Προς το περιεχόμενο

[Τέλος και νέα τιμή 79€] LENOVO A7-10 Black WI-FI (ADAM) || media markt


maxdore217

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το tablet είναι super. Μοναδικό θέμα που έχω, είναι ότι μετά την αναβάθμιση σε lolipop δεν υποστηρίζει πολλούς χρήστες.. (Και δεν μπορώ να πάω πίσω σε kitkat)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το tablet είναι super. Μοναδικό θέμα που έχω, είναι ότι μετά την αναβάθμιση σε lolipop δεν υποστηρίζει πολλούς χρήστες.. (Και δεν μπορώ να πάω πίσω σε kitkat)

 

την αναβαθμιση στη δινει η lenovo ? η πρεπει να κανεις root (custom rom ) κτλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κινηθείς για αγορά κάποιου προιόντος βάσει σκρουτζ/αξιολογήσεων, θα νομίζεις ότι ο kingston V300 ssd είναι εφάμιλλος με τον 850 pro ας πούμε.

Μόνο η γιαγιά μου δεν γράφει εκεί μέσα.

 

Διάβασε και τις αξιολογείς πρώτα και μετά γράψε αυτό που έγραψες μερικές είναι κριτικές είναι χρήσιμες αρκετά.

( όχι φυσικά όλες ) και γενικά ναι συμφωνώ σε αυτό που λες συνήθως επειδή σχολιάζει ο κάθε άμπαλος που ξέρει μόνο το καλύτερο προιον της κατηγορίας, ναι δεν έχει αξιόλογες κριτικές αφού ούτε ξέρει τι λέει.

Για τον Ssd φίλε μπορεί να είναι και  εφάμιλλο αν η χρήση που το θέλει κάποιος είναι για κάποιο παλιό pc χωρίς απαιτήσεις και εφόσον έχουν μεγάλη διαφορά τιμής τα 2 αυτά προϊόντα ( συνεπώς σε μια τέτοια περίπτωση την ίδια συμπεριφορά θα έχουν)  

 

Επειδή όμως βγαίνουμε εκτός έχεις κάποια αντιπρόταση  στα  53€ από Ελλάδα  ?  Γιατί αυτή η τιμή παίζει μόνο έξω και εφόσον ο άλλος έχει χρόνο να περιμένει το προϊόν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το tablet είναι super. Μοναδικό θέμα που έχω, είναι ότι μετά την αναβάθμιση σε lolipop δεν υποστηρίζει πολλούς χρήστες.. (Και δεν μπορώ να πάω πίσω σε kitkat)

 

Αυτό είναι σημαντικό πλην (και μερικά άλλα που διαβάζω) και μάλλον δεν θα κάνω την αναβάθμιση. Επίσης ψάχνομαι και για root, unroot και εγγυήσεις και εκεί είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Αν κάποιος φίλος έχει ξεκάθαρη άποψη για τα συν και πλην της αναβάθμισης και για το root της συσκευής καλό θα ήταν να τα αναφέρει εν συντομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε και τις αξιολογείς πρώτα και μετά γράψε αυτό που έγραψες μερικές είναι κριτικές είναι χρήσιμες αρκετά.

( όχι φυσικά όλες ) και γενικά ναι συμφωνώ σε αυτό που λες συνήθως επειδή σχολιάζει ο κάθε άμπαλος που ξέρει μόνο το καλύτερο προιον της κατηγορίας, ναι δεν έχει αξιόλογες κριτικές αφού ούτε ξέρει τι λέει.

Για τον Ssd φίλε μπορεί να είναι και  εφάμιλλο αν η χρήση που το θέλει κάποιος είναι για κάποιο παλιό pc χωρίς απαιτήσεις και εφόσον έχουν μεγάλη διαφορά τιμής τα 2 αυτά προϊόντα ( συνεπώς σε μια τέτοια περίπτωση την ίδια συμπεριφορά θα έχουν)  

 

Επειδή όμως βγαίνουμε εκτός έχεις κάποια αντιπρόταση  στα  53€ από Ελλάδα  ?  Γιατί αυτή η τιμή παίζει μόνο έξω και εφόσον ο άλλος έχει χρόνο να περιμένει το προϊόν.  

 

Αν θες όμως μπορείς να είσαι και λίγο πιο ευγενικός στις απαντήσεις σου.

