Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κινητό που έχω είναι ένα SAMSUNG S4.

Ολα τα adroid κινητά έχουν NFC . Πηγαίνεις από τις ρυθμίσεις στο ίδιο μενού που είναι το wi fi - bluetouth - κλπ  πιο κάτω υπάρχει το NFC  που πρέπει να το θέσεις στο ON.

Σε αντίθεση με τον φίλο Alfeios παραπάνω, εγώ δεν θα σε ρωτήσω, αφού το ξέρω, αλλά θα σε εημερώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν όλα τα android κινητά τη λειτουργία NFC. Έχουν πολλά από κάποια έκδοση android και μετά, κυρίως τα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά όχι όλα. Τα Samsung S, πάντως που αναφέρεις κι εσύ, σίγουρα έχουν εδώ και 2 χρόνια περίπου. Αλλά, επειδή είναι offtopic, με το παρόν topic, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε περισσότερο. Χρήσιμες πάντως οι πληροφορίες σου για το σκανάρισμα μέσω του NFC ;)

Επεξ/σία από antikinsor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κινητό που έχω είναι ένα SAMSUNG S4.

Ολα τα adroid κινητά έχουν NFC . Πηγαίνεις από τις ρυθμίσεις στο ίδιο μενού που είναι το wi fi - bluetouth - κλπ  πιο κάτω υπάρχει το NFC  που πρέπει να το θέσεις στο ON.

 

Λάθος κάνεις. Τα περισσότερα από mid-range και κάτω δεν έχουν nfc.Δεν είναι θέμα έκδοσης Android αλλά hardware. Χρειάζεται ένας αισθητήρας επιπλέον που δεν διαθέτουν όλα τα τηλέφωνα. Τέλος πάντων άρα χρησιμοποιεί την τυχόν υπάρχουσα NFC δυνατότητα του κινητού. Θα ρωτήσω πως αλλιώς μπορεί να γίνει η ταυτοποίηση στο support.

 

Υ.Γ. Το S4 όντως έχει από όσο ήξερα κιόλας αλλά δεν είναι ο κανόνας όπως σου είπα. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω πως αλλιώς μπορεί να γίνει η ταυτοποίηση στο support.

Επειδή ίσως δεν το πρόσεξες, ο ZackPrimer χθες στο post #1456 ανέφερε ότι σε αντίστοιχη περίπτωση, που ήταν LeuPay Standard και άρα πιστοποιημένος, αλλά παραδόξως LeuPost Basic (όπως κι εσύ), τους έστειλε e-mail στο support και του αναβάθμισαν το LeuPost λογαριασμό αυτομάτως. Άρα, λογικά το ίδιο θα γίνει και στη δική σου περίπτωση αν τους το ζητήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με τον φίλο Alfeios παραπάνω, εγώ δεν θα σε ρωτήσω, αφού το ξέρω, αλλά θα σε εημερώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν όλα τα android κινητά τη λειτουργία NFC. Έχουν πολλά από κάποια έκδοση android και μετά, κυρίως τα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά όχι όλα. Τα Samsung S, πάντως που αναφέρεις κι εσύ, σίγουρα έχουν εδώ και 2 χρόνια περίπου. Αλλά, επειδή είναι offtopic, με το παρόν topic, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε περισσότερο. Χρήσιμες πάντως οι πληροφορίες σου για το σκανάρισμα μέσω του NFC ;)

Παίδες δεν το γνώριζα ότι δεν είναι σε όλα τα android το  NFC.... όμως πως στην ευχή μπορεί κάποιος να κάνει τον λογαριασμό του verify ????   αν είχαν άλλη επιλογή σίγουρα  θα με ενημέρωναν όταν προσπαθούσα επί 2 ημέρες να σκανάρω το τσιπ και με πήραν τηλέφωνο για να με καθοδηγήσουν (πάντως έχουν πολύ καλό support !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει ένας λογαριασμός standard από basic απαιτείται κάτι παραπάνω από ταυτότητα και λογαριασμος ΔΕΚΟ;

Αν έχεις ταυτότητα και οποιοδήποτε λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά σου για να πιστοποιήσεις και τη διεύθυνσή σου, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Το 3ο σενάριο λέει ταυτότητα και φόρτιση από συνδεδεμένη κάρτα.

Φόρτιση από συνδεδεμένη κάρτα χρειάζεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιστοποιήσεις με κάποιο έγγραφο τη διεύθυνση κατοικίας σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ταυτότητα και οποιοδήποτε λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά σου για να πιστοποιήσεις και τη διεύθυνσή σου, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Φόρτιση από συνδεδεμένη κάρτα χρειάζεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιστοποιήσεις με κάποιο έγγραφο τη διεύθυνση κατοικίας σου.

