Προς το περιεχόμενο

Απο AMD σε Intel


hariC11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενώ η αναβάθμιση σε 6700k αξίζει έτσι;

Εξαρτάται, αν είσαι σε Windows και τρέχεις κάποια εφαρμογή απο Intel compiler και σου περισσεύουν τα χρήματα οκ.

Για Linux δεν αξίζει οι διάφορες με έναν fx8350 oc ειναι απειροελάχιστες λιγο μπροστά φεύγει λογο gcc αν κάνεις compile αλλα σε multithreading ο 8 core σπέρνει.

Εγώ θα περίμενα ζεν, η αν ήθελα κατι τώρα μόνο Χ99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που είμαι "ιντελάκιας" μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να έχεις ήδη κλοκαρισμένο οκταπυρηνο AMD και να πας σε ι5. Δηλαδή πόσο καλύτερη απόδοση προσδοκάς?? θα την έχεις??

 

Χαμήλωσε λίγο τα volts και πέσε 200-300Mhz να σου δουλεύει καλά ο AMD. O I5 έχει άπιαστο value αν μείνεις με την μαμίσια ψύκτρα του και πάρεις κλειδωμένο. Για "ψάγμενους" που οβερκλοκάρουν παίζεται ποιος είναι ο ποιο VFM και σίγουρα στις "μεταβάσεις" αν δεν πας σε πολύ καλύτερο πιθανώς να μην ικανοποιηθείς.

 

Πάντως νομίζω ότι στην περίπτωση σου δεν φταίει ο AMD αλλά η μετριότατη vga σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα τα mhz του 8350 άλλα του 6600k, ο 6600k στα 3.5 είναι εφάμιλλος σε συνολική επεξεργαστική ισχύ με τον 8350 στα 4 ghz, με προϋπόθεση κλειστό turbo και στους δύο. Ο 8350 σε single core είναι πιο πίσω και από core 2 duo, βέβαια άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό, ωστόσο σε συνολική επεξεργαστική ισχύ σε clock to clock ο 8350 πέρναγε haswell i5, με skylake i5 τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, μιας και ο fx πρέπει να βρίσκεται 500 mhz πάνω από το αντίστοιχο ρολόϊ του skylake. Βέβαια αν κάνεις multitasking με πολλά πράγματα ανοιχτά θα φας χαντάκωμα με τον i5 6600k όσο oc και να του ρίξεις, μιας και όπως και να το κάνουμε παρόλο που ο skylake περνάει τον 8350 σε clock to clock, οι πυρήνες του 8350 παραμένουν πυρήνες και ας είναι πιο αργοί κάτι το οποίο συνεπάγεται ο 8350 να σου δίνει μεγαλύτερη άνεση σε παράλληλο gaming με διάφορα προγράμματα. Δυστυχώς όσο δυνατοί και να είναι οι τέσσερις πυρήνες του i5 παραμένουν τέσσερις, σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ή παιχνίδι που ζητάει τέσσερις ο i5 θα ταβανιάζει και δεν θα έχεις περιθώριο να ανοίξεις σχεδόν τίποτα επιπλέον. Έτσι έχει το πράγμα, από εκεί και πέρα ζυγίζεις και βλέπεις. Όλα αυτά τα λέω από προσωπική εμπειρία, με i5 4690k 4.3 και 8320 στοκ με κλειστό turbo, που είχα δοκιμάσει και είδα πως οι επιπλέον πυρήνες έκαναν την διαφορά στα πολλά, ο i5 ακόμα και κλοκαρισμένος ζοριζόταν, όμως σε ότι αφορούσε single core και στα games, ο i5 έσπερνε απλά.

 

 

Δεν ξερω τι deal εχεις κλεισει αλλα για 50ευρω η μεταβαση αξιζει με τα 1000(αρκει να μην δωσεις την  υδροψυξη ετσι).

 

 

Οι i7 ειναι για επαγγελματικη χρηση. 

 

 

Εξαρτάται, αν είσαι σε Windows και τρέχεις κάποια εφαρμογή απο Intel compiler και σου περισσεύουν τα χρήματα οκ.

Για Linux δεν αξίζει οι διάφορες με έναν fx8350 oc ειναι απειροελάχιστες λιγο μπροστά φεύγει λογο gcc αν κάνεις compile αλλα σε multithreading ο 8 core σπέρνει.

Εγώ θα περίμενα ζεν, η αν ήθελα κατι τώρα μόνο Χ99

 

 

εγώ που είμαι "ιντελάκιας" μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να έχεις ήδη κλοκαρισμένο οκταπυρηνο AMD και να πας σε ι5. Δηλαδή πόσο καλύτερη απόδοση προσδοκάς?? θα την έχεις??

 

Χαμήλωσε λίγο τα volts και πέσε 200-300Mhz να σου δουλεύει καλά ο AMD. O I5 έχει άπιαστο value αν μείνεις με την μαμίσια ψύκτρα του και πάρεις κλειδωμένο. Για "ψάγμενους" που οβερκλοκάρουν παίζεται ποιος είναι ο ποιο VFM και σίγουρα στις "μεταβάσεις" αν δεν πας σε πολύ καλύτερο πιθανώς να μην ικανοποιηθείς.

 

Πάντως νομίζω ότι στην περίπτωση σου δεν φταίει ο AMD αλλά η μετριότατη vga σου.

