Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το gatekeeper είναι το γνωστό 2 steps authenticator. Υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν ακριβώς το ίδιο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το last pass που έχει αντίστοιχη εφαρμογή και έχω περάσει εκεί όλα αυτά τα account QR scans από τράπεζες μέχρι email κοκ. Το αναφέρω μιας και έχεις δικό σου λογαριασμό οπότε μένουν όλα μέσα αποθηκευμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

μονο που οι αλλες εφαρμογες δε δουλευουν με τη LeuPay. το GateKeeper ειναι εφαρμογη που εχει φτιαξει η iPay και δουλευει μονο με τις δικες της υπηρεσιες (LeuPay και myPOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επιτέλους μετα απο 4 μέρες μου ήρθε sms.

Ήθελα να ρώτησω μπορώ να έχω το app και σε άλλη συσκευή μου με αλλο αριθμό κινητού ; υπάρχει πρόβλημα;

 

ναι από σήμερα το πρωι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα που είχαν με τα SMS. δε νομίζω να μη γίνεται, η εφαρμογή που είναι στη συσκεύη κάνει Sync με τον LeuPay λογαριασμό σου και όχι ο αριθμός τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε , 

 

Μια βοηθεια θελω καθως συμπληρωνω τα στοιχεια μου για δημιουργεια λογαριασμου . 

 

Απο οτι βλεπω εχει 3 σταδια 

- Id Document : (εχω συμπληρωσει τα στοιχεια μου , και εχω ανεβασει φωτο ταυτοτητας )

- Proof of Address:

Εδω μου εχει 3 επιλογες να διαλεξω:

• Upload copy of utility bill (δεν εχω λογαριασμους Δεκο στο ονομα μου και δεν το επιλεγω)

• Make a transfer (Αυτη η επιλογη με βολευει , γιατι σκοπευω να στειλω μεσω ebanking εθνικης εμβασμα)

• Make a funding (οι καρτες που εχω απο τι εχω διαβασει δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν - Visa Alphabank, Mastercard Εθνικη) .

 

Αρα θα διαλεξω το "Make a transfer" . 

Διαλεγωντας αυτην την επιλογη μου εμφανιζει αυτο : https://prnt.sc/fqczig 

 

Το ερωτημα μου ειναι :

Αναφερουν οπως θα δειτε και στο λινκ με την εικονα , οτι "Note that is not your individual IBAN .... ).

Αν στειλω ας πουμε 30 ευρω , αυτα τα 30 ευρω μετα θα εμφανιστουν στο IBAN μου ? θα τα εχω στον λογαριασμο μου ? 

Η στην ουσια απλα τα στελνω σαν εξακριβωση και μετα χανονται ?

 

 

Στην τριτο σταδιο εξακριβωσης , ειναι η παραγγελια της καρτας ή letter . 

- Confirmation of the Address : 

Να ζητησω την καρτα τωρα η να περιμενω πρωτα να τελειωσω με το σταδιο 2 (Proof of address) . 

 

Και αν την ζητησω , πατωντας με κουριερ , μου λεει οτι δεν εχω λευτα μεσα . 

 

Αν στο σταδιο 2 (Proof of address) τους στειλω 30€ , θα εμφανιστουν μετα στον λογαριασμου μου και θα μπορεσω να την παραγγειλω μεσω κουριερ ?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν οι απαντησεις υπαρχουν στα προηγουμενα σχολια και δεν τα εχω δει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα όσα λένε αν στείλεις τα χρήματα (όχι πανω απο 50 ευρω) και βάλεις τον αριθμο λογαριασμου σου στο εμβασμα, τότε θα στα πιστωσουν και θα μπορείς να παραγγείλεις κάρτα ακόμα και με κούριερ (κόστος 10 ευρω νομίζω)

Αν τα στείλεις Δευτέρα μέχρι το μεσημέρι απο ebanking θα φανούν Τρίτη μεσημέρι στο λογαριασμο τους και θα στα πιστωσουν σε καμια μέρα ακόμα λογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο καταλαβα και εγω στην αρχη , απλα με μπερδεψε το κομματι που λεει :

 

Note that this is not your individual IBAN. You will receive your own individual IBAN as soon as you complete your Verification Steps

 

Και ηθελα να σιγουρευτω οτι οντως οτι ποσο τους στειλω εμβασμα θα εμφανιστει στον λογαριασμο μου . 

