεί το pc του για να βλέπει κάτι στο youtube (ή σε παρεμφερή sites).

 

To youtube μόνο αρκεί για να μηδενίσει οποιοδήποτε ΠΟΧ.

Ενδεικτικά ενα 1080p video μπορεί να ξεπεράσει τα 1.5GB την ώρα.

Δεν υπολογίζω καν 4Κ,3D και 60fps videos ή υπηρεσίες τύπου netflix

Η σύγχρονη χρήση του Internet κάνει κάθε μορφή χρονοχρέωσης απαγορευτική για τον χρήστη, ακόμα και τον απλό. Οπότε όποια εταιρία το εφαρμόσει θα έχει άμεσα τεράστιες απώλειες από την πελατεία της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To youtube μόνο αρκεί για να μηδενίσει οποιοδήποτε ΠΟΧ.

Ενδεικτικά ενα 1080p video μπορεί να ξεπεράσει τα 1.5GB την ώρα.

Δεν υπολογίζω καν 4Κ,3D και 60fps videos ή υπηρεσίες τύπου netflix

Η σύγχρονη χρήση του Internet κάνει κάθε μορφή χρονοχρέωσης απαγορευτική για τον χρήστη, ακόμα και τον απλό. Οπότε όποια εταιρία το εφαρμόσει θα έχει άμεσα τεράστιες απώλειες από την πελατεία της.

 

Είναι αλλο το "λιώνω στο downloading" που αναφέρθηκε που προφανώς εννοεί ότι κατεβάζει τα gb (προφανώς 10άδες) με το τσουβάλι και άλλο το να βλέπει κάτι στο youtube (που ανέφερα εγώ).

Όπου βίντεο δεν σημαίνει απαραίτητα ταινία (πόσο μάλλον από την αρχή έως το τέλος) και αφετέρου ο περισσότερος κόσμος -όσο περίεργο και αν ακούγεται σε εμάς- δεν γνωρίζει καν πως βάζει 1080p ανάλυση, δεν γνωρίζει καν τί είναι το netflix, πόσο μάλλον τα fps. Μιλάω πάντα για τον casual τελικό χρήστη (που ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ) που δυστυχώς είναι και η συντριπτική πλειοψηφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλλο το "λιώνω στο downloading" που αναφέρθηκε που προφανώς εννοεί ότι κατεβάζει τα gb (προφανώς 10άδες) με το τσουβάλι και άλλο το να βλέπει κάτι στο youtube (που ανέφερα εγώ).

Όπου βίντεο δεν σημαίνει απαραίτητα ταινία (πόσο μάλλον από την αρχή έως το τέλος) και αφετέρου ο περισσότερος κόσμος -όσο περίεργο και αν ακούγεται σε εμάς- δεν γνωρίζει καν πως βάζει 1080p ανάλυση, δεν γνωρίζει καν τί είναι το netflix, πόσο μάλλον τα fps. Μιλάω πάντα για τον casual τελικό χρήστη (που ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ) που δυστυχώς είναι και η συντριπτική πλειοψηφία.

 

 

Μα τον απλό χρήστη εννοώ. Δεν χρειάζεται να έχεις γνώση για να δεις video 1080p, το επιλέγει ο browser σου με βάση την ταχύτητα της σύνδεσης σου και καθότι απαιτεί κάτι περισσότερο από 6Μbps γραμμή,πάνω από το 95% των χρηστών τέτοιο βλέπουν και ας μην έχουν κάνει ποτέ την  επιλογή.

 

Επίσης δεν χρειάζεται καν να μπει στο youtube. Βλέπω από την γυναίκα μου ότι παρακολουθεί video από αναρτήσεις στα social media που ανέφερες νωρίτερα.

 

Επαναλαμβάνω ότι ακόμα και ο απλός χρήστης, όπως τον χαρακτηρίζεις εσύ, "καταναλώνει" τεράστιες ποσότητες από GB κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις πως ισχύουν για πολύ κόσμο.

Στατιστικά μιλώντας όμως, με βάση τους δείκτες και με την εικόνα συνδρομητών που έχω από τη δουλειά, θα διαφωνήσω ως προς τις "τεραστιες". Είναι σωστά όσα γράφεις, ξαναλέω, αλλά θα επιμείνω, δεν αφορούν τη συντριπτική πλειοψηφεία. Σέβομαι όμως όσα γράφεις, δεν υπάρχει καμία πρόθεση από μεριάς μου να πείσω κάποιον για κάτι, πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν μπορώ να μοιραστώ διάφορους δείκτες δημόσια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις πως ισχύουν για πολύ κόσμο.

Στατιστικά μιλώντας όμως, με βάση τους δείκτες και με την εικόνα συνδρομητών που έχω από τη δουλειά, θα διαφωνήσω ως προς τις "τεραστιες". Είναι σωστά όσα γράφεις, ξαναλέω, αλλά θα επιμείνω, δεν αφορούν τη συντριπτική πλειοψηφεία. Σέβομαι όμως όσα γράφεις, δεν υπάρχει καμία πρόθεση από μεριάς μου να πείσω κάποιον για κάτι, πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν μπορώ να μοιραστώ διάφορους δείκτες δημόσια :)

O μεσος χρηστης που θα κατσει στο pcακι του 2-3 ωρες την ημερα θα κατεβασει και θα ανεβασει πανω απο 3gb. Ο καμμενος χρηστης που θα κανει απλα πλοηγηση και θα δει απλα youtube videos θα καταναλωσει πανω απο 10gb την ημερα ο πειρατης θα κατεβασει οσο φτανει η συνδεση του δεν του αρεσει να χανει χρονο mbps και να πληρωνει, ζει στο τζαμπα.

Τωρα τα στατιστικα που μας λες που ειναι και απορρητα μαλλον θα εχουν να κανουν με τιποτα γιαγιαδες απο κανενα χωριο που προσφατα ανακαλυψαν το facebook και τον υπολογιστη αλλα και εκει τους τα κατεβαζει ο ιος στο pcακι τους τα δεδομενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω τι λέτε .. αλλά εγώ με Hol παλιά ήμουν στα 11Mbit και μόλις έβαλα vodafone home vdsl ως 50Mbit, πλέων είμαι στα 46-48Mbit. Κατεβάζω με 5,8MB / Sec.

Περιοχή Μεταμόρφωση.

κωλ...εμμμ τυχερακια!Μαρουσι και δεν εχει ερθει ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...