Προς το περιεχόμενο

Cemu WiiU Emulator


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin Καλησπέρα.

Εβαλα τους developer drivers για να παιζει το vulcan στο cemu και όλα τα αλλα games εκτος τα games απ του cemu μου κρασαρουν

το RDR 2 και το fifa 20 μου κρασαρουν 

αυτους έβαλα 443.09

https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-vulkan-developer-beta-driver-443-09-443-15.432019/

Τι φταίει?

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

@Arkin Καλησπέρα.

Εβαλα τους developer drivers για να παιζει το vulcan στο cemu και όλα τα αλλα games εκτος τα games απ του cemu μου κρασαρουν

το RDR 2 και το fifa 20 μου κρασαρουν 

αυτους έβαλα 443.09

https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-vulkan-developer-beta-driver-443-09-443-15.432019/

Τι φταίει?

Μιας και δεν εχω nvidia θα προτεινα να περασεις τους τελευταιους WHQL drivers θα πρεπει να σου δουλευουν και αυτα στον cemu και τα υπολοιπα native παιχνιδια. Βεβαια κατι εχουν αναφερει για vulkan θεματα με turing στον cemu και για αυτο και αρκετοι προτεινουν opengl για pascal/turing μιας και κυριως οι amd που δουλευουν χαλια σε opengl ειναι υποχρεωτικο το vulkan για σωστο performance. Σε nvidia με opengl περνας shaders και εισαι κομπε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μιας και δεν εχω nvidia θα προτεινα να περασεις τους τελευταιους WHQL drivers θα πρεπει να σου δουλευουν και αυτα στον cemu και τα υπολοιπα native παιχνιδια. Βεβαια κατι εχουν αναφερει για vulkan θεματα με turing στον cemu και για αυτο και αρκετοι προτεινουν opengl για pascal/turing μιας και κυριως οι amd που δουλευουν χαλια σε opengl ειναι υποχρεωτικο το vulkan για σωστο performance. Σε nvidia με opengl περνας shaders και εισαι κομπε.

Τελικά εμεινα με τους dev vulcan nvidia drivers και αλλαξα στο rdr 2 απο vulcan σε DX 12 και τρεχει κομπλε τώρα και όλα τα games (5-6) που δοκίμασα τρεχουν κομπλε

Problem solved λοιπον

Και το ZELDA τώρα τρέχει βούτηρο 60fps σχεδον όλη την ώρα με τις vulcan ρυθμισεις στο CEMU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για πείτε τα αγαπημένα σας Games.. εγώ τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω αρκετά.. αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι να με κάνει να κολλήσω, βέβαια όσα έχω δοκιμάσει είναι ωραία Games.

Δοκίμασα Super Mario 3D world και Child of Light, σήμερα θα δω Pikmin 3 και ετοιμάζω Donkey Kong Country Tropical Freeze - Lego City Undercover - Lego Jurassic World. Βλέπω περίπου 600 Games βέβαια στην λίστα οπότε σίγουρα θα έχει κάποιο κρυμμένο διαμαντάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Για πείτε τα αγαπημένα σας Games.. εγώ τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω αρκετά.. αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι να με κάνει να κολλήσω, βέβαια όσα έχω δοκιμάσει είναι ωραία Games.

Δοκίμασα Super Mario 3D world και Child of Light, σήμερα θα δω Pikmin 3 και ετοιμάζω Donkey Kong Country Tropical Freeze - Lego City Undercover - Lego Jurassic World. Βλέπω περίπου 600 Games βέβαια στην λίστα οπότε σίγουρα θα έχει κάποιο κρυμμένο διαμαντάκι.

Τσεκαρε zelda yoshi wooly world και mario kart 8. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελευταια εκδοση Cemu στο Breath of the wild σε 3440x1440 αναλυση. Οχι και ασχημα και με το async shader μηδεν stutter μιας φτιαχνετε η cache αυτοματα χωρις να κολλαει καθολου οπως σε παλιοτερες εκδοσεις. Το βιντεο θα γυρισει σε 4K συντομα φαινεται ακομα το φτιαχνει το youtube και εχει μεινει σε HD.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δοκιμασει κανεις το need for speed? Κλεινει μονος του ο emulator σχεδον παντα στο ιδιο σημειο. Με το που ξεκιναει το παιχνιδι, μετα απο μερικες στροφες οταν παρουμε τον ελεγχο του αυτοκινητου.

