Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, ougxar είπε

Ναι ενα εξαμηνο πριν να ειναι ενεργο

Το δικό μου τέθηκε σε ισχύ από 1-11 άρα από 1-5 μπορώ να κάνω την αίτηση σε έναν δήμο. Σωστά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...ίσως το σύστημα (του ΚΟΤ) να χρειάζεται, για να "δει" τα ΦΕΤΙΝΑ στοιχεία, να λήξει πρώτα η περιοδος δηλώσεων (συμπεριλαμβανομένης και της πιθανής παράτασης) - όπως δηλαδή ισχύει για την ανανέωση του ΚΟΤ...Καλύτερα να ρωτήσει λογιστή (για να μην πω,,,,λογιστΕς....)

Είναι αυτό που λες έστειλα email στην ΗΔΙΚΑ και με απάντησαν μετά την λήξη φορολογικών δηλώσεων αντλεί τα καινούργια στοιχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα ενεργοποίησα στο σπίτι που νοίκιαζε ο πατέρας μου ΚΟΤ Β όπου φαινόταν φιλοξενούμενη η μητέρα μου -δε ζούνε μαζί, δεν έχουν πάρει διαζύγιο αλλά κάνουν κοινή φορολογική- καθώς και τα αλλά 2 μου αδέρφια εκ των οποίων το ένα με αναπηρία (εμφάνιζε στα μέλη με αναπηρία τον αριθμό 1).   

Μετα την απώλεια του πατέρα μου ακύρωσα την αίτηση και πήγα να την κάνω εκ νέου με το ιδιόκτητο σπίτι της μητέρας μου όπου διαπίστωσα ότι ενώ αναφέρεται στη σύνθεση το ανάπηρο μέλος, στο πεδίο μέλη με αναπηρία έχει τον αριθμό 0. Έτσι δεν μπορεί να εγκριθεί η αίτηση και για να είμαι πιο ακριβης δεν πέφτει σε χαμηλότερη κλίμακα εισοδήματος αφού δεν εμφανίζεται το ανάπηρο μέλος.

Γνωριζει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για αυτή την παράλειψη (ΕΦΚΑ, ΗΔΙΚΑ ή κάπου άλλου);
 

 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς ?

ΥΓ. Και να ελέγξει, χεστηκες.

Ο φιλος απο πανω ειπε οτι μπορεις να αιτηθεις ΚΕΑ στο Δημο... Αρα ο Δημος θα ελεγξει αν πληροις τα κριτηρια, αναμεσα στα οποια και οι καταθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Ο φιλος απο πανω ειπε οτι μπορεις να αιτηθεις ΚΕΑ στο Δημο... Αρα ο Δημος θα ελεγξει αν πληροις τα κριτηρια, αναμεσα στα οποια και οι καταθεσεις?

Κανονικά, ναι.

Αλλά, μπορεί να του ξεφύγει του υπαλλήλου.

Να βαριέται, πχ.

11 ώρες πριν, geodimis είπε

Πρόσφατα ενεργοποίησα στο σπίτι που νοίκιαζε ο πατέρας μου ΚΟΤ Β όπου φαινόταν φιλοξενούμενη η μητέρα μου -δε ζούνε μαζί, δεν έχουν πάρει διαζύγιο αλλά κάνουν κοινή φορολογική- καθώς και τα αλλά 2 μου αδέρφια εκ των οποίων το ένα με αναπηρία (εμφάνιζε στα μέλη με αναπηρία τον αριθμό 1).   

Μετα την απώλεια του πατέρα μου ακύρωσα την αίτηση και πήγα να την κάνω εκ νέου με το ιδιόκτητο σπίτι της μητέρας μου όπου διαπίστωσα ότι ενώ αναφέρεται στη σύνθεση το ανάπηρο μέλος, στο πεδίο μέλη με αναπηρία έχει τον αριθμό 0. Έτσι δεν μπορεί να εγκριθεί η αίτηση και για να είμαι πιο ακριβης δεν πέφτει σε χαμηλότερη κλίμακα εισοδήματος αφού δεν εμφανίζεται το ανάπηρο μέλος.

