Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 μηνες πριν να εχει κλεισει η αγοροπωλησια της φοξ απο την ντισνευ, στην τελευταια σκηνη δεν θα βλεπαμε την Ρευ αλλα τον Μαγκνιτο, 'ρκετα ειπα.

 

Η ταινια οσο παει και χειροτευει στο κεφαλι μου. Δυστυχως. Ηθελα τοσο πολυ να μου αρεσει.

 

Η disney θέλει να επεκτείνει το star wars cinematic universe με μαζική παραγωγή star wars ταινιών για τα επόμενα χρόνια,υπάρχουν συζητήσεις για ταινίες με kenobi,boba fett,young skywalker,young solo και νεα τριλογία του rian johnson.Η disney είχε δώσει 4 δις $ για να αγοράσει τη lucasfilm το 2012,για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της θα ακολουθήσει τη δοκιμασμένη συνταγή του άλλου cinematic universe που της ανήκει της marvel με 17 ταινίες και κάπου 12 δις $ κέρδη σε 9 χρόνια.Το μαρβέλικο χιούμορ,η απλοποίηση του concept της Force σε μια απλή superpower,η αποδόμηση των παλιών χαρακτήρων στο the last jedi είναι η προσπάθεια της disney να μαρβελοποιήσει το star wars universe.Προσωπικά θεωρώ τις ταινίες της marvel στη πλειοψηφία τους forgettable fast food movies και η ιδέα μαρβελοποιήσης του star wars δεν με ενθουσιάζει αλλά καταλαβαίνω τη κίνηση της disney, είναι επιχείρηση που θέλει να πουλήσει το προιόν της και η formula της marvel πουλάει σε όλα τα κοινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την ειδα και εγω.

 

Η ταινία ειναι απαραδεκτη σε πολλούς τομείς. Μακράν χειρότερο του 7 (που ούτε και αυτό μου άρεσε λόγω clopy-paste),

 

Τα περισσότερα έχουν ήδη αναφερθεί οπότε δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες. Το μόνο έξτρα που θα πω είναι ότι στα μόνα σημεία που η ταινία ανέβηκε ήταν όταν είδαμε Luke, Leia και....(τους παλιούς δλδ).

 

Ήθελα πραγματικά να μου αρέσει αλλά ΔΕΝ....έφυγα με μεγάλη απογοήτευση.

 

Καιρός είναι να κάνουν Remake νέας τριλογίας με νεο στόρυ. Η όλη φάση μπάζει από παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, φάνηκε και σε κανέναν αλλον σαν δυο διαφορετικές ταινίες ενωμένες (σκηνοθετικά, κινηματογραφικά και σεναριακά);

 

Δεν είμαι σίγουρος πως το εννοείς. Οι ταινίες έχουν διαφορετική αισθητική, διαφορετική ματιά, αλλά σεναριακά είναι πολύ συνεκτικές. Οι χαρακτήρες, δηλαδή, λειτουργούν απολύτως λογικά σε σχέση με το πως στήθηκαν στην πρώτη ταινία.

 

Μάλιστα μου άρεσε πάρα πολύ, το γεγονός πως στην πρώτη ταινία μας έκρυψαν πολύ έξυπνα το που θα πήγαινε το story.

 

 

 

Αναφέρομαι στη σχέση της Rey με τον Kylo-Ren, που σε περίπτωση που δεν υπήρχε ο Finn ("μεγάλωσα ως stormtrooper, για πρώτη φορά με κοίταξε κάποιος και είδε σε μένα κάτι διαφορετικό" κτλ), ενδεχομένως να το ψιλιαζόμασταν από την πρώτη ταινία ότι ο κεντρικός χαρακτήρας και ο κεντρικός κακός είναι α) συνομήλικοι, β) αντίθετου φύλου και γ) έχουν παρόμοια ψυχολογικά προβλήματα (ψάχνουν να βρούνε τη θέση τους στον κόσμο, δεν ξέρουν να διαχειριστούν τα χαρίσματά τους, νιώθουν εγκαταλελειμμένοι κτλ). Αλλά με την προσθήκη του Finn, όλοι πιστέψαμε ότι αυτός θα είναι το love interest. Κοινώς, μας την έφεραν υπέροχα! Τώρα πιστεύω είναι σαφές που θα πάει η τελευταία ταινία. Δύσκολο να το χαλάσει κάποιος. Είναι στημένο πάρα πολύ καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος πως το εννοείς. Οι ταινίες έχουν διαφορετική αισθητική, διαφορετική ματιά, αλλά σεναριακά είναι πολύ συνεκτικές. Οι χαρακτήρες, δηλαδή, λειτουργούν απολύτως λογικά σε σχέση με το πως στήθηκαν στην πρώτη ταινία.

