Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε τον μπαγασα

 

ONE LAST THING....

IT'S STRANGE BUT I WATCHED CONAN THE BARBARIAN YESTERDAY AND IT AMPLIFIED EVERYTHING WRONG WITH THESE SHITTY FAUX WARS FLICKS WE'RE BEING FED LIKE SOO MUCH BULLSHIT, IF NOT THE STATE OF GENDER POLITICS TODAY!!! I HAVEN'T SEEN CONAN FOR AT LEAST A DECADE AND ALTHOUGH I ALWAYS KINDA LIKED IT, BEING AN ARNOLD FAN, IT ALWAYS LOOKED SHITTY TO ME EITHER ON VHS OR TV!!!

WELL, I WATCHED IT IN HD FOR THE FIRST TIME AND PERHAPS IT WAS THE MOOD I WAS IN BUT IT FELT LIKE I WAS SEEING A WHOLE NEW MOVIE AND WAS A FUCKING REVELATION!!! THE CINEMATOGRAPHY WAS FUCKING GLORIOUS AND EVERYTHING FELT REAL AND LIVED IN!!! BUT IT WAS THE STORY, WRITING AND PACING THAT REALLY MADE THE MOST IMPACT!!!

CONAN TAKES ITS TIME AND PULLS YOU IN SLOWLY!!! A MOVIE LIKE THIS (OR SOMETHING LIKE ALIEN) COULDN'T BE MADE TODAY WITH A BIG BUDGET MAINSTREAM FILM!!! IN THIS WAY IT REMINDS ME OF EMPIRE STRIKES BACK'S MORE MEASURED STYLE!!! AND IT DOESN'T TRY TO UNDERCUT CONAN'S MASCULINITY TO PROP UP VALERIA AS SOME FEMINIST HEROINE!!! SHE'S TOUGH, COMPETANT, CAPABLE BUT IS ALSO ALLOWED TO BE FEMININE AND DOESN'T HAVE A TRACE OF THE VICTIMHOOD COMPLEX THAT I SEE FROM A LOT OF SO-CALLED FEMINISTS THESE DAYS!!! LIFE IS HARD FOR EVERYONE, YOU'RE OWED NOTHING, SO FIGHT FOR WHAT YOU WANT, NOT WHINE AND COMPLAIN UNTIL IT'S GIVEN TO YOU, BUT ACTUALLY WORK TO ACHIEVE YOUR GOALS OR FUCK OFF INTO THE NEAREST TARPIT!!!

THIS IS WHY I HAVE NO RESPECT FOR THESE NEW STAR WARS MOVIES!!! IT'S NOT ENOUGH TO MAKE A FILM ABOUT A FEMALE PROTAGONIST (WHICH WOULD BE FINE AS I LOVE MANY FEMINIST CLASSICS LIKE DEEP THROAT AND DEBBIE DOES DALLAS) SHE'S GOT TO BE AN INSANELY IDEALIZED PEFECT PERSON WITHOUT A SINGLE FLAW OR FAULT WHILE EVERY MAN IS A USELESS DEGENERATE FUCKUP!!!

WHAT'S FUCKING PATHETIC IS THAT FOR ALL OF KATHLEEN KENNEDY'S FUCKERY, I KNEW FROM SECOND ONE THAT SHE'D HAVE REN AND KYLO HOOK UP!!! BECAUSE DESPITE THEIR ASSERTATIONS TO THE CONTRARY, WOMEN LIKE AGRESSIVE STRONG MEN BECAUSE SUBCONCIOUSLY IT SHOWS GENETIC STRENGTH WHICH IS HOW THEY PICK A MATE TO HAVE CHILDREN WITH, UNLESS THE GUY IS LOADED!!! BUT THESE MEN ARE NOT ALWAYS THE MOST STABLE AND IT'S AN EGOTISTICAL CONCEIT THAT WOMEN THINK THEY CAN CHANGE THEM!!!

SO IN THE NEXT ONE REY WILL FALL INTO A STEREOTYPICAL RELATIONSHIP WITH A "BAD BOY", GET KNOCKED UP AND FIND SOME M'LADY FEDORA TIPPING BETA ORBITER PROVIDER TO CUCK AND SUPPORT HER AND KYLO'S FIVEHEAD-OVERBITE-BIG-EARED-RAT-FACED-OFFSPRING!!!FACT!!!

