Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι τι ποσο μπορω να βαλω απο ελληνικη τραπεζα στη leupay?

Εφόσον μιλάμε για εμβάσματα, μέχρι 1000 ευρώ το μήνα, ανά customer ID.

Πράγμα που σημαίνει ότι αν έχεις λογαριασμό σε παραπάνω από μία ελληνικές τράπεζες, μπορείς να στείλεις μέχρι 1000 ευρώ από κάθε διαφορετική τράπεζα. Αν έχεις παραπάνω από 1 λογαριασμό στην ίδια τράπεζα, το όριο παραμένει μέχρι 1000 ευρώ για αυτή την τράπεζα.

Αυτός είναι ο γενικός κανόνας που ισχύει προς το παρόν για όλα τα εμβάσματα προς εξωτερικό και δεν αφορά μόνο τη LeuPay.

 

Αν μάλιστα συνυπολογίσουμε και τη δυνατότητα απευθείας φόρτισης του λογαριασμού LeuPay με τη χρήση ελληνικής κάρτας, όπου αποδεδειγμένα γίνεται με τις περισσότερες Mastercard (όχι όλες), τότε σίγουρα το ποσό ξεφεύγει κατά πολύ και δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει. Ίσως πλέον εκεί να εξαρτάται από τα όρια των ελληνικών καρτών, εκτός κι αν δεν υπάρχουν όρια σε τέτοιες περιπτώσεις (κάτι που δεν ξέρω με βεβαιότητα). Για να γνωρίζεις, εδώ θα βρεις μια λίστα όλων των ελληνικών καρτών που έχουν δοκιμαστεί μέχρι σήμερα με την LeuPay/LeuPost, σύμφωνα πάντα με προηγούμενες αναφορές χρηστών του forum.

Επεξ/σία από antikinsor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1000 ευρώ το μήνα

 

Πολλά. Έως και πολύ περισσότερα από 1000€/μήνα. Εκτός από εμβάσματα 1000€ από κάθε τράπεζα που έχει λεφτά, η Leupay φορτίζει και με αρκετές Ελληνικές Mastercard οπότε η δυνατότητα για φόρτιση ανεβαίνει δραματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά. Έως και πολύ περισσότερα από 1000€/μήνα. Εκτός από εμβάσματα 1000€ από κάθε τράπεζα που έχει λεφτά, η Leupay φορτίζει και με αρκετές Ελληνικές Mastercard οπότε η δυνατότητα για φόρτιση ανεβαίνει δραματικά.

 

Με ποιές φορτίζει;

 

Για γράψτε εκείνες που περνούν δοκιμασμένα και συστηματικά, μήπως προστεθούν στο αρχικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω αν εχω mastercard πειραιως πχ, να φοτρωσω 1000e τη μερα/25κ το χρονο δηλαδη?

 

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο που μπορεις να εχεις στο balance σου?

και με κοντεϊνερ μπορεις να τα στελνεις αν θελεις .....  :-)  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω αν εχω mastercard πειραιως πχ, να φοτρωσω 1000e τη μερα/25κ το χρονο δηλαδη?

 

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο που μπορεις να εχεις στο balance σου?

Συνέλθετε !   Στέλνετε λεφτά σε μια χρηματοιοκονομική εταιρεία και όχι σε Τράπεζα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το πιστέψετε...

Μετά την ατυχία με την πρώτη κάρτα που χάθηκε κατά τη μεταφορά και δεν μου ήρθε ποτέ, σήμερα παρέλαβα κι εγώ επιτέλους την κάρτα μου, που είχα ζητήσει να μου την επανεκδόσουν!

Και όχι, δεν είναι ψέμα λόγω της ημέρας...

Έλεγα να μπω και να γράψω για πλάκα ότι μου ήρθε, σαν Πρωταπριλιάτικο αστείο και οι "κουφάλες" της PostNL μου την έσπασαν και μου την έφεραν σήμερα. Τελικά, έπρεπε να πάει Πρωταπριλιά για να παραλάβω κι εγώ! Με τέτοια τύχη πάνω να κάνω ευχέλαιο! :P :lol:

Άντε λοιπόν να γίνω Standard, για να ξεκινήσω από μόνος μου τις συναλλαγές, χωρίς να εξαρτιέμαι στη LeuPay του κολλητού μου ;)

 

