Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Από το Reddit (Game of Thrones Spoilers)

 

 


So Admiral Holdo's entire purpose was to sacrifice herself to hold the FO fleet off right? To slow them down and buy the fleeing resistance time to get to Crait? Doesn't this all sound a bit familiar?

"Admiral, someone must stay aboard the cruiser and hold off the enemy fleet. Admiral, hold them off! HOLD THEM OFF!"

"Hold them off! Hold them off! Holdhemoff! Holdeoff! Holdoff! HOLDOFF! HOLDO! HOLDO! HOLDO!"

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά, αυτή η σκηνή είχε πολύ γέλιο, γιατί ήταν φτιαχτή τελείως για να πούμε "Α, μα μοιάζει με...oh, it is!". :P

 

Ναι, εντάξει! Κυριολεκτικά εκείνη την ώρα σκέφτηκα "όχι ρε παιδιά, τι πήγατε και κάνατε, θα μας πρήξουν οι haters και θα έχουν και δίκιο αυτή τη φορά". Και αμέσως μετά: "ΟΚ, έπρεπε να σας έχω εμπιστοσύνη. ;) "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα.
Είχε κάποιες, 2-3 αρκετά δυνατές και καλές στιγμές.
Το περισσότερο δυστυχώς ήταν fiiiiiler.
Όσο η ταινία περιστρεφόταν γύρω από rei, kylo, luke ήταν από καλή έως εξαιρετική.
Όλες οι σκηνές finn - κινεζούλα ήταν από μέτριες έως κακές και περίμενες πως και πως να τελειώσουν για να δείξει πάλι rei-kylo-luke.

edit, για προσθήκη σύντομου spoiler free review:

 

Μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Είχε κάποιες εξαιρετικές, πολύ δυνατές σκηνές, καλύτερες απ' αυτές του ep7. Απ' την άλλη είχε και πάρα πολύ filler, στον υπερθετικό βαθμό.
Αυτό που διαφαίνεται είναι πως η Disney η οποία πλέον κατέχει τα δικαιώματα του Star Wars, επηρεάστηκε πολύ από το Game of Thrones της HBO. Από νωρίς η ταινία χωρίζεται θεματικά σε εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα σε διαφορετικά μέρη, με διαφορετικούς χαρακτήρες, που προσπαθούν να επιτύχουν διαφορετικά πράγματα. Στο πρώτο μισό της ταινίας νιώθεις το ίδιο μπέρδεμα που ένιωθες στις πρώτες σεζόν του GoT λόγο της παρουσίασης νέων χαρακτήρων που δε ξέρεις ποιοι είναι, από που προέρχονται, και τι ρόλο θα παίξουν, οι οποίοι δυστυχώς δεν έχουν σε μια και μόνο ταινία αρκετό χρόνο να αναπτυχθούν αρκετά όσο πρέπει, και έτσι όλο αυτό καταλήγει κάπως αχρείαστο. Επίσης από GoT αποφασίζει να αντιγράψει και το άλλο στοιχείο, αυτό που μετράς θανάτους σημαντικών χαρακτήρων για το shock value. Αντίθετα με το GoT όμως, έχει και μια κλασσική αίσθηση Disney, με κλασσικά ανθρωπόμορφα ζώα με μεγάλα μάτια και καρτουνίστικο χιούμορ και συμπεριφορά τύπου Disney, που εμβολίζονται προκειμένου να ελαφρύνουν το κλίμα. Όπως ειπώθηκε, η πλοκή εξελίσσεται με διαφορετικούς χαρακτήρες να ακολουθούν τα δικά τους sub-plots σε διαφορετικά σημεία του διαστήματος, όπως συμβαίνει και στο Westeros. Η διαφορά στο Star Wars ep8 είναι πως υπάρχει ξεκάθαρη ποιοτική διαφορά σε κάθε sub-plot, και έτσι έχεις ένα το οποίο μονοπωλεί το ενδιαφέρον και είναι εξαιρετικό (Rey, Luke, Kylo Ren), ένα κάπως μέτριο (Leia, Poe, Holdo), και ένα τόσο βαρετό που σε κάνει να ανυπομονείς να τελειώσει για να δεις τα ενδιαφέροντα πράγματα, έσερνε τη ταινία, και άμα το έκοβαν τελείως θα έκανε τη ταινία συνολικά πιο απολαυστική, με τον Finn, και μια κινεζούλα που είναι νέος χαρακτήρας και δε συγκράτησα καν το όνομα της. Οι σκηνές με Rey, Kylo, και Luke καλές έως εξαιρετικές, και περιλαμβάνουν όλες τις πραγματικά καλές και δυνατές στιγμές της ταινίας. Δυστυχώς είναι θαμμένες ανάμεσα σε ένα σωρό βαρετές σκηνές που συμβαίνουν αλλού και με άλλους χαρακτήρες. Έτσι η εμπειρία της ταινίας ήταν σαν να υπάρχει ένας διακόπτης που την έκανε να εναλάσσεται από ενδιαφέρουσα και συναρπαστική σε βαρετή κάθε τόσο, και σε κάνει να θέλεις να έχεις ένα τηλεκοντρόλ στο χέρι για να κάνεις skip με Fast Forward τα βαρετά σημεία. Τόσο κατακερματισμένη που είναι η ταινία μου είναι δύσκολο να της δόσω γενική βαθμολογία. Θα έδινα 9/10 στις σκηνές με Rey - Kylo - Luke, 4/10 στις σκηνές Finn - Κινεζούλας, και 6/10 στις σκηνές Leia - Holdo - Poe. Αυτές οι βαθμολογίες δίνονται καθαρά και μόνο κρίνοντας το αν η ταινία παρακολουθείται ευχάριστα άμα θα κάτσεις να τη δεις παραβλέποντας τις σεναριακές τρύπες και λάθη. Γιατί άμα αρχίσω να δίνω σημασία σε αυτά και να αφαιρώ πόντους... άστο καλύτερα.