Δεν το καταλαβα αυτο. Δηλαδη γινεται και φορτιση απο μη συνδεδεμενη καρτα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα αυτο. Δηλαδη γινεται και φορτιση απο μη συνδεδεμενη καρτα;

Oχι βέβαια, αφου θα την συνδέσεις  :-)   Μάλλον τα μπερδεύεις με το ΙΒΑΝ όπου αν το δώσεις σε τρίτους μπορούν να σου στείλουν χρήματα με έμβασμα.  Αυτοί να τσεκάρουν τα στοιχεία σου θέλουν αν όντως είναι αληθινά (μεσω κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού) 

Εγω τους είχα ανεβάσει φωτο την ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες) και ενα λογαριασμό ΔΕΚΟ (ύδρευσης στα ελληνικά !).  Καθυστερούσαν το verify και μου έστειλαν e-mail οτι για να προχωρήσει η διαδικασία έπρεπε να στείλω κάποια χρήματα με έμβασμα, ή με κάρτα στο λογαριασμό μου, ή φωτο λογαριασμου με λατινικους χαρακτήρες για τη διευθυνση.  Επέλεξα να στείλω 20 ευρώ άμεσα στο λογαριασμό μου με μια mastercard πειραιώς (webuy προπληρωμένη).  Μέσα σε 24ώρες με αναβάθμισαν σε standard απο basic (για leupay μιλάμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φόρτιση από συνδεδεμένη κάρτα χρειάζεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιστοποιήσεις με κάποιο έγγραφο τη διεύθυνση κατοικίας σου.

 

Μάλλον κάνεις λάθος.

Είναι ο 3ος (εναλλακτικός) τρόπος πιστοποίησης και, προσωπικά, αυτόν ακολούθησα στέλνοντας, μόνον, αντίγραφο της χειρόγραφης ταυτότητας στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω λάθος, αλλά ούτε και αμφισβήτησα την πρότασή σου. Μάλλον δεν κατάλαβες πώς το έγραψα.

 

Όπως είπες κι εσύ, είναι μέσα στους εναλλακτικούς τρόπους (το 3ο σενάριο), στις περιπτώσεις δηλαδή που κάποιος δεν έχει έγγραφο ΔΕΚΟ στο ονομά του ή δεν θέλει για οποιοδήποτε λόγο να χρησιμοποιήσει τέτοιο έγγραφο ή γιατί εν πάση περιπτώσει τον βολεύει καλύτερα η εναλλακτική μέθοδος.

 

Πιο πολύ στο έγραψα λοιπόν, για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα. Επειδή ρωτούσε ο spartak1 αν είναι εντάξει με τη βασική διαδικασία πιστοποίησης (ταυτότητα + ΔΕΚΟ) που ισχύει κανονικά κι εσύ δεν του απάντησες θετικά, εξηγώντας ότι υπάρχει και εναλλακτική μέθοδος που έχεις χρησιμοποιήσει επιτυχώς, αλλά του έγραψες μόνο το 3ο σενάριο και τίποτα άλλο. Έτσι, θα μπορούσε να μπερδευτεί, να νομίζει ότι έχει καταλάβει λάθος σε σχέση με την κλασική διαδικασία και ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάει στο 3ο σενάριο. Ελπίζω τώρα που το εξήγησα αναλυτικότερα, να κατάλαβες την πρόθεσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικαλείσαι πολλά υποθετικά σενάρια για να στηρίξεις το post σου ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ο spartak1 ρώτησε αν χρειάζεται και 3ο στοιχείο, εκτός από ταυτότητα και λογαριασμό ΔΕΚΟ, για την πιστοποίηση και απάντησα ότι αρκεί μόνο ένα στοιχείο και αυτό είναι η ταυτότητα.

 

Παρεμβαίνεις υποστηρίζοντας ότι "Φόρτιση από συνδεδεμένη κάρτα χρειάζεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πιστοποιήσεις με κάποιο έγγραφο τη διεύθυνση κατοικίας σου", και αυτή είναι προσωπική σου άποψη αφού δεν αναφέρεται πουθενά στην ιστοσελίδα της Leupay.

 

Από τα posts και την εν γένει παρουσία του spartak1 στο forum, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι δεν χρειάζεται τόσες πολλές εξηγήσεις και μασημένη τροφή για να καταλάβει τα αυτονόητα.