Γνωριζει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για αυτή την παράλειψη (ΕΦΚΑ, ΗΔΙΚΑ ή κάπου άλλου);
 

 

Μιλάς για το ίδιο σπίτι ?

Το κληρονόμησε η μητέρα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Κανονικά, ναι.

Αλλά, μπορεί να του ξεφύγει του υπαλλήλου.

Να βαριέται, πχ.

Μιλάς για το ίδιο σπίτι ?

Το κληρονόμησε η μητέρα σου ?

Όχι μιλάω για διαφορετικό σπίτι:

Του πατέρα μου που πήρε το ΚΟΤ Β το νοίκιαζε ενώ της μάνας μου είναι ιδιόκτητο. 

Κοινή δήλωση κάνουν και το ανάπηρο μέλος δηλώνεται κανονικά. 
 

Οταν εγκρίθηκε του πατέρα μου εμφανιζόταν κανονικά και στα μέλη με αναπηρία και στη σύνθεση νοικοκυριού ενώ στην αιτηση της μάνας μου εμφανίζεται μόνο στη σύνθεση νοικοκυριού. 
 

Η ΗΔΙΚΑ μου απάντησε με γενικολογίες τύπου τα στοιχεία αντλούνται από taxis κλπ κλπ. 
 

Ειναι παράλογο από το ίδιο Ε1, στου πατέρα μου την αίτηση να την εμφάνιζε ενώ στης μάνας μου όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Όχι μιλάω για διαφορετικό σπίτι:

Του πατέρα μου που πήρε το ΚΟΤ Β το νοίκιαζε ενώ της μάνας μου είναι ιδιόκτητο. 

Κοινή δήλωση κάνουν και το ανάπηρο μέλος δηλώνεται κανονικά. 
 

Οταν εγκρίθηκε του πατέρα μου εμφανιζόταν κανονικά και στα μέλη με αναπηρία και στη σύνθεση νοικοκυριού ενώ στην αιτηση της μάνας μου εμφανίζεται μόνο στη σύνθεση νοικοκυριού. 
 

Η ΗΔΙΚΑ μου απάντησε με γενικολογίες τύπου τα στοιχεία αντλούνται από taxis κλπ κλπ. 
 

Ειναι παράλογο από το ίδιο Ε1, στου πατέρα μου την αίτηση να την εμφάνιζε ενώ στης μάνας μου όχι. 

Μηπως το παιδί δηλώνεται για το ΑΛΛΟ σπίτι και δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί 2 φορές το όφελος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μηπως το παιδί δηλώνεται για το ΑΛΛΟ σπίτι και δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί 2 φορές το όφελος ?

Η αδερφή μου γενικά δηλώνεται στο Ε1 των γονιών μου. 
Αφοσον όλα τα μέλη βγαίνανε στην εγκεκριμένη αίτηση ΚΟΤ του πατέρα μου και αφού την ακύρωσα συνεχίζουν να βγαίνουν ως φιλοξενούμενοι στην αίτηση της μητέρας μου - και μάλιστα φαίνεται ο πατέρας μου διαγραμμένος λόγω θανάτου- είναι παράλογο το πεδίο μέλη με αναπηρία να έχει τιμή 0 και όχι 1 όπως είχε στον πατέρα μου. 

ετσι η αίτηση πιστεύω χάνει τα +8000€ επιπλέον στο όριο του εισοδήματος λογω μέλους με αναπηρία για αυτό και δεν εγκρίνεται..

Γρίφος είναι και δεν μπορεί να στο λύσει και κανείς νομίζω. Και στην ΑΑΔΕ να πάρω θα μου πουνε ότι το ανάπηρο μέλος φαίνεται κανονικά στο Ε1, όπως το είδα κι εγώ σήμερα που μπήκα στο taxis και από το λογαριασμό του πατέρα μου και της μητέρας μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, geodimis είπε

Η αδερφή μου γενικά δηλώνεται στο Ε1 των γονιών μου. 
Αφοσον όλα τα μέλη βγαίνανε στην εγκεκριμένη αίτηση ΚΟΤ του πατέρα μου και αφού την ακύρωσα συνεχίζουν να βγαίνουν ως φιλοξενούμενοι στην αίτηση της μητέρας μου - και μάλιστα φαίνεται ο πατέρας μου διαγραμμένος λόγω θανάτου- είναι παράλογο το πεδίο μέλη με αναπηρία να έχει τιμή 0 και όχι 1 όπως είχε στον πατέρα μου. 

