Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα εγκατάσταση τόσο την εφαρμογή της Leupay όσο και το wallet.

Έκανα μεταφορά ένα μικρό ποσό στο wallet (μετά την ενεργοποίηση).

Όμως αρνείται να πραγματοποιήσει τη συναλλαγή, φαίνεται να επικοινωνεί το κινητό με το POS αλλά δεν δείχνει το ποσό συναλλαγής.

Κινητό sony aqua M4 8GB

Έχω επικοινωνήσει με το support αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν απαντήσει.

Καμιά ιδέα για το τι φταίει ή/και τι άλλο θα μπορούσα να δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά την mobile εφαρμογή της Leupay (για android) την έχουν εγκαταλείψει στην τύχη της... :cry: Εδω και ενα χρόνο τωρα βγαζει πρόβλημα σύνδεσης και δεν συνδέεται. Ειχα ανταλλάξει μαζί τους email, screenshots αλλά αποτέλεσμα 0 ! Το πρόβλημα εξακολουθεί και υπάρχει και δυστυχώς δεν βγάζουν και κανά update μπας και λυθεί. :mad: Το έχω πάρει απόφαση και συνδέομαι μέσα απο το site τους και αν δεήσει σπανιότατα και μέσα απο την εφαρμογή... :confused:

 

Πειραματίστικα αρκετά για να δω τι μπορεί να φταίει (με διαφορετικά τηλ., rooted και unrooted, διαφορετικές εκδόσεις android 4.4, 5.0) και άκρη δεν έβγαλα. Υποψιάζομαι οτι το πρόβλημα είναι στο verification του χρήστη με την έναρξη της εφαρμογής (κάτι που δεν υπήρχε παλαιότερα, απλά έβαζες τον κωδικό και έμπαινες ala revolut) και ανάλογα με τον router που χρησιμοποιείτε για να συνδεθείτε στο server τους (πιθανότατα κάποιο πρωτόκολλο).

 

Εχουμε και λέμε :

1) TP-Link Router

Lenovo - rooted - android 4.4 - πρόσβαση ΟΧΙ

Asus - rooted - android 5.0 - πρόσβαση ΝΑΙ

 

2) ΖΤΕ Router

Lenovo - rooted - android 4.4 - πρόσβαση NAI

Asus - rooted - android 5.0 - πρόσβαση ΝΑΙ

 

Aνάλογα αποτελέσματα και σε προσπάθειες σε κοινόχρηστα wifi δίκτυα (με χρήση VPN εννοείται)....πότε συνδέεται...πότε δεν συνδέεται.

 

Αν εξαιρέσουμε το απαράδεκτο apk τους σαν υπηρεσία άψογη, κανένα πρόβλημα. Τα χρήματα με έμβασμα εμφανίζονται σε 24-48 ώρες το πολύ. Η δε κάρτα τους περνάει παντού δικτυακά και στα καταστήματα στο εξωτερικό, φορτίζεται άμεσα και με Ελληνικές Mastercard μόνο (εκτός Εθνικής) και φορτίζει και την Revolut (αυτό δεν ισχύει για τις νέες Leupay κάρτες, ευτυχώς η δικιά μου είναι παλιά :-) ).

Επιτελους ανακαλυψα τι φταιει και η εφαρμογη της Leupay σε ορισμενες περιπτωσεις βγαζει το μυνημα "connection problem" και δεν μπαινει. Εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με τις ρυθμισεις ασφαλειας του καθε router! Ουτε οι διαφορες εκδοσεις android φταινε ουτε το αν ειναι το τηλεφωνο rooted. Εχουμε και λεμε στις ρυθμισεις του router σας στο wifi security επιλεξτε authentication type: WPA2-PSK (ουτε καν auto), στο Encryption: AES (οχι auto) και WPS off-disabled και θαυμα το προβλημα λυνεται...εχετε αμεση προσβαση πλεον και απο το rooted κινητο σας και με android 4.4 :).

