Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2022 στις 2:52 ΜΜ, geodimis είπε

τη βλέπει υποθετικά σαν δευτερεύουσα

αν δεν την βλέπει ως κύρια (εξού και τα κεφαλαία), δεν μπαίνει στο ΚΟΤ, ούτε καν στο ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης).

Στις 9/4/2022 στις 2:52 ΜΜ, geodimis είπε

δεν θα έπρεπε να το εμφανίζει καθόλου στα μέλη του νοικοκυριού μέσα στην αίτηση

από τα γραφόμενά σου, η αίτηση έγινε Μάρτη στο παλιό το σπίτι, όπου φαίνεστε όλοι εκεί (νο πρόμπλεμ), άρα κι όλα τα μέλη σωστά φαίνονται ενεργά στον παλιό αριθμό παροχής. Μην μπερδεύεσαι με την παλιά.
Στο σπίτι της μητέρας σου τώρα, δεν φαίνεται κανείς (με την περσινή δήλωση). Για να κάνεις νέα αίτηση ΚΟΤ, πρέπει να δηλώσεις την νέα κύρια κατοικία στην φορ. δήλωση (πράγμα που το έκανες), να περιμένεις να κλίσουν οι φ. δηλώσεις (μαζί με την όποια παράταση) και τότε θα φανεί κι ο νέος Α.Π. με την σύνθεση του νοικοκυριού και είμαι κατά 99,9% σίγουρος, ότι θα την δεχτεί την αίτηση, όπως έγινε και με την προηγούμενη, του Μαρτίου (εκτός και παίξουν τίποτα κληρονομικά, ασφάλειες κλπ κι αλλάξει το εισόδημα, που δε νομίζω, το οποίο εισόδημα θα δηλωθεί του χρόνου βέβαια, δλδ για μέχρι το κλείσιμο της επόμενης φορ. δήλωσης +2 μήνες διορία, θα είσαι ΟΚ).  

υ.γ. αν κάνεις αίτηση με τον παλιό Α.Π. κι η παροχή παραμένει στο ίδιο όνομα (του πατέρα σου), θα την δεχτεί κανονικά, αλλά δεν έχει νόημα, δεν κερδίζεις κάτι έτσι/αλλιώς (σσ μην το προσπαθήσεις καν). 
 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα.

Επιβεβαιώνω την ύπαρξη ΚΟΤ στο Home Online της ΔΕΗ (δεν ήταν ξεκαθαρισμένο) για όσους έκαναν αίτηση πριν τις 10/4 γτ στο λογαριασμό που έλαβα την Τρίτη έχει προστεθεί κανονικά η έκπτωση (και) στις κιλοβατώρες του σταθερού ενω στο λογαριασμό γράφει myHome Online KOTB.

Πρόσεξα ότι στα νέα τιμολόγια του Online με τις αυξημένες τιμές έχει προστεθεί πλέον η διευκρίνιση ότι δέχεται ΚΟΤ, άρα ήταν ξεκάθαρα παράλειψη εκ μέρους της ΔΕΗ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είχα την εντύπωση ότι αν ξεπεράσεις το όριο του κοτ κατά 10% χάνεις την συνολική επιδότηση για το τετράμηνο, βλέπω όμως σε αναρτήσεις λογαριασμούς που παρόλο που έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση, παίρνουν κανονικά την έκπτωση ΚΟΤ Β που δικαιούνται. Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Δίνεται η έκπτωση μέχρι το όριο, ανεξάρτητα από την κατανάλωση ή όντως υπάρχει κάποιο ποσοστό υπέρβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vali είπε

Καλησπέρα, είχα την εντύπωση ότι αν ξεπεράσεις το όριο του κοτ κατά 10% χάνεις την συνολική επιδότηση για το τετράμηνο, βλέπω όμως σε αναρτήσεις λογαριασμούς που παρόλο που έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση, παίρνουν κανονικά την έκπτωση ΚΟΤ Β που δικαιούνται. Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Δίνεται η έκπτωση μέχρι το όριο, ανεξάρτητα από την κατανάλωση ή όντως υπάρχει κάποιο ποσοστό υπέρβασης;

10% εκτός αν το όριο δεν ξεπεράστηκε σε ετήσια βάση όπου δε χάνεται η έκπτωση

επίσης δε χάνεται η έκπτωση ποτέ αν χρειάζεται μηχανική υποστήριξη (εφαρμόζεται μέχρι το όριο και οι υπόλοιπες τιμολογούνται κανονικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης δε χάνεται η έκπτωση ποτέ αν χρειάζεται μηχανική υποστήριξη (εφαρμόζεται μέχρι το όριο και οι υπόλοιπες τιμολογούνται κανονικά)

