Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, άρα πολύ λογικό με το που αισθάνθηκε το κακό μέσα στον Kylo (τον ανιψιό του!)... "ε ας τον σκοτώσω να είμαι σίγουρος" logic goes for a walk..

 

Μα το έδειξε μέσα στην ταινία, μπορεί να μην την πρόσεξες αρκετά... Ο Kylo και ο Luke είχαν διαφορετικές εκδοχές για το τί συνέβη και τελικά η αλήθεια ήταν κάπου στη μέση. Δεν πήγε να τον σκοτώσει, ήταν μια σκέψη που πέρασε απ' το μυαλό του για μια στιγμή ώστε να μην αντιμετωπίσει ξανά το ίδιο και επειδή τρόμαξε και ξαφνιάστηκε απ' το κακό που ένιωσε. Αμέσως το μετάνιωσε και αισθανόταν μεγάλη ντροπή για αυτό. Σε αυτές τις μεμονωμένες στιγμές δεν υπάρχει λογική, αλλά το συναίσθημα και συγκεκριμένα ο φόβος (ή ο θυμός όταν πήγε να δολοφονήσει και τον πατέρα του πριν αρχίσει το taunting ο Emperor). Ο Luke πάντα ήταν παρορμητικός και flawed και όλα αυτά είναι πράγματα που τα έχουν δείξει όλες οι ταινίες ξεκάθαρα.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι και ο Lucas να έκανε την ιστορία, θα υπήρχε γκρίνια. :P (βλέπε prequels)

 

Βλέποντας μερικούς νοσταλγούς του Lucas τώρα είμαι απλά σίγουρος ότι θα υπήρχε λιγότερη γκρίνια, ή τουλάχιστον άλλου είδους γκρίνια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά πολύ απλά καταλήγουμε στο τι σου άρεσε στα SW αυτο καθαυτό, τα έχουμε ξαναπεί, για εμενα τα 1-3 είχαν στοιχεια που απλά λάτρεψα, για άλλους είναι το απόλυτο 0. Όπως το απόλυτο 0 είναι για εμενα τα 7-8 (με εξαίρεση 1 σκηνή στο 8)

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και πάλι.

 

Αλλα το να λες πως τα 7-8 είναι κοντά στα 4,5,6 κάθεται νομίζω κάπως... έχει αλλάξει όλη σχεδόν η φιλοσοφία του universe

 

υ.γ ο Vader ηταν πολύ πιο "βαθιά" στο dark side και παρόλα αυτα ο Luke πίστευε πως έχει ακόμα καλο μέσα του... με τον Kylo το ισοπεδωνουν μεσα σε κλάσματα..Jedi της λουτσας

 

 

Ναι, άρα πολύ λογικό με το που

αισθάνθηκε το κακό μέσα στον Kylo (τον ανιψιό του!)... "ε ας τον σκοτώσω να είμαι σίγουρος"

logic goes for a walk.

 

Like στο πρώτο ποστ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Αλλά δεν κατάλαβα πως έχει αλλάξει όλη η φιλοσοφία. Γράψε, αν θέλεις, λίγο πιο ξεκάθαρα πώς το εννοείς. Ποια ήταν η αρχική φιλοσοφία που βρίσκει κανείς στα επ. 4-6 και τι έχουν κάνει διαφορετικά;

 

Υποθέτω ότι εννοείς αυτό που γράφεις στο δεύτερο ποστ (που είναι spoiler), αλλά εκεί μιλάς για προβλήματα λογικής και ότι σου φαίνεται ότι δεν ταιριάζει με το χαρακτήρα του Luke. Η φιλοσοφία του universe που ανατρέπεται, ποια είναι ακριβώς; Ότι ο Luke δεν θα έπρεπε ποτέ να κάνει τέτοιες σκέψεις;

 

Του συνέβη και στο VI αυτό, καθώς

παρόλο που πίστευε ότι ο πατέρας του έχει κάτι καλό μέσα του, προσπάθησε να τον σκοτώσει άγρια και λυσσασμένα.

Αλλά πάλι, δεν μιλάμε πραγματικά για κάποια φιλοσοφία του σύμπαντος. Απλά για έναν χαρακτήρα, όπου και πάλι για μένα, δεν υπάρχει κάποια ανατροπή.

