Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια για μικρά παιδιά


Secret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιχνίδια για να παίζω με τον 5χρονο γιο μου

Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση απευθύνεται σε γονείς κυρίως που έχουν βρεθεί σε αντίστοιχη θέση.

Έχω παίξει με τον 5χρονο γιο μου Super Mario 3D World στον υπολογιστή, μέσω emulator. Πραγματικά ήταν πολύ διασκεδαστικό και για τους 2 μας. Αναφέρω το συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί

1) μπορούσε το παίδι να το χειριστεί εύκολα

2) μπορούσαμε να παίζουμε παρέα και να συνεργαζόμαστε

3) ήταν σχετικά εύκολο στο χειρισμό (2-3 κουμπιά μέσω χειριστηρίου)

4) είναι εύκολο στην κατανόηση και άμεσο. Δλδ όχι διάλογοι, απλή δράση, πήδα από πλατφμόρμα σε πλατφόρμα ή εμπόδια, πάρε αστεράκια, χτύπα τους εχθρούς, σχετικά αργό (δεν είναι σαν το sonic δλδ) και κατάλληλο για παιδιά.

Υπάρχουν αντίστοιχα παιχνίδια που θα μπορούσα να παίξω co-op;

 

Για να καταλάβετε ακόμη καλύτερα τι θα ήθελα, είδα αυτό

 

Αλλά δε βλέπω στο co-op να κινούνται ανεξάρτητα οι 2 χαρακτήρες.

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη. Προφανώς προτιμώ κάτι σε platform ! Και από άλλες κονσόλες, αν υπάρχουν emulators!

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doom Eternal αν θες να τον κανεις αντρα. Πλακα κανω 😆

Πιστευω κατι σαν το Brave θα του αρεσε και γενικα παιχνιδακια απο animation ταινιες

https://store.steampowered.com/app/301830/DisneyPixar_Brave_The_Video_Game/

header.jpg?t=1571778046

Ασε αυτον να κανει το gathering και πολεμα εσυ τα bosses στη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ασχολείσαι με emulators, γιατί δε δοκιμάζετε είτε το Zelda: Breath of the Wild είτε το A Link to the Past? Μπορείτε να μοιράσετε και το gameplay, το παιδί να περπατά και να λύνει τους γρίφους κι εσύ να αναλαμβάνεις τις μάχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον δικό μου (5 χρονών) πριν κάνα 6μηνο του εμφάνισα το Wii που είχα στα νίατα μου 🤣

έχει λιώσει (και πολλές φορές παίζουμε μαζί) Mario kart, Super Mario και κάποια άλλα παρείστικα παιχνίδια στυλ Wii Party κλπ

νομίζω για μικρές ηλικίες το Wii είναι απόλαυση και πανεύκολο στο χειρισμό, χωρίς ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ

για μεγαλύτερα παιδιά PC ή/και κονσόλα για περισσότερες φυσικά επιλογές παιχνιδιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/1/2021 στις 6:57 ΜΜ, AfterForever είπε

Παιχνίδια για να παίζω με τον 5χρονο γιο μου

Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση απευθύνεται σε γονείς κυρίως που έχουν βρεθεί σε αντίστοιχη θέση.

Έχω παίξει με τον 5χρονο γιο μου Super Mario 3D World στον υπολογιστή, μέσω emulator. Πραγματικά ήταν πολύ διασκεδαστικό και για τους 2 μας. Αναφέρω το συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί

1) μπορούσε το παίδι να το χειριστεί εύκολα

2) μπορούσαμε να παίζουμε παρέα και να συνεργαζόμαστε

3) ήταν σχετικά εύκολο στο χειρισμό (2-3 κουμπιά μέσω χειριστηρίου)

4) είναι εύκολο στην κατανόηση και άμεσο. Δλδ όχι διάλογοι, απλή δράση, πήδα από πλατφμόρμα σε πλατφόρμα ή εμπόδια, πάρε αστεράκια, χτύπα τους εχθρούς, σχετικά αργό (δεν είναι σαν το sonic δλδ) και κατάλληλο για παιδιά.