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Έπρεπε Kylo (σταματάει blaster bolts στον αέρα) και Rey (σηκώνει ίσως τόνους? βράχων με το ένα χέρι) να τους είχαν κάνει κιμά στον τοίχο.

 

Δεν γίνονται οι εκπαιδεύσεις όπως παλιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι σκέψεις μου γυρω απο αυτο το star wars ειναι τελειως μπερδεμένες. Απο την μια βλέπω εναν Luke skywalker να δινει την εκκινηση για εναν νεο αγωνα απο την αλλη βλεπω ενα τελειως διαφορετικο σενάριο. Ναι εφυγε ο Σνοοουκ σαν χαρτι περιμεναμε ολοι μαχη Luke εναντιον Σνοοουκ αλλα αμα το βλεπαμε αυτο παλι δεν θα ημασταν ευχαριστιμενοι διοτι θα λεγαμε "Προβλεπομενο". Ναι θα μου πεις φιλε δεν εχει φαντασια. Ναι φιλε εχουνε αλλαξει δεν ειναι καν οι ιδιοι ηθοποιοι. Ενα εξαγωρασμενο προιον ειναι φιλε μου ομως που στο κατω κατω ειναι δικια του εταιρια και την κανει οπως θελει και αν δεν σ'αρεσει σε εσενα δεν τον ενδιαφερει. Τα χρηματα του θα το βγαλει. Δεν ειναι ο ιδιος ρομαντισμος με το παλιο star wars αλλα παει να φτιαξει κατι καινουργιο. Ασχημη η ταινια δεν ηταν. Αντιθετως ηταν αρκετα ωραια. Και μ'αρεσε αρκετα αν και δεν θα ηθελα ακομα την εμφανιση του Σνοουκ . Μ'αρεσε που αυτο το μαλακιστηρι εβγαλε επιτελους τη μασκα που ηταν λες και ηταν για οξυγονοκολληση σε οικοδομη και επισης μου αρεσε που επιτελους αποφασησε τι σκατα θελει.! Επισης δεν γινεται να μην πορευτουν χωρις τα παλια. Σιγουρα θα δουμε μια εμφανιση Luke , μια εμφανιση του Darth Vader και του Yoda. Αυτο ειναι κατι που θα αρεσει σε ολους μας. Το μονο που με απογοητευει ειναι να πηγαινει καποιος και να λεει "μαλακια η ταινια" χωρις να δει τα υπολοιπα star wars. Ρε μπαμια τι κανεις εδω; Tι ειναι τα saw; Όπως και να εχει μην το κατακρινετε και αποδειχτε το. Δεν θα ειναι ποτε σαν το παλιο , θα μπορουσε να ειχε γινει πολυ χειροτερο αλλα ευτυχως πατανε στα ιδια χναρια με το παλιο .Αρκετα διαφορετικο αλλα πατανε. Σιγουρα αυτο που θα χαλασε πολλους ειναι η δοση γελιου διοτι μονο γελιο δεν ειχε αυτη η σειρα απο ταινιες. Τι να κανουμε. Υπομονη και ας ελπισουμε να τους βαλουνε χερι και αν το διορθοσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trained or not...έχουμε ξαναδεί Force Users να πετάνε ο ένας τον άλλον.

 

 

Έπρεπε Kylo (σταματάει blaster bolts στον αέρα) και Rey (σηκώνει ίσως τόνους? βράχων με το ένα χέρι) να τους είχαν κάνει κιμά στον τοίχο.

 

 

Κοίτα, αν αρχίσεις να βάζεις τέτοια κριτήρια, δεν υπάρχει ούτε μια ταινία τέτοιου τύπου που να σώζεται (μέσα σε αυτές φυσικά και η παλιά τριλογία). Είναι σαν να ρωτάς γιατί δεν έκανε ο Obi Wan κάθε τρεις και λίγο mind trick ή γιατί πήρε τόση ώρα στον Emperor να σκοτώσει τον Luke με force lightning ή γιατί δεν έκανε κάτι όταν τον σήκωσε ο Darth Vader ή γιατί ο Σούπερμαν δεν χρησιμοποιεί πιο συχνά τις ακτίνες από τα μάτια του ή γιατί ο Batman δεν χρησιμοποιεί συνεχώς γκατζετάκια, αλλά καμιά φορά πολεμάει με μπουνίες κτλ κτλ.

 

Υποτίθεται ότι τα τακτοποιείς αυτά κάπως στο μυαλό σου, χωρίς να χρειάζεται να σου τα εξηγούν ή απλά δεν βλέπεις γενικότερα τέτοιες ταινίες (κάτι που κάνουν πολλοί).

