Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω από το excel πως συμφέρει το Γ1 της ΔΕΗ, αφού παίρνει και την συνέπεια αλλά και την έκπτωση ΚΟΤ. Διαβάζω όμως και για ΔΕΗ online με έκπτωση ΚΟΤ.. ισχύει?

@korakiosΩς guru του θέματος, έχεις άποψη για τον ενδοιασμό μου?? :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Spavento είπε

Βλέπω από το excel πως συμφέρει το Γ1 της ΔΕΗ, αφού παίρνει και την συνέπεια αλλά και την έκπτωση ΚΟΤ. Διαβάζω όμως και για ΔΕΗ online με έκπτωση ΚΟΤ.. ισχύει?

το Γ1 δεν παίρνει έκπτωση συνέπειας , αλλά το 30% (ασχέτου συνέπειας) έκπτωση ΔΕΗ

το νέο online γράφει οτι παίρνει ΚΟΤ

το ποιο απο τα 2 συμφέρει εξαρτάται απο την κατανάλωσή σου (&χοντρική & επιδοτήσεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

το Γ1 δεν παίρνει έκπτωση συνέπειας , αλλά το 30% (ασχέτου συνέπειας) έκπτωση ΔΕΗ

το νέο online γράφει οτι παίρνει ΚΟΤ

το ποιο απο τα 2 συμφέρει εξαρτάται απο την κατανάλωσή σου (&χοντρική & επιδοτήσεις)

 

Κατανάλωση είμαστε μεταξύ 160 - 200 kwh/ μήνα. Έχω επισυνάψει τον τελευταίο λογαριασμό της Protergia, για να τσεκάρεις εάν θες. Κλίνω προς το Γ1..

protergia.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

καταρχάς έχεις ΚΟΤ ?

Εγκρίθηκε προχθές η αίτηση μας, οπότε τώρα που τυχαίνει να λήγει το συμβόλαιο με την Protergia, θα αλλάξω σε ΔΕΗ μάλλον με ΚΟΤ-Β. Νομίζω πως φθηνότερο θα μου βγει το Γ1 (τώρα με τις επιδοτήσεις), το οποίο δεν έχει και δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spavento είπε

Εγκρίθηκε προχθές η αίτηση μας, οπότε τώρα που τυχαίνει να λήγει το συμβόλαιο με την Protergia, θα αλλάξω σε ΔΕΗ μάλλον με ΚΟΤ-Β.

ρώτα (γραπτώς) αν στο ΚΟΤ πρόγραμμα που έχει και θα μπεις αυτόματα , μήπως μπορείς να φύγεις άμεσα (αν έχει δέσμευση δηλαδή)

3 λεπτά πριν, Spavento είπε

Νομίζω πως φθηνότερο θα μου βγει το Γ1 (τώρα με τις επιδοτήσεις), το οποίο δεν έχει και δέσμευση.

ναι αλλά να παρακολουθείς συνεχώς τι παίζει με επιδοτήσεις και χοντρική . Κάποια στιγμή το χρέος απο τις επιδοτήσεις θα φτάσει σε μη διαχειρίσιμα επίπεδα , αν και τιμολόγια ΚΟΤ πιστεύω οτι θα προσπαθήσουν να τα προστατέψουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Spavento είπε

Εγκρίθηκε προχθές η αίτηση μας, οπότε τώρα που τυχαίνει να λήγει το συμβόλαιο με την Protergia, θα αλλάξω σε ΔΕΗ μάλλον με ΚΟΤ-Β. Νομίζω πως φθηνότερο θα μου βγει το Γ1 (τώρα με τις επιδοτήσεις), το οποίο δεν έχει και δέσμευση.

Eπίσης όταν πας ΔΕΗ θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση στο ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής (θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο). Επίσης αν η αίτηση ΚΟΤ στη ΔΕΗ προηγηθεί της νέας φορολογικής δήλωσης, τότε θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση ΚΟΤ με τα νέα φορολογικά στοιχεία (θα ανακοινωθεί προθεσμία). Αν γνωρίζεις να κάνεις μόνος σου τις αιτήσεις στο ΗΔΙΚΑ καλώς, αλλιώς αν πηγαίνεις σε λογιστη και τον πληρώνεις κάθε φορά που κάνεις αίτηση ΚΟΤ, τότε ίσως είναι προτιμότερο να κάνεις τη φορολογική δήλωση πριν κάνεις την αίτηση ΚΟΤ στην ΔΕΗ. Εκτός κι αν δε δικαιούσαι ΚΟΤ με τα νέα φορολογικά στοιχεία, οπότε σ'αυτή τη περίπτωση σε συμφέρει να εξαντλήσεις το ΚΟΤ με τα παλιά φορολογικά στοιχεία. Πολύ απλά έτσι; 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eπίσης όταν πας ΔΕΗ θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση στο ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής (θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο). Επίσης αν αίτηση ΚΟΤ στη ΔΕΗ προηγηθεί της νέας φορολογικής δήλωσης, τότε θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση ΚΟΤ με τα νέα φορολογικά στοιχεία (θα ανακοινωθεί προθεσμία). Αν γνωρίζεις να κάνεις μόνος σου τις αιτήσεις στο ΗΔΙΚΑ καλώς, αλλιώς αν πηγαίνεις σε λογιστη και τον πληρώνεις κάθε φορά που κάνεις αίτηση ΚΟΤ, τότε ίσως είναι προτιμότερο να κάνεις τη φορολογική δήλωση πριν κάνεις την αίτηση ΚΟΤ στην ΔΕΗ. Εκτός κι αν δε δικαιούσαι ΚΟΤ με τα νέα φορολογικά στοιχεία, οπότε σ'αυτή τη περίπτωση σε συμφέρει να εξαντλήσεις το ΚΟΤ με τα παλιά φορολογικά στοιχεία. Πολύ απλά έτσι; 😄