 

ΥΓ. Κανονικα θα επρεπε το support τους να βρει την λυση αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δεν μου έχει έρθει τίποτα ποτέ, είναι κάποια ρύθμιση;

Tα SMS για κινησεις λογαριασμου χρεώνονται τα email ειναι δωρεάν, μπορείς απο τα settings της εφαρμογής ή απο την ιστοσελίδα τους να τα ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις.   

σήμερα σε 2 συναλλαγές δεν με ήρθε ούτε mail ούτε sms (το sms χρεώθηκε αλλά δεν το έλαβα)

1η φορά συμβαίνει

Κοιτα αν τα έχεις ενεργοποιημένα στην εφαρμογή στις ρυθμίσεις.

 Για ενα διάστημα πρόσφατα είχαν πρόβλημα στο server τους, αν παρόλα αυτά ΔΕΝ έρχονται τα SMS επικοινώνησε με το πάροχο κινητής τηλεφωνίας σου (συνήθως το πρόβλημα είναι με την Wind -  εχει ξανασυζητηθεί) και ρωτησέ τους αν σου έχουν μπλοκάρει την λήψη sms απο εξωτερικό απο το τηλεφωνικό νούμερο της Leupay που σου στέλναν τα μυνήματα (κοίτα στο αρχείο μυνημάτων).

Σε εμένα το είχαν κάνει και μετά απο τηλ. διαμαρτυρία το ξεμπλοκάραν το νούμερο (είναι πολιτική τους να μπλοκάρουν τα sms εξωτερικού για να μην υπερφορτώνεται το δίκτυo τους, spam)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εφαρμογή μόνο βρήκα ρύθμιση για ειδοποιήσεις, ενεργοποίησα τα email, αλλά μου βγάζει από πάνω ότι θα έρθει αν μου βάλουν χρήματα, φαντάζομαι στέλνει και για πληρωμές, έτσι;

η άλλη ρύθμιση γράφει "προώθηση", τι εννοεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ηρθε η καρτα και εκανα ενεργοποιηση. Για να βαλω λεφτα στην leupay απευθειας απο την καρτα μου που ακριβως πηγαινω; Αν θελω να βαλω 400 ευρω θα μου κρατησει 4 ευρω; Η καταθεση γινεται αμεσως; Θα εχω αλλους φορους στις αγορες που θα κανω; Την καταθεση να την κανω σε ευρω;

 

Πηγα top-up απο την εφαρμογη και μου λεει οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη προς το παρων..

 

**

 

Απ'οτι καταλαβαινω το αντιστοιχο top-up στη revolut, εδω ειναι το fund.

 

Μπηκα μεσω site και στο fund προσθεσα την χρεωστικη μου καρτα. Υπαρχει θεμα που συνδεσα την βασικη μου καρτα μισθοδοσιας με την leupay; Γινεται να μου τραβηξουν ολα τα λεφτα καποια στιγμη χωρις την εγκριση μου; Ή εστω με καποιο κολπο χωρις να το προσεξω; Εχω τις οικονομιες μου ολες στη καρτα.

 

Verify δεν μπορω να κανω, θα μπαρω αυριο στην alpha bank να δω ποιο προβλημα υπαρχει..

 

Έχετε ξεπεράσει τον επιτρεπτό αριθμό προσπαθειών. Για τη δική σας ασφάλεια ο Κωδικός Προσβάσεως (Password) στην υπηρεσία
Verified By Visa δεν μπορεί προς το παρόν να χρησιμοποιηθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ηρθε η καρτα και εκανα ενεργοποιηση. Για να βαλω λεφτα στην leupay απευθειας απο την καρτα μου που ακριβως πηγαινω; Αν θελω να βαλω 400 ευρω θα μου κρατησει 4 ευρω; Η καταθεση γινεται αμεσως; Θα εχω αλλους φορους στις αγορες που θα κανω; Την καταθεση να την κανω σε ευρω;

