Προς το περιεχόμενο

Τι καφέ πίνετε?


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πινω νες,εσπρεσσο,γαλλικο τον χειμωνα και το καλοκαιρι χτυπαω φραπεδες και φρεντο.Παντα σκετος.Γενικα ειμαι εξαρτημενος απο τον καφε.Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τώρα όμως ποια δεν πίνω, γιατί με πειράζει στα νεύρα.  :unsure:

 

Η λυση ειναι να τον πινεις με καλαμακι οταν φορας το ζουρλομανδυα :oneup:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεντο καπουτσινο μετριο με σοκολατα το καλοκαιρι , καπουτσινο ή Ελληνικο τον χειμωνα...νες οχι συχνα μου προκαλει τρομερη νευρικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεντο καπουτσινο μετριο με σοκολατα το καλοκαιρι , καπουτσινο ή Ελληνικο τον χειμωνα...νες οχι συχνα μου προκαλει τρομερη νευρικοτητα.

 

Εννοείς βάζεις σιρόπι σοκολάτας στον freddo cappuccino ? Αν ναι πως είναι? Ψήνομαι να δοκιμάσω, διότι πίνω συχνά τέτοιο καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαγάκι κανείς/μιά; Οχι τα αφεψήματα, τίλιο, λουίζα, φασκόμηλο, χαμομήλι και λοιπά, για Camellia sinensis λέμε ή αλλιώς ευρωπαϊκό τσάι.

 

Ισως θα ήταν σκόπιμο ένα ξεχωριστό νήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρύους εσπρέσο όλοι βλέπω.

 

Να φανταστώ ότι έχετε μηχανή του εσπρέσο σπίτι (φυσικά bialletti γιατί είναι φθηνές σε σύγκριση με αυτές με την πίεση), σηκώνεστε το πρωί, φτιάχνεται τον καφέ και μετά τον χτυπάτε να γίνει φρέντο.

 

Αλλιώς, 28 x 1,2 = 33,6€ μηνιαίως. Όσο σχεδόν το ψωμί μίας οικογένειας για τον μήνα.

 

Και κάπου πήρε το μάτι μου ότι αρκετοί από εδώ μέσα δεν έχετε και εργασία (π.χ. ψάχνετε δουλειά).

 

Οπότε... Ένα είναι το σύνθημα που όλους μας ενώνει: "δεν θα μας πάρεις τα καγιέν Όλι Ρεν, Όλι Ρεν".

 

 

ΟΚ, άδικη η σύγκριση καγιέν με εσπρέσο, αλλά το point παραμένει.

 

 

Όσο για τον καφέ... Γαλλικό φυσικά. Γίνεται εύκολα, είναι ωραίος, μπαίνει σε κούπα και πίνεις καφέ για πολλές ώρες και είναι και χαμηλού κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρύους εσπρέσο όλοι βλέπω.

 

Να φανταστώ ότι έχετε μηχανή του εσπρέσο σπίτι (φυσικά bialletti γιατί είναι φθηνές σε σύγκριση με αυτές με την πίεση), σηκώνεστε το πρωί, φτιάχνεται τον καφέ και μετά τον χτυπάτε να γίνει φρέντο.

 

Αλλιώς, 28 x 1,2 = 33,6€ μηνιαίως. Όσο σχεδόν το ψωμί μίας οικογένειας για τον μήνα.

 

Και κάπου πήρε το μάτι μου ότι αρκετοί από εδώ μέσα δεν έχετε και εργασία (π.χ. ψάχνετε δουλειά).

 

Οπότε... Ένα είναι το σύνθημα που όλους μας ενώνει: "δεν θα μας πάρεις τα καγιέν Όλι Ρεν, Όλι Ρεν".

 

 

ΟΚ, άδικη η σύγκριση καγιέν με εσπρέσο, αλλά το point παραμένει.

 

 

Όσο για τον καφέ... Γαλλικό φυσικά. Γίνεται εύκολα, είναι ωραίος, μπαίνει σε κούπα και πίνεις καφέ για πολλές ώρες και είναι και χαμηλού κόστους.