 

Επί τη ευκαιρία, είτε πρόκειται για μια μικρή πέτρα, είτε για ένα διαστημόπλοιο (ή πολλούς τόννους πέτρας), δεν έχει σημασία. Yoda speaking. Δεν φανερώνει τίποτα (εκτός από τον εσωτερικό κόσμο του Force user και την ισορροπία που έχει βρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι σαν να ρωτάς γιατί δεν έκανε ο Obi Wan κάθε τρεις και λίγο mind trick ή γιατί πήρε τόση ώρα στον Emperor να σκοτώσει τον Luke με force lightning ή γιατί δεν έκανε κάτι όταν τον σήκωσε ο Darth Vader

 

Obi-Wan: "The Force can have a strong influence on the weak-minded."

Ο Emperor δεν ήθελε να τον σκοτώσει κατευθείαν, μπορεί να πήγαινε στην Dark Side μετά από αρκετό βασανιστήριο, τον ήθελε εξαρχής για να αντικαταστήσει τον Vader.

Μια χαρά έκανε, ο Vader τρώει αρκετό Force Lightning ώστε να τραυματιστεί θανάσιμα και να μην ζήσει πολύ ακόμα.

 

 

Αλλά όπως είπαμε, έπρεπε να έχουμε hand-to-hand combat και αλλιώς δεν γινόταν. Αλλά κανονικά θα τέλειωνε σε 2 δευτερόλεπτα το ξύλο.

 

 

Yoda speaking αλλά κι εκείνος (Grand Master of the Jedi Order) φαινόταν λίγο να κουράζεται μερικές φορές, ίσως λόγω χρόνων, αλλά ισχύει ότι με την Rey

κάνει μεγαλύτερα feats όλο και πιο εύκολα και γρήγορα. Γιατί δεν πετάνε το ένα Star Destroyer πάνω στο άλλο οι jedi αν είναι απλά ένα θέμα ισορροπίας; Είπαμε, μπαίνουμε σε φάσεις The Force Unleashed. Αλλά κι εκεί ο Galen Marek (Starkiller) χρειαζόταν χρόνια εκπαίδευσης, δεν είναι απλά "τραβάω το φωτόσπαθο από τα χέρια άλλου".

 

Χιουμοράκι υπήρχε πάντα στα SW απλά τώρα ήταν πολύ "2017" και προσωπικά με ξένισε.

 

Όπως προειπώθηκε (εδώ ή αλλού, έχω χάσει την μπάλα), είναι θέμα timing. Υπάρχει η ώρα για χιούμορ, υπάρχει και η ώρα να μην υπάρχει χιούμορ. Τώρα πια, το πετάμε εδώ κι εκεί... -_-

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν αρχίσεις να βάζεις τέτοια κριτήρια, δεν υπάρχει ούτε μια ταινία τέτοιου τύπου που να σώζεται (μέσα σε αυτές φυσικά και η παλιά τριλογία). Είναι σαν να ρωτάς γιατί δεν έκανε ο Obi Wan κάθε τρεις και λίγο mind trick ή γιατί πήρε τόση ώρα στον Emperor να σκοτώσει τον Luke με force lightning ή γιατί δεν έκανε κάτι όταν τον σήκωσε ο Darth Vader ή γιατί ο Σούπερμαν δεν χρησιμοποιεί πιο συχνά τις ακτίνες από τα μάτια του ή γιατί ο Batman δεν χρησιμοποιεί συνεχώς γκατζετάκια, αλλά καμιά φορά πολεμάει με μπουνίες κτλ κτλ.

 

Υποτίθεται ότι τα τακτοποιείς αυτά κάπως στο μυαλό σου, χωρίς να χρειάζεται να σου τα εξηγούν ή απλά δεν βλέπεις γενικότερα τέτοιες ταινίες (κάτι που κάνουν πολλοί).

 

Επί τη ευκαιρία, είτε πρόκειται για μια μικρή πέτρα, είτε για ένα διαστημόπλοιο (ή πολλούς τόννους πέτρας), δεν έχει σημασία. Yoda speaking. Δεν φανερώνει τίποτα (εκτός από τον εσωτερικό κόσμο του Force user και την ισορροπία που έχει βρει).