 

Ενδεικτικά θα αναφέρω μερικά:

 

* Η ασυνέπεια στο κατά πόσο δυνατή είναι η Rey από άποψης Δύναμης σε σχέση και μεταξύ σκηνών αυτής της ταινίας, αλλά και σε σύγκριση με τη προηγούμενη. Στη προηγούμενη την έκαναν πιο δυνατή από 'τέρατα' τύπου Yoda, Palpatine, Luke, κτλπ, και σε αυτή είναι κατά κύριο λόγο weakling. Όταν ήρθε αντιμέτωπη με τον κακό εξωγήινο και τη φρουρά του δε μπόρεσε καν να κάνει κάτι για να αμυνθεί, οτιδήποτε. Όταν χρειάστηκε όμως ένας από μηχανής Θεός στο τέλος, ξαναβρήκε για μια σκηνή τη δύναμη που είχε στο πρώτο επεισόδιο και για κάποιο λόγο σε όλη αυτή τη ταινία της έλειπε.

 

* Ο τρόπος που πέθανε ο κακός εξωγήινος είναι ηλίθιος σε σύγκριση με το πόση Δύναμη υποτίθεται ότι έχει. Κάτι τέτοιο θα το σκεφτόταν ίσως ένα παιδί 5-6 χρονών. Είναι σαν τα κλασσικά κρύα ανέκδοτα του τύπου:

-Πως καταλαβαίνεις ότι πέρασε ελέφαντας απ' το ψυγείο ;

-Από τις πατημασιές στο γιαούρτι.

 

* Ο Luke αποφασίζει σε ανύποπτη στιγμή πως ήρθε η ώρα να πεθάνει, και έτσι γίνεται φάντασμα και εξαφανίζεται στο τίποτα εν βούληση, παρατόντας όλους τους καλούς που έχουν απομείνει πίσω τελείως αδύναμοι. WTF?! 

 

* Ολόκληρο το δωμάτιο που βρισκόταν η Leia έσπασε σε κομμάτια από την έκρηξη, και όλα τα θραύσματα και το ωστικό κύμα δεν της έκαναν τίποτα. Έμεινε στο κενό του διαστήματος χωρίς οξυγώνο, έγινε παγοκολώνα, και μετά από όλα αυτά αποφάσισε με την ησυχεία της να σηκώσει το χέρι μπροστά σαν τον Superman, και να αρχίσει να πετά (σαν τον Superman) στο κενό του διαστήματος για να πάει στο διαστημόπλοιο και να χτυπήσει τη πόρτα για να της ανοίξουν. WTF?! Star Wars βλέπω ή superhero comics ?

