Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω τη βοήθεια σας πριν μπλεχτω στον λαβύρινθο της ΔΕΗ. 

Το 2017 ήμουν φαντάρος και ως εκ τούτου οι γονείς μου με δήλωσαν ως φιλοξενουμενο μέλος στο πατρικό μου. Απολύθηκα τον Αύγουστο και από τον Νοέμβριο και εξής έχω ως κύρια κατοικία σπίτι στο οποίο είμαι ενοικιαστής.

Στη φορολογική μου δήλωση φαίνεται ότι ως το Οκτώβριο ήμουν φιλοξενούμενος και από τον Νοέμβριο και μετά ενοικιαστής. Και τα 2 ακίνητα φαίνονται κανονικά. 

Μπαίνω λοιπον σήμερα να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ και απορρίπτεται αυτόματα διότι λέει ότι δεν δικαιούμαι ΚΟΤ ως φιλοξενουμενο μέλος. 

Δεν ενημερώνεται το σύστημα για αλλαγή διαμονής / ιδιοκτησίας μέσα στο ίδιο έτος; Έως και σήμερα ενοικιαζω κανονικά και πληρώνω ΔΕΗ στο όνομα μου. 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει στο εάν δικαιούμαι ΚΟΤ βάσει των παραπάνω στοιχείων; 

Πρέπει να πάω στη ΔΕΗ με τη δήλωση μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Έκανα και εγώ την αίτηση και εγκρίθηκε

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η προηγούμενη που είχε εγκριθει ακυρώθηκε από μόνη της. Αναφέρομαι σε αυτή που κάναμε την προηγούμενη φορά τον Μάρτιο κάπου κει

Έγινε και σε εσάς αυτο?

Ναι και έτσι γίνεται. Την παλιά την βγάζει σαν ακυρωμένη. Μάλλον γι' αυτό είπαν πως θα ισχύει μέχρι τις 30 Νοέμβρη η "παλιά" αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μου βγαζει : Πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του αριθμού παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.
ειμαι με δωρεαν παραχωρηση σε σπιτι   απο την μητερα μου !
η δεη ειναι στο ονομα του παππου μου(εχει πεθανει) .θελει να αλλαξω την δεη στο ονομα μου για να παρω το ΚΟΤ δηλαδη?
και απο οτι γνωριζω θελει 100-150 ευρω για την αλλαγη η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημερα!Στον αριθμο παροχης μπαινουν ολα τα ψηφια εκτος απο το τελευταιο?

Καλημέρα. Ναι έτσι ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Chris_saxo vts είπε

Ναι και έτσι γίνεται. Την παλιά την βγάζει σαν ακυρωμένη. Μάλλον γι' αυτό είπαν πως θα ισχύει μέχρι τις 30 Νοέμβρη η "παλιά" αίτηση.

Δεν νομίζω να έχω κανένα θέμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Δεν νομίζω να έχω κανένα θέμα? 

Όχι. Κάνεις κανονικά νέα αίτηση. Δεν πειράζεις τίποτα άλλο!

Αφού σου εγκρίθηκε είσαι κομπλέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Chris_saxo vts είπε

Όχι. Κάνεις κανονικά νέα αίτηση. Δεν πειράζεις τίποτα άλλο!

Αφού σου εγκρίθηκε είσαι κομπλέ!!

Ναι έκανα καινούργια απλά ακυρώθηκε η παλιά που εγκριθεί με την φορολογικη δήλωση του προηγούμενου έτους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Μπαίνω λοιπον σήμερα να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ και απορρίπτεται αυτόματα διότι λέει ότι δεν δικαιούμαι ΚΟΤ ως φιλοξενουμενο μέλος. 

Δεν ενημερώνεται το σύστημα για αλλαγή διαμονής / ιδιοκτησίας μέσα στο ίδιο έτος; Έως και σήμερα ενοικιαζω κανονικά και πληρώνω ΔΕΗ στο όνομα μου. 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει στο εάν δικαιούμαι ΚΟΤ βάσει των παραπάνω στοιχείων; 

Πρέπει να πάω στη ΔΕΗ με τη δήλωση μου; 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Με βγάζει φιλοξενούμενο στον πατρικό μου, που ήμουν μέχρι πέρυσι το Μάιο. Μάλλον πρέπει να ενημερωθεί ο Δήμος πρώτα; Μήπως έχει κάποιος γνώση αυτού; του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NIKOSKURT είπε

παιδες μου βγαζει : Πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του αριθμού παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.
ειμαι με δωρεαν παραχωρηση σε σπιτι   απο την μητερα μου !
η δεη ειναι στο ονομα του παππου μου(εχει πεθανει) .θελει να αλλαξω την δεη στο ονομα μου για να παρω το ΚΟΤ δηλαδη?
και απο οτι γνωριζω θελει 100-150 ευρω για την αλλαγη η κανω λαθος?

