Προς το περιεχόμενο

LG G3 Android Marshmallow update


dimi5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση ασχετου : μου εχουν πει πως αν θελω να εχω καλη εμπειρια με android να παρω κινητο με pure android. Και γενικα λιγο που το εψαξα και στο ιντερνετ νομιζω πως ισχυει. 

 

Αυτο το marshmallow ειναι η αναβαθμιση του προηγουμενου pure (lolipop) αν δεν κανω λαθος. Το g3 ομως γιατι θυμαμαι οτι δεν ειχε pure?

 

Αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει, γιατι ενω ειχα αποφασισει να παρω το moto g3 τελικα δε θελω να παρω κινητο με 1 GB μνημη. Επισης δεν θελω Sony, δεν μου αρεσει το Flex, οποτε το g3 στην τιμη που ειναι τωρα ειναι οτι πρεπει.

 

Pure Android εχουν ελαχιστες συσκευες. Οι συσκευες των μεγαλων εταιριων εχουν δικα τους UI, γινεται να βαλεις σχεδον pure android αλλα μιας που ειναι καινουριος στο χωρο θα σου προτεινα να παρεις ενα Nexus και να ξενοιασεις. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα είναι θέμα χρημάτων. Δηλαδή ένα G4 ή ένα S6 ή κάποια ανάλογη συσκευή οποιασδήποτε εταιρείας κολλάει; Αστεία πράγματα. To Pure android αξίζει μόνο αν θες να έχεις την αίσθηση up to date και δεν μπορείς να κοιμηθείς χωρίς να ξέρεις οτι έχεις την τελευταία έκδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GIOVINCO Το pure android είναι το android που βγάζει η google χωρίς προσθήκη επιβαρυντικών (και κατα εμενα αχρηστων bloatware)  στο λειτουργικό της συσκευής. 

Η κάθε εταιρία για να αποκτήσει "ταυτότητα" μέσω λειτουργικού βγάζει παραμετροποιημένο android για τις συσεκυες της.

Αλλά δυστυχώς επειδή αυτές οι εταιρίες είναι καλές στο να φτιάχνουν hardware αλλά άχρηστες στο να φτιάχνουν software το συνολικό αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό (δες touchwiz στις συσκευές samsung).

Οι συσκευές με πολύ καλά χαρακτηριστικά υποβαθμίζονται με το άχρηστο software.

Για να καταλάβεις τη διαφορά μίλα με χρήστες που είχαν την official rom σε μια οποιαδήποτε συσκευή και φλάσαραν cyanogenmod (που είναι pure android + καλούδια των developers της κοινότητας). 

Η εμπειρία χρήσης είναι απογοητευτική σε συσκευές με οfficial rom ( εκτός και αν είναι ναυαρχίδα που είναι πιο προσεγμένο το software και λόγω ισχυρών χαρακτηριστικών έχεις καλύτερη εμπειρία χρήσης - μετά από αναβαθμιση σε νεότερη έκδοση android υποβαθμίζονται και αυτές οι συσκευές).

Κατά της άποψη μου το θέμα δεν είναι το update αλλά η εμπειρία χρήσης.

 

Για αυτό τον λόγο να προτιμάς συσκευές με pure android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πως το κανατε το update?

 

Με LG Flashtool ή μεσω PC Suite?

 

Μπαινω PC Suite, κανω check for updates και μου λεει οτι φοραω την τελευταια (5.0)

 

Αν το κανω ετσι (http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/stock-d855-30b-images-kdz-flashables-t3282012) χανω εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ την περασα κι εγω, μονο μικρο παραπονο που δεν εχει το system UI tuner, προφανως γιατι δεν ειναι 100% pure.

Να σε ρωτησω κατι...τωρα που το εκανες με αυτον τον οδηγο εισαι root?

Το ελεγξες με ενα Root Checker?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η με το Flash tool η με το LGUP το εκανες ξερω...

Δεν το εκανα απο αυτο λινκ παντως. Μισο να το βρω να στο στειλω

 

edit : http://www.droidviews.com/install-marshmallow-kdz-lg-g3-d855-using-flash-tool/

Στα ποδια σου το εχεις γιατι τρεχεις αλλου.... :-D

http://www.insomnia.gr/topic/600709-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CE%AE-%CF%83%CF%8E%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-bootloop-%CF%84%CE%B7%CE%BD-lg-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CF%83%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-lg-flashtool/?do=findComment&comment=54664032

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου insomnia λεει να κατεβασεις την εκδοση μεσω imei, ειδα οτι μου κατεβαζει την ...21 βαση imei και ενας φιλος εγραψε οτι πεταει με την ...30, οποτε εκανα το αλλο. :P

 

υγ. Γι αυτο ηθελα να παρω PURE android ρε πστ. Εχω ξενερωσει που δεν εχει τα πανω εικονιδια οπως στο nexus ή το moto g και το system ui. Οκ σιγα το πραγμα αλλα, κολληματα ειναι αυτα........

 

κινηταρα κατα τα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου insomnia λεει να κατεβασεις την εκδοση μεσω imei, ειδα οτι μου κατεβαζει την ...21 βαση imei και ενας φιλος εγραψε οτι πεταει με την ...30, οποτε εκανα το αλλο. :P

 

υγ. Γι αυτο ηθελα να παρω PURE android ρε πστ. Εχω ξενερωσει που δεν εχει τα πανω εικονιδια οπως στο nexus ή το moto g και το system ui. Οκ σιγα το πραγμα αλλα, κολληματα ειναι αυτα........

 

κινηταρα κατα τα αλλα

Και εσυ μπορουσε να κατεβασεις την 30 και μετα ας το εκανες με το tool,το ιδιο πραγμα ειναι... :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιγομουν εκεινη τη στιγμη να κανω το update και να δουλεψω το κινητο και δεν πηρα χαμπαρι πως εχω ακριβως την ιδια μεθοδο (αν εξαιρεσουμε το θεμα με το imei) στα ελληνικα αναμεσα σε καμια 50αρια tab στο πισι  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...