Επεξ/σία από Alithinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο αστείο κομμάτι του τόπικ πάντως είναι πως σχεδόν κανένα "spoiler" (από αυτά που γράφονταν πριν την ταινία) δεν ήταν σωστό... :P

 

Κατά τα άλλα η ταινία είχε και καλά και κακά, μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, αλλά προσωπικά μου άρεσε πως πήρε ρίσκα και σε φάσεις το πήγε αλλού.

 

Πρέπει να το ξαναδώ κάποια στιγμή για να καταλήξω.

 

 

PS. Το χιουμόρ ήταν hit-or-miss (mainly miss) αλλά όχι χειρότερο των episodes 1, 2, 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις την είδα και εγώ. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Με χάλασε πολύ η super leia και ότι έχει τον άψοφο, και θα ήθελα να δω λίγο saber fights παραπάνω. Πιστεύω ότι jedi και sith πλέον παύουν να υπάρχουν. Μάλλον πλέον θα πάει σε κάτι σαν grey jedi , ουδέτεροι χρήστες της force ώστε να έρθει επιτέλους η ισορροπία. Θα ήθελα η rey με τον kaylo να μοιραστούν κοινή μοίρα στο τέλος, και να μην έχουμε απλά ένα θάνατο του dark side μυτονγκα. Περιμένω το 9 να επαληθευτούν αυτές οι θεωρίες.

Όσο για κάποια άλλα πράγματα στην ταινία, ξερασα με το ειδιλιο κινεζας-μαυρου και με τα παραπάνω απ' ότι θα ήθελα αστειακια στην ταινία. Ο puppet Yoda ήταν ότι καλύτερο όπως και η σκηνή με το allahu akbar στο θωρηκτό από την μωβομαλλα. Θέλω να δω πως θα το πάει στο 9, γιατί ακόμα τις τρύπες με την leia δεν τις σηκώνω. Το σκηνικό στο καζίνο, θα πω πως δεν το είδα καθόλου. Τέλος ελπίζω όντως οι γονείς της Ρέι να είναι οντως τίποτα άγνωστοι και να μην υπάρξει καμία συγγένεια με τον Κάιλο.Επιτελους το σκαιγοκεραδικο συγγενολοι μας αφήνει χρόνους...το σύμπαν έχει τόσα πολλά να προσφέρει ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα και εγω την ταινία, ειδα καποια πράγματα που με άρεσαν και κάποια αλλα που δεν με άρεσαν. Δεν έχω αποφασίσει αν ηταν καλη ή οχι, θελω να την ξαναδώ.

 

Να ρωτήσω, φάνηκε και σε κανέναν αλλον σαν δυο διαφορετικές ταινίες ενωμένες (σκηνοθετικά, κινηματογραφικά και σεναριακά);

 

ΥΓ. Για τα μόνα που ειμαι σίγουρος είναι:

1) με αρεσε περισσότερο απο το TFA

2) Δεν φτιάχτηκε η ταινια για τους παλιούς οπαδούς, φτιάχτηκε για τους καινούριους πουν θέλουν να φτιάξουν μονοι τους.

3) Τρέχουν οσο μπορούν για να ξεφορτωθούν οτι τους δένει με το original trilogy (μιας και τα prequels δεν τα ακουμπάνε καν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μηνες πριν να εχει κλεισει η αγοροπωλησια της φοξ απο την ντισνευ, στην τελευταια σκηνη δεν θα βλεπαμε την Ρευ αλλα τον Μαγκνιτο, 'ρκετα ειπα.

 

Η ταινια οσο παει και χειροτευει στο κεφαλι μου. Δυστυχως. Ηθελα τοσο πολυ να μου αρεσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις την είδα και εγώ. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Με χάλασε πολύ η super leia και ότι έχει τον άψοφο, και θα ήθελα να δω λίγο saber fights παραπάνω. Πιστεύω ότι jedi και sith πλέον παύουν να υπάρχουν. Μάλλον πλέον θα πάει σε κάτι σαν grey jedi , ουδέτεροι χρήστες της force ώστε να έρθει επιτέλους η ισορροπία. Θα ήθελα η rey με τον kaylo να μοιραστούν κοινή μοίρα στο τέλος, και να μην έχουμε απλά ένα θάνατο του dark side μυτονγκα. Περιμένω το 9 να επαληθευτούν αυτές οι θεωρίες.

