Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση βενζινης


Puladogaver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαπωνέζικο μικρό έως 1.4 καίει λιγότερο από ότι ένα ibiza 1.4. Έχει γίνει δοκιμή.

 

Γαλλικό δίλιτρο, καίει λιγότερο απο Rx8 1.3. Το συμπέρασμα ποιο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα είναι να μην συγκρίνουμε στραγάλια με μηλόπιτες. Το μοτέρ του saxo είναι 22 ετών τεχνολογία. Αν το συγκρίνεις με τα καινούρια 1.6 μοτέρ της PSA καίει παραπάνω. Το θέμα είναι να συγκρίνεις μοτέρ, παρεμφερούς τεχνολογίας, σε αμάξια ίδιων (περίπου) κιλών, αεροδυναμικής και ιπποδύναμης. Κάτι που κάνει τις άμμεσες συγκρίσεις λίγο δύσκολες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλά κοίτα...corolla 1.3 με ντιζα στο Γκάζι εναντίον του δικού μου, ibiza 2011 ηλεκτρο Γκσζο. Σε πληροφορώ ότι ο corollas καίει λιγότερο.

Corolla 1992, 92 ps 16v.

Για δώσε εξήγηση τώρα

Για δώσε εξήγηση τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλά κοίτα...corolla 1.3 με ντιζα στο Γκάζι εναντίον του δικού μου, ibiza 2011 ηλεκτρο Γκσζο. Σε πληροφορώ ότι ο corollas καίει λιγότερο.

Corolla 1992, 92 ps 16v.

Για δώσε εξήγηση τώρα

Για δώσε εξήγηση τώρα

200 κιλα ελαφρυτερο σιγουρα σαν νουμερο μπορει να μην σου φενεται too much αλλα σε ποσοστο το ibiza ειναι 20% βαρυτερο απο το corolla δεν ειναι μονο αυτο αλλα ενα απλο παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το U.S. ; Θα είναι χρήσιμες για την Ελλάδα...

φυσικα και δεν ειναι απολυτες και μαλλον αχρηστες για ελλαδα, αλλα εαν ενα το πχ γκολφ καταναλωνει περισσοτερο απο ενα πχ αουντι στο αμερικα προφανως θα καταναλωνει περισσοτερο και στο ελλαντα.

Εννοειτε παντα συγκρινοντας ιδιες κατηγοριες κυβικων μεγεθους αλλιως βγαινεις απο μονος σου offside

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Fiat Punto στο αμέρικα πόσο καταναλώνει που δεν υπάρχει στην λίστα. Ένα Peugeot 206;

 

Από την άλλη τουλάχιστον θα δούμε πόσο καταναλώνει ένα Dodge Viper οπότε κάτι γίνεται...

 

 

Αυτό το γερμανικό site είναι πιο κοντά στα δικά μας.

 

http://www.spritmonitor.de/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα Fiat Punto στο αμέρικα πόσο καταναλώνει που δεν υπάρχει στην λίστα. Ένα Peugeot 206;

 

Από την άλλη τουλάχιστον θα δούμε πόσο καταναλώνει ένα Dodge Viper οπότε κάτι γίνεται...

 

 

Αυτό το γερμανικό site είναι πιο κοντά στα δικά μας.

 

http://www.spritmonitor.de/

http://www.spritmonitor.de/en/detail/436573.html

 

 

αυτο ειναι το δικο μου...τετοια καταναλωση ΜΕΣΑ στην πολη ουτε οταν ηταν καινουριο !!!!

Εκτος πολεως ενταξει πεφτει στο 5 με 120 χιλιομετρα ανα ωρα. Ισως φταινε  τοτε οι 15 αρες ζαντες του δικου μου ( κανονικα φορανε 14 νομιζω)

 

EDIT : μπορει να φταινε και τα λαστιχα μου.

Επεξ/σία από normal40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δεν είναι με την καμία. Αν και δεν λες αν το αμάξι είναι μαμά ή αν έχεις βάλει άλλα πράγματα επάνω, όπως και να έχει όμως τα 11 είναι πολλά. Ενδεικτικά να σου πω οτι ένα 306 2λιτρο που έχω στην κατοχή μου (βαρύτερο και περισσότερο "ρουφήχτρα") απο το δικό σου καίει εντός πόλης 10l/100Km χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια απο μεριάς μου. Πριν καμια 15 χρόνια έκαιγα 11-11,5l/100Km μέσο όρο αλλά προσαρμόζοντας λίγο τον τρόπο οδήγησής του το έχω ρίξει στα 10. Αυτό το επιτυχγάνω κάνοντας αλλαγές στις 3000-3200 στροφές (και όχι στις 4000-4500 που έκανα παλιότερα) και σπάνια θα πατήσω τέρμα γκάζι (wide open throttle) .

Είτε λοιπόν έχεις "βαρύ" πόδι και οδηγείς "επιθετικά" είτε το αμάξι δεν είναι μαμά και καίει περισσότερο.

Αν έχεις βάλει κανα aftermarket φίλτρο αέρα βεβαιώσου οτι είναι καθαρό (και καθάριζέ το κάθε 5Κ χλμ). Τσέκαρε συχνότερα τις πιέσεις των ελαστικών σου , οι βαλβίδες είναι αυτορυθμιζόμενες οπότε δύσκολο να έχεις κάποιο θέμα εκεί. 106 gti που είχα δανειστεί για κανα μήνα μου έκαιγε 9l/100. Κάπου εκεί πρέπει να στοχεύσεις και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...