Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φανταστειτε τι οστεοπορωση θα χουν οι Ισπωνεζες που δεν πινουν καθολου γαλα...

 

Βέβαια χωρίς γαλακτοκομικά αποφεύγουν αρκετά την χοληστερόλη και τρώγοντας soy products μειώνουν και την υπέρταση, καρδιακές παθήσεις κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γαλακτοκομικα τρώω τα πάντα, τα πάντα όμως! Τώρα τελευταία έμαθα να τρώω cottage cheese και έχω περιορίσει το γάλα που πίνω το πρωί, στο μισό ποτήρι.

 

Θεωρώ πως ένα ποτήρι γάλα είναι ένα πλήρες γεύμα. Αρκεί να πιω ένα ποτήρι και με καλύπτει για πρωινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γαλακτοκομικα τρώω τα πάντα, τα πάντα όμως! Τώρα τελευταία έμαθα να τρώω cottage cheese και έχω περιορίσει το γάλα που πίνω το πρωί, στο μισό ποτήρι.

 

Θεωρώ πως ένα ποτήρι γάλα είναι ένα πλήρες γεύμα. Αρκεί να πιω ένα ποτήρι και με καλύπτει για πρωινό.

Εμένα ενα ποτήρι γάλα ούτε να με ξεδιψάσει καταφέρνει για πρωινό. :)

Πεινάω σαν φούστης το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν ημουν μικρος νερο επινα σπανια, μονο γαλα, μεχρι τα 6-7 περιπου. Ακομη πινω περιστασιακα, ειδικα τωρα που τρωω πρωινο σπιτι καμια φετα με ταχινι και μελι κτλ, χωρις γαλα δε λενε μια.

Πεσαν και σε εμενα κατι αρθρακια για το κακο γαλα και να πω την αληθεια ψιλοανησυχησα, αλλα μολις καταλαβα με τον καιρο που τελικα το πανε, δηλ πεταγαν μεσα μεσα κατι γιατι να εκμεταλλευομαστε τις γελαδες μαντρωμενες για το γαλα τους και το κρεας τους λεω νταξ καλα καταλαβα, πιασε ενα μονολιτρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορώντας για το αν είναι χρήσιμο το γάλα ή οχι. Έχω σταματήσει να πίνω σκέτο άσπρο γάλα από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Τα 2-3 επόμενα χρόνια έπινα άσπρο γάλα αναμεμειγμένο με κακάο και διάφορα σχετικά προϊόντα π.χ Hemo. Από 6η δημοτικού και μετά έπινα μόνο σοκολατούχα γάλατα (αν και γάλατα δεν τα λες αυτά), εδώ και 2.5 χρόνια έκοψα και το σοκολατούχο γάλα. Γενικά στις ελάχιστες φορές που επιχείρησα να καταναλώσω άσπρο γάλα είχα διάφορα στομαχικά προβλήματα μετά τις πρώτες ημέρες, τα ίδια προβλήματα είχα και με άλλα γαλακτοκομικά όπως το γιαούρτι, οπότε τα γαλακτοκομικά τα έχω κάνει πέρα στην ζωή μου, μόνο το τυρί και το βούτυρο μπορώ να πω οτι δεν με πειράζουν γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γαλακτοκομικα τρώω τα πάντα, τα πάντα όμως! Τώρα τελευταία έμαθα να τρώω cottage cheese και έχω περιορίσει το γάλα που πίνω το πρωί, στο μισό ποτήρι.

 

Θεωρώ πως ένα ποτήρι γάλα είναι ένα πλήρες γεύμα. Αρκεί να πιω ένα ποτήρι και με καλύπτει για πρωινό.

 

Ποιος ειναι ο ορισμος σου για το "πληρες γευμα"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πινω σχεδον καθε μερα 1 ποτηρι γαλα.Οσο για το τυρι αστο καλυτερα δεν συμφερω,μιας και τρωω παρα πολυ,γιαουρτια πιο σπανια και  σχεδον παντα με μελι μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που το έκοψα αυτό και τα υποπροϊόντα του (κρέμες γάλακτος, τυριά, μπεσαμέλ, κτλ) απαλλάχθηκα απ' την ακμή μια και καλή. Ότι πιο άχρηστο υπάρχει προς κατανάλωση στον πλανήτη για έναν ενήλικα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που το έκοψα αυτό και τα υποπροϊόντα του (κρέμες γάλακτος, τυριά, μπεσαμέλ, κτλ) απαλλάχθηκα απ' την ακμή μια και καλή. Ότι πιο άχρηστο υπάρχει προς κατανάλωση στον πλανήτη για έναν ενήλικα.

Μιας και είναι γνωστό οτι αν κόψεις τα γαλακτοκομικά εξαφανίζεται δια μαγείας η ακμή ε?

 

Πιο άχρηστο πάντως από πιτόγυρα δεν το λες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμένα μ'αρέσει πολύ αλλά το έχω κόψει λόγω δυσανεξίας μεγάλου βαθμού. Αν μου έρθει όρεξη παίρνω Όλυμπος με λακτάση.

Αυτά για οστεοπόρωση κτλ δεν ισχύουν, υπάρχουν πολλές πηγές ασβεστίου εκτός απο τα γαλακτοκομικά. Το χειρότερο στο γάλα είναι ότι μπορεί να περιέχει αντιβιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είναι γνωστό οτι αν κόψεις τα γαλακτοκομικά εξαφανίζεται δια μαγείας η ακμή ε?

 

Πιο άχρηστο πάντως από πιτόγυρα δεν το λες.

 

Είναι πολύ γνωστό και τεσταρισμένο σε εμένα και πολλούς άλλους. Άνθρωπος το μοναδικό όν στον πλανήτη που πίνει γάλα μετά την ενηλικίωση του. Και τι γάλα μάλιστα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...