Κι εγω νομιζα τα ξεχασες αυτα.😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κι εγω νομιζα τα ξεχασες αυτα.😋

αν σου πω οτι το είχα ξεχάσει τελείως και το ξανακοιτούσα τώρα και αναρωτιόμουν αν άλλαξε κάτι πρόσφατα 😁

υπόψιν το excel (στα σταθερά) ΔΕΝ υπολογίζει περίπτωση για Μηχανική Υποστήριξη , ούτε αν δεν ξεπεράστηκε το όριο σε προηγούμενη ετήσια βάση. Αν μπορώ και το κοτσάρω στον ίδιο τρόπο "σπασίματος" (κιλοβατωρες μέσα σε ΚΟΤ και εκτός) που ήδη έχω , θα βάλω και τη ΜΥ .

Spoiler

Στο υπο-κατασκευή  εξελόφύλλο (με ρήτρα αλλά υπολογίζει ΚΟΤ) ,ήδη τα έχω βρει σκούρα με το αν μπαίνουν και πως εκπτώσεις συνέπειας (κάποιες εταιρίες πχ ΔΕΗ δεν κάνουν έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ) , κάποιες δεν αναφέρουν τίποτα , άλλες δεν έχουν συντελεστή έκπτωσης απλά έχουν άλλες αρχικές και άλλες τιμές με έκπτωση ...

Βεβαια αυτό που με τσάκισε είναι η αλλαγή χρέωσης κιλοβατώρας σε προγράμματα που το κάνουν και θέλει ξεχωριστό υπολογισμό για ΚΟΤ ...μάματα ..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν σου πω οτι το είχα ξεχάσει τελείως και το ξανακοιτούσα τώρα και αναρωτιόμουν αν άλλαξε κάτι πρόσφατα 😁

υπόψιν το excel (στα σταθερά) ΔΕΝ υπολογίζει περίπτωση για Μηχανική Υποστήριξη , ούτε αν δεν ξεπεράστηκε το όριο σε προηγούμενη ετήσια βάση. Αν μπορώ και το κοτσάρω στον ίδιο τρόπο "σπασίματος" (κιλοβατωρες μέσα σε ΚΟΤ και εκτός) που ήδη έχω , θα βάλω και τη ΜΥ .

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο υπο-κατασκευή  εξελόφύλλο (με ρήτρα αλλά υπολογίζει ΚΟΤ) ,ήδη τα έχω βρει σκούρα με το αν μπαίνουν και πως εκπτώσεις συνέπειας (κάποιες εταιρίες πχ ΔΕΗ δεν κάνουν έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ) , κάποιες δεν αναφέρουν τίποτα , άλλες δεν έχουν συντελεστή έκπτωσης απλά έχουν άλλες αρχικές και άλλες τιμές με έκπτωση ...

Βεβαια αυτό που με τσάκισε είναι η αλλαγή χρέωσης κιλοβατώρας σε προγράμματα που το κάνουν και θέλει ξεχωριστό υπολογισμό για ΚΟΤ ...μάματα ..

 

 

Spoiler

...απλή είναι η λύση : κάνεις ένα 5ο φύλλο/βάζεις το κινητό σου/τέλος 😁 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

υπόψιν το excel (στα σταθερά) ΔΕΝ υπολογίζει περίπτωση για Μηχανική Υποστήριξη , ούτε αν δεν ξεπεράστηκε το όριο σε προηγούμενη ετήσια βάση. Αν μπορώ και το κοτσάρω στον ίδιο τρόπο "σπασίματος" (κιλοβατωρες μέσα σε ΚΟΤ και εκτός) που ήδη έχω , θα βάλω και τη ΜΥ .

Δεν χρειαζεται να το βαλεις δεν υπαρχει λογος.

35 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...απλή είναι η λύση : κάνεις ένα 5ο φύλλο/βάζεις το κινητό σου/τέλος 😁 

 

:lol:

Δεν χρειαζεται τα υπολογιζω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να ποστάρει πρόσφατο Γ1 ΔΕΗ με ΚΟΤ ?

(χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) , με ενδιαφέρει το κομμάτι της προμήθειας ενέργειας του λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορεί κάποιος να ποστάρει πρόσφατο Γ1 ΔΕΗ με ΚΟΤ ?

(χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) , με ενδιαφέρει το κομμάτι της προμήθειας ενέργειας του λογαριασμού

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1742022 85657 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1742022 85700 μμ.jpg

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορεί κάποιος να ποστάρει πρόσφατο Γ1 ΔΕΗ με ΚΟΤ ?

(χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) , με ενδιαφέρει το κομμάτι της προμήθειας ενέργειας του λογαριασμού

@korakiosΑυτος ειναι ο τριτος απο τους εναντι. Εχω και τον επομενο απο αυτον, ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ μεν, αλλα με την αναδρομικη διορθωση των προηγουμενων σε My Homeonline KOT B μιας και ο γιος μου με αιτηση απο τον Σεπτεμβρη περισυ, τον εβαλαν τοτε αμεσως, μετα τον πεταξαν στο Γ1 και τωρα διορθωσαν αναδρομικα! Μηπως ψαχνεσαι για διδακτορικο???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Μηπως ψαχνεσαι για διδακτορικο???

όχι ευχαριστώ , έχω καεί ήδη 😁

την έκπτωση ΔΕΗ 30% ήθελα να επιβεβαιώσω

__________________________________________________

όποιος είναι με ΚΟΤ σε εναλλακτικό πάροχο , σε τρέχων εμπορικό πρόγραμμα , δηλαδή να υπάρχει στο site ,ας στείλει pm με λογαριασμό (χωρίς προσωπικά στοιχεία)

ψάχνω να δω ποια προγράμματα εφαρμόζουν  εκπτώσεις συνέπειας ,για το νέο φύλλο του excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2022 at 23:33, korakios said:

όποιος είναι με ΚΟΤ σε εναλλακτικό πάροχο , σε τρέχων εμπορικό πρόγραμμα , δηλαδή να υπάρχει στο site ,ας στείλει pm με λογαριασμό (χωρίς προσωπικά στοιχεία)

ψάχνω να δω ποια προγράμματα εφαρμόζουν  εκπτώσεις συνέπειας ,για το νέο φύλλο του excel

ΚΟΤ.Β στην Protergia, δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

η επιδότηση για το ΚΟΤ δεν ήταν 0,17 και 0,18€ τους προηγούμενους μήνες; Δε θα έπρεπε η έκπτωση να έιναι μεγαλύτερη;

protergia.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, roxthos είπε

ΚΟΤ.Β στην Protergia, δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

ωραίος , ούτε στη W&V

3 λεπτά πριν, roxthos είπε

η επιδότηση για το ΚΟΤ δεν ήταν 0,17 και 0,18€ τους προηγούμενους μήνες; Δε θα έπρεπε η έκπτωση να έιναι μεγαλύτερη;

σπας τις κιλοβατώρες αναλογικά στην περίοδο κατανάλωσης

μετά μετράς 10kw/ημέρα επί την επιδότηση που ισχύει τον κάθε μήνα

Αναφορά σε κείμενο

Για 2022 (τέλος για τα σταθερά) και μόνο για κύρια κατοικία:
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ,
Φεβ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
Μάρ: 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
Απρ : 0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ (σε αναμονή για ΦΕΚ)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω χάσει τα αυγά και τα πασχαλια (μέρες που είναι). Αν μπορεί κάποιος σας βοηθήσει..

Είμαι σε Protergia MVP 45% και λήγει τώρα το συμβόλαιο. Ταυτόχρονα κατανάλωση έχω κάπου 200kwh /μήνα, είμαι δικαιούχος και ΚΟΤ-Β. Αξίζει να ανανεώσω εδώ που είμαι και να μπω σε κοινωνικό τιμολόγιο ή θα δω διάφορα σε άλλον πάροχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Spavento είπε

Ρε παιδιά, έχω χάσει τα αυγά και τα πασχαλια (μέρες που είναι). Αν μπορεί κάποιος σας βοηθήσει..

Είμαι σε Protergia MVP 45% και λήγει τώρα το συμβόλαιο. Ταυτόχρονα κατανάλωση έχω κάπου 200kwh /μήνα, είμαι δικαιούχος και ΚΟΤ-Β. Αξίζει να ανανεώσω εδώ που είμαι και να μπω σε κοινωνικό τιμολόγιο ή θα δω διάφορα σε άλλον πάροχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μπες στο "υποκατασκευή" (δοκιμαστικό) excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο) , φύλλο του excel

παίξε με ΤΕΑ/ΛΠ/Απ και επιδοτήσεις (σε ΚΟΤ βάζεις την ίδια επιδότηση στα D48/E48)

επίσης δεν είσαι στο MVP αλλά σε βάλανε στο

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako-oikiako-n-kot-0

φαίνεται και στο πάγιο

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...