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επιασα λίγο το  cemu  και βλέπω ότι το super Mario 3d world παίζει άψογα. Στην πρωτη καραντίνα κολλαγε μετά το intro , φαίνεται το έφτιαξαν. 

Το donkey Kong tropical freeze παίζει πολυ πιο άνετα από ότι μερικους μήνες πριν , αλλά δεν έχω υπομονή είναι πολυ δυσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Επιασα λίγο το  cemu  και βλέπω ότι το super Mario 3d world παίζει άψογα. Στην πρωτη καραντίνα κολλαγε μετά το intro , φαίνεται το έφτιαξαν. 

Το donkey Kong tropical freeze παίζει πολυ πιο άνετα από ότι μερικους μήνες πριν , αλλά δεν έχω υπομονή είναι πολυ δυσκολο 

Εξαιρετικό το tropical freeze έτσι. Πολύ δύσκολο για να πάρεις τα πάντα σε κάθε πίστα αλλά έχει αυτή την δυσκολία που είχαν τα παλιά παιχνίδια έσκαγες για να τα περάσεις αλλά η ευχαρίστηση ήταν απίστευτη οταν το καταφερνες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εξαιρετικό το tropical freeze έτσι. Πολύ δύσκολο για να πάρεις τα πάντα σε κάθε πίστα αλλά έχει αυτή την δυσκολία που είχαν τα παλιά παιχνίδια έσκαγες για να τα περάσεις αλλά η ευχαρίστηση ήταν απίστευτη οταν το καταφερνες. 

Τα 2D platform είναι από τα λίγα είδη που πιστευω οτι ειμαι πραγματικα καλός παικτης . Ή ήμουν μιας κ εχω να ασχοληθω σοβαρά από τα rayman πριν 10 χρόνια. Αλλά το tropical freeze ξεκινάει λες κ είσαι στο 3 κόσμο ,  είσαι στο 1ο  boss και χάνεις 10 ζωές γιατί έχει 4 / 5 είδη επιθέσεων. 

Τέλος πάντων νευριασα στη 1η πιστα που έχει με τον ρινόκερο πιο πολυ επειδή ξέμεινα από ζωές κ ξεκινάω όλη τη πιστα από την αρχή + ότι πολλα deaths είναι επειδή δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με το χειρισμό κ πως να προλαβω είναι η πρώτη πιστα με τον ρινόκερο :P

Κατά βάθος ξέρω ότι θα επιστρέψω, απλά γκρινιάζω κ επιασα το  πολυ πιο χαλαρό 3d Mario World  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το θέμα είπα να το δοκιμάσω και εγώ και έχω να πω πως παίζει πολύ καλά ακόμη και στο PC μου που είναι μιας ηλικίας.

Σχεδόν κολλημένα 60fps με Vulkan και async χωρίς stutters στο Tropical Freeze το οποίο να σημειώσω πως φαίνεται εξαιρετικό. Παίζει άψογα με Xbox controller αφού το ρυθμίσετε.

Πραγματικά εξαιρετική δουλειά στο emulation.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο cemu ειδικα παιζει τα παντα αψογα και δεν χρειαζεται τελευταιας γενιας συστημα σαν το yuzu. Παιζεις mario kart 8 yoshi wooly world tropic freeze zelda tropical freeze και παρολο την ηλικια της κονσολας δειχνουν πανεμορφα. Το yuzu παιζει επισης αρκετα καλα σε νεα συστηματα αλλα πρεπει να ξανα βαλουν το resolution scaling γιατι σε μεγαλες αναλυσεις το 1080p δειχνει τα θεματα του. Στον ryujinx εδω εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια στο upscaling και πρεπει καποια στιγμη να ξανα μπει και στο yuzu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το Bayonetta 2 παίζει μια χαρά (καλά τι εισαγωγή ήταν αυτή!😀😲)

Το Tropical Freeze πάντως σκοπεύω να το τελειώσω, είναι εξαιρετικό.

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για να κατεβάσεις τα παιχνίδια του WiiU αλλά μόνο με PM φυσικά.

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...