Όσο για κάποια άλλα πράγματα στην ταινία, ξερασα με το ειδιλιο κινεζας-μαυρου και με τα παραπάνω απ' ότι θα ήθελα αστειακια στην ταινία. Ο puppet Yoda ήταν ότι καλύτερο όπως και η σκηνή με το allahu akbar στο θωρηκτό από την μωβομαλλα. Θέλω να δω πως θα το πάει στο 9, γιατί ακόμα τις τρύπες με την leia δεν τις σηκώνω. Το σκηνικό στο καζίνο, θα πω πως δεν το είδα καθόλου. Τέλος ελπίζω όντως οι γονείς της Ρέι να είναι οντως τίποτα άγνωστοι και να μην υπάρξει καμία συγγένεια με τον Κάιλο.Επιτελους το σκαιγοκεραδικο συγγενολοι μας αφήνει χρόνους...το σύμπαν έχει τόσα πολλά να προσφέρει ακόμα.

 

 

 

Αυτο που έκανε η πριγκιπεσσα μπορεί να γίνει, το διάστημα (στο star wars) ειναι λιγότερο θανατηφόρο (το κυριότερο ζήτημα ειναι ο αέρας), μπορεί να γίνει force push στο διάστημα και να μοιάζει σαν να πετάει κάποιος (έχουμε δει και τον plo koon να το κάνει σε μια ομάδα clone troopers), και φυσικά υπάρχουν (προχωρημένες) τεχνικές ετσι ώστε το σώμα να μην χρειάζεται αέρα για αρκετή ώρα.

Βέβαια ολα αυτα σημαίνουν οτι η πριγκιπεσσα ειναι εκπαιδευμένη, σοβαρά εκπαιδευμένη, μιλάμε για εκπαίδευση σε επίπεδο Jedi ιππότη (τουλάχιστον με την δύναμη μιας και δεν ξέρουμε αν μπορεί να κάνει κατι με το φωτόσπαθο) ΑΛΛΑ η ταινία δεν ειπε τίποτα για αυτο, δεν σχολιάστηκε καν το ολο συμβάν.

 

Αυτο που ορίζεις ως grey Jedi (μιας και ο όρος αυτος σημαίνει πολλα διαφορετικά πράγματα) εχει συμβεί πολλες φορές στο παρελθόν. Υπήρχαν (και πιθανόν υπάρχουν ακόμα) πολλες παραδόσεις και κουλτούρες που εχουν να κάνουν με την δύναμη, ανα τις χιλιετίες ξεπήδησαν αρκετές τέτοιες (ουδετρες) παραδόσεις, το θεμα ομως ειναι οτι συνήθως κατέληγαν ειτε άσχημα ειτε πολυ άσχημα, ακομα και οι Jedi ετσι ξεκίνησαν (τοτε λέγονταν je dai) αλλα ηταν πανω κατω περιορισμένοι σε ενα μονο ηλιακό σύστημα (και ο Luke μάλλον βρίσκονταν στον κύριο πλανήτη αυτου του ηλιακού συστήματος αλλα δεν είμαστε σίγουροι), μολις όμως άρχισε να μπλέκεται και ο υπόλοιπος γαλαξίας τα πράγματα ξέφυγαν, άσχημα.

 

Γενικά η ύπαρξη παραδόσεων και κουλτουρων/"θρησκειών" που είναι αφιερωμένες ειτε στην φωτεινή πλευρά της δύναμης ειτε στην σκοτεινή δεν ειναι πρόβλημα*, ισα ισα είναι λογικό και αναμενόμενο, οι sith συγκεκριμένα ειναι το πρόβλημα επειδή δεν ειναι απλα ενα dark side force tradition αλλα ενα force tradition το οποίο διαφθείρει, διαστρεβλώνει και στην τελική φέρνει ανισορροπία στην ζωντανή δύναμη και αυτο φυσικά με την σειρα του κάνει ζημια και στην κοσμική δύναμη.

 

*Αυτα μετα τις lore αλλαγες που έγιναν προς το τέλος και κυρίως μετα το original trilogy, επειδη στις (πολυ) αρχικές ιδέες η φωτεινή πλευρά της δύναμης ηταν το φυσιολογικό και η σκοτεινή πλευρά ήταν το άρρωστο, διαστρεβλωμένο κλπ κομμάτι της δύναμης.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...