Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Eκτος αν ΤΩΡΑ δικαιουται με την νεα δηλωση και οχι πριν. Η κανω λαθος?

δε καταλαβα τι ειπες. Αν δικαιουται ή δε δικαιουται, λεω, μπορει να το διαπιστωσει κανοντας τωρα αιτηση. Τσαμπα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, rus είπε

μπορει να το διαπιστωσει κανοντας τωρα αιτηση

Μα το δοκιμασε, ετσι γραφει :Και εγώ έκανα σήμερα την φορολογική μου δήλωση για τα εισοδήματα του 2021 και στην προσπάθεια να κάνω την αίτηση για το ΚΟΤ-Β μου έχει ακόμα τα στοιχεία της δήλωσης του 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Specs είπε

Μα το δοκιμασε, ετσι γραφει :Και εγώ έκανα σήμερα την φορολογική μου δήλωση για τα εισοδήματα του 2021 και στην προσπάθεια να κάνω την αίτηση για το ΚΟΤ-Β μου έχει ακόμα τα στοιχεία της δήλωσης του 2020

δλδ  εστειλε τη φετινη του δηλωση? τοτε αναμονη μερικες μερες

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rus είπε

δλδ  εστειλε τη φετινη του δηλωση? τοτε αναμονη μερικες μερες

Δεν μπορείς να στείλεις κάτι , απλά αντλεί τα στοιχεία σου από το σύστημα . Το οποίο ακόμα έχει τα στοιχεία της φορολογικής του 2020. Πολύ φοβάμαι ότι θα περιμένουμε να λήξουν οι φορολογικές δηλώσεις για να μπορέσουμε να κάνουμε την αίτηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PastiGR είπε

Δεν μπορείς να στείλεις κάτι , απλά αντλεί τα στοιχεία σου από το σύστημα

Τη φορ. δηλωση ελεγα να στειλει, αλλα μετα ειδα οτι την εχει ηδη στειλει.

Αρα δε χανει τιποτα να δοκιμαζει καθε τοσο μηπως εχουν περαστει τα νεα στοιχεια.

 

1 ώρα πριν, ougxar είπε

Μετά τη λήξη των φορολογικών δηλώσεων αντλούνται τα στοιχεία, καλό Αύγουστο

 

Αυτο ισχυει και για το ΚΕΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nixdorfius είπε

Δυστυχώς δεν πληρώ τα κριτήρια για ΚΟΤ (το είχα δοκιμάσει πέρυσι με λογιστή και έφαγα άκυρο).Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσω και φέτος την τύχη μου αλλά αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραστικά πάλι θα φάω τα μούτρα μου,οποτε ας πάμε στο προκείμενο.Θα ακολουθήσω τους πιο έμπειρους και θα πάω με το εντερ ούτε εντερ+ ούτε online και ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Στα κριτήρια του ΚΟΤ δεν νομίζω ν' άλλαξε κάτι - μήπως όμως άλλαξε στα εισοδηματικά σου/στην "σύνθεση του νοικοκυριού". Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να κάνεις μόνος την αίτηση απ' την σελίδα της ΗΔΙΚΑ, κι αν είναι απλά δεν θα την κάνει δεκτή (λίγο χρόνο απά θα χάσεις να την συμπληρώσεις - δεν έχεις καμμάι επίπτωση, ούτε χάνεις δικαίωμα να επανυποβάλλεις ακόμη και την επόμενη στιγμή).

Ιδανικά όμως, πιάσε το λογιστή σου (αν τον θεωρείς "τζιμινιέρ μπόι" που έλεγε κι ο Βουτσάς σε μια ταινία), και ακόμη ιδανικότερα ΟΧΙ από τηλεφώνου, και πες του να δει ΜΗΠΩΣ μπορεί να "μαγειρέψει' κάτι ώστε να το δικαιωθείς (είτε στα εισοδηματικά, είτε στη σύνθεση του νοικοκυριού). Και ρώτα τον κι όλας αν την κάνεις τώρα, αν θα λάβει υπ' όψη την περσινη δήλωση (ακόμη κι αν κάνεις πρώτα την φετινή), κι αν χρειάζεται να περάσει η περίοδος των δηλώσεων πρώτα...

2 ώρες πριν, rus είπε

Καλα, δεν εχει να χασει τιποτα αν αιτηθει κοτ μολις καταθεσει τηδηλωση του.

Και μετα απο κανα 5μηνο που θα εχουν ολοκληρωθει οι φετινες δηλωσεις, θα ξανα αιτηθει για ανανεωση οπως ολοι.

...μα δεν το είπα με την έννοια ότι "θα του κοστίσει" (...αν και, κάποιοι "που δεν μπορούν", το κάνουν πάσα στον λογιστή, ο οποίος ΙΣΩΣ και να τους χρεώνει,,,αλλά τεσπα this wasn't my point in the 1st place - just saying απλά...), αλλά σαν πιθανή εξήγηση γιατί δεν έλαβε υπ' όψη την φετινή....

Α, μόλις τώρα είδα ότι δεν είχες προσέξει ότι κατέθεσε την φετινή, άρα γι' αυτό και "πήρες αλλιώς" το ποστ μου...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, rus είπε

Αυτο ισχυει και για το ΚΕΑ?