Κι όμως κατάλαβα! :D :D Γνωρίζω να κάνω την αίτηση μόνος μου, οπότε μια χαρα. Σκέφτομαι, μήπως να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση, και να κάνω πρώτα αλλαγή σε ΔΕΗ?

Μήπως έτσι αποφύγω και την δέσμευση του νέου συμβολαίου της Protergia. Και με το που ενεργοποιηθεί η παροχή, να κάνω αλλαγή σε ΚΟΤ στην ΔΕΗ... ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spavento είπε

Κι όμως κατάλαβα! :D :D Γνωρίζω να κάνω την αίτηση μόνος μου, οπότε μια χαρα. Σκέφτομαι, μήπως να ακυρώσω την τρέχουσα αίτηση, και να κάνω πρώτα αλλαγή σε ΔΕΗ?

Μήπως έτσι αποφύγω και την δέσμευση του νέου συμβολαίου της Protergia. Και με το που ενεργοποιηθεί η παροχή, να κάνω αλλαγή σε ΚΟΤ στην ΔΕΗ... ε?

Η τρέχουσα αίτηση ΚΟΤ σε συμφέρει γιατί πληρώνεις λιγότερα στη protergia. Επίσης όπως είπε ο korakios αν έχεις ΚΟΤ μάλλον δικαιούσε να φύγεις απ'τη protergia αζημίως (ουσιαστικά δεν ισχύει η δέσμευση). Ρώτησε το στο chat για να έχεις την απάντηση γραπτώς (στείλε αντίγραφο της συνομιλίας στο email σου).

Όταν κάνεις την αίτηση της ΔΕΗ θα πας εδώ και θα πατάς τον αριθμό κάθε μέρα https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ Όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά, θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο αυτόματα στην αναζήτηση, οπότε θα είσαι έτοιμος να κάνεις αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός ΔΕΗ myHome Online Ν ΚΟΤ B (αλλαγή παρόχου) και έχω δυο επισημάνσεις για διευκρίνιση:

1) Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα - δικαιούχος ΚΟΤ Β , δεν δίνεται ΤΕΜ; (είναι πρώτη κατοικία)

2) Έγινε κατανάλωση 250 /kWh ημέρα & 100 /kWh νύκτα. Στις χρεώσεις δεν έγινε διαχωρισμός 250 x 0,17 και 100 x 0,13 όπως έπρεπε βάσει προγράμματος αλλά μια ενιαία χρέωση 350 x 0,17.

Σε επικοινωνία με τη ΔΕΗ ανέφεραν ότι αν η κατανάλωση είναι κάτω από 280  /kWh γίνεται ενιαία χρέωση και ότι το γράφει στους όρους!

Είναι λόγος για καταγγελία της σύμβασης, καθώς δεν ανεφέρεται πουθενά τέτοιος όρος στο συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Valerios7 είπε

Πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός ΔΕΗ myHome Online Ν ΚΟΤ B (αλλαγή παρόχου) και έχω δυο επισημάνσεις για διευκρίνιση:

1) Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα - δικαιούχος ΚΟΤ Β , δεν δίνεται ΤΕΜ; (είναι πρώτη κατοικία)

2) Έγινε κατανάλωση 250 /kWh ημέρα & 100 /kWh νύκτα. Στις χρεώσεις δεν έγινε διαχωρισμός 250 x 0,17 και 100 x 0,13 όπως έπρεπε βάσει προγράμματος αλλά μια ενιαία χρέωση 350 x 0,17.

Σε επικοινωνία με τη ΔΕΗ ανέφεραν ότι αν η κατανάλωση είναι κάτω από 280  /kWh γίνεται ενιαία χρέωση και ότι το γράφει στους όρους!

Είναι λόγος για καταγγελία της σύμβασης, καθώς δεν ανεφέρεται πουθενά τέτοιος όρος στο συμβόλαιο;

Tα σταθερά τιμολόγια δε παίρνουν πλέον επιδότηση (για ένα 4μηνο μόνο έδωσαν 0.02Ε/kwh)

Το ΚΟΤ τιμολογείται στην αρχική τιμή του προγράμματος, αυτό υπάρχει σε ΦΕΚ που έχει ψηφιστεί απ'το κράτος...

Αν έχεις πχ όριο ΚΟΤ 1600kw το 4μηνο και κάψεις ημερήσιο 1500kw και νυχτερικό 500kw, θα χρεωθείς (1600kw ημερήσιο μείον ΚΟΤ) + 400 νυχτερινό χωρίς ΚΟΤ

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...