Προς το περιεχόμενο

Cemu WiiU Emulator


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα λόγια για το twilight princess που τελειωσα πριν λίγες εβδομάδες. 

Όταν γίνεται σκοτεινό η ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική. 

Εξαιρετικό συστημα μάχης, εξαιρετικό dungeon  design ΠΟΛΥ μπροστά από το wind waker. Επίσης δε με κουρασε καθόλου σε αντίθεση με το wind waker αλλά κοίταγα το  walkthrough με το παραμικρό. Αλλιώς μερικά dungeon είναι πονοκεφαλος. Γενικά το ευχαριστήθηκα παρα πολυ αλλά έχει κ τα θέματα του. 

 

- ο χειρισμός κ οι μάχες όταν είσαι πανω στο άλογο είναι πονοκεφαλος 

- η αίσθηση ελευθερίας κ εξευρευνησης δε πλησιαζει ουτε στο μικρό δαχτυλάκι την αντίστοιχη αίσθηση του wind waker πόσο μάλλον του breath of the wild. Βασικά dungeon / πολη με λίγο  open world  κ όσο προχωραμε σχεδόν από dungeon σε dungeon  . Προσωπικά δε κουράστηκα αλλά αντικειμενικά κάποιους θα τους πνιξει 

 

--------------

Τώρα αρχισα το  ocarina of time  στο citra. Ειναι πανεμορφο μιας κ υποστηρίζεται ανάλυση 10x την αρχική του 3ds πάνω από 4k . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα το remake του ocarina of time στο emu του 3ds . Λοιπόν με το που ξεκίνησα το παιχνιδι συνειδητοποίησα ποσο μπροστά ήταν από την εποχή του. Μη ξεχνάμε ότι ήταν το πρωτο παιχνιδι με lock on τη κάμερα στον αντίπαλο. Επίσης συνειδητοποίησα γιατί ετρωγε κράξιμο το -εξαιρετικό - twillight princess (υπερβολικά πολλα κοινά στοιχεία για sequel μετά από τόσα χρόνια) 

Όμως όσο προχωραγα τόσο γερασμένο gameplay wise γινόταν. Λογικό, το ειχα υπόψην μου από την αρχή . Αλλά ήταν unplayable σε υπερβολικά πολλα σημεία (με την έννοια ότι ήταν αγγαρεία κ οχι διασκεδαστικό) . Αλλά και παλι υπάρχουν 3-4 ΜΑΓΙΚΑ σημεία που σε κάνουν να ξεχνάς όλα τα προβληματα. Λογικό που έκανε τον παταγο που έκανε στην εποχή του. Που βέβαια κ στα σημεία που μου φάνηκαν 23 χρόνια μετά uplayable ήταν τουλάχιστον πολυ καλο στα μάτια των τότε παικτων 

 

Τώρα παιζω το  remake  του Majoras Mask . Σε λίγες μέρες το τελειώνω Κ αυτό 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NickTG είπε

Έχοντας παίξει και τα 2 πολύ πρόσφατα για ακόμα μια φορά δεν βρήκα κανένα σημείο unplayable, αγγαρεία ή μη διασκεδαστικο. 

 

Ένα σωρό εχθροί κ το boss του water temple  που σε κρατάνε λαβή κ κάνουν κάμποσα δευτερόλεπτα να σε αφήσουν - ποσο κουραστικό. Οι γυναίκες κλέφτες / mini boss στις φυλακές της gerudo  sand που με μια ειδική κίνηση σε στέλνουν στην αρχή του dungeon ασχετο αν έχεις ακόμα health (έχουν κόλπο βέβαια ) . Οι wallmaster (?) που πεφτουν από το ταβανι κ σε πανε αρχή του τμήματος του dungeon μέχρι να καταλάβεις τι παιζει έχεις χάσει τη μπάλα .  Οι μουμιες που ουσιαστικά μόλις τις δεις κανεις pause κ τραγουδάς για να παγωσουν . Οκ δεν είναι παιχνιδι δράσης αλλά το pacing πάει περιπατο κ στις μάχες pause κ τραγουδάκια. Υπάρχουν πολλα θέματα εδώ και εκεί.