 

Αν και αυτό που κάνουμε τώρα είναι άλλη συζήτηση,

ο Luke δεν αισθάνθηκε απλά το κακό μέσα στον Kylo. Εγώ θυμάμαι να λέει ότι είδε εκατομμύρια νεκρούς και περισσότερο darkness απ' ότι μπορούσε ποτέ να φανταστεί. Περισσότερο darkness και από τον Darth Vader.

 

 

Παρεμπιπτόντως, βλέποντας πάλι τα στοιχεία που μας δίνουν οι ταινίες, όταν οι δύο χαρακτήρες βρέθηκαν μπροστά στο ίδιο πρόβλημα, ο Kylo Ren σκότωσε τον πατέρα του. Ο Darth Vader δεν σκότωσε το γιο του. Νομίζω από αυτό είναι σαφές ότι ο Kylo είναι πιο βαθιά στο dark side.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέποντας μερικούς νοσταλγούς του Lucas τώρα είμαι απλά σίγουρος ότι θα υπήρχε λιγότερη γκρίνια, ή τουλάχιστον άλλου είδους γκρίνια. :P

 

Σε παράλληλο σύμπαν "Disney, please buy Lucasfilm and make Star Wars good again". :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας μερικούς νοσταλγούς του Lucas τώρα είμαι απλά σίγουρος ότι θα υπήρχε λιγότερη γκρίνια, ή τουλάχιστον άλλου είδους γκρίνια. :P

 

Μπα, η γκρίνια για τα prequels δεν είχε προηγούμενο. Έχουν περάσει 15 χρόνια και ακόμη δεν έχει καταλαγιάσει.

 

Και ναι, ήταν υπερβολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, η γκρίνια για τα prequels δεν είχε προηγούμενο. Έχουν περάσει 15 χρόνια και ακόμη δεν έχει καταλαγιάσει.

 

Και ναι, ήταν υπερβολική.

 

Παρόλο που δεν τα hateαρα ποτέ τόσο όσο πολλοί άλλοι και μ' αρέσει να τα βλέπω ακόμα, σου μένει η πίκρα ότι είχαν τη δυνατότητα να ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα, κάτι που εν μέρει ισχύει και για τα καινούρια αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό imo. Αν και νομίζω ότι όταν είχαν πρωτοβγει ήταν well received και μετά σιγά σιγά άρχισε το hate. Έτσι διαβάζω τουλάχιστον γιατί εγώ πρόλαβα στο σινεμά μόνο το Revenge of the Sith. Σίγουρα παίζουν το ρόλο τους τα social media και η ταχύτητα που πλέον μεταφέρονται δεδομένα και απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά μου άρεσε η ταινία, οφείλω να ομολογήσω ότι δυσκολεύομαι να διαφωνήσω εντελώς με τα παρακάτω... ;)

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν αναλογιστούμε ότι η χρήση του force δεν έχει όρια αρκεί ο χρήστης να είναι εκπαυδευμενος, τίποτα στην ταινία δεν μοιάζει με υπερβολή. Απλα θα ήθελα να δω λίγο περισσότερο την εκπαίδευση της Ρει. Κάνω όμως παλι υποχώρηση γιατί , όταν δεν υπαρχουν πολλοι dark/light users η δύναμη "πολωνεται" στην Ρέι και στον Ρεν. Όπως και να έχει πολλά δικαιολογούνται , και υπάρχουν πολλές μορφές της δύναμης που δεν τις έχουμε δει και περιμένω να δω.κατι.στο μέλλον. Βέβαια συνεχίζει να μην μου αρέσει που η πριγκίπισσα μας φαίνεται τόσο δυνατή χωρίς να έχει δώσει σημάδια παρόμοια στο παρελθόν.. Μόνο και μόνο επειδή είναι skywalker?

Ένα είναι σίγουρο, η συνταγή των ταινιών αλλάζει, φυσικά γίνεται πιο εμπορική. Με χαλάει; Φυσικά όχι, αρκεί να μην παρεκτραπεί τελείως..προς το παρόν είναι ακόμη σε ασφαλή μονοπάτια.

 

1) Φυσικά και εχει όρια η χρηση της δύναμης.

2) Ξέρουμε πανω κατω τι μπορεί να καταφερει η Δύναμη, σίγουρα ειναι ενα μυστήριο αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι κάνει οτι γουστάρει ο καθένας, εχει κανόνες και νόμους.

3) Μια χαρα υπάρχουν χιλιάδες dark και light side users στον γαλαξία, Jedi υπάρχουν ελάχιστοι (και sith ίσως κανένας αυτην την περίοδο).