 

Δε νομίζω να σου είπε κανείς κάτι ώστε να δικαιολογεί τους τόσο αγριεμένους/απότομους τόνους στις απαντήσεις που δίνεις (είτε σε εμένα είτε σε άλλα άτομα όπως το παραπάνω quote σου που έπιασα τυχαία). :)

 

Στα των αξιολογήσεων τώρα, θα βασιζόμουν σε κριτικές από άτομα που το έχουν δουλέψει και ποστάρουν στο insomnia, παρά στο skroutz, για διάφορους λόγους, τους οποίους δε θα αναλύσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες όμως μπορείς να είσαι και λίγο πιο ευγενικός στις απαντήσεις σου.

 

 

Σε εσένα προσωπικά δεν είπα τίποτα περισσότερο από το '' Δεν σου κάνουν 38 αξιολογήσεις οπότε που είμουνα αγενής ? ''

 

Τέσπα ...ο σκοπός δεν είναι να κάνουμε κουβέντα περί ευγένειας και όχι , το θέμα είναι ότι υπάρχει μια τιμή στο συγκεκριμένο που είναι για την ώρα αξιόλογη για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς αυτόν τον καιρό..Τώρα το να λέμε ναι ok αλλά δεν είναι σαν το αντίστοιχο π.χ. sumsung που μπορεί να κάνει τα 3πλάσια τουλάχιστον είναι απλά αστείο!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σημαντικό πλην (και μερικά άλλα που διαβάζω) και μάλλον δεν θα κάνω την αναβάθμιση. Επίσης ψάχνομαι και για root, unroot και εγγυήσεις και εκεί είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Αν κάποιος φίλος έχει ξεκάθαρη άποψη για τα συν και πλην της αναβάθμισης και για το root της συσκευής καλό θα ήταν να τα αναφέρει εν συντομία.

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Android-based-Tablets-and/Lenovo-TAB-2-A10-70F-How-to-downgrade-from-buggy-Lollipop-to/m-p/2190043 και root με το kingo root .Απενεργοποιηση της εφαρμογης Android system web view στο lolipop και δεν εχει κανενα προβλημα εδω και μηνες.Το gps στο χθεσινο που πηρα απο Κοτσοβολο βρισκει δορυφορους και μεσα στο σπιτι ενω το παλιο δεν κλειδωνει τιποτα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ένας οδηγός για να πας (αν όλα πάνε καλά) από το lollipop πίσω στο kitkat, το θέμα είναι ότι μάλλον δεν αξίζει να πάμε εξαρχής στο lollipop.

Κατά την γνώμη σου αξίζει η αναβάθμιση; Το ότι χάνεται η δυνατότητα για πολλούς χρήστες για μένα είναι μεγάλο μειον, για άλλους μπορεί να μην είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά το πήρα ξανά λόγω lolipop και ότι δεν υπάρχει κάποιο ισαξιο του.50-60€ Πουλανε τα turbo με καψες.Λίγο αν διαβάσεις σε 4-5 λεπτα το ξαναγυρνας στην κιτ κατ αν δεν σου αρεσει η 5.0 αλλα αν απενεργοποιησεις την εφαρμογη που εγραψα πιο πανω δεν θα δεις κόλλημα πουθενα.Υποψην οτι στον κοτσοβολο 2 απο τα 3 που ειδα ηταν ανοιχτα τα κουτια(σκισμενο το αυτοκόλλητο lenovo)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους σκεφτονται να το παρουν, μερικα πραγματα για το ταμπλετ:

 

Επεξεργαστης: Ανταποκρινεται πληρως σε ολες τις λειτουργιες (και gaming). Γενικα δεν παρατηρησα lag ουτε μια στιγμη.

Καρτα γραφικων: Εχει την Mali-400MP2 που παιζει ικανοποιητικα τα πιο συγχρονα games του market

Οθονη: Καλη ποιοτητα χρωματων. Δεν εχει το μαυρο των amoled αλλα η πιστοτητα των χρωματων ειναι ικανοποιητικοτατη. καλες γωνιες θεασης. Μετρια αναλυση (170ppi).

Μπαταρια: Φορτιζει σχετικα αργα αλλα τα 3450Mah ειναι αρκετα και στην πραξη. Το ταμπλετ εχει πολυ καλη αυτονομια.

