Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το PIN δεν αλλάζει (προς το παρόν)

ξέρεις πόσο κάνει να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σε stadard από τότε που πέρασα την κάρτα στο σύστημα;

 

επίσης ξέρουμε ότι η ipay δεν έδινε εγγύηση για τα χρήματα που είχε κάποιος εκεί, η satabank ανήκει όμως στο σύστημα εξασφάλισης των 100.000 ευρώ. Ξέρουμε αν τώρα αυτό ισχύει και για το Leupay;

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους σας,ανοιξα και εγω ενα λογαριασμο LeuPay για να μου στελνουν χρηματα απο το εξωτερικο.

Και ρωτο: ο λογαριασμος ειναι σε Ευρω το εμβασμα ομως θα γινει σε Λιρες,ξερουμε περιπου ισοτιμιες και τι χρεωσεις παιζουν.

Αυτα!

Ευχαριστω.


Όταν πας να παραγγείλεις την κάρτα (μέσα από το Cards ---> Οrder LeuPay card) το γράφουν ξεκάθαρα πως η πρώτη κάρτα είναι δωρεάν καθώς και τα μεταφορικά αν επιλεχθεί ταχυδρομείο. Αν η αποστολή γίνει με courier υπάρχει χρέωση.

 

H καθέ επόμενη κάρτα (αν κάποιος θέλει 2-3 κάρτες... έως 5 maximum) χρεώνεται 10 euro καθώς και η ανανέωση της κάρτας όταν λήξει κοστίζει και αυτή 10 euro.

 

Περίπου 15 εργάσιμες μέρες θελει η κάρτα για να φτάσει στον παραλήπτη με ταχυδρομείο και 2 εργάσιμες θέλει με courier. για τον courier γράφουν πως υπάρχει χρέωση από 20 έως 100 euro ανάλογα τη χώρα και στέλνουν e-mail για τη χρέωση και αν απαντήσει θετικά ο πελάτης τον χρεώνουν.

μου βγαζει delivery method - postal services και λεει order total 10.00 eur τι ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους σας,ανοιξα και εγω ενα λογαριασμο LeuPay για να μου στελνουν χρηματα απο το εξωτερικο.

Και ρωτο: ο λογαριασμος ειναι σε Ευρω το εμβασμα ομως θα γινει σε Λιρες,ξερουμε περιπου ισοτιμιες και τι χρεωσεις παιζουν.

Αυτα!

Ευχαριστω.

 

μου βγαζει delivery method - postal services και λεει order total 10.00 eur τι ειναι αυτο?

τις ισοτιμιες τις βλεπεις μεσα απο τον LeuPay λογαριασμο σου.

 

μηπως οταν ανοιγεις λογαριασμο ηδη δρομολογειται η πρωτη καρτα και οταν πας στο card ---> order card θεωρειται πως πας να εκδοσεις δευτερη καρτα ;;;

 

-------------

 

και κατι που παρατηρησα προχθες. τη Satabank δεν την εχει καταχωρημενη η Eurobank στο ebanking της με αποτελεσμα να μη γινεται να κανεις εμβασμα στο νεο λογαριασμο.

 

Η Πειραιως και η Alpha την εχουν.

 

εχω στειλει ερωτημα στη eurobank εδω και 2 μερες και περιμενω απαντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 3 mail και 5 μερες αναμονη ακομα δεν μπηκαν στον κοπο να μ απαντησουν γ ενα θεμα π ειχα με τον λογαριασμο μου.

Τρωνε ακυρο απο εμενα και μενω μονο με revolut.

Οσο φορτο εργασιας κ να εχουν τοσες μερες θα επρεπε εστω ενα mail νομιζω να στειλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ισοτιμιες τις βλεπεις μεσα απο τον LeuPay λογαριασμο σου.

 

μηπως οταν ανοιγεις λογαριασμο ηδη δρομολογειται η πρωτη καρτα και οταν πας στο card ---> order card θεωρειται πως πας να εκδοσεις δευτερη καρτα ;;;

 

-------------

 

και κατι που παρατηρησα προχθες. τη Satabank δεν την εχει καταχωρημενη η Eurobank στο ebanking της με αποτελεσμα να μη γινεται να κανεις εμβασμα στο νεο λογαριασμο.

 

Η Πειραιως και η Alpha την εχουν.

 

εχω στειλει ερωτημα στη eurobank εδω και 2 μερες και περιμενω απαντηση.