 

Μάλιστα μου άρεσε πάρα πολύ, το γεγονός πως στην πρώτη ταινία μας έκρυψαν πολύ έξυπνα το που θα πήγαινε το story.

 

 

 

Αναφέρομαι στη σχέση της Rey με τον Kylo-Ren, που σε περίπτωση που δεν υπήρχε ο Finn ("μεγάλωσα ως stormtrooper, για πρώτη φορά με κοίταξε κάποιος και είδε σε μένα κάτι διαφορετικό" κτλ), ενδεχομένως να το ψιλιαζόμασταν από την πρώτη ταινία ότι ο κεντρικός χαρακτήρας και ο κεντρικός κακός είναι α) συνομήλικοι, β) αντίθετου φύλου και γ) έχουν παρόμοια ψυχολογικά προβλήματα (ψάχνουν να βρούνε τη θέση τους στον κόσμο, δεν ξέρουν να διαχειριστούν τα χαρίσματά τους, νιώθουν εγκαταλελειμμένοι κτλ). Αλλά με την προσθήκη του Finn, όλοι πιστέψαμε ότι αυτός θα είναι το love interest. Κοινώς, μας την έφεραν υπέροχα! Τώρα πιστεύω είναι σαφές που θα πάει η τελευταία ταινία. Δύσκολο να το χαλάσει κάποιος. Είναι στημένο πάρα πολύ καλά.

 

 

Συγνώμη δεν διευκρινησα, εννοώ ολες τις σκηνές στο νησι του Luke απο την μια και ολη η υπόλοιπη ταινία απο την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δεν διευκρινησα, εννοώ ολες τις σκηνές στο νησι του Luke απο την μια και ολη η υπόλοιπη ταινία απο την άλλη.

 

Α, ναι. Νομίζω στη συντριπτική πλειοψηφία από τα σχόλια που άκουσα, υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός, δηλαδή ότι οι σκηνές στο νησί ήταν πιο ενδιαφέρουσες από τις άλλες και πολλοί σχολίασαν ότι οι σκηνές (spoiler)

στο καζίνο

, τους έδωσαν μια αίσθηση ότι ήταν η γη και όχι Star Wars. Το τελευταίο δεν μπορώ να πω ότι το ένιωσα, αλλά κι εγώ συμφώνησα ότι δεν είναι τόσο δυνατό αυτό κομμάτι της ταινίας.

 

Από την άλλη τα μηνύματα που περνάει, τα βρίσκω πολύ σημαντικά, οπότε... (τα έγραψα νωρίτερα, μην τα λέω ξανά)

 

Νομίζω αρχίζω να καταλήγω ότι σε σχέση με το Force Awakens, το Lost Jedi είχε πιο δυνατές μεμονωμένες σκηνές (και γενική φιλοσοφία) και πήρε περισσότερα ρίσκα, αλλά ως ταινία το Force Awakens είχε καλύτερη ισορροπία (δεν μπορώ να κάνω skip σε τίποτα). Κάθε μια με τα καλά της.

Kirileman, εγώ θα το έβαζα σε spoiler αυτό (αν και είναι δύσκολο να ξέρει κανείς σε τι αναφέρεσαι)

 

 

 

^Θα έχουμε γάμο;

 

Υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα. Να θυσιαστεί ο ένας, ο άλλος, και οι δύο... Πάντως όπως και να 'χει, είμαστε σε ανεξερεύνητες Star Wars περιοχές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπόταν πολύ ευχάριστα σαν ταινία αλλά 

 

πως η ρευ κούναγε τους βράχους σαν χαρτοπετσέτες και στην μαχη με τους φύλακες και αυτή και ο kylo μόχθησαν για να κερδίσουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βλεπόταν πολύ ευχάριστα σαν ταινία αλλά 

 

 

πως η ρευ κούναγε τους βράχους σαν χαρτοπετσέτες και στην μαχη με τους φύλακες και αυτή και ο kylo μόχθησαν για να κερδίσουν;

 

 

 

Αν τους έβγαζε όπως ήταν λογικό μόνη της για πλάκα, δεν θα είχε ούτε μια lightsaber fight scene της προκοπής η ταινία...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπόταν πολύ ευχάριστα σαν ταινία αλλά 