Καμερα: Εχει μονο μπροστα καμερα. Δεν ειναι καλης ποιοτητας αλλα μπορει ευκολα να καλυψει της αναγκες μιας απλης βιντεοκλησης.

Wifi: Το wifi μερικως απογοητευει Δεν πιανει δικτυα που πιανω με το κινητο μου. (υπαρχει περιπτωση να προκειται για προβλημα που συναντησα μονο στο δικο μου). Αλλα τουλαχιστον αν εισαι σε κοντινη αποσταση απο το ρουτερ, δεν υπαρχουν αποσυνδεσεις.

Λογισμικο: Εχει την 4.4 εκδοση του android και εχει παρει επισημα και αναβαθμιση για την 5. Εχει προεγκατεστημενο google play και εναν launcher της lenovo (εγω εβαλα αλλον) Απο προσθετες εφαρμογες εχει καποιες που ευτηχως μπορεις να απενεργοποιησεις χωρις να κανεις root την συσκευη.

Ηχειο: Ειναι δυνατης εντασης αλλα δεν εντυπωσιαζει με την ποιοτητα του.

Κατασκευη: Η κατασκευη φαινεται αρκετα στιβαρη. Για την τιμη του η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικη

 

Εν κατακλειδι: Η συσκευη εχει καποια μοιονεκτηματα οπως η αποδοση του wifi, η χαμηλη αναλυση της οθονης και η κακης ποιοτητας καμερα αλλα ολα αυτα ξεπερνιουνται βλεποντας την αποδοση του, την κατασκευη του, την αυτονομια και την γενικη εικονα του σε σχεση με την χαμηλη τιμη του. Η lenovo εδωσε λιγοτερη βαρυτητα σε καποιους τομεις (καμερα, wifi και ηχειο) και μεγαλυτερη σε καποιους αλλους (επεξεργαστικη ισχυς, ποιοτητα κατασκευης, μπαταρια). Αν εφτιαχνα εγω  το ταμπλετ θα εκανα ακριβως οτι εκανε η lenovo με λιγη παραπανω βαρυτητα στον δεκτη του wifi.

 

Extra πληροφοριες: Υποστηριζει otg, Δεν υποστηριζει hdmi, Δεν παιρνει καρτα sim, Εχει υποστηριξη για πολλαπους χρηστες, Δεν υπαρχει αισθητηρας φωτεινοτητας για αυτοματη προσαρμογη της φωτεινοτητας της οθονης. η μπαταρια δεν αφαιρειται.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά το πήρα ξανά λόγω lolipop και ότι δεν υπάρχει κάποιο ισαξιο του.50-60€ Πουλανε τα turbo με καψες.Λίγο αν διαβάσεις σε 4-5 λεπτα το ξαναγυρνας στην κιτ κατ αν δεν σου αρεσει η 5.0 αλλα αν απενεργοποιησεις την εφαρμογη που εγραψα πιο πανω δεν θα δεις κόλλημα πουθενα.Υποψην οτι στον κοτσοβολο 2 απο τα 3 που ειδα ηταν ανοιχτα τα κουτια(σκισμενο το αυτοκόλλητο lenovo)

 

Ανέφερα παραπάνω, ότι δεν με νοιάζουν μόνο τα κολλήματα, μόνο και μόνο που χάνεται η δυνατότητα για πολλαπλούς χρήστες για μένα είναι λόγος αποφυγής της αναβάθμισης.

 

Για σένα ποια είναι τα σημαντικά οφέλη του lollipop, (που το ξαναπήρες μόνο γι'αυτό) γιατί εγώ ψάχνοντας στο internet μόνο αναφορές για πιθανά προβλήματα βρίσκω. Δεν λέω ότι θα έχουν όλοι προβλήματα με την αναβάθμιση. Εσύ όπως λες δεν είχες κανένα, αλλά διαβάζω αναφορές για προβλήματα στις επιδόσεις, στην χωρητικότητα, στην αυτονομία, σε εκτέλεση εφαρμογών κλπ και μόνο κάτι γενικότητες ως προς την εμφάνιση στα συν της αναβάθμισης.

 

Ευχαριστούμε και τον Jason 93 για την αναλυτική παρουσίαση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...