 

Ειναι σιγουρο δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα μου ειναι :

Αναφερουν οπως θα δειτε και στο λινκ με την εικονα , οτι "Note that is not your individual IBAN .... ).

Αν στειλω ας πουμε 30 ευρω , αυτα τα 30 ευρω μετα θα εμφανιστουν στο IBAN μου ? θα τα εχω στον λογαριασμο μου ? 

Η στην ουσια απλα τα στελνω σαν εξακριβωση και μετα χανονται ?

 

 

Στην τριτο σταδιο εξακριβωσης , ειναι η παραγγελια της καρτας ή letter . 

- Confirmation of the Address : 

Να ζητησω την καρτα τωρα η να περιμενω πρωτα να τελειωσω με το σταδιο 2 (Proof of address) . 

Τα λεφτα δε χανονται, ειναι δικα σου.

Το επομενο βημα το κανεις μολις ολοκληρωθει το προηγουμενο. Ετσι και αλλιως δε σε αφηνει

 

Θελει λιγο χρονο αλλα ολα θα γινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε η leupay mastercard εβαλα τον αριθμο της στο site της leupay και την ενεργοποιησα.

Τωρα πως θα την φορτισω υπαρχουνε καπου οδηγιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τραπεζικο εμβασμα απο Ελλαδα στο IBAN σου της Leupay(Μαλτα) σε δυο εργασιμες με κοστος 1 ευρω ανεξαρτητως ποσου εως 1000 ευρω το μηνα η αμεσα με Μastercard Ελληνικης τραπεζας (εκτος Εθνικης και αν γινεται ακομα και δεν το εχουν μπλοκαρει) με μικρη προμηθεια κοιτα τις χρεωσεις στο site τους. Μεχρι 100 ευρω νομιζω ηταν 1 ευρω, δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στειλω λεφτα με ελληνικη mastercard μου λεει να την αποθηκευσω σε αυτους..

Αυτο δεν μου ακουγετε και πολυ ασφαλες .. μετα που θα την αποθηκευσω θα μπορω να την σβησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να την διαγράψεις ,αλλά αυτό δεν επηρεάζει τις ανησυχίες ασφαλείας που όπως λες έχεις . Το ότι δεν εμφανίζεται πλέον η κάρτα στο λογαριασμό σου δεν σημαίνει ότι η ίδια η leupay την ξέχασε και την διέγραψε και από τα δικά της αρχεία.

Στο κάτω κάτω εάν όντως δεν εμπιστεύεσαι την leupay και φοβάσαι ότι θα την χρησιμοποιήσουν πάρε μετά τηλέφωνο και ακύρωσε την κάρτα από την τράπεζα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το web banking της πειραιως παω να στειλω εμβασμα στο leupay λογαριασμο μου

αλλα δεν ξερω τι να βαλω στον κωδικο αναφορας εντολεα sepa και με τι προτεραιοτητα..

αλλαζει η χρεωση αμα βαλω την υψηλη προτεραιοτητα?

Επισης απο τον λογαριασμο που στελνω τα λεφτα ειμαι συνδικαιουχος και οχι κυριος δικαιουχος θα εχω προβλημα?

 

post-395583-0-01167100-1499270637_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το web banking της πειραιως παω να στειλω εμβασμα στο leupay λογαριασμο μου

αλλα δεν ξερω τι να βαλω στον κωδικο αναφορας εντολεα sepa και με τι προτεραιοτητα..

αλλαζει η χρεωση αμα βαλω την υψηλη προτεραιοτητα?

Επισης απο τον λογαριασμο που στελνω τα λεφτα ειμαι συνδικαιουχος και οχι κυριος δικαιουχος θα εχω προβλημα?

 

1) Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα στον "κωδικο αναφορας εντολεα sepa". Δεν είναι revolut. Χρειάζεται μόνο το ΙΒΑΝ (και το BIC που σου βγάζει από μόνο του).

2) Προτεραιότητα όχι την υψηλή. Δεν θα έχεις κανένα όφελος αφού στέλνεις στο εξωτερικό και ναι προφανώς αυξάνεται η χρέωση.

3) Δεν έχει καμία σημασία αν είσαι δικαιούχος ή συνδικαιούχος ή και εντελώς ξένος. Δεν είναι revolut. Στέλνει σε αυτήν οποιοσδήποτε από οποιονδήποτε λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...