Παρεμπιπτόντως, έκανα την ενεργοποίηση μέσα από το site και μου ήρθε κανονικά το μήνυμα που είχε αναφέρει και ο theopan σε προηγούμενο post του, δηλαδή το: "Your card is activated. PIN: XXXX. Wallet No: 40XXXXXXXXX. More information at +35227.....". Οπότε, δεν χρειάστηκε να στείλω SMS από το κινητό μου για να λάβω το PIN της κάρτας και δεν ξέρω γιατί δεν έπιασε κατευθείαν σε άλλους συμφορουμίτες που δοκίμασαν με την ίδια διαδικασία. Αξίζει όμως να σημειώσω ότι εγώ έχω ενεργοποιημένο το Gatekeeper στο κινητό μου, που παράγει μοναδικούς κωδικούς ασφαλείας για οποιαδήποτε κίνηση στο λογαριασμό, οπότε δεν μου ήρθε μήνυμα στην αρχή με activation code, αφού ήθελε τον κωδικό από το Gatekeeper. Ίσως λοιπόν εκεί κάπου να σκαλώνει το σύστημά τους, όταν πρέπει σε σύντομο χρονικό διάστημα να στείλει 2 SMS. Το πρώτο με το activation code και αμέσως μετά την επιβεβαίωση (σε λίγα δευτερόλεπτα), το δεύτερο με το PIN και τα υπόλοιπα στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και την πρώτη μου αγορά με την κάρτα από το Ebay χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το PIN μόνο από ATM αλλάζει; Έχει χρέωση η αλλαγή;

 

To pin εγω το αλλαξα στην Πειραιως,χωρις χρεωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και την πρώτη μου αγορά με την κάρτα από το Ebay χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το PIN μόνο από ATM αλλάζει; Έχει χρέωση η αλλαγή;

το pin χρειαζεται μονο αν χρησιμοποιησεις την φυσικη καρτα. Ετσι δεν ειναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιές φορτίζει;

 

Για γράψτε εκείνες που περνούν δοκιμασμένα και συστηματικά, μήπως προστεθούν στο αρχικό μήνυμα.

 

Έχουν αναφερθεί αναλυτικά σε προηγούμενο post (ψάξε πολλές σελίδες πιο πίσω). Εγώ έχω δοκιμάσει επιτυχημένα Webuy Mastercard Πειραιώς και Eurobank Debit Mastercard.

 

Μπορω αν εχω mastercard πειραιως πχ, να φοτρωσω 1000e τη μερα/25κ το χρονο δηλαδη?

 

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο που μπορεις να εχεις στο balance σου?

 

Όσο επιτρέπουν τα όρια που έχεις ορίσει (και μπορείς να τα ανεβάσεις) μπορείς να στείλεις. Για το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν έχω υπόψη μου κάποιο όριο. Κανείς λογαριασμός σε τράπεζα δεν έχει όριο άλλωστε.

 

και να χρησιμοποιεις την Leupay φυσικη καρτα στην Ελλαδα, δεν βλεπω τον λογο ..... Μονο στο εξωτερικο το καταλαβαινω

 

Κάτσε να φτάσει η πληρωμή του ΦΠΑ στο τέλος του μήνα να δούμε που βρισκόμαστε -που δεν το βλέπω να "βρισκόμαστε"-  και σου λέω αν χρείάζεται ή δεν χρειάζεται η φυσική κάρτα για να τραβήξουμε ό,τι έχουμε και δεν έχουμε τελευταία στιγμή :-D

Συνέλθετε !   Στέλνετε λεφτά σε μια χρηματοιοκονομική εταιρεία και όχι σε Τράπεζα. 

 

Χαλάρωσε αδερφέ! Μεγάλα παιδιά είμαστε νομίζω οι περισσότεροι. Δεν έχεις σκεφτεί μάλλον το ότι η Leupay μπορεί να αποτελεί για κάποιους ένα πολύ χρήσιμο "σκαλοπάτι" μέχρι την Αγγλία ή και την Ελβετία που μπορεί να έχουν τον "κύριο" λογαριασμό τους. Να φορτώσεις τον "κύριο" όπως έχουν τα πράγματα τώρα σε περιορίζει πολύ το 1000άρικο το μήνα. Αν παρεμβάλλεις όμως και τη Leupay (για 1-2 μέρες δεν χρειάζεται παραπάνω) γίνονται έως και "θαύματα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  molot, είναι  πάρα  πολύ  ευγενικό  εκ μέρους  σου  να  θες να  μας  προστατέψεις  από  τυχόν προβλήματα, αλλά έχεις  να  προτείνεις  κάτι  πιο  ασφαλές  για  να  κάνω συναλλαγές στο  εξωτερικό και  να  έχω μεγαλύτερη  ευχέρεια  κινήσεων  στο  εσωτερικό για  κάποιους τουλάχιστον μήνες  με  αυξημένες υποχρεώσεις? Επίσης  δεν  κατανοώ  γιατί  θα  πρέπει  να  φοβάμαι  κάτι  που λειτουργεί  σε περισσότερες χώρες  στον κόσμο, έχει μια ευρωπαϊκή αδειοδότηση  και  απ ότι  έχω δει πλαισιώνεται  και  από νέες  υπηρεσίες που στην Ελλάδα δεν  μας  παρείχαν μέχρι τώρα  οι τράπεζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο επιτρέπουν τα όρια που έχεις ορίσει (και μπορείς να τα ανεβάσεις) μπορείς να στείλεις. Για το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν έχω υπόψη μου κάποιο όριο. Κανείς λογαριασμός σε τράπεζα δεν έχει όριο άλλωστε.

