Προς το περιεχόμενο

Monitor-TV Samsung LT24E390EW 149€ @kotsovolos.gr [ΤΕΛΟΣ]


nikolakis2292

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την επεξήγηση.

 

Με ενδιαφέρει και μένα η οθόνη, να μπορώ να βλέπω χωρίς να έχω ανοιχτό τον υπολογιστή - υποστηρίζει και DVB-C που χρειάζομαι - και είναι σε καλές ίντσες και matte...

...αλλά δυστυχώς "αχρείαστο" έξοδο αυτή τη στιγμή και η πώληση της τρέχουσας LG IPS231 που έχω τώρα για χρόνια δεν θα καλύψει τη διαφορά (η περιστροφική της βάση και η ρύθμιση καθ-ύψος δε είναι λειτουργίες που δύσκολα θα αποχωριστώ πάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την επεξήγηση.

 

Με ενδιαφέρει και μένα η οθόνη, να μπορώ να βλέπω χωρίς να έχω ανοιχτό τον υπολογιστή - υποστηρίζει και DVB-C που χρειάζομαι - και είναι σε καλές ίντσες και matte...

...αλλά δυστυχώς "αχρείαστο" έξοδο αυτή τη στιγμή και η πώληση της τρέχουσας LG IPS231 που έχω τώρα για χρόνια δεν θα καλύψει τη διαφορά (η περιστροφική της βάση και η ρύθμιση καθ-ύψος δε είναι λειτουργίες που δύσκολα θα αποχωριστώ πάλι).

 

Αυτη που εχεις οπως βλεπω εχει ηχεια παρε εναν εξωτερικο δεκτη με hdmi συνδεσε τον πανω και την κανεις τηλεοραση.

 

http://www.skroutz.gr/c/1793/psifiakoi_dektes/f/520123/Full-High-Definition-FullHD.html?keyphrase=dvb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω την οθόνη και κλείνει αυτόματα μόνο με vga καλώδιο (stand by). το γραφει και στο manual αν δε κανω λαθος.

με hdmi μένει στο no signal. εχει επιλογή να σβήνει μόνη της μετα απο 15' no signal που και παλι ειναι ψιλοτραγικό. 

επίσης με σκέτο hdmi δεν αναβει μόνη της με το pc.

 

εχω αλλαξει 2 hdmi καλώδια και στις 2 hdmi που έχει. παλι τα ίδια. 

 

οπότε με hdmi πρεπει να την κλεινεις μόνος σου, ή εγω κανω κατι λάθος.

 

δεν εχω δοκιμασει dvi > hdmi adapter να δω τι κανει. αλλα υποθέτω πως παλι δε θα κλεινει μονη της

 

κατα ταλλα η οθόνη είναι πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω την οθόνη και κλείνει αυτόματα μόνο με vga καλώδιο (stand by). το γραφει και στο manual αν δε κανω λαθος.

με hdmi μένει στο no signal. εχει επιλογή να σβήνει μόνη της μετα απο 15' no signal που και παλι ειναι ψιλοτραγικό. 

επίσης με σκέτο hdmi δεν αναβει μόνη της με το pc.

 

εχω αλλαξει 2 hdmi καλώδια και στις 2 hdmi που έχει. παλι τα ίδια. 

 

οπότε με hdmi πρεπει να την κλεινεις μόνος σου, ή εγω κανω κατι λάθος.

 

δεν εχω δοκιμασει dvi > hdmi adapter να δω τι κανει. αλλα υποθέτω πως παλι δε θα κλεινει μονη της

 

κατα ταλλα η οθόνη είναι πολυ καλη.

 

 

Ενα απο τα καλωδια που εχει το hdmi μεσα δινει την εντολη για να σβησει αν η τηλεοραση στο hdmi δεν εχει αυτη την εντολη δεν υπαρχει συνδεμενο αυτο το καλωδιο στο βυσμα hdmi τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Ειναι τραγικο ομως γιατι την πουλανε σαν οθονη υπολογιστη με εξτρα την δυνατοτητα τηλεορασης.

 

Δεν κανει δουλεια ο ανταπτορας απο dvi σε hdmi θελει καλωδιο (δεν ξερω γιατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ δεν αλλαξε κατι. και το min no signal power off ακομα 15'

Αν μπορεις γράψε ακριβώς πως έκανες την αναβάθμιση γιατί η δικιά μου δεν αναγνωρίζει το αρχείο.

Έχει περασμένο το 1010 firmware, ενώ το καινούργιο   είναι το 1005???

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μηπως εχεις αλλη οθόνη. εγω ειχα 1002 και πηγε 1005. extract σε φλασακι, κλεινεις τo μονιτορ, βαζεις το φλασακι, αναβεις, περιμενεις λιγο να σου γινε ασπρο το update και συνεχιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μάγκες , δεν σβήνει αμέσως όταν κλείνει ο υπολογιστής ( περασμένο το FW 1005 ) με HDMI σύνδεση. Ο χρόνος που παραμένει η οθόνη ενεργή είναι από 15 λεπτά και πάνω αφού έχει κλείσει το PC. 

