Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω σε αυτο. τα άτομα που γράφουν comments σε forums κ sites ειναι μια πολυ μικρη μειοψηφία σε σχεση με το συνολο του αγοραστικού κοινού. κ εχουν ελλάχιστη ουσιαστική δύναμη για τις εταιρίες.

 

από την άλλη, το μεγαλύτερο τμήμα του αγοραστικού κοινού έχει προσκυνήσει και ταίσει "διαμάντια" επίπεδου Fast & Furious. οπότε δεν ειναι και πως αυτό το θεωρείς καλύτερη κριτική για το αν μια ταινία ειναι καλή ή όχι.

 

Εν τέλει, ο μόνος κριτής ειναι ο εαυτός μας. Αν σου αρέσει κάτι, είτε πάρει 10 είτε 5, λιγο σημασία έχει. αν το εχει κράξει ο μισός πλανήτης ή αν το προσκυνάνε όλοι, επίσης λίγο σημασία εχει.

 

Γενικά πάντως, ο Mark Hamill το είχε πει πολυ καλα στην συνεντευξη που εδωσε στο Cambridge (ειχα προσπαθήσει να μπω αλλα τα tickets ειχαν φυγει σε δευτερόλεπτα κ την ειδα live online...). 

"remember kids. in hollywood, its not important if its high quality, only if it makes money."

 

για καλό ή για κακό, αυτή ειναι η πολιτική της Disney και αυτη θα ειναι οσο κάτι πουλαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από την άλλη, το μεγαλύτερο τμήμα του αγοραστικού κοινού έχει προσκυνήσει και ταίσει "διαμάντια" επίπεδου Fast & Furious. οπότε δεν ειναι και πως αυτό το θεωρείς καλύτερη κριτική για το αν μια ταινία ειναι καλή ή όχι.

 

Κι εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ με αυτό! Ποτέ δεν κατάλαβα αυτήν την εμμονή να θέλει κάποιος να βρίσκεται οπωσδήποτε στην πλειοψηφία (για παράδειγμα οι reviewers που πλημμυρίζουν το imdb). Το μόνο που φανερώνει είναι ανασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάποιοι μιλάνε λες και η γνώμη τους έχει μεγαλύτερη σημασία από του σκηνοθέτη, εσύ στον ηθοποιό κόλλησες.

Ναι, γιατί η γνώμη του ηθοποιού φαίνεται να ταυτίζεται με τη γνώμη των "κάποιων", ενώ θα περίμενε κανείς ο ηθοποιός να υπερασπίζεται την ταινία όπως και ο σκηνοθέτης, που είναι και το σύνηθες και δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι περίεργη ταινία. Μπερδεμένη πλοκή, περίεργος Skywalker, διάσπαρτος φεμινισμός, τη μία στιγμή σκέφτεσαι ότι είναι είναι καλή και την επόμενη ότι είναι χλιαρή. Ότι συγκρίνεται με το επεισόδιο 5 σε φιλοσοφία ή σε οτιδήποτε άλλο είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αν και πιάνει κλίμα εδώ και κει. Και για να λέμε του στραβού το δίκιο οι απόπειρες reboot ταινιών ορόσημο είναι συνήθως καταδικασμένες να μείνουν στην σκιά των ορίτζιναλ. Αλλά με τόσες ταινίες που σκοπεύει να βγάλει η Ντίσνεϊ (ήδη μετράει τρεις) είναι πιθανόν να δημιουργήσει τρανταχτή εξαίρεση 
 
Όσο για τη Δύναμη.. Το franchise έχει γίνει τόσο ενδιαφέρον όσο ενδιαφέροντα είναι τα συνηθισμένα blockbuster που πάνε και έρχονται

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί η γνώμη του ηθοποιού φαίνεται να ταυτίζεται με τη γνώμη των "κάποιων", ενώ θα περίμενε κανείς ο ηθοποιός να υπερασπίζεται την ταινία όπως και ο σκηνοθέτης, που είναι και το σύνηθες και δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι διαφορετικό.

