Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίνω από τότε που θυμάμαι, βέβαια κάποιες εταιρείες πλέον έχουν αραιώσει τόσο πολύ το γάλα που δεν πίνεται, αλλά ακόμα κι αν δεν πιω γάλα, τρώω πολύ φέτα (homemade) και γιαούρτια, οπότε είμαι καλυμμένη..

 Φτιάχνετε φέτα στο UK? Τόσος ελεύθερος χρόνος ;

 

Milk is love, milk is life.

Μια ζωή το τσάκιζα, μια ζωή θα το τσακίζω. Κι ειδικά εδώ που χει €0.60 το λίτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φτιάχνετε φέτα στο UK? Τόσος ελεύθερος χρόνος ;

 

Milk is love, milk is life.

Μια ζωή το τσάκιζα, μια ζωή θα το τσακίζω. Κι ειδικά εδώ που χει €0.60 το λίτρο.

Που το παίρνεις τόσο φθηνά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 year ago σε bulk έπινα 2 λίτρα γάλα τη μέρα χ 4 φορές δηλαδή 500μλ τη φορά κ έβαζα κανα 150ρι γρ βρώμη τη φορά + 2 σκουπ whey σοκολάτα + 1κγλ κακάο+βανίλια + 1 φρούτο κομμάτια , ζεστό γκαύλα , το τελευταίο ήταν πριν τον ύπνο

ήταν η φορά που έβαλα τους περισσότερους μυς αλλα έκλανα σαν τρελός όλη μέρα κ είχα φούσκωμα και γιαυτό σταμάτησα το γάλα. Τα υπόλοιπα που έτρωγα , 1kg κρέας , πατάτες , ρύζι κλπ δεν με πείραζαν . 

Τελευταία που άρχισα να πίνω πάλι κλάνω πολύ αλλα δεν έχω φούσκωμα 

 

:-D 'Aπαιχτος λέμε χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σχολη που ειμαι παντως (διαιτολογια-διατροφολογια) αναφεραμε το θεμα του γαλακτος και κατα ποσο το χρειαζεται ενας ανθρωπος μετα τα 6 του (με ερευνες, βιβλια κλπ, οχι εμπειριες του καθενος μονο) και το 80% των ανθρωπων εχει δυσανεξια στη λακτοζη.

Αυτο δειχνει πλεον οτι δε μπορεις να πεις πως καποιου του "λειπει" αυτο το ενζυμο, αλλα οτι δε το χρειαζεται, συνεπως δε χρειαζομαστε και το γαλα.Και το "κοψιμο" που μπορει να μας ερχεται καποιες φορες αφου πιουμε 1 ποτηρι γαλα π.χ ειναι ενδειξη του οργανισμου πως δεν το δεχεται, ασχετα αν μπορει να το χωνεψει καποιος η οχι.Και γω που δεν εχω δυσανεξια και πινω ανετα γαλα, καποιες φορες εχει τυχει μετα απο 1 ποτηρι γαλα να τρεξωι τουαλετα χωρις να ξερω το λογο.

 

Επισης, καπου ειχε παρει το αυτι μου πως αυξανει τις πιθανοτητες για εμφανιση προστατη στους αντρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μικρος που θυμαμαι επινα καθημερινα 2 ποτηρια + φρυγανιες με μελι. Τωρα 1 ποτηρι διαφορετικα ενα κουβα με δημητριακα και παρα πολυ γαλα. Γιαουρτακια τρωω αραια και που και οσο για φετα αν δεν υπαρχει στο τραπεζι δεν τρωω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εμένα μου αρέσει πολύ το γάλα! το πίνω σκέτο, το βάζω στον καφέ μου, το πίνω ζεστό, το βάζω στη βρώμη, δεν ξέρω μ'αρέσει. Πίνω αρκετό κιόλας, στανταράκι 1 λίτρο. Μια περίοδο μάλιστα έπινα 2 λίτρα, την ημέρα. Βέβαια, την ίδια στιγμή δεν είμαι τόσο φαν του γιαουρτιού, ούτε πολλών τυριών όπως η φέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το είδος homo sapiens , "κατάφερε" να μεταλλαχθεί και να αποκτήσει το κατάλληλο ένζυμο για να διαλύει την λακτόζη ( λακτάζη ), πάει να πει ότι το γάλα είναι μέρος της διατροφής του.

Το ίδιο και με τα προιόντα με γλουτένη.

 

Προσωπικά πριν από 10 χρόνια στα 27 μου, ξεκίνησε δυσανεξία στην λακτόζη.

 

Από τότε φτιάχνω κεφίρ στο σπίτι. Είναι τόσο νόστιμο που τελικά αύξησα το γάλα που πίνω στο 1λτρ/ημέρα. Μαζί και η γυναίκα μου. Φυσικά δεν με φουσκώνει καθόλου, μιας κ ο εν λόγω μύκητας τρέφεται με την λακτόζη του γάλακτος.

