Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια για μικρά παιδιά


Secret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Wii/Wii-U σίγουρα έχουν μεγαλύτερη αναλογία στα library τους προς family friendly παιχνίδια, αλλά μια και αναφέρεις και PC, είδες καθόλου κανένα sandbox game;

Σε κόρη οικογενειακού φίλου (κάπου 10 και κάτι ψιλά) δοκιμάσαμε λίγο Minecraft και γενικά ήταν επιτυχία (single player κυρίως, υπάρχει και επιλογή για server connect για να παίζει με άλλους αλλά δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο πατέρας της :P ) - είναι σχετικά "ήρεμο" παιχνίδι, προωθεί την δημιουργικότητα και το planning (συγκεκριμένα στο creative mode, υπάρχει και το adventure με τέρατα κ.τ.λ. αν θέλει πιο πολύ action) - plus υπάρχουν και εκδόσεις για όλες τις κονσόλες (οπότε διαλέγεις εσύ που σε βολεύει να το αγοράσεις) και αν δεν κάνω λάθος η τιμή (τουλάχιστον για PC) ήταν κάπου στα €20.

Edit: Μερικές άλλες επιλογές (που δεν τις δοκιμάσαμε... ακόμα) είναι οι εξής:

*Garry's Mod (κυρίως λόγω της έμφασης στο sandbox και ragdoll κομμάτι)

*Slime Rancher (λόγω των colorful γραφικών και του "ήπιου" aesthetic)

*Human: Fall Flat/Gang Beasts (το οποίο είναι φο-βε-ρό για co-op/παρέα με τους γονείς)

Edit 2 (:P) : Μόλις συνειδητοποίησα πως στην αρχική ερώτηση μιλάς συγκεκριμένα για το Captain Spirit - αν και κατά κανόνα τα παιχνίδια του συγκεκριμένου είδους απαιτούν μια βασική γνώση Αγγλικών (έμφαση σε διάλογο/language puzzles), θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα παιχνίδια της Amanita Games (συγκεκριμένα σκέφτομαι το Machinarium, αλλά κάποιο απο τα Samorost ή το πιο πρόσφατο Chuchel ίσως σε καλύψουν επίσης) - είναι adventure games αλλά χωρίς διάλογο, μια και όλα τα interactions μεταξύ των χαρακτήρων γίνονται μέσω animation ή εικονιδίων.

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Greygore είπε

Τα Wii/Wii-U σίγουρα έχουν μεγαλύτερη αναλογία στα library τους προς family friendly παιχνίδια, αλλά μια και αναφέρεις και PC, είδες καθόλου κανένα sandbox game;

Σε κόρη οικογενειακού φίλου (κάπου 10 και κάτι ψιλά) δοκιμάσαμε λίγο Minecraft και γενικά ήταν επιτυχία (single player κυρίως, υπάρχει και επιλογή για server connect για να παίζει με άλλους αλλά δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο πατέρας της :P ) - είναι σχετικά "ήρεμο" παιχνίδι, προωθεί την δημιουργικότητα και το planning (συγκεκριμένα στο creative mode, υπάρχει και το adventure με τέρατα κ.τ.λ. αν θέλει πιο πολύ action) - plus υπάρχουν και εκδόσεις για όλες τις κονσόλες (οπότε διαλέγεις εσύ που σε βολεύει να το αγοράσεις) και αν δεν κάνω λάθος η τιμή (τουλάχιστον για PC) ήταν κάπου στα €20.

Ναι πολύ σωστά για το Minecraft. Επίσης πολύ καλό είναι και το lego city underground που είναι το gta των παιδιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Silverage said:

Καλά ηρέμησε, δεν έγινα δολοφόνος.

That's exactly what a killer would say...

giphy.gif?cid=790b761185b7490d0f476318a2

Επεξ/σία από Greygore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fou είπε

Γεια σας και απο εμενα. Εχω δυο κοριτσια τωρα ειναι 7,5. Αρχισαν να παιζουν απο τα 3-4 χρονων. Εχουν παιξει διαφορα αλλα σαν την nintendo δεν εχει για αυτες τις ηλικιες. Το Wii περναει την δευτερη νιοτη του στο σπιτι μας. Και εχω βαλει Cemu στον υπολογιστη για Wii U παιχνιδια και παιζουμε ολοι μαζι co-op 3D Mario World εδω και 3,5 χρονια. Ειναι απιστευτο παιχνιδι και τρεχει πολυ καλα στο Cemu. Και φυσικα Mario Cart.

+1 για Wii/ WiiU ή cemu.

"σαν την nintendo δεν εχει"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ψηφίζω κι εγώ emulators. Άπειρα παιχνίδια που σε καθηλώνουν ώρες ατελείωτες.

Τώρα που λέμε για emulators, what about ΜΑΜΕ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εμείς έχουμε παίξει όλα τα lego σε pc. Αξιόλογα για παιδικά.

Εκτός θέματος θα με ενδιέφερε κάποιο wii πλην όμως βλέπω οτι δεν πωλούνται πλέον. Γιατί έτσι; Ποιό είναι καλύτερο και γενικά όποια άλλη πληροφορία δέκτη (και σε pm) για να μην ξεφεύγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Καλησπέρα εμείς έχουμε παίξει όλα τα lego σε pc. Αξιόλογα για παιδικά.

Εκτός θέματος θα με ενδιέφερε κάποιο wii πλην όμως βλέπω οτι δεν πωλούνται πλέον. Γιατί έτσι; Ποιό είναι καλύτερο και γενικά όποια άλλη πληροφορία δέκτη (και σε pm) για να μην ξεφεύγουμε.

Του πήρα και εγώ χτες ένα lego... Αντε να δούμε θα παίξει; έχει κολλήσει με το life is strange. 

Για wi δες τα πουλάνε κάνα 50αρι αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει.... Επίσης θα πρπει να παίζω και εγώ ( βαριέμαι.). Οπότε θα κάτσω με πισι και play 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτείνω τα εξής:

https://store.steampowered.com/app/415150/Pang_Adventures/

https://store.steampowered.com/app/334940/Yokus_Island_Express/

Επίσης Forza Horizon 3 και 4 είναι εξαιρετικά για όλες τις ηλικίες:

https://www.microsoft.com/el-gr/p/forza-horizon-3/9nblggh1z7tw?activetab=pivot%3Aoverviewtab

https://www.microsoft.com/el-gr/p/forza-horizon-4/9pnqkhfld2wq?activetab=pivot:overviewtab

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε πειράζει να ψάξεις για πιο παλιά παιχνίδια, θα σου προτείνω να δεις τίτλους της Humongous Entertainment. Φτιαγμενη από τον Bill Tyler (δημιουργό των Monkey Island!), έκαναν καποιες μεγάλες σειρές με απλά, παιδικά adventure games πως ως τώρα, τα θεωρώ από τα καλύτερα και πιο παιδαγωγικά παιχνίδια που έχω δει.

Παρα πολλά από αυτά τα βρίσκεις στο steam σε τιμή χώμα. Μπορείς να δεις οσα υπάρχουν εδω: https://store.steampowered.com/search/?developer=Humongous Entertainment

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...