ετσι η αίτηση πιστεύω χάνει τα +8000€ επιπλέον στο όριο του εισοδήματος λογω μέλους με αναπηρία για αυτό και δεν εγκρίνεται..

Γρίφος είναι και δεν μπορεί να στο λύσει και κανείς νομίζω. Και στην ΑΑΔΕ να πάρω θα μου πουνε ότι το ανάπηρο μέλος φαίνεται κανονικά στο Ε1, όπως το είδα κι εγώ σήμερα που μπήκα στο taxis και από το λογαριασμό του πατέρα μου και της μητέρας μου..

Κανω μια υπόθεση εργασίας:

Αν ο πατέρας ζούσε, θα μπορούσε η μάνα στο ιδιόκτητο σπίτι να κάνει 'χρήση' της αναπηρίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Η αδερφή μου γενικά δηλώνεται στο Ε1 των γονιών μου. 
Αφοσον όλα τα μέλη βγαίνανε στην εγκεκριμένη αίτηση ΚΟΤ του πατέρα μου και αφού την ακύρωσα συνεχίζουν να βγαίνουν ως φιλοξενούμενοι στην αίτηση της μητέρας μου - και μάλιστα φαίνεται ο πατέρας μου διαγραμμένος λόγω θανάτου- είναι παράλογο το πεδίο μέλη με αναπηρία να έχει τιμή 0 και όχι 1 όπως είχε στον πατέρα μου. 

ετσι η αίτηση πιστεύω χάνει τα +8000€ επιπλέον στο όριο του εισοδήματος λογω μέλους με αναπηρία για αυτό και δεν εγκρίνεται..

Γρίφος είναι και δεν μπορεί να στο λύσει και κανείς νομίζω. Και στην ΑΑΔΕ να πάρω θα μου πουνε ότι το ανάπηρο μέλος φαίνεται κανονικά στο Ε1, όπως το είδα κι εγώ σήμερα που μπήκα στο taxis και από το λογαριασμό του πατέρα μου και της μητέρας μου..

Για το φετινό Ε1 μιλάμε; Γιατί αν μιλάμε για το φετινό θα φανεί στης καινούργιες αιτήσεις που θα γίνουν τον Σεπτέμβριο με το κλείσιμο τον φορολογικών δηλώσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Κανω μια υπόθεση εργασίας:

Αν ο πατέρας ζούσε, θα μπορούσε η μάνα στο ιδιόκτητο σπίτι να κάνει 'χρήση' της αναπηρίας ?

Δεν το δοκίμασα ποτέ αφού ο πατέρας έκανε τεράστιες καταναλώσεις και για αυτό του έδωσα το ΚΟΤ Β.

επειδή η μητέρα μου θα πάει από τον ΕΦΚΑ για να δει το ποσοστό της σύνταξης του πατέρα μου έχει νόημα να τους αναφέρει το πρόβλημα; Αν και δε νομίζω να εμπλέκονται πουθενά με την ΗΔΙΚΑ και το ΚΟΤ.

8 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Για το φετινό Ε1 μιλάμε; Γιατί αν μιλάμε για το φετινό θα φανεί στης καινούργιες αιτήσεις που θα γίνουν τον Σεπτέμβριο με το κλείσιμο τον φορολογικών δηλώσεων. 

Μιλάμε για δηλώσεις Ε1 20+ πλέον χρόνων όπου σταθερά δηλώνεται η αναπηρία της αδερφής μου στην κοινή φορολογική δήλωση των γονιών μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, geodimis είπε

Μιλάμε για δηλώσεις Ε1 20+

ο asdfnikos ρωτάει πότε έγινε η αλλαγή. Αν έγινε στην τρέχουσα φορολογική πρέπει να περιμένεις το κλείσιμο των φορολογικών δηλώσεων, για να κάνεις αίτηση για ΚΟΤ στο https://www.idika.gr/kot, επειδή τώρα βλέπει τα περσινά. 