 

τα ίδιο συμβαίνει και με εθνική δεν υπάρχει στο σύστημα τους. κακός βέβαια μιας και η satabank είναι στο χώρο από το 1994

 

για το φίλο που ρωτάει για την ισοτιμία pounds-ευρώ

απλά άνοιξε έναν ακόμα λογαριασμό σε pounds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 3 mail και 5 μερες αναμονη ακομα δεν μπηκαν στον κοπο να μ απαντησουν γ ενα θεμα π ειχα με τον λογαριασμο μου.

Τρωνε ακυρο απο εμενα και μενω μονο με revolut.

Οσο φορτο εργασιας κ να εχουν τοσες μερες θα επρεπε εστω ενα mail νομιζω να στειλουν.

εμενα μολις μου απαντησαν σε ερωτημα που ειχα κανει πριν 4-5 μερες. η απαντηση ηρθε απο το:

 

[email protected]

 

προφανως γινονται και αλλαγες στο helpdesk τους γιαυτο και υπαρχει καθυστερηση.

 

για τα IBAN σε USD μου απαντησαν: please be informed that USD IBAN is currently unavailable for bank transfers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδιο συμβαίνει και με εθνική δεν υπάρχει στο σύστημα τους. κακός βέβαια μιας και η satabank είναι στο χώρο από το 1994

 

Μήπως διάβασες κάτι λάθος;Ιδρύθηκε το 2014 και ξεκίνησε να λειτουργεί το 2015 πρίν λίγους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

για τα IBAN σε USD μου απαντησαν: please be informed that USD IBAN is currently unavailable for bank transfers.

Μετα απο αυτη την ενημερωση, ειναι αχρηστος ο λογαριασμος που δημιουργησα σε δολλαρια.

Κατι που μου επετρεψε η ιστοσελιδα leupay να δημιουργησω την 1 Ιανουαριου.

Αφου δηλαδη ειχε ηδη αλλαξει το IBAN ολων των λογαριασμων και αφου ειχε ηδη αλλαξει η τραπεζα σε satabank.

Αλλο ενα δειγμα ερασιτεχνισμου και προχειροτητας.

Καθιστα την αιτηση μου την επομενη μερα για εκδοση δευτερης καρτας για τον λογαριασμο μου σε δολλαρια χωρις νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από όσο θυμάμαι αν επιλέξεις ταχυδρομείο είναι δωρεάν η αποστολη της πρώτης κάρτας. μήπως επέλεξες courier ? γιατί τότε σε χρεώνουν γύρω στο 10 euro.

delivery method postal services order total 10.00EUR

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι η virtual κάρτα και η έλλειψη γραφειοκρατείας της revolut είναι προτιμότερα για αγορές online.

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αυτη την ενημερωση, ειναι αχρηστος ο λογαριασμος που δημιουργησα σε δολλαρια.

Κατι που μου επετρεψε η ιστοσελιδα leupay να δημιουργησω την 1 Ιανουαριου.

Αφου δηλαδη ειχε ηδη αλλαξει το IBAN ολων των λογαριασμων και αφου ειχε ηδη αλλαξει η τραπεζα σε satabank.

Αλλο ενα δειγμα ερασιτεχνισμου και προχειροτητας.

Καθιστα την αιτηση μου την επομενη μερα για εκδοση δευτερης καρτας για τον λογαριασμο μου σε δολλαρια χωρις νοημα.

προφανως καποιο νομικο κολλημα θα υπαρχει με το IBAN σε USD, μια εταιρια που εχει που τρεχει δικο τις λογισμικο σε pos τα οποια πουλαει σε ολη την ευρωπη και αποδιδει αμεσως τα χρηματα στους επιχειρηματιες (χωρις valeur κτλ) δεν τους λες και ερασιτεχνες.

 

σχετικα με την εγγραφη/ιδρυση της Satabank εγινε στις 7 Οκτωβριου 2014

 

http://www.mfsa.com.mt/pages/lh.aspx?id=9923

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνοψιζοντας χρονικα τις προσωπικες εμπειριες μεχρι τωρα με leupay:

-γρηγορη εγγραφη στην ιστοσελιδα

-αμεση εμφανιση προσωπικων δεδομενων που σταλθηκαν στην ιστοσελιδα(χωρις να χρειαζεται διαβατηριο, οπως π.χ. στην number 26)

-γρηγορη πληροφορηση για τα στοιχεια του πρωτου λογαριασμου σε ευρω (λεπτομερειακα για εμβασμα)