 

Υπόψιν πως το σπιτικό κεφίρ δεν έχει καμια σχέση με το άνοστο πράγμα που πουλούν στα supermarket (νομίζω της μεβγαλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγελαδινό μιλάς, πρόβειο, κατσικίσιο ή γαϊδουρινό;

 

Κατ αρχήν, μπορείς να ζήσεις μία άνετη και υγειή ζωή χωρίς γάλα και τα παράγωγά του. Αρκεί να πέρνεις από άλλες τροφές όλα όσα χρειάζεται ο οργανισμός.

 

Από εκεί και μετά, εξαρτάται το γάλα και την προετοιμασία αυτού.

Τα μεγάλης διάρκειας. Άστα, δεν αξίζουν.

Το αγελαδινό φρέσκο, ναι, ιδίως αν είναι και κάποιας ποιότητας

Πρόβατο, κατσικίσιο και γαϊδουρινό είναι μακράν καλύτερα του αγελαδινού. Με το τελευταίο να είναι στην κορυφί της πυραμίδας.

 

Βέβαια Ελλάδα, πρόβατα και κατσίκια πολλά. Εγώ με τέτοιο γάλα μεγάλωσα, φρέσκο μη βιομηχανοποιημένο. Απλά ζεσταμένο σε μία κατσαρόλα για να σκοτώσει μικροοργανισμούς κλπ. (και έφτιαχνα και τρομερή φέτα, ψωμοτύρι, γιαούρτι όταν ήμουν Ελλάδα).

 

Στο σουπερ μαρκετ μονο αγελαδινο βρισκω....

 

Τα αλλα, προβειο-κατσικισιο, μονο σε γαλακτοπωλειο; (και αν εχει...)

Αμφιβαλλων πια αν φερνει κανενας.

 

Θυμαμαι παιδι, να αφηνουμε το κατσαρολι στην σιδερενια σκαλα, να περασει ο γαλατας να αφησει γαλα!!!!

Πανε αυτα τα χρονια, σαν ονειρο...

 

Που βρισκεις αλλα γαλατα περα απο αγελαδινο, και μαλιστα οσο γινεται πιο αγνο;

Στη σχολη που ειμαι παντως (διαιτολογια-διατροφολογια) αναφεραμε το θεμα του γαλακτος και κατα ποσο το χρειαζεται ενας ανθρωπος μετα τα 6 του (με ερευνες, βιβλια κλπ, οχι εμπειριες του καθενος μονο) και το 80% των ανθρωπων εχει δυσανεξια στη λακτοζη.

Αυτο δειχνει πλεον οτι δε μπορεις να πεις πως καποιου του "λειπει" αυτο το ενζυμο, αλλα οτι δε το χρειαζεται, συνεπως δε χρειαζομαστε και το γαλα.Και το "κοψιμο" που μπορει να μας ερχεται καποιες φορες αφου πιουμε 1 ποτηρι γαλα π.χ ειναι ενδειξη του οργανισμου πως δεν το δεχεται, ασχετα αν μπορει να το χωνεψει καποιος η οχι.Και γω που δεν εχω δυσανεξια και πινω ανετα γαλα, καποιες φορες εχει τυχει μετα απο 1 ποτηρι γαλα να τρεξωι τουαλετα χωρις να ξερω το λογο.

 

Επισης, καπου ειχε παρει το αυτι μου πως αυξανει τις πιθανοτητες για εμφανιση προστατη στους αντρες.

 

Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την λακτοζη;

Πως διαπιστωνει/ξερει καποιος, αν εχει δυσανεξια;

Κανεις καποιο τεστ; Ή εμπειρικα το λενε οι πιο πολλοι;

Τι συμπτωματα εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σουπερ μαρκετ μονο αγελαδινο βρισκω....

 

Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την λακτοζη;

Πως διαπιστωνει/ξερει καποιος, αν εχει δυσανεξια;

Κανεις καποιο τεστ; Ή εμπειρικα το λενε οι πιο πολλοι;

Τι συμπτωματα εχει;

Όχι δα, ο ΑΒ πχ φέρνει και κατσικίσιο.

 

Συμπτώματα : τυμπανισμός, φούσκωμα, αέρια, εκρηκτικά κακάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Σε μερικά βίντεο μου αρέσει διότι είναι ειλικρινής. Αλλα γενικά αυτο το 5% μου φαίνεται πολύ μαρκετινίστικο.

5% nutrition, 95% steroids

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το γάλα και το ασβέστιο είναι καθαρό μάρκετιγκ.

 

Για να έχεις σωστή πρόσληψη ασβεστίου απαιτείται η πρόσληψη των εξής Link.png Site: στοιχείων : βιταμίνη Κ2,βιταμίνη D,μαγνήσιο.

 

"The real culprits in osteoporosis are deficiencies in magnesium and vitamins D and K2"

http://happy.guide/2014/11/17/calcium-magnesium/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε ότι παίρνετε ασβέστιο από άλλες πηγές εκτός των γαλακτοκομικών, κάντε μου μια λίστα από αυτά που τρώτε σε καθημερινή βάση να σας χειροκροτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι απίστευτο πάντως το σε πόσους μύθους πιστεύουμε και τους συντηρούμε χρόνια τώρα... Γιατί έτσι μας αρέσει! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...