Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία ταινία, κακό star wars. Είχε αρκετά θετικά αλλά και αρκετά αρνητικά στοιχεία. Έχουν δίκιο όσοι γκρινιάζουν, μου άρεσε σαν ταινία και την ευχαριστήθηκα αλλά σαν Star Wars απέτυχε παταγωδώς.

Το έχουν τραβήξει από τα αυτιά με το με το politically correctness σε σημείο που χάνουν το point και κάνουν τους fans να τους ξενίζει η ταινία.

Μου άρεσε που είχε ανατροπές αλλά όταν πάντα σε όλα τα subplots συμβαίνει ανατροπή τότε καταντάει προβλεπόμενο.

 

Αν την ταινία δεν την έλεγαν star wars θα της έβαζα 7.5/10 τώρα της βάζω 6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στα προηγούμενα 730 posts αλλά δεν κατάλαβα καλά αν

το παιδάκι, στο τέλος με την σκούπα, την πήρε με το χέρι του ή την "τράβηξε" με τη δύναμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.news.com.au/entertainment/movies/new-movies/the-last-jedi-is-the-worst-star-wars-movie-ever/news-story/fd57dd0435d18dccc1efaacab5d28f59

 

Δεν με ενδιαφερει αν το εχει γραψει μονο για clickbait και δεν τα πιστευει αλλα συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει.

 

Παντως συνεχιζω να επιμενω πως γινεται να την συγκρινουν σχεδον ολοι με τις υπολοιπες ταινιες star wars.

 

Σαν ταινια star wars ειναι ΑΘΛΙΑ και σαν ταινια γενικα ειναι κακιστη.

 

Ειπαμε εγινε SJW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γράψτε λίγο πιο αναλυτικά, όταν γράφετε ότι δεν είναι Star Wars, πως ακριβώς το εννοείται; Τι είναι τελικά για εσάς Star Wars; :-)

 

forensic-psychology-job-descriptionpng.p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γράψτε λίγο πιο αναλυτικά, όταν γράφετε ότι δεν είναι Star Wars, πως ακριβώς το εννοείται; Τι είναι τελικά για εσάς Star Wars; :-)

 

forensic-psychology-job-descriptionpng.p

να μας πεις κι εσυ τι ειναι star wars για σενα. οποια ταινια εχει μεγαλα διαστημοπλοια και φωτοσπαθα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μας πεις κι εσυ τι ειναι star wars για σενα. οποια ταινια εχει μεγαλα διαστημοπλοια και φωτοσπαθα?

 

Ας μην γινόμαστε επιθετικοί. Κάνω μια προσπάθεια να καταλάβω την άλλη άποψη. Όποιος δε θέλει να συμμετάσχει στην κουβέντα, μπορεί κάλλιστα να μην το κάνει. Η εικόνα και το smiley μπήκαν για να φανεί ότι το κάνω με καλές προθέσεις. Αν παρεξηγήθηκε ανάποδα, συγγνώμη.

 

Εγώ έχω γράψει ήδη από τη μεριά μου τι μου άρεσε και στις παλιές ταινίες και στις καινούργιες. Οι φιλοσοφικές συζητήσεις γύρω από την ηθική του καλού και του κακού, οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες και οι κόντρες που γίνονται μέσα τους, το χιούμορ, οι παραμυθένιες ιστορίες, οι μάγοι, οι συμβολισμοί, οι φανταστικοί κόσμοι/τα φανταστικά πλάσματα και όλα αυτά που αγαπήσαμε στα παραμύθια καθώς και όλα αυτά που έχω γράψει νωρίτερα. Δεν έχει νόημα να τα γράφω ξανά και ξανά.

 

Εγώ όλα αυτά τα είδα στην καινούργια ταινία.

 

Τι είναι αυτό το διαφορετικό που είχαν οι παλιές ταινίες και τις έκαναν πραγματικό Star Wars, ενώ δεν το έχουν οι καινούργιες, αυτό προσπαθώ να καταλάβω, επειδή το ακούω συνέχεια, αλλά δεν το πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Η σκηνή με τα δάκρυα και το "I HATE them!" μου έφερε στο μυαλό τον Anakin από Ep. II όταν έσφαξε τους Tusken Raiders πάντως...

 

 

Τι είναι αυτό το διαφορετικό που είχαν οι παλιές ταινίες και τις έκαναν πραγματικό Star Wars, ενώ δεν το έχουν οι καινούργιες, αυτό προσπαθώ να καταλάβω, επειδή το ακούω συνέχεια, αλλά δεν το πιάνω.