Στειλε εμβασμα στο λογαριασμο σου. Στην καρτελα του λογαριασμου σου εχει ενα pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα leupay για να την φορτιζω κατευθειαν απο την καρτα. Εμβασμα στελνω και με revolut, δε μπορω να περιμενω 3-5 εργασιμες που θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις ηρθε η καρτα και εκανα ενεργοποιηση. Για να βαλω λεφτα στην leupay απευθειας απο την καρτα μου που ακριβως πηγαινω; Αν θελω να βαλω 400 ευρω θα μου κρατησει 4 ευρω; Η καταθεση γινεται αμεσως; Θα εχω αλλους φορους στις αγορες που θα κανω; Την καταθεση να την κανω σε ευρω;

 

Πηγα top-up απο την εφαρμογη και μου λεει οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη προς το παρων..

 

**

 

Απ'οτι καταλαβαινω το αντιστοιχο top-up στη revolut, εδω ειναι το fund.

 

Μπηκα μεσω site και στο fund προσθεσα την χρεωστικη μου καρτα. Υπαρχει θεμα που συνδεσα την βασικη μου καρτα μισθοδοσιας με την leupay; Γινεται να μου τραβηξουν ολα τα λεφτα καποια στιγμη χωρις την εγκριση μου; Ή εστω με καποιο κολπο χωρις να το προσεξω; Εχω τις οικονομιες μου ολες στη καρτα.

 

Verify δεν μπορω να κανω, θα μπαρω αυριο στην alpha bank να δω ποιο προβλημα υπαρχει..

Γιατί η νέα γενιά δεν διαβάζει; γιατί;   :mad:

Φίλτατε στο quote που αναφέρεις κάτι λέει για Visa, να υποθέσω οτι προσπαθεις να συνδέσεις κάρτα Visa της Alpha Bank;   

Αν η απάντηση είναι θετική, τότε ας το πούμε για χιλιοστήηηη φορά οτι φορτίζει μόνο με κάρτες Mastercard (εκτός Εθνικής), έχει γραφτεί, έχει ξαναγραφτεί αλλά .... είστε ανυπόμονοι  :(

 

ΥΓ. ''Εκαψες''  ηδη μια θέση κάρτας για άμεση φόρτιση ακόμη και αν την διαγράψεις, συνολικά αν θυμάμαι μπορείς να συνδέσεις μέχρι 3 ;  Μόνο mastercard λοιπόν και εκτός mastercard Εθνικής.  

Επεξ/σία από molot12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τζαμπα μου την εστειλαν, καθως δεν εχω λογαριασμο σε αλλη τραπεζα.. Απλα απιστευτο.. Σορρυ που δεν διαβασα και τις 189 σελιδες..

 

Back to revolut!

 

** Γιατι να φορτιζει μονο με καρτες mastercard, απο την στιγμη που υπαρχει και η επιλογη για visa; Δεν το καταλαβαινω.. **

 

Το iban ποσες ημερες κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τζαμπα μου την εστειλαν, καθως δεν εχω λογαριασμο σε αλλη τραπεζα.. Απλα απιστευτο.. Σορρυ που δεν διαβασα και τις 189 σελιδες..

 

Back to revolut!

 

** Γιατι να φορτιζει μονο με καρτες mastercard, απο την στιγμη που υπαρχει και η επιλογη για visa; Δεν το καταλαβαινω.. **

 

Το iban ποσες ημερες κανει;

Eννοείς να τη φορτώσεις με τραπεζικο έμβασμα στο ΙΒΑΝ που σου έδωσαν.  Συνήθως 24-48 ώρες αν στείλεις το έμβασμα πριν τις 15:00-16:00

 

ΥΓ. Τι δεν καταλαβαίνεις φίλτατε;  CC έχουμε !!! :shock:  Απλά με κάποιο τρόπο φορτίζει μόνο με Ελληνικές κάρτες Mastercard (εκτος Εθνικής)....εαν δεν είχαμε περιορισμούς κεφαλαίων εννοείται οτι θα μπορούσε να φορτίσει και με Visa ελληνικής τράπεζας.  Αλλες δεν φορτίζουν καν με  με ελληνικές κάρτες (απλά δεν γίνεται πχ Revolut)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...