 

Εν πάση περιπτώσει, αρκετά κουράσαμε αυτό το απλούστατο θέμα μέχρι τώρα, πολύ περισσότερο όταν η Leupay προσφέρει 3 εναλλακτικές περιπτώσεις πιστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η επιλογή για αποστολή σε Leupost:

leupost.jpg

 

Δεν ρωτάει πουθενά που να στείλει παρά στέλνει στον Leupost λογαριασμό με τον ίδιο αριθμό κινητού. Μόνο.

 

Και αυτό είναι το internal transfer που λες!

 

leupay.jpg

 

Με αυτό όπως βλέπεις, στέλνεις αποκλειστικά σε αριθμούς που είναι δηλώμενοι σε Leupay και myPOS accounts και όχι σε Leupost.

 Τι κινητό έχεις; Υποστηρίζει NFC; Γιατί εγώ π.χ. δεν έχω τέτοιο οπότε απορώ τι θα διαβάσει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το φωτογραφήσω το διαβατήριο αν και νομίζω ότι είναι περιττό εφόσον είμαι verified ήδη στη Leupay.

παντως να ξέρετε πως το NFC των iPhone δεν δουλευει με το LeuPost (είναι επίσημη απάντηση από την εταιρία) προφανώς υπάρχει κάποιο κλείδωμα το οποιο μπορεί να έχει σχέση με το apple pay.

Oχι βέβαια, αφου θα την συνδέσεις  :-)   Μάλλον τα μπερδεύεις με το ΙΒΑΝ όπου αν το δώσεις σε τρίτους μπορούν να σου στείλουν χρήματα με έμβασμα.  Αυτοί να τσεκάρουν τα στοιχεία σου θέλουν αν όντως είναι αληθινά (μεσω κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού) 

Εγω τους είχα ανεβάσει φωτο την ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες) και ενα λογαριασμό ΔΕΚΟ (ύδρευσης στα ελληνικά !).  Καθυστερούσαν το verify και μου έστειλαν e-mail οτι για να προχωρήσει η διαδικασία έπρεπε να στείλω κάποια χρήματα με έμβασμα, ή με κάρτα στο λογαριασμό μου, ή φωτο λογαριασμου με λατινικους χαρακτήρες για τη διευθυνση.  Επέλεξα να στείλω 20 ευρώ άμεσα στο λογαριασμό μου με μια mastercard πειραιώς (webuy προπληρωμένη).  Μέσα σε 24ώρες με αναβάθμισαν σε standard απο basic (για leupay μιλάμε).

έπεσες σε ίσως νέο υπάλληλο- υπάρχουν και υπάλληλοι που διαβάζουν ελληνικά, εδώ οι επιχειρηματίες με τους mypos λογαριασμούς κάνουν upload λογαριασμούς ΔΕΚΟ, καταστατικά ή φεκ εταιριών ή από το ΓΕΜΗ στα ελληνικά και γίνονται verified χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9:29 μ.μ. (Πριν από 15 ώρες)

προς support

Please inform me about alternate ways to verify my Leupost account. Although I have a biometric passport, I don't own a NFC capable phone. I would also like to know if verification is still needed while I am already a verified member to Leupay service.

Txxxxx xxxxxxxxxxx

Registered cellphone number in Leupost and Leupay: +30694xxxxxxx

[email protected]

10:27 π.μ. (Πριν από 2 ώρες)

προς Εμένα

Αγγλικά

Ελληνικά   Μετάφραση μηνύματος

Απενεργοποίηση για: Αγγλικά

Dear Mr. Pxxxxxx

Please be informed that in order to use the contactless payment of LeuPost

Card on POS terminals you should install the LeuPost App on a smartphone,

which is NFC enabled.

If you need further assistance, please, do not hesitate to contact us.

Best regards,

LeuPOST Team

Customer Support

Txxxxx xxxxxxxxxxx

12:37 μ.μ. (Πριν από 1 λεπτό)

προς support

This is not what I asked you! I don't have an NFC capable phone, so I cannot verify my Leupost account by reading the chip on my passport. Please complete verification of my Leupost account and extend the limits, because I have already verified my account on Leupay registered  under the same phone number so it should be enough.

 

Στιχομυθία με το support της Leupost σχετικά με το θέμα του verification. Τους ρωτάω πως θα γίνει η επαλήθευση αφού δεν έχω κινητό με NFC και μου απαντάνε "πρέπει να έχεις κινητό με NFC για να πληρώσεις με την κάρτα σου"! Να γελάσω ή να κλάψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα χτες ανεπιτυχώς να αλλάξω το πιν σε atm ΤΤ. Ενώ η διαδικασία προχώρησε κανονικά στο τέλος έβγαλε ότι το atm δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει. Τελικά το άλλαξα σε atm Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...