-αργη ταχυδρομικη αποστολη φυσικης καρτας που αντιστοιχει στον πρωτο λογαριασμο(22 ημερολογιακες μερες)

-τεχνικο προβλημα/αποτυχια στην προσπαθεια ενεργοποιησης της πρωτης φυσικης καρτας

(αποτυχια και στην ιστοσελιδα και στην εφαρμογη κινητου android)

-σωστη ενημερωση σχετικα με PIN και καθεστως λογαριασμου, στελνοντας  sms

(και οι 2 δοκιμες σωστες σε αριθμο ιταλιας και βουλγαριας)

-αργη αναβαθμιση πρωτου λογαριασμου απο basic σε standard(3 εργασιμες/6 ημερολογιακες μετα την ενεργοποιηση καρτας)

-εμφανιση επιτυχημενου εμβασματος απο ελληνικη τραπεζα στην πρωτη καρτα σε 1 μερα  

-αμεση συνδεση πρωτης καρτας με paypal

-χειροτερη μετατροπη ευρω σε δολλαριο απο αυτη της revolut

-επιτυχημενη συνδεση καρτας ελληνικης τραπεζας στον πρωτο λογαριασμο σε ευρω

-αδυναμια να σταλει χρηματικο ποσο απο εξωτερικο σε δολλαρια στον δευτερο λογαριασμο που δημιουργηθηκε σε δολλαριο 

 

 

Κανοντας μια μικρη συγκριση με revolut που επισης χρησιμοποιειται:

-και με τις δυο καρτες θεμα στην verification του λογαριασμου (λυθηκε και στις δυο)

-και με τις δυο καρτες  πετυχαν αγορες  στο διαδικτυο(χρονικο πλεονεκτημα στην revolut που χρησιμοποιειται αμεσα/η leupay απαιτει παραλαβη και ενεργοποιηση της φυσικης καρτας για να συνδεθει π.χ. με paypal)

-revolut αρνητικη εντυπωση η ελλειψη IBAN (περισσοτερη εμπιστοσυνη σε leupay για χρηση σε ταξιδια )

-leupay αρνητικη εντυπωση ο αχρηστος λογαριασμος σε δολλαριο χωρις IBAN

-revolut θετικη εντυπωση στο θεμα μετατροπης ευρω σε δολλαριο

-leupay θετικη εντυπωση στο θεμα συνδεσης ελληνικης καρτας

Επεξ/σία από sahanaki4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delivery method postal services order total 10.00EUR

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι η virtual κάρτα και η έλλειψη γραφειοκρατείας της revolut είναι προτιμότερα για αγορές online.

 

και η LeuPay έχει virtual κάρτα από το https://www.leupost.com/gr/home (αλήθεια αυτό δεν το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δολάρια μπορείς να κάνεις κατάθεση. δεν χρειάζεται το iban, μόνο τον αριθμό λογαριασμού της τράπεζας και bic αριθμό.

 

Το IBAN σε USD εχει καταργηθεί (μέχρι νεοτέρας) και δεν γίνεται να σου κάνει κάποιος απευθείας καταθεση σε USD. O μόνος τρόπος για να βάλεις στον USD λογαριασμό χρήματα είναι να τα μετατρέψεις από τον λογαριασμό σε EUR ή GBP ή CHF κτλ.

 

Είδα εμφανίστηκε και το IBAN σε Γεν που πριν δεν υπηρχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IBAN σε USD εχει καταργηθεί (μέχρι νεοτέρας) και δεν γίνεται να σου κάνει κάποιος απευθείας καταθεση σε USD. O μόνος τρόπος για να βάλεις στον USD λογαριασμό χρήματα είναι να τα μετατρέψεις από τον λογαριασμό σε EUR ή GBP ή CHF κτλ.

 

Είδα εμφανίστηκε και το IBAN σε Γεν που πριν δεν υπηρχε. 

 

ουσιαστικά το iban εξυπηρετεί μόνο στις χώρες sepa, λόγο εξόδων,

εάν βάλεις λογαριασμό τράπεζας και το bic η συναλλαγή θα γίνει, είτε στέλνεις ευρώ είτε στέλνεις δολάρια. αυτό που λέω είναι μην νομίζετε ότι επειδή πριν είχαμε iban σε δολάρια, μπορούσαν με ευκολία οι Αμερικάνοι να μας στείλουν δολάρια. τα έξοδα από Αμερική σε Ευρώπη είναι αρκετά πολλά.

 

post-297398-0-85140900-1452104359_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...