Μα οι καφετέριες κυρίως με άνεργους δουλεύουν νομίζω! Δεν τον κόβει εύκολα τον καφέ ο Έλληνας....αν τον κόψει κι αυτόν τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι καφετέριες κυρίως με άνεργους δουλεύουν νομίζω!

Και αυτό ακριβώς είναι το point μου!!!

 

Γιατί, τι πιο λογικό από την στιγμή που δεν παράγεις χρήματα, να τα καταναλώνεις!

 

Είναι και η ρημάδα η κατάθλουψη που θέλει τον φρέντο της για να παλευτεί...,,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό ακριβώς είναι το point μου!!!

 

Γιατί, τι πιο λογικό από την στιγμή που δεν παράγεις χρήματα, να τα καταναλώνεις!

 

Είναι και η ρημάδα η κατάθλουψη που θέλει τον φρέντο της για να παλευτεί...,,,,

Φυσικά θέλει και το κατάλληλο ντύσιμο, το κατάλληλο γυαλί, κινητό κλπ...:P

 

Οι ίδιοι λένε "ε δε θα μας κόψετε και τον καφέ" (και το ποτάκι το βράδυ συμπληρώνω). Σεβαστό, έχει ακόμη χρήματα αρκετός κόσμος κι ας μη δουλεύει, όπως υπάρχουν ακόμα χρήματα σε πολλές οικογένειες που μπορούν να δίνουν 10-20€ τη μέρα στα άνεργα παιδιά τους και να περνάνε όλοι "καλά"! Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πλέον από αυτούς που κλαίγονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αφεψηματα οταν πεφτει δουλεια μεχρι και δυο τετραπλους εσπρεσσο lungo σκετους φυσικα, καμια ωρα διαφορα ο ενας απο τον αλλο. Στις καφετεριες εξω ή διπλο φρεντο εσπρεσσο σκετο (που μου φαινεται σαν γλυκο νεροζουμι σε σχεση με τον αλλο) ή κανα διπλο lungo.

 

Στις ακραιες περιπτωσεις τρωω καβουρδισμενους κοκκους καφε ή μαυρου ελληνικου ή ακομα καλυτερα κολομβιας. Σκετους, σαν τα φυστικια. Να το δοκιμασετε.

 

Φυσικα την τελευταια φορα που τα συνδυασα και τα δυο (2 εσπρεσσο και καμια 30αρια κοκκους) κατεληξα να παω μεσα στον γεναρη τζοκιν στις δυομιση το βραδυ φοροντας κοντομανικο και να καταληξω να μιλαω σαν τον marlo brando απο τον νονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αφεψηματα οταν πεφτει δουλεια μεχρι και δυο τετραπλους εσπρεσσο lungo σκετους φυσικα, καμια ωρα διαφορα ο ενας απο τον αλλο. Στις καφετεριες εξω ή διπλο φρεντο εσπρεσσο σκετο (που μου φαινεται σαν γλυκο νεροζουμι σε σχεση με τον αλλο) ή κανα διπλο lungo.

 

Στις ακραιες περιπτωσεις τρωω καβουρδισμενους κοκκους καφε ή μαυρου ελληνικου ή ακομα καλυτερα κολομβιας. Σκετους, σαν τα φυστικια. Να το δοκιμασετε.

 

Φυσικα την τελευταια φορα που τα συνδυασα και τα δυο (2 εσπρεσσο και καμια 30αρια κοκκους) κατεληξα να παω μεσα στον γεναρη τζοκιν στις δυομιση το βραδυ φοροντας κοντομανικο και να καταληξω να μιλαω σαν τον marlo brando απο τον νονο.

Κάποτε είχα ακολουθήσει τη συμβουλή ενός φίλου και έτρωγα μια κουταλιά νες όταν ήθελα κάτι δυνατό! :D Τι εννοείς διπλό φρέντο εσπρέσο; Με διπλή δόση καφέ; (γιατί οι περισσότεροι έτσι το φτιάχνουν έτσι κι αλλιώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες σκονη δεν κατεβαινει, κολλαει. Οι κοκοι απο την αλλη ειναι μεζες!

 

Το γνωριζω, αλλα αμα τον παραγγελεις διπλο αυτοι που βαζουνε μια θα βαλλουν δυο δοσεις, ενω αυτοι που τον κανουν apriori διπλο, βαζουν συνηθως τρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...