 

Αρχικά να πω ότι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σήμερα έστησα ένα pc ενός φίλου με ίδια μητρική και τον 6600K. Έφαγε OC από την μητρική (μόνη της τον πήγε, στα 4.3). Μαζί με έναν HyperX SSD, το pc άνοιγε τρομερά γρήγορα, και με WIn7 παρακαλώ....

 

Όσο αφορά τα δικά μου, το "πρόβλημα" που έχω είναι ότι το chipset των AMD, δεν αξιοποιεί πλήρως τις δυνατότητες των εξαρτημάτων(έτσι πιστεύω τουλάχιστον). Με λίγα λόγια το δικό μου pc με 8350, με OC και 850 EVO, θέλει περισσότερη ώρα στο Boot, παρά το σύστημα του φίλου μου. 

 

Όσο αφορά την χρήση μου, λειτουργώ αρκετό MT σε προγράμματα όπως BitTorrent, Office, πολλές καρτέλες στον Chrome και κανένα Skype.. Θα μου πείτε ότι χρειάζομαι μνήμη, πιστέψτε με 8Gb έως τώρα είμαι ικανοποιημένος, και από ταχύτητα είναι διαφορετικό το 1700 με το 3200...

Αφού κάνω που κάνω την κίνηση να πάει να μαμηθεί να παώ στον 6700k ή να βάλω τα 150Ε στην τσέπη και να δω τι μπορώ να κάνω με τον 6600k. Απλα θέλω να μην μου κολλάει, και με το MT που έχω. 

 

Όσο αφορά την Γραφικών, για GTA V, COD, LOL και κανένα Counter που παίζω είμαι κομπλέ!

 

Σημ: Εχω την προσφορά τώρα, δεν μπορώ να περιμένω τους Zen!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις μόνο multitasking δεν είναι, αυτά τα κάνεις και με pentium με μεγάλη άνεση, είναι άνοιγμα καθημερινών εφαρμογών. Ο fx είναι φτιαγμένος για βαρύ multitasking, δηλαδή για παράδειγμα bf4 64 παίκτες multiplayer, skype, torrent, chrome με youtube, κάνα convert σε ταινία, όλα αυτά μαζί να τρέχουν νερό, αυτό είναι βαρύ multitasking (επειδή ξέρω πως θα ακούσω σχόλια του τύπου ελάχιστοι κάνουν κάτι τέτοιο, θα συμφωνήσω, αλλά αν κάποια στιγμή χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και το σηκώνει ο επεξεργαστής τότε πολύ απλά θα χαρείς το τσιπ που έχεις, με i5 δεν μπορείς να ανοίξεις τόσα πολλά, θα περιοριστείς σε λιγότερα πράγματα, αυτά για να μην μπερδευτεί όποιος διαβάζει το μήνυμα αυτό). Ωστόσο για αυτά που κάνεις εσύ και σε i5 να πας πάλι κομπλέ θα είσαι :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πιο τσαμπα λεφτα που θα δωσεις ποτε στην ζωη σου... 

 

O ssd του φιλου σου ειναι πολυ κακος σε σχεη με τον δικο σου. Προφανως ανοιγε γρηγορα γιατι δεν του ειχε φορτωσει τιποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πιο τσαμπα λεφτα που θα δωσεις ποτε στην ζωη σου... 

 

O ssd του φιλου σου ειναι πολυ κακος σε σχεη με τον δικο σου. Προφανως ανοιγε γρηγορα γιατι δεν του ειχε φορτωσει τιποτα

Για i7 6700k ισχυει το παραπανω που γραφεται.

 

Για τον i5 παντως 50ευρω διαφορα αξιζει και με το παραπανω η μεταβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις μόνο multitasking δεν είναι, αυτά τα κάνεις και με pentium με μεγάλη άνεση, είναι άνοιγμα καθημερινών εφαρμογών. Ο fx είναι φτιαγμένος για βαρύ multitasking, δηλαδή για παράδειγμα bf4 64 παίκτες multiplayer, skype, torrent, chrome με youtube, κάνα convert σε ταινία, όλα αυτά μαζί να τρέχουν νερό, αυτό είναι βαρύ multitasking. Ωστόσο για αυτά που κάνεις εσύ και σε i5 να πας πάλι κομπλέ θα είσαι :).

 

Tα πιο τσαμπα λεφτα που θα δωσεις ποτε στην ζωη σου... 

 

O ssd του φιλου σου ειναι πολυ κακος σε σχεη με τον δικο σου. Προφανως ανοιγε γρηγορα γιατι δεν του ειχε φορτωσει τιποτα

 

Για i7 6700k ισχυει το παραπανω που γραφεται.

 

Για τον i5 παντως 50ευρω διαφορα αξιζει και με το παραπανω η μεταβαση.

 

Άρα πάω στον 6600k;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά την χρήση μου, λειτουργώ αρκετό MT σε προγράμματα όπως BitTorrent, Office, πολλές καρτέλες στον Chrome και κανένα Skype..

Αυτό δεν θεωρείται καν MT στης μέρες μας, μόνο η μνήμη και ο δίσκος στραπατσάρωνται με αυτά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πάω στον 6600k;

 

Πας στον 6600k, αν ειδικά σου έρχεται όντως τόσο καλά βάζοντας μόνο ένα 50αρι από την τσέπη. Για i7 μην το σκέφτεσαι καν, μιας και με τα πράγματα που δουλεύεις ζήτημα να μην τον αξιοποιήσεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...