Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση βενζινης


Puladogaver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ρωτησω για την καταναλωση ενος saxo vts και να μου πειτε γνωμες, με 20€ κανεις 120-130 χλμ και "πατημενος" 80-90 χλμ

 

Πως σας φαινετε η καταναλωση απο θεμα οικονομιας; Πειτε συμβουλες πανω στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου την καταναλωσση δεν την μετραμε με ευρω αλλα με λιτρα ανα 100 χλμ .

 

Γεμισε κανε 100-200 χλμ ξαναγεμισε στο ιδιο πρατηριο και βγαλε καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω για την καταναλωση ενος saxo vts και να μου πειτε γνωμες, με 20€ κανεις 120-130 χλμ και "πατημενος" 80-90 χλμ

 

Πως σας φαινετε η καταναλωση απο θεμα οικονομιας; Πειτε συμβουλες πανω στο θεμα

Ο μονος τροπος για να μετρησεις τα χλμ εαν δεν εχεις υπολογιστη ταξιδιου ειναι,

Να φουλαρεις να μηδενισεις το τριπ να κανεις τα χιλιομετρα εντος που θες να κανεις πατημενος ή μη και να ξαναφουλαρεις.

Διαιρεις τα λιτρα που πειρε στο δευτερο φουλαρισμα με τα χιλιομετρα το αποτελεσμα *100 και εχεις την ακριβη καταναλωση εκεινη την περιοδο.

 

Η καταναλωση σου μου φενεται πολυ μεγαλη αλλα με 20αρικο δεν μπορεις να υπολογισεις σωστα.Ασε που δεν ξερεις και αν σε κλεβει ο βενζινας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να ρωτησω για την καταναλωση ενος saxo vts και να μου πειτε γνωμες, με 20€ κανεις 120-130 χλμ και "πατημενος" 80-90 χλμ

 

Πως σας φαινετε η καταναλωση απο θεμα οικονομιας; Πειτε συμβουλες πανω στο θεμα

 

Μια χαρά είναι αυτά τα νούμερα.

Εξαρτάται και απο τις διαδρομές αν είναι σε πόλη ,αν έχει κίνηση κτλ.

 

EDIT Τώρα κατάλαβα οτι μιλάς για 20ευρώ.

Νόμιζα οτι λες για 10 ευρώ

Μεγάλη τη βλέπω την κατανάλωση.

Εγώ με το SLK μου 2.0compressor κάνω 150-160χμ με 20 ευρώ.Αν το πατήσω πολύ πέφτει στα 140χμ.

Επεξ/σία από johnbond
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 20€ πάντως βάζεις χοντρικά 15lt. Με τόσα να βγάζεις μόλις 80-90χλμ είναι τραγικό νούμερο. Αν ισχύει δηλαδή αυτή η κατανάλωση 16-17lt/100Km, σίγουρα υπάρχει μεγάλο θέμα.

 

Το 1.4 που είχα στην πόλη έκαιγε ~10lt/100 , το 1.8 μου καίει ~11,5lt/100.

 

Όχι και 17lt/100 να είναι νορμάλ. Εκτός και μέσα στην πόλη οδηγά στους κόφτες και δεν βάζει πάνω απο 2α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος τροπος για να μετρησεις τα χλμ εαν δεν εχεις υπολογιστη ταξιδιου ειναι,

Να φουλαρεις να μηδενισεις το τριπ να κανεις τα χιλιομετρα εντος που θες να κανεις πατημενος ή μη και να ξαναφουλαρεις.

Διαιρεις τα λιτρα που πειρε στο δευτερο φουλαρισμα με τα χιλιομετρα το αποτελεσμα *100 και εχεις την ακριβη καταναλωση εκεινη την περιοδο.

 

Η καταναλωση σου μου φενεται πολυ μεγαλη αλλα με 20αρικο δεν μπορεις να υπολογισεις σωστα.Ασε που δεν ξερεις και αν σε κλεβει ο βενζίνας

 

Συμφωνω αλλα και ο υπολογιστης δεν είναι εντελως αξιόπιστος .Πιο καλα με τον άλλο τροπο που λες .Πιο  καλα ομως να γινει στο ιδιο βενζιναδικο το γεμισμα και τις δυο φορες.

 Αν ισχύει δηλαδή αυτή η κατανάλωση 16-17lt/100Km, σίγουρα υπάρχει μεγάλο θέμα.

 

 

Ουτε το 2λιτρο CRV δεν μου εκαιγε τοσο στην πολη !!!Τωρα με υγραεριο μου καιει 14-16 λιτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??????

 

Ε ξέρεις τώρα, είναι οι άλλοι στο R&D βλέπουν οτι το μοτέρ καίει λίγο, και λένε , ψεκάστε λίγο ακόμα βενζίνη, μην μας πουν καρμίριδες (ή ιάπωνες). Αν ευρωπαικός κινητήρας δεν καίει τουλάχιστον 20% παραπάνω απο τους ιαπωνικούς , δεν τον βγάζουν στην παραγωγή.

True story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι expert στις καταναλωσεις αλλα οταν το γκολφακι με τα 170 αλογα καιει 11-12(μεσο ορο αλλοι πηγαινουν βαρκαδα και και καινε λιγοτερο αλλοι το ψιλοπαταν και τους παει12-12,5) εντος τα 10/100 για το accent και το saxo μου φενονται πολλα


Ε ξέρεις τώρα, είναι οι άλλοι στο R&D βλέπουν οτι το μοτέρ καίει λίγο, και λένε , ψεκάστε λίγο ακόμα βενζίνη, μην μας πουν καρμίριδες (ή ιάπωνες). Αν ευρωπαικός κινητήρας δεν καίει τουλάχιστον 20% παραπάνω απο τους ιαπωνικούς , δεν τον βγάζουν στην παραγωγή.

True story.

δεν νομιζω να πηγαινει ετσι ακριβως αλλα με τεχνολογια κινητηρα βαρος αλογα ανοιγμα κτλ....

Και το rx8 ιαπωνας ειναι αλλα την βενζινη με τον τονο την καει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έπιασες την ειρωνία στα λεγόμενά μου. Συμφωνούμε σε αυτά που λες, οπότε μην τα λες σε μένα, πες τα σε αυτούς που γράφουν αρλούμπες χωρίς να σκέφτονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mazda 6 1800cc με 18αρες ζαντες και καποια παραπανω αλογα :)

Καιω μεσο ορο 11-12 λιτρα τα 100xlm

Το χαμηλοτερο που εχω δει σε εθνικη που πηγαινα χαλαρα ειδα 6 λιτρα τα 100 χλμ

Το υψηλοτερο 21 λιτρα τα 100χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...