 

Εντάξει μιλάμε για παιχνίδι του 1998 είναι πολυ λογικο να υπάρχουν  τέτοια θεματα. Αν είχες παιξει το παιχνιδι στην εποχή του κ το ξαναπαιζεις δουλευει η νοσταλγία λογικο να μη σε πειράξουν 

 

Από την άλλη πλευρα το Majoras Mask είναι κλάσεις ανώτερο gameplaywise . Με δεδομένο ότι μιλάω για τα remake του 3ds και του ocarina of time και του majoras mask το δευτερο είναι πολυ πιο streamlined αν και έχω πληρη επίγνωση ότι το remake του 3ds έφαγε κράξιμο από τους φανατικους που έπαιξαν το αρχικό στο N64. Διαβάζω για ανάσχεδιασμένα κ ευκολότερα boss , απλοποιημένα δωματια σε ορισμένα dungeon , περισσότερες επιλογές στη διαχείριση του περασματος του χρόνου ώστε να μην υπάρχει αναμον ώστε να φτάσει η ώρα να κάνεις το quest κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Majora's Mask έχω πει ούτως ή άλλως πολλές φορές πως είναι καλύτερο παιχνίδι από το Ocarina of Time και ίσως το αγαπημένο μου Zelda. 

Όμως για να είναι αυτό που είναι έπρεπε να βγει πρώτα το Ocarina. 

Μούμιες που να μην μπορείς απλά να αποφύγεις ίσως υπάρχουν σε 1-2 σημεία στο παιχνίδι. Wallmaster άντε να σε πιάσει μια φορά μέχρι να καταλάβεις τι παίζει, μετά τους αποφεύγεις άνετα. 

Πραγματικά η Morpha δεν με έχει πιάσει ποτέ ενώ και οι gerudo warriors είναι πανεύκολες. Ακόμα βέβαια και να σε στείλουν στην αρχή μιλάνε για μια πολύ μικρή περιοχή. 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι πως δεν έχει τόσο σημασία καθώς όπως είπες μιλάμε για ένα παιχνίδι 23 ετών που άνετα μπορείς να το παίξεις σήμερα αντίθετα με πολλά άλλα ίδιας ηλικίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NickTG

Οι Gerundo warriors είναι πανευκολες  αν παιξεις επιθετικά, αν παιξεις με λάθος τρόπο είναι αρκετά εκνευριστικες κάτι που ισχύει κ στη Morpha που ενώ αντικειμενικά είναι πανευκολο boss  εμένα μου πηρε αδικαιολόγητα πολυ χρόνο μέχρι που διάβασα σε guide ότι πρεπει να κάθομαι στη γωνια κτλ 

Τελος παντων σίγουρα το ocarina of time αξίζει να το παιξεις σίγουρα αλλά εκνευριστικά πολυ περισσότερο από όσο περιμενα μέχρι να το τελειώσω. 

Κάτι που δεν έγινε στο Majoras Mask που τελειωσα πριν λίγο και το θεωρώ συγκλονιστική εμπειρία. 

 

Στον εκνευρισμο μου με το ocarina of time  έπαιξε κ ρόλο ότι έπαιξα προσφατα τα wind waker και ειδικά το twilight princess που σαν συστημα μάχης είναι πολυ μπροστά (3 sequel μετά πολυ λογικό) 

Πάντως μου έκανε μεγάλη θετική εντυπωση ποσο καλά λειτουργουν οι κάμερες στο ocarina of time. Έχουμε μάθει εδώ και πολλα χρονια στα 3d action με έλεγχο της κάμερας στο δεξί μοχλό. Ε στο  ocarina δεν υπάρχει προφανως, ουτε στο majora και δε μου έλειψε καθόλου. Δουλευει άψογα έτσι κι αλλιώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν δεν έχεις παίξει τα 2D Zelda βάλε και κάποια από αυτά στο πρόγραμμα. 

 

Τι προτεινεις ? Μόνο το  remake του links awakening στο switch (εχμ yuzu) εχω παιξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, nickk0kkav said:

Τι προτεινεις ? Μόνο το  remake του links awakening στο switch (εχμ yuzu) εχω παιξει 

Όποιο και να παίξεις δεν θα χάσεις αλλά ξεκίνα με το A Link to the Past. 

Δες και το A Link Between Worlds που παίζει σαν τα 2D.

Αν και προσωπικά αν έχεις χρόνο θα σου έλεγα να τα δεις όλα. 

Φεύγοντας από τα Zelda αλλά μένοντας στη Nintendo αν θες κάτι με καταπληκτική ατμόσφαιρα και εξερεύνηση παίξε Metroid Prime. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...