 

 

πως η ρευ κούναγε τους βράχους σαν χαρτοπετσέτες και στην μαχη με τους φύλακες και αυτή και ο kylo μόχθησαν για να κερδίσουν;

 

 

 

λογικά τους βράχους τους κούνησε γιατί ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη,

στην μάχη δεν είχε την ηρεμία αλλά κ την εμπειρία να κανει force push κτλπ

+ αυτό που είπε ο thresh

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπόταν πολύ ευχάριστα σαν ταινία αλλά 

 

 

πως η ρευ κούναγε τους βράχους σαν χαρτοπετσέτες και στην μαχη με τους φύλακες και αυτή και ο kylo μόχθησαν για να κερδίσουν;

 

 

 

 

 

Οι φύλακες είναι η προσωπική φρουρά του Snoke. Λογικά πολύ εκπαιδευμένοι, από τους καλύτερους που υπάρχουν. Να πω την αλήθεια δεν είμαι και σίγουρος πως σχετίζονται αυτά τα δύο. Οι βράχοι είναι άψυχοι, τους επηρεάζει μέσα από το Force, οι φρουροί είναι φρουροί και λογικά για να είναι σε τόσο υψηλό επίπεδο, δεν επηρεάζονται καθόλου εύκολα από Force δυνάμεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Οι φύλακες είναι η προσωπική φρουρά του Snoke. Λογικά πολύ εκπαιδευμένοι, από τους καλύτερους που υπάρχουν. Να πω την αλήθεια δεν είμαι και σίγουρος πως σχετίζονται αυτά τα δύο. Οι βράχοι είναι άψυχοι, τους επηρεάζει μέσα από το Force, οι φρουροί είναι φρουροί και λογικά για να είναι σε τόσο υψηλό επίπεδο, δεν επηρεάζονται καθόλου εύκολα από Force δυνάμεις.

 

 

 

ROFLMAO...

 

 

Μια καινούρια ανακάλυψη στο νέο Star Wars Universe, get Force Resistant with training.  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση για εμένα.

 

Βαρέθηκα πολύ νωρίς.

 

Με ενόχλησαν πάρα πολλά...σαν σενάριο, σα χαρακτήρες, σαν εξέλιξη, σαν πλοκή, σαν στήσιμο, ακόμα και σαν μάχες.

 

Μια ανούσια σαλάτα, με περιττό κόσμο/χαρακτήρες, επιεικώς αστείους κακούς (ούτε καν καρικατούρες),  περιττές σκηνές, περιττές εφευρέσεις-κόλπα, περιττή-τεχνητή αγωνία (χωρίς κανένα υπόβαθρο), απαράδεκτο χιούμορ (εκτός ελάχιστων στιγμών) το οποίο ούτε σε gag του Σεφερλή δεν αρμόζει, επιεικώς αστείο τέλος.

 

Περισσότερο σαν ένα συνονθύλευμα σκηνών μου φάνηκε, παρά σαν μια ταινία με αρχή-μέση-τέλος (σαν να το είχε γυρίσει ο μετρ του είδους Michael Bay με σενάριο από τους δημιουργούς του F&F).

 

Δυο σκηνές άξιες λόγου, δεν μπορούν να το σώσουν.

 

Άρμεγμα το ξέραμε πως θα είναι, αλλά ήταν κακό, πολύ κακό, τραβηγμένο από παντού.

 

Ο πολύ καλός (και σε 1-2 σημεία εξαιρετικός) τεχνικός τομέας, δεν μπορεί ούτε σαν αστείο να το σώσει.

 

Απφφφ...το αφήνω εδώ.

 

Αν προκληθώ :P ως προς τί συγκεκριμένα με ενόχλησε, θα απαντήσω με μακροσκελές παραλήρημα.

 

Μόνο ένα πράγμα: Κάποιος παραπίσω αναφέρει πως ήταν σα να ήταν δυο διαφορετικές ταινίες, δυο διαφορετικά σενάρια. Αυτό ακριβώς. Η μετάβαση, μάλιστα, έγινε με πάρα πολύ άκομψο τρόπο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση για εμένα.

 

Βαρέθηκα πολύ νωρίς.

Βαρεμάρα αλλά και ξενέρωμα. Και η συνειδητοποίηση του fail ήταν αρκετά επίπονη. Σε φάση "Τι βλέπω; Δεν μου αξίζει κάτι τέτοιο". Πέρασα πολύ καλύτερα στο Orient express, μια βδομάδα νωρίτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...