 

TLJ Spoilers Ahead:

 

 

Ήταν περισσότερο teamwork από τους πρωταγωνιστές για να γίνει κάτι και δεν τα έβγαζε όλα μαγικά κάποιος (βλέπε "I advance every plot point" Rose και "I just cannot lose / fall" Rey), εκτός π.χ. Ep. I Anakin που πρώτη φορά μπήκε σε διαστημόπλοιο και διέλυσε ολόκληρο command ship λέγοντας meme phrases όλη την ώρα. Στο TLJ, αν είχαμε βγάλει τον Poe μετά την αρχή ή o Finn ήταν ακόμα σε κώμα, δεν θα είχε αλλάξει το σενάριο στα περισσότερα πράγματα. Στα παλιά όμως, δεν θα γινόταν αυτό αν βγάζαμε τον Han ή την Leia.

 

Επίσης και ο Luke δεν χρειαζόταν να δούμε ότι "έπεσε" τώρα, είχε χάσει ήδη 2 φορές, μία στο TESB που φεύγει ενώ ο Yoda του λέει να μην το κάνει και ο Vader τον κέρδισε και στο ROTJ ενώ είναι συνέχεια, "πες ό,τι θες Aυτοκράτορα, δεν νιώθω", τα παίρνει τελικά στο κρανίο και του επιτίθεται. Όπως και κερδίζει τον Vader αφού θυμώνει κάργα και σχεδόν πήγε στην Dark Side αλλά το έσωσε τελευταία στιγμή.

Η Rey αντιθέτως, στo TFA δεν χάνει καθόλου και στο TLJ μόνο ο Snoke την κοντράρει απλά γιατί είναι δυνατότερος, δεν χάνει καθόλου σε μάχη ενάντια στον αντίπαλό της (Kylo), ούτε καν έχει pull από την Dark Side εκτός της τρύπας. Δηλαδή είναι αψεγάδιαστη.

 

Oι κακοί, ενώ είχαν φυσικά και τις καρικατούρες ανάμεσά τους (Stormtroopers που δεν πετυχαίνουν Bantha στα 2 μέτρα, Nute Gunray που έπρεπε να περιμένουμε να έρθει το ΙΙΙ για να τον κόψουν -κυριολεκτικά-). Είχαν Tarkin, Vader, Veers, Piett, Palpatine/Sidious, κλπ που έβγαζαν ένα κύρος τουλάχιστον και ήταν απειλές και όχι Grumpy (not old) Men που ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλον σαν τον Sparrow και τον Barbossa.

Μέχρι και ο Boba Fett (που πέθανε κι αυτός σαν χαζός στο ROTJ -excluding EU-) , είχε καταφέρει να βρει που πήγαινε το MF στο TESB. Κοινώς κατάφερε να κάνει την δουλειά του και όχι να εμφανιστεί σε 2 ταινίες για να τον κερδίσουν σαν να είναι χειρότερος από Stormtrooper (call me Phasma).

 

Γενικά, το να κάνουν χαρακτήρες να φαίνονται άχρηστοι, έτσι μες στα μούτρα μας για να γελάμε, εκτός αν είναι comic relief εξαρχής και μερικούς άλλους να μην έχουν ούτε ένα αρνητικό δεν μου αρέσει.

 

Eδώ είναι που θέλει ισορροπία, όχι μόνο η Force.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γράψτε λίγο πιο αναλυτικά, όταν γράφετε ότι δεν είναι Star Wars, πως ακριβώς το εννοείται; Τι είναι τελικά για εσάς Star Wars; :-)

 

forensic-psychology-job-descriptionpng.p

 

Star wars για μενα προσωπικα ειναι κατι το οποιο σε ταξιδευει σε αλλους τοπους-κοσμους,αγνωστους,μαγευτικους και περιεργους.

 

Ειναι οι χαρακτηρες που σε νοιαζουν πραγματικα και βλεπεις την εξελιξη τους.Αυτα τα ειχαν ακομα και τα episodes 1-3,παρα τα προβληματα που ειχαν σαν ταινιες, που κραζει πολυς κοσμος.

 

Εε αυτα δεν υπαρχουν καθολου για μενα προσωπικα στις νεες ταινιες.

 

Να πω για την Mαry Sue -Rey???Αδιαφορη οσο δεν παει.Καλη η ηθοποιος βεβαια αλλα ο χαρακτηρας ειναι τερμα αδιαφορος.

 

Μετα ειναι ο Finn-Generic black role και χωρις κανεναν απολυτως λογο η υπαρξη του στις ταινιες!!!

 

Καλα την rose δεν την σχολιαζω καν.

 

Οι δυο αυτοι παραπανω απλως ειναι Socially correct οποτε για αυτο το λογο υπαρχουν,διαφορετικα δεν θα ηταν καν στην ταινια.

 

Μετα εχουμε τον poe-cocky space jockey που απλως ειναι ο καλυτερος πιλοτος της αντιστασης και σε καθε κινηση του μας δειχνει το episode 8 ποσο βλακας ειναι διοτι ειναι ανδρας......