 

-------

 

Δεν έχεις σκεφτεί μάλλον το ότι η Leupay μπορεί να αποτελεί για κάποιους ένα πολύ χρήσιμο "σκαλοπάτι" μέχρι την Αγγλία ή και την Ελβετία που μπορεί να έχουν τον "κύριο" λογαριασμό τους. Να φορτώσεις τον "κύριο" όπως έχουν τα πράγματα τώρα σε περιορίζει πολύ το 1000άρικο το μήνα. Αν παρεμβάλλεις όμως και τη Leupay (για 1-2 μέρες δεν χρειάζεται παραπάνω) γίνονται έως και "θαύματα".

Πράγματι, τα όρια μιας ελληνικής κάρτας μπορείς να τα αλλάξεις κατά το δοκούν και να τα ανεβάσεις για να στείλεις περισσότερα χρήματα. Αυτό όμως που έχω καταλάβει, είναι πως υπάρχουν δεσμευτικά όρια μεταφοράς από τη LeuPay για κάθε συνδεδεμένη κάρτα, τα οποία είναι 1.000€ / μέρα & 25.000€ / έτος όταν την έχουμε κάνει verified στο σύστημά της. Άρα, όταν το ημερήσιο όριο είναι 1.000 ευρώ για κάθε συνδεδεμένη κάρτα και η LeuPay επιτρέπει μέχρι 5 το πολύ κάρτες να συνδεθούν σε Standard λογαριασμό, στο υποθετικό σενάριο κατοχής μας 5 διαφορετικών ελληνικών Mastercard που τις έχουμε πιστοποιήσει με επιτυχία, τότε έχουμε τη δυνατότητα να στείλουμε έως και 5.000€ /μέρα. Οπότε, σε 1-2 μέρες είναι πολύ συγκεκριμένα τα ανώτατα ποσά που μπορούν να αποσταλούν, ακόμα και με την ταυτόχρονη χρήση των εμβασμάτων από διαφορετικές τράπεζες.

 

Δεν ξέρω λοιπόν αν είχες όλα αυτά κατά νου όταν χρησιμοποίησες τον όρο "θαύματα" νωρίτερα, αλλά σίγουρα μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου ως προς το "σκαλοπάτι" ;)

Αν βέβαια έχουν αρθεί πλέον αυτά τα όρια μεταφοράς, τότε οι δυνατότητες ανεβαίνουν σε άλλο επίπεδο!

 

Μπορω αν εχω mastercard πειραιως πχ, να φοτρωσω 1000e τη μερα/25κ το χρονο δηλαδη?

 

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο που μπορεις να εχεις στο balance σου?

Όπως έχει γράψειο ο Braker1 πριν λίγο καιρό και αφού είχε ρωτήσει το support, αυτά είναι τα όρια οποιασδήποτε κάρτας που έχουμε συνδέσει στο λογαριασμό μας και την έχουμε κάνει verified. Άρα, αν έχεις είτε Χρεωστική Mastercard Πειραιώς είτε Προπληρωμένη Mastercard Πειραιώς (WeBuy) αυτά είναι τα ανώτατα όρια φόρτισης/μεταφοράς. Αν γνωρίζει κάποιος ότι έχουν αλλάξει αυτά τα όρια, ας το αναφέρει για να το ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

 

Από εκεί και πέρα, όπως σου έγραψε και ο theopan, δεν έχει ακουστεί ποτέ κάποια τράπεζα ή χρηματοοικονομική υπηρεσία να βάζει όριο στο balance των πελατών της.

 

Με ποιές φορτίζει;

 

Για γράψτε εκείνες που περνούν δοκιμασμένα και συστηματικά, μήπως προστεθούν στο αρχικό μήνυμα.

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις, αφού το έχω έτοιμο, Εδώ λοιπόν θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...