Προς το περιεχόμενο

root και εγγυηση


orestisomegas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, πριν κανα μηνα προσπαθησα να ρουταρω το κινητο μου, ενα (lg g3) ομως το superuser δεν μπηκε και υπεθεσα οτι το ρουτ απετυχε, αφοτου βεβαια τεσταρα και με το root checker, βγαζει λοιπον το κινητο ενα θεμα στην οθονη και λεω ας το παω για σερβις. Εκει λοιπον την πατησα, γιατι μου ειπαν οτι το εχω ρουταρει και αρα χανει την εγγυηση. Φυσικα εγω δεν ειχα σκεφτει να κανω unroot αφου δεν ειχα ποτε κανονικο root access. Ρωταω λοιπον, αν τωρα παρω το κινητο πισω, το κανω unroot και το ξαναστειλω αυτοι θα εχουν κρατησει το Imei Μου σε black list η θα το φτιαξουν αφου θα αναγνωριστει ως κανονικο?

 

Παιδες πειτε μου οτι καποιος το εχει παθει και μπορει να απαντησει με σιγουρια!

 

καθε απαντηση θα εκτιμηθει δεοντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε τα Lg δεν τα δεχονται λογω root? Αν το παρεις και περασεις μια official σιγουρα δεν θα το καταλαβουν. Δεν εχουν κατι σαν το πχ Knox της Sammy που δεν μπορεις να το αλλαξεις. Οχι, το ΙΜΕΙ δεν το κρατανε σε black list.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα τσεκαραν αν ειναι ρουταρισμενο και μαλλον κατι φανηκε εκει οποτε το απερριψαν, ολοι ετσι κανουν, με ροοτ χανεις την εγγυηση.

αρα λες να το κανω ανρουτ και να το ξαναστειλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Κάνε unroot, στείλε το για service και ενημέρωσε μας εδώ για το τι έγινε γιατι φαντάζομαι πως θα υπάρχουν πολλοί με την ίδια απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα τσεκαραν αν ειναι ρουταρισμενο και μαλλον κατι φανηκε εκει οποτε το απερριψαν, ολοι ετσι κανουν, με ροοτ χανεις την εγγυηση.

αρα λες να το κανω ανρουτ και να το ξαναστειλω?

να ζητήσεις έγγραφο που να αναγράφει για ποιον λόγο δεν το δέχονται,είναι αδύνατον το ρουτ να σου εκανε τη ζημιά στην οθόνη.

http://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα περνα το firmware απο την αρχει και θα εισαι κομπλε.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089

Φοβάμαι ρε φίλε μην κανω τίποτα λάθος... Λέω να προσπαθήσω πάλι να κάνω root και αν πιάσει να κάνω full unroot, λες να μείνει καμία ένδειξη και να το ξανααπορριψουν?

να ζητήσεις έγγραφο που να αναγράφει για ποιον λόγο δεν το δέχονται,είναι αδύνατον το ρουτ να σου εκανε τη ζημιά στην οθόνη.

http://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu

Φίλε τώρα τρέχα γύρευε... Έχεις δεν έχεις δίκιο πού να μπλέκεις... Θα το κάνω πάλι full stock και θα το στείλω ξανά, μόνο φοβάμαι μην υπάρχει πουθενά ένδειξη ότι κάποτε είχε έρθει ξανά το τάδε κινητό και ήταν rooted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει σε αντίστοιχο θέμα ότι στο service της lg παρόλο που το κινητό είχε γίνει root του έκαναν επισκευή δωρεάν. Οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πάνω σε τι άτομο θα πέσεις! Ωστόσο άκου τι παίζει.. Αν το κινητό σου το έστειλαν πίσω άφτιαχτο επειδή είχε γίνει root ίσως να μην στο έχουν περάσει ως "εκτός εγγύησης", οπότε αν  του περάσεις κανονική Rom και το ξανά στείλεις, μπορεί να στο καλύψει η εγγύηση. Οπότε αυτό που κάνεις είναι να μιλήσεις πάλι με lg και να ρωτήσεις αν είναι ακόμα εντός εγγύησης το κινητό σου. 

Επεξ/σία από Thanos233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ρε φίλε μην κανω τίποτα λάθος... Λέω να προσπαθήσω πάλι να κάνω root και αν πιάσει να κάνω full unroot, λες να μείνει καμία ένδειξη και να το ξανααπορριψουν?

Φίλε τώρα τρέχα γύρευε... Έχεις δεν έχεις δίκιο πού να μπλέκεις... Θα το κάνω πάλι full stock και θα το στείλω ξανά, μόνο φοβάμαι μην υπάρχει πουθενά ένδειξη ότι κάποτε είχε έρθει ξανά το τάδε κινητό και ήταν rooted

Η διαδικασια που σου εδωσα ειναι με τα επισημα firmware,δεν θα εχεις προβλημα.

Και για σωστο unroot αυτη ειναι η διαδικασια για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα το κάνω όπως λέει ο φίλος saruman123 θα το στείλω για σέρβις ξανά και θα ενημερώσω

Αυτο ηθελα να ακουσω!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση του θα το πηγαινα αλλου.

Π.χ σε κανενα ΓΕΡΜΑΝΟ με την εγγυηση φυσικα,και αυτη θα το στειλουν καταλληλος.

Εφοσων εχει κανει το unroot.

Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να το ξανα παει εκει.

Να το παει στη Procordia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί όμως, δε κρατάνε αρχείο... ?

 

αυτό φοβάμαι κι εγώ...

Εγω στη θεση του θα το πηγαινα αλλου.

Π.χ σε κανενα ΓΕΡΜΑΝΟ με την εγγυηση φυσικα,και αυτη θα το στειλουν καταλληλος.

Εφοσων εχει κανει το unroot.

Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να το ξανα παει εκει.Να το παει στη Procordia

μα δεν το πηρα από Γερμανό! τώρα να πάω στο kaiser να βγαλω άκρη... γελούν και οι πέτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...