Πως θα πάρεις το ρεύμα απο την στιγμή που δηλώνεις δωρεάν παραχώρηση; Θες να φύγεις απο δωρεάν παραχώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NIKOSKURT είπε

παιδες μου βγαζει : Πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του αριθμού παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.
ειμαι με δωρεαν παραχωρηση σε σπιτι   απο την μητερα μου !
η δεη ειναι στο ονομα του παππου μου(εχει πεθανει) .θελει να αλλαξω την δεη στο ονομα μου για να παρω το ΚΟΤ δηλαδη?
και απο οτι γνωριζω θελει 100-150 ευρω για την αλλαγη η κανω λαθος?

Nαι, πρεπει να ειναι στο ονομα σου η στης συζυγου(αν υπαρχει).

Κοστος ΥΔΕ 30-40 ευρω +ΦΠΑ

Και 130 ευρω κερατιατικα στη ΔΕΗ γιατι λεει καποιοι δεν πληρωνουν κλπ παραμυθακια...(Παλιοτερα η εγγυηση ηταν μακραν χαμηλοτερη...)

Σε ενα χρονο παντως θα τα κανεις αποσβεση τα λεφτα αυτα, οποτε συμφερει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν εγκριθει η αιτηση σημερα απο ποτε αρχιζει να ισχυει(το κοτ)?

Επισης οι 1400ΚΒ ειναι μαζι ημερησιο και νυχτερινο η μπορεις να καταναλωσεις περισσοτερο νυχτερινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Επισης οι 1400ΚΒ ειναι μαζι ημερησιο και νυχτερινο η μπορεις να καταναλωσεις περισσοτερο νυχτερινο?

Eιναι μαζι ημερησιο και νυχτερινο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη για την υποβολή αιτήσεων ένταξης στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (Κ.Ο.Τ.) με βάση τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια του φορολογικού έτους 2017.

Υπενθυμίζεται ότι την υποχρέωση υποβολής νέας αίτησης έχουν και όσοι έχουν ενταχθεί στο Κ.Ο.Τ. κατά το παρελθόν, προκειμένου να αξιολογηθεί εκ νέου η υπαγωγή τους, με βάση τα στοιχεία του φορολογικού έτους 2017.

Όσοι δεν πληρούν πλέον τα κριτήρια ένταξης θα μπορούν να αξιοποιούν το Κ.Ο.Τ. μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2018, οπότε και θα έχει παρέλθει ένας μήνας (όπως προβλέπει ο νόμος) από την λήξη της προθεσμίας για την υποβολή δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων σε όλη τη χώρα (μετά και την παράταση μέχρι την 30η Οκτωβρίου για τις πυρόπληκτες περιοχές).

Δηλαδή, μετά και την παράταση μέχρι την 30η Οκτωβρίου για τις πυρόπληκτες περιοχές, εάν και μέχρι 30/11/2018 δεν έχετε υποβάλλει εκ νέου αίτηση, τότε αυτόματα απεντάσσεσθε από το ΚΟΤ (από 01/12/2018) ακόμη και αν πληροίτε τις προϋποθέσεις για κάποια κατηγορία.

Η εφαρμογή θα συνεχίσει να δέχεται αιτήσεις ένταξης στο ΚΟΤ και μετά την 30η Νοεμβρίου 2018

---

Προσέξτε καλά και μη βιαστείτε να υποβάλλεται νέα αίτηση αν υποψιάζεστε ότι μπορεί να μην πληρείτε τα εισοδηματικά κριτήρια.

1) Με το που εισέλθετε και κάνετε νέα υποβολή αίτησης αυτόματα ακυρώνεται η παλιά από το σύστημα και η πληροφορία αυτή μπορεί να μεταφερθεί στη ΔΕΗ. Αν δεν εγκριθεί άμεσα νέα αίτηση πιθανόν να απενταχθείτε από το ΚΟΤ πολύ νωρίτερα από 01/12/2018.

2) Κοιτάξτε καλά το εκκαθαριστικό σας (ΠΡΑΞΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ - ΦΟΡ. ETOΣ 2017) στον πινάκα Δ. ANAΛYΣH EIΣOΔHMATΩN, EKΠTΩΣEΩN AΠO TO EIΣOΔHMA, MEIΩΣEΩN ΦOPΩN..., KTΛ.

Στο ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ προστίθενται και τα ΑΥΤΟΤ. ΦΟΡΟΛ. ΠΟΣΑ... ΚΤΛ. οπότε εύκολα μπορείτε να βγείτε εκτός με το που θα εισέλθετε στο σύστημα χωρίς καν να αποθηκεύσετε την αίτηση.

Επεξ/σία από anti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...