4) Οχι δεν μαζεύεται η δύναμη σε λιγα άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είδα χτες το TLJ (σε Dolby Atmos μάλιστα, τρομάρα μου). Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι long-time SW fan, έχω δει σχεδόν τα πάντα από ταινίες/σειρές, έχω παίξει όλα τα games και έχω διαβάσει πάρα πολλά από τα comics του EU. Είμαι της άποψης ότι «there is no such thing as enough Star Was» και γενικότερα σαν άτομο είμαι ιδιαίτερα ανεκτικό. Με αυτά ως δεδομένα, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι το TLJ είναι με διαφορά ότι χειρότερο έχω συναντήσει σεναριακά σε SW. Και για να το λέει αυτό άτομο που του άρεσε μέχρι και το The Phantom Menace, τότε κάτι θα σημαίνει. Δεν ήμουν από αυτούς που έκραξαν το TFA, θεωρώ ότι στεκόταν καλά στο SW mythos, ενώ θεώρησα πολύ καλό το Rogue One. Μερικές παρατηρήσεις, πριν το conlcusion:

 

- Όσα έχτισαν στο TFA και μου κίνησαν το ενδιαφέρον, τα κατέστρεψαν ανεπιστρεπτί. Ο Snoke ήταν μια γελοιότητα, η κατάγωγη της Rey ένα βουνό κοινοτυπίας, ο Luke, η νέα ακαδημία των Jedi, η δημιουργία του Kylo Ren όλα με ελλειπείς εξηγήσεις.

- Η πολιτικορεκτίλα στο μεγαλείο της, για ακόμα μια φορά. Τουλάχιστον οι ερμηνείες ήταν συμπαθητικές.

- Ο Finn εντελώς άμπαλος και εντελώς ανούσια η παρουσία του στην ταινία. Το ίδιο και η Phasma, εμφανίστηκε μόνο και μόνο για τους τύπους.

- Υπό το πρίσμα της πλοκής είδαμε ένα ριμέικ του ESB (στα χνάρια του TFA όπου ήταν ριμέικ του A New Hope): ένα force sensitive άτομο πηγαίνει στην άκρη του γαλαξία για να βρει τον τελευταίο Jedi Master που θα τον εκπαιδεύσει στις ways of the force. Δεν με ενοχλει η αντιγραφή per se, με ενοχλεί η υλοποίησή της όταν δεν είναι πιστή στο σύμπαν και στους νόμους που το διέπουν:

 

i) Ο Luke δεν είναι αυτό που είδαμε. Δεν ήταν αυτός που θα τα παράταγε όλα και θα εξαφανιζόταν αφήνοντας το γαλαξία στη μοίρα του. Δεν ήταν ποτέ δειλός, στάθηκε μόνος του απέναντι στον πατέρα του και στον Emperor με ελλειπή εκπαίδευση, δεν θα κόλλαγε σε έναν apprentice.

ii) Η Leia σε ρόλο Superman. Η πολλή Marvel τους έχει πειράξει τα μυαλά. Φαιδρότητες.

iii) Η Rey που δεν έχει εκπαιδευτεί κοντράρει στα ίσια έναν Sith που έχει εκπαιδευτεί από έναν Jedi Master και από έναν Sith Lord και που μπορεί να σταματάει ριπές από blasters τηλεκινητικά. Φαιδρότητες ξανά.

 

Τελοσπάντων το conclusion μου είναι το εξής: Μωρή κάργια Disney, κάνεις ditch το EU. Για ποιό λόγο; Για να φτάξεις κάτι χειρότερο; Το EU έχει γαμάτες ιστορίες μέσα, θα μπορούσαν απλά να αντιγράψουν τα έτοιμα, ούτως η άλλως το EU δεν είναι ευρέως γνωστό στη μάζα. Πέτα εκεί μέσα ένα Revan και ένα Malak και πες μας τι έκαναν στο Outer Rim και πως άλλαξαν. Τώρα το μόνο που καταφέρνουν είναι να διαγράψουν γαμάτο υλικό για να γράψουν πίπες και να καταστρέψουν το franchise.

 

 Ο σεναριογράφος πληρώθηκε με λεφτά για αυτή την ταινία;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο σεναριογράφος πληρώθηκε με λεφτά για αυτή την ταινία;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ο σκηνοθέτης aka Rian Johnson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...