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου, γι' αυτό και ποτέ δεν στέκομαι σε αυτές τις λεπτομέρειες (πόσο γρήγορα έσυρε ο άλλος την κινέζα με τα πόδια, ενώ τους είχε πάρει 5 λεπτά να καλύψουν την ίδια απόσταση με τα ιπτάμενα κουβαδάκια). Προσωπικά, τη χρειαζόμουν τη μάχη με τους φρουρούς. Η ιστορία είναι που είναι εντελώς σκατά. Η ιστορία και η κινηματογράφηση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως προειπώθηκε (εδώ ή αλλού, έχω χάσει την μπάλα), είναι θέμα timing. Υπάρχει η ώρα για χιούμορ, υπάρχει και η ώρα να μην υπάρχει χιούμορ. Τώρα πια, το πετάμε εδώ κι εκεί... -_-

 

Ναι ούτε το timing ήταν καλό τις περισσότερες φορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ούτε το timing ήταν καλό τις περισσότερες φορές

Όταν διακωμωδείς ακόμα και την πιο επική στιγμή της ταινίας, υπάρχει πρόβλημα. Ούτε στο Force Awakens δεν υπήρχε αυτή η υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τη ταινία χθες. Ομορφη σκηνοθεσία και φωτογραφία, όμως στο σύνολο της η ταινία μου φάνηκε υπερβολικά παιδική και εξαιρετικά αδιάφορη όσον αφορά πλοκή, χαρακτήρες και διαλόγους. Δε περίμενα βέβαια και κάτι πολύ διαφορετικό από ταινία Star Wars (ειδικά αν εξαιρέσουμε την αρχική τριλογία). Σε παιδιά/εφήβους πιστεύω θα αρέσει αρκετά πάντως. :Ρ

 

Το TFA, αν και αντιγραφή και unoriginal -και με παρόμοιες αδυναμίες- μου είχε φανεί λίγο πιο διασκεδαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διακωμωδείς ακόμα και την πιο επική στιγμή της ταινίας, υπάρχει πρόβλημα. Ούτε στο Force Awakens δεν υπήρχε αυτή η υπερβολή.

 

Για ποια σκηνή λες? (δεν ξέρω τι ορίζει ο καθένας ως πιο επικό :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ θέλω να δω αν στο IX η Rey

θα έχει έστω και λίγο τράβηγμα από την Dark Side. Εκτός από το literal τράβηγμα στην τρύπα, είναι απλά άνιωθη. Powerful and incorruptible. Μέχρι και ο Luke παραλίγο να βρεθεί στην Dark Side παλιά όταν ήταν στα καλά του.

 

Αλλά θα πει κανείς "έχει τα βιβλία τώρα, no corruption". Δεν ξέρω. Το θέμα του "Hero's journey" είναι να έχει fall και μετά rise up. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει fall από την Rey.

 

Εκτός αν βγει να είναι ταξίδι του Kylo επειδή είναι Skywalker. Αλλά όταν έχεις τύπο πιο εκνευριστικό από τον (movie) Anakin...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα ο Kylo είναι το αγαπημένο μου κομμάτι αυτών των ταινίων. Μου αρέσει πολύ η ερμηνεία του Driver, δε μπορούσα να ξεκολλήσω όποτε εμφανιζόταν... αλλά ok each to his own, σε κάποιους δεν αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ο Hayden δεν ήταν κακός αλλά

όταν το σενάριο κάνει να φέρεται παιδιάστικα σε κάποιες φάσεις, χτυπάει άσχημα. Μου άρεσε παραπάνω από του TFA, αλλά ή τον σκας τον Hux κατευθείαν ή δεν τον έχεις στο σκάφος να επαναλαμβάνει διαταγές μισή ώρα για να τον κολλήσεις στον τοίχο μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Hayden δεν ήταν κακός αλλά

όταν το σενάριο κάνει να φέρεται παιδιάστικα σε κάποιες φάσεις, χτυπάει άσχημα. Μου άρεσε παραπάνω από του TFA, αλλά ή τον σκας τον Hux κατευθείαν ή δεν τον έχεις στο σκάφος να επαναλαμβάνει διαταγές μισή ώρα για να τον κολλήσεις στον τοίχο μετά.

 

 

Μα ίσα ίσα στην περίπτωση του Kylo

μπορείς να δεις φανερά πως ο χαρακτήρας του αλλάζει όταν πια κατασταλάζει στο τι θέλει να κάνει. Κάνει σαν παιδάκι ειδικά στο TFA διότι είναι μπερδεμένος.

 

 

Τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...