18 ώρες πριν, geodimis είπε

ο πατέρας έκανε τεράστιες καταναλώσεις και για αυτό του έδωσα το ΚΟΤ Β

οι ''τεράστιες'' είναι σχετικό, εννοείς περισσότερο απ' της μητέρας σου, αλλά εντός του ορίου ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, foul είπε

ο asdfnikos ρωτάει πότε έγινε η αλλαγή. Αν έγινε στην τρέχουσα φορολογική πρέπει να περιμένεις το κλείσιμο των φορολογικών δηλώσεων, για να κάνεις αίτηση για ΚΟΤ στο https://www.idika.gr/kot, επειδή τώρα βλέπει τα περσινά. 

Παίδες δεν υπάρχει πρόβλημα με την φορολογική για να περιμένω το κλείσιμο. Αρχές Μαρτίου εγκρίθηκε μία αίτηση ΚΟΤ Β, στα τέλη του ακυρώνεται και τωρα πάω να υποβάλλω νέα. Τα μελη του νοικοκυριού είναι ίδια εκτός απο τον θανόντα. Παρόλα αυτά στην αίτηση του Μαρτίου εμφάνιζε στο πεδίο μέλη με αναπηρία "1" ενώ στην στην τωρινή αίτηση  "0".

Σκεφτείτε ότι η ακυρωμένη αίτηση του Μαρτίου (πατέρας μου) φαίνεται κανονικά δίπλα στα στοιχεία της μάνας μου (στη νέα αίτηση) άρα μιλάμε για ακριβώς το ίδιο νοικοκυριό. Μόνο τον Α.Π. διαφοροποίησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, geodimis είπε

Μόνο τον Α.Π. διαφοροποίησα

+ τον νέο αριθμό παροχής (αν κατάλαβα καλά), που είναι σε νέα διεύθυνση που πιθανόν (ας μας απαντήσει κάποιος insider) θέλει τη νέα φορολογική*  (*το αναφέρει κι ο washcloud) .
Δεν μιλάμε για αλλαγή παροχου στο ίδιο σπίτι, που αλλάζει το τελευταίο ψηφίο, αλλά για νέα ΚΥΡΙΑ κατοικία (όπου στην συγκεκριμένη οικία, στην περσινή δηλώθηκε: μέλη με αναπηρία "0"). 
Εικασίες κάνουμε μόνο, από φοροτεχνικό και πάνω, θα βρεις αξιόπιστη απάντηση.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, foul είπε

+ τον νέο αριθμό παροχής (αν κατάλαβα καλά), που είναι σε νέα διεύθυνση που πιθανόν (ας μας απαντήσει κάποιος insider) θέλει τη νέα φορολογική*  (*το αναφέρει κι ο washcloud) .
Δεν μιλάμε για αλλαγή παροχου στο ίδιο σπίτι, που αλλάζει το τελευταίο ψηφίο, αλλά για νέα ΚΥΡΙΑ κατοικία (όπου στην συγκεκριμένη οικία, στην περσινή δηλώθηκε: μέλη με αναπηρία "0"). 
Εικασίες κάνουμε μόνο, από φοροτεχνικό και πάνω, θα βρεις αξιόπιστη απάντηση.

Όπως το θέτεις αν το μέλος με αναπηρία δένεται με την κατοικία, ναι έχει μια βάση αλλά έτσι δεν θα έπρεπε να το εμφανίζει καθόλου στα μέλη του νοικοκυριού μέσα στην αίτηση.

Από την άλλη εφόσον οι γονείς μου δεν είχανε διαζύγιο τότε θεωρείτο πρώτη κατοικία το σπίτι του πατέρα μου. Άρα κανονικά δεν θα έπρεπε να δέχεται εξαρχής την αίτηση ΚΟΤ στην κατοικία της μάνας μου εφόσον τη βλέπει υποθετικά σαν δευτερεύουσα;

Ο φοροτεχνικός δυστυχώς με διαβεβαιώνει μόνο -όπως είδα και μόνος μου στο Ε1- ότι η αδερφή μου δηλώνεται κανονικά σαν ανάπηρο μέλος..

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...