 

 

Αν μπορεις γράψε ακριβώς πως έκανες την αναβάθμιση γιατί η δικιά μου δεν αναγνωρίζει το αρχείο.

Έχει περασμένο το 1010 firmware, ενώ το καινούργιο   είναι το 1005???

Γιάννης

http://www.samsung.com/uk/consumer/it/monitor/tv-monitor/LT24D390EW/XU

Τσέκαρε αν όντως έχεις το συγκεκριμένο μην γίνει κανένα λάθος. 

Τελευταίο firmware 1013

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάγκες , δεν σβήνει αμέσως όταν κλείνει ο υπολογιστής ( περασμένο το FW 1005 ) με HDMI σύνδεση. Ο χρόνος που παραμένει η οθόνη ενεργή είναι από 15 λεπτά και πάνω αφού έχει κλείσει το PC. 

 

 

http://www.samsung.com/uk/consumer/it/monitor/tv-monitor/LT24D390EW/XU

Τσέκαρε αν όντως έχεις το συγκεκριμένο μην γίνει κανένα λάθος. 

Τελευταίο firmware 1013

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ. Πέρασα το 1013 απο το link που παράθεσες!

Πάντως και στη δικιά μου τίποτα δεν φαίνεται να άλλαξε στις ρυθμίσεις (ακόμα και η σειρά των καναλιών παρέμεινε η ίδια - ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα αξιολογούσατε την συγκεκριμένη samsung ως τηλεόραση μόνο και όχι ως monitor;

 

Τι γνώμη έχετε για την ποιότητα του ήχου; (ρωτάω γιατί κάπου διάβασα για κακή ποιότητα ήχου)

 

 

την ανάλυση 1920x1080 την έχεις είτε ως tv είτε ως monitor ή την υποστηρίζει μόνο όταν συνδέεται με pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι επειδή μιλάμε για τηλεόραση να πας σε ένα κατάστημα να δεις από κοντά την ποιότητα της εικόνας και να κάνεις σύγκριση με άλλα προϊόντα. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ως τηλεόραση με το ERT HD ( 1080i ) να δείχνει καλύτερο από τα υπόλοιπα και είναι λογικό. Σε μερικά κανάλια έχω δει το φαινόμενο με στιγμιαία κολλήματα στην κίνηση και άλλαξα τον χρόνο απόκρισης σε κανονικό ( παίζει βέβαια και η παράμετρος του λαμβανόμενου σήματος ). Υπάρχει και η επιλογή για καθαρή κίνηση LED αλλά σκοτεινιάζει την εικόνα με καλύτερα αποτελέσματα πάντως όσο αναφορά την κίνηση πάντα.  Για τον ήχο δεν γνωρίζω αν η αξιολόγηση έγινε σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι αφού σε μένα παίζουν όπως πρέπει , δεν έχω απαιτήσεις από ενσωματωμένα ηχεία σε αυτό το εύρος τιμής.  

1080p υποστηρίζει κανονικά και ως TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι επειδή μιλάμε για τηλεόραση να πας σε ένα κατάστημα να δεις από κοντά την ποιότητα της εικόνας και να κάνεις σύγκριση με άλλα προϊόντα. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ως τηλεόραση με το ERT HD ( 1080i ) να δείχνει καλύτερο από τα υπόλοιπα και είναι λογικό. Σε μερικά κανάλια έχω δει το φαινόμενο με στιγμιαία κολλήματα στην κίνηση και άλλαξα τον χρόνο απόκρισης σε κανονικό. Υπάρχει και η επιλογή για καθαρή κίνηση LED αλλά σκοτεινιάζει την εικόνα με καλύτερα αποτελέσματα πάντως όσο αναφορά την κίνηση πάντα.  Για τον ήχο δεν γνωρίζω αν η αξιολόγηση έγινε σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι αφού σε μένα παίζουν όπως πρέπει , δεν έχω απαιτήσεις από ενσωματωμένα ηχεία.  

1080p υποστηρίζει κανονικά σε οποιαδήποτε λειτουργία.

ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δω απο κοντά την ποιότητα της εικόνας (θέλει μετακίνηση απο μια πόλη σε άλλη και αυτόν τον καιρό δεν είναι δυνατό).

Στα κανάλια που είχες τα κολλήματα και άλλαξες τον χρόνο απόκρισης, το πρόβλημα λύθηκε;

Στα κανάλια (πλήν HD) υπάρχει πρόβλημα "πιξελιάσματος" της εικόνας;

Επίσης, οι γωνίες θέασης είναι καλές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...