 

Δηλαδή η γνώμη του έχει σημασία, όχι επειδή είναι ο Hamill, αλλά επειδή φαίνεται να ταυτίζεται με τη γνώμη κάποιων στο insomnia; Αν υπερασπιζόταν την ταινία, όπως θα περιμέναμε, τότε τι θα άλλαζε; Οι insomniacs θα είχαν πιο σημαντική γνώμη; Το ανάποδο έγραψες την πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια μικρή παρένθεση για να πω ότι υπάρχουμε κι εμείς που είμαστε "ούτε κρύο ούτε ζέστη" για την ταινία. ΟΚ ταινιούλα, με κάποιες ασυνέπειες ίσως όσο αφορά το plot και 1,2 πράγματα ακόμη που δεν μου άρεσαν αλλά all in all, δεν καταλαβαίνω ούτε αυτούς που ενθουσιάστηκαν, ούτε αυτούς που την θάβουν.

 

Πάντως, χωρίς να θέλω να συμφωνήσω απαραίτητα με την μία μεριά ή την άλλη, επιχειρήματα του στυλ είναι σωστό επειδή το λέει o ηθοποιός, ο σκηνοθέτης ή δεν ξέρω ποιος άλλος, είναι παιδαριώδη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, δεν ξέρω τί θέλουν να αποδείξουν όσοι ανεβάζουν μονταρισμένα βίντεο από συνεντεύξεις του Hamill. :P Και μισές αλήθειες είναι και καμία σημασία δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά να πάμε να το δούμε στο cinema ή να περιμένουμε τον θείο να το φέρει από το αμέρικα;

 

Αν ελπίζεις να δεις ταινιάρα μην πας στο σινεμά. Είναι μέτρια προς καλούτσικη. Αν θέλεις να βγεις ραντεβού με κοπέλα είναι ότι πρέπει, είναι female-friendly sci-fi

 

Και αφού συμβουλευτείς το θείο και πιθανώς σου αρέσει μετά θα πας και σινεμά να το δεις?

 

Όταν μια εταιρία μ' έχει εξαπατήσει μία φορά με trailer και διαφήμιση, κάτι που το Hollywood κάνει συχνά, δε θα αισθανθώ ιδιαίτερα άσχημα αν δεν τους τα ξανα-σκάσω για το ίδιο franchise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια εταιρία μ'έχει εξαπατήσει με trailer και διαφήμιση, κάτι που το Hollywood κάνει συχνά, δε θα αισθανθώ ιδιαίτερα άσχημα αν δεν τους τα ξανα-σκάσω

 

Συμφωνώ αλλά γιατί κάνεις quote εμένα? Το ερωτημά μου ήταν γιατί να δεις κάτι κατεβασμένο εφόσον δε σου αρέσει. Δεν το βλέπεις καθόλου. Προσωπικά δε συμφωνώ με τη λογική που είπα και παραπάνω "Not good enough to pay for but good enough to pirate"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά να πάμε να το δούμε στο cinema ή να περιμένουμε τον θείο να το φέρει από το αμέρικα;

 

Οι μισοί θα σου πουν όχι, οι άλλοι μισοί να πας (αυτό θα σου 'λεγα κι εγώ). Το μόνο σίγουρο είναι ότι οπτικά αξίζει για σινεμά και με το παραπάνω. Αλλά αν δεν είσαι σίγουρος απλά πήγαινε με μισό εισητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά γιατί κάνεις quote εμένα? Το ερωτημά μου ήταν γιατί να δεις κάτι κατεβασμένο εφόσον δε σου αρέσει. Δεν το βλέπεις καθόλου. Προσωπικά δε συμφωνώ με τη λογική που είπα και παραπάνω "Not good enough to pay for but good enough to pirate"

Δηλαδή να γίνουμε προφήτες και να ρίξουμε ταρώ πριν κατεβάσουμε το 9?

Που να ξέρουμε αν το 9 θα είναι μέτριο/χάλια? μπορεί να φάει καμια φλασιά η Disney και να το στρώσει (ειδικα τωρα που δεν εχει να παιξει με παλιους χαρακτηρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να γίνουμε προφήτες και να ρίξουμε ταρώ πριν κατεβάσουμε το 9?

Που να ξέρουμε αν το 9 θα είναι μέτριο/χάλια? μπορεί να φάει καμια φλασιά η Disney και να το στρώσει (ειδικα τωρα που δεν εχει να παιξει με παλιους χαρακτηρες)

 

Εφόσον σε έχει κοροιδέψει επανειλημμένως όπως λες τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα φάει φλασιά και θα το στρώσει?

 

Anyway ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, εγώ απλά την άποψη μου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...