Υπάρχουν αντίστοιχα παιχνίδια που θα μπορούσα να παίξω co-op;

 

Για να καταλάβετε ακόμη καλύτερα τι θα ήθελα, είδα αυτό

 

Αλλά δε βλέπω στο co-op να κινούνται ανεξάρτητα οι 2 χαρακτήρες.

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη. Προφανώς προτιμώ κάτι σε platform ! Και από άλλες κονσόλες, αν υπάρχουν emulators!

Ευχαριστώ!

Ένα από τα καλύτερα Platform ever είναι το Rayman Legends. Το παίζει η γυναίκα με το παιδί μου, είναι δύσκολο σχετικά για την ηλικία του μικρού μου, αλλά το απολαμβάνει με τη γυναίκα μου. Για ένα περίεργο λόγο απολαμβάνει ο μικρός και το Brawlhalla εναντίον bots ή εμού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ανιψιά μου 11 χρονών, παίζουμε unravel 2 που είναι εκπληκτικό , και online coop Trine 2  , επίσης πολύ καλό. 

 

Καμμια άλλη πρόταση για online co op υπάρχει ;  :)

 

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τελικά και εμείς Trine2  παίζουμε co-op είναι πολύ ωραίο, έχει όμορφα παραμυθένια γραφικά και σε βάζει να σκεφτείς και λίγο. 

Και το child of Light που ανέφερε ο παραπάνω φίλος φαίνεται πολύ ωραίο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Επαναφέρω το τόπικ. 

Sackboy. Το παίζω με τους 6 & 4 χρονών αντίστοιχα γιους μου co-op.

Πολύ ωραία γραφικά, εύκολος χειρισμός,  απολαυστικό πλάτφορμ. Θυμίζει στη νοοτροπία Super Mario 3D World. 

Επίσης έπαθα πλάκα παίζοντάς το με το μεγάλο μου γιο το It Takes Two. Πραγματικά καταπληκτικό!!

Αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις, εδώ είμαστε!

 

 

Επεξ/σία από AfterForever
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνουν τι πρέπει να κάνουν ή απλά κάνουν button mashing και χαζεύουν γραφικά;

Έλεγα να ξεκινήσω να παίζω κάποιο παιχνίδι με τον 7χρονο, έψαξα για κάτι απλό στο android αρχικά, αλλά δε φαίνεται να το έχει οπότε μάλλον θα κάνω καναδυο χρόνια υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Speculoos είπε

Καταλαβαίνουν τι πρέπει να κάνουν ή απλά κάνουν button mashing και χαζεύουν γραφικά;

Έλεγα να ξεκινήσω να παίζω κάποιο παιχνίδι με τον 7χρονο, έψαξα για κάτι απλό στο android αρχικά, αλλά δε φαίνεται να το έχει οπότε μάλλον θα κάνω καναδυο χρόνια υπομονή.

Καταλαβαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ειδικά ο μεγάλος. Ντάξει το μικρό τον πιάνουν οι μούρλιες του μερικές φορές, αλλά και αυτός παίζει κανονικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AfterForever είπε

Καταλαβαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ειδικά ο μεγάλος. Ντάξει το μικρό τον πιάνουν οι μούρλιες του μερικές φορές, αλλά και αυτός παίζει κανονικά.

H αλήθεια είναι πως η μόνη εμπειρία που έχει είναι μέσω μερικών πλατφόρμερς και χαζοracers στο κινητό, άντε και κάποιο endless runner. Όσο και να το κάνεις ο χειρισμός δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά κι εγώ δεν έχω βρει κάτι που όντως να αξίζει σε αυτή την πλατφόρμα (προτάσεις δεκτές!)

Δεν έχει δει στη ζωή του κάποια κονσόλα ή handheld ή παινχίδι να τρέχει στο pc, πόσο μάλλον χειριστήριο...Τα παιδιά σου παίζουν με τα χειριστήρια του xbox ή έχεις πάρει κάτι σε πιο mini διαστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...