 

Kylo Ren -emo teen που ειναι θυμωμενος με την οικογενεια του......Nuff said.

 

Bεβαια ειδαμε και τους παλιους χαρακτηρες ποσο καλα τους χειριστηκε η νεα ταινια.Τα ειπε μονος του ο Mark hammil.

 

Για αυτο το λογο,οπως εχω ξαναγραψει  ,δεν ξαναδινω φραγκο στην disney για star wars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχετε πρήξει τα κακαλα με τα επίθετα , τους trendo-χαρακτηρισμους και τις κακές μόδες της Αμερικής. Το ότι υπάρχει χαρακτήρας που ταιριάζει με trendάτα επίθετα σήμερα δεν σημαίνει πως όλη η ταινία είναι ΠΑΚΕΤΟ FEMINIST MOVIE.

 

Τι πάει να πει female-friendly ; 

Tι πάει να πει male-friendly; Κατευθείαν να τα χρωματίσουμε όλα και να τα τσουβαλιάσουμε.

Το clue είναι στο context (you know, Star Wars). Δεν αναφέρθηκα σε χαρακτήρα συγκεκριμένα, αλλά στο υπερβολικό PC και την απουσία σοβαρού ανδρικού χαρακτήρα (πλην Λιουκ, κι αυτό κατά το ήμισυ) - σε άλλα setting δεν έχω θέμα, αλλά όταν και σε παραμυθάκι-space opera βλέπεις τέτοια, έ κάπου ξενερώνεις.

 

Πχ έβλεπα φανατικά The Good Wife, μέχρι και το μουφό-spinoff με Baransky-Leslie που δεν συγκάτησα καν το όνομα, ε εκεί το περίμενα (και ταίριαζε και με το setting, συν ότι κράταγε και κάποιες ισορροπίες), όχι σε ταινία Star Wars.

 

Όσο για το female-friendly, απλά σημαίνει ότι αν το δεις με το αμόρε, δεν θα κόψει φλέβεις ενώ εσύ βαράς nerdgasm με τα φωτόσπαθα και τα Force powers.

 

@Manuel εγώ μια χαρά Star Wars την λέω την ταινία, απλά είχε κάποια στοιχεία που ξενίζουν και ήταν ολίγον βαρετή κατά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το female-friendly, απλά σημαίνει ότι αν το δεις με το αμόρε, δεν θα κόψει φλέβεις ενώ εσύ βαράς nerdgasm με τα φωτόσπαθα και τα Force powers.

 

Εντάξει δεν το ακούω άσχημο αυτό. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα Original δεν είχαν καθόλου γυναίκες και ήταν σοβινιστικά Unjust Warriors(; δεν ξέρω αν υπάρχει καν σαν έκφραση -ποιο είναι το αντίθετο του Social Justice Warrior που λέτε; Kαι δεν είχαν καθόλου γυναίκες Sith ή Jedi πλην Leia)

 

Παιδιά η λύση είναι κάπου στη μέση. Έχετε μυαλά κολλημένες τυρόπιτες. Εγώ δεν λέω να το κάνουν το σπίτι της Barbie το Star Wars αλλά όταν υπάρχουν χαρακτήρες από άλλα Universe όπως π.χ: Cersei Lannister/Ashoka Tano δεν μπορείτε να μου λέτε female-friendly και male-friendly. Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και γυναικείους χαρακτήρες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είμαστε κολλημένοι στο Skywalker Saga 24/7. Αν δεν φτιάξουν νέους Jedi/Sith δεν θα αγαπήσουμε νέους Jedi/Sith.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν το ακούω άσχημο αυτό. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα Original δεν είχαν καθόλου γυναίκες και ήταν σοβινιστικά Unjust Warriors(; δεν ξέρω αν υπάρχει καν σαν έκφραση -ποιο είναι το αντίθετο του Social Justice Warrior που λέτε; Kαι δεν είχαν καθόλου γυναίκες Sith ή Jedi πλην Leia)

 

Παιδιά η λύση είναι κάπου στη μέση. Έχετε μυαλά κολλημένες τυρόπιτες. Εγώ δεν λέω να το κάνουν το σπίτι της Barbie το Star Wars αλλά όταν υπάρχουν χαρακτήρες από άλλα Universe όπως π.χ: Cersei Lannister/Ashoka Tano δεν μπορείτε να μου λέτε female-friendly και male-friendly. Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και γυναικείους χαρακτήρες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είμαστε κολλημένοι στο Skywalker Saga 24/7. Αν δεν φτιάξουν νέους Jedi/Sith δεν θα αγαπήσουμε νέους Jedi/Sith.

μα το θεμα δεν ειναι να μην υπαρχουν γυναικες jedi κτλπ ή γυναικες με δυναμικους χαρακτηρες το θεμα ειναι οτι  ολο αυτο γινετε με πολυ forced τροπο πετοντας ολους τους παλιους στα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...