Αν εκτυπώσεις την τελευταία δήλωση και εκκαθαριστικό και κάνεις αίτηση όχι ηλεκτρονικά αλλά σε κοινότητα Δήμου, τότε παρακάμπτεται αυτό το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ougxar είπε

Αν εκτυπώσεις την τελευταία δήλωση και εκκαθαριστικό και κάνεις αίτηση όχι ηλεκτρονικά αλλά σε κοινότητα Δήμου, τότε παρακάμπτεται αυτό το πρόβλημα

Η κοινοτητα Δημου πως θα ελεγξει τα κριτηρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ougxar είπε

Αν εκτυπώσεις την τελευταία δήλωση και εκκαθαριστικό και κάνεις αίτηση όχι ηλεκτρονικά αλλά σε κοινότητα Δήμου, τότε παρακάμπτεται αυτό το πρόβλημα

Επειδή φαίνεσαι γνωστής . Και είμαι και εγώ σε παρόμοια κατασταση. Πέρα από το νέο εκκαθαριστικό τι άλλα έγγραφα χρειάζονται για αίτηση Κέα σε κοινότητα δήμου; Επίσης ισχύει ότι πρέπει να έχει περάσει ένα 6μηνο από τότε που έκανα το συμβόλαιο το σπιτιού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που η μόνιμη κατοικία διαμονής του νοικοκυριού είναι διαφορετική από αυτήν που εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή. Συγκεκριμένα,

για διαμονή σε ιδιόκτητη κατοικία, απαιτείται η προσκόμιση συμβολαίου που τεκμηριώνει την ιδιοκτησία και λογαριασμού ΔΕΚΟ,

για διαμονή σε ενοικιαζόμενη κατοικία, η προσκόμιση αντιγράφου του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου,

για διαμονή σε δωρεάν παραχωρημένη κατοικία, η προσκόμιση ιδιωτικού συμφωνητικού παραχώρησης και λογαριασμού ΔΕΚΟ. Στην περίπτωση των αστέγων, απαιτείται η προσκόμιση βεβαίωσης χρήσης των υπηρεσιών από Ανοιχτό Κέντρο Ημέρας Αστέγων ή/και Υπνωτήριο ή βεβαίωση από την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου.

Σε περίπτωση που η σύνθεση του νοικοκυριού είναι διαφορετική από αυτήν που εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή (πχ πιστοποιητικό γέννησης, αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης θανάτου κτλ).

Σε περίπτωση που οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο έχει μεταβληθεί σε σχέση με ότι εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή (συμβόλαια πώλησης ή αγοράς, δωρεάς, παραχώρησης ή κατασχετήριο). Δεν υπάρχει η δυνατότητα προσκόμισης δικαιολογητικών για τεκμηρίωση μεταβολής στις καταθέσεις και στους τόκους καταθέσεων του νοικοκυριού.

Σε περίπτωση που ο αιτών ή ενήλικο μέλος του νοικοκυριού είναι αλλοδαπός, απαιτείται η προσκόμιση άδειας διαμονής σε ισχύ ή η βεβαίωση κατάθεσης αιτήματος ανανέωσης της.

 

Επίσης αν δώσεις τελευταία εκτυπωμένη δήλωση μπορεί να σου ζητήσουν τα ένσημα οπότε τα εκτυπωνεις από το ΙΚΑ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ougxar είπε

Σε περίπτωση που η μόνιμη κατοικία διαμονής του νοικοκυριού είναι διαφορετική από αυτήν που εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή. Συγκεκριμένα,

για διαμονή σε ιδιόκτητη κατοικία, απαιτείται η προσκόμιση συμβολαίου που τεκμηριώνει την ιδιοκτησία και λογαριασμού ΔΕΚΟ,

για διαμονή σε ενοικιαζόμενη κατοικία, η προσκόμιση αντιγράφου του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου,

για διαμονή σε δωρεάν παραχωρημένη κατοικία, η προσκόμιση ιδιωτικού συμφωνητικού παραχώρησης και λογαριασμού ΔΕΚΟ. Στην περίπτωση των αστέγων, απαιτείται η προσκόμιση βεβαίωσης χρήσης των υπηρεσιών από Ανοιχτό Κέντρο Ημέρας Αστέγων ή/και Υπνωτήριο ή βεβαίωση από την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου.

Σε περίπτωση που η σύνθεση του νοικοκυριού είναι διαφορετική από αυτήν που εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή (πχ πιστοποιητικό γέννησης, αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης θανάτου κτλ).

Σε περίπτωση που οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο έχει μεταβληθεί σε σχέση με ότι εμφανίζεται από τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών διασταυρώσεων, απαιτείται η προσκόμιση οποιουδήποτε επίσημου δικαιολογητικού τεκμηριώνει τη μεταβολή (συμβόλαια πώλησης ή αγοράς, δωρεάς, παραχώρησης ή κατασχετήριο). Δεν υπάρχει η δυνατότητα προσκόμισης δικαιολογητικών για τεκμηρίωση μεταβολής στις καταθέσεις και στους τόκους καταθέσεων του νοικοκυριού.

Σε περίπτωση που ο αιτών ή ενήλικο μέλος του νοικοκυριού είναι αλλοδαπός, απαιτείται η προσκόμιση άδειας διαμονής σε ισχύ ή η βεβαίωση κατάθεσης αιτήματος ανανέωσης της.

 

Επίσης αν δώσεις τελευταία εκτυπωμένη δήλωση μπορεί να σου ζητήσουν τα ένσημα οπότε τα εκτυπωνεις από το ΙΚΑ

 

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ! 

Άρα χρειάζομαι : Μισθωτηριο,λογαριασμό ΔΕΗ,ένσημα ΙΚΑ.

Σχετικά με αν το Μισθωτηριο πρέπει να είναι 6 μήνες ενεργό , ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...