Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, rus είπε

Ποιος κοσμος? Εννοεις ο κοσμος που είναι στο κοινωνικο, δηλαδή μετα και απ τα νεα αυστηροτερα κριτηρια (κι εμενα με πεταξε εξω) καποιοι λιγοι

Το αν κάποιοι βγήκαν εκτός είναι άλλο θέμα.

 

9 ώρες πριν, rus είπε

Πρεπει να συνεχισεις να επιδιωκεις νυχτερινη καταναλωση αν κινδυνεύεις να βγεις εξω απο το οριο των κιλοβατωρων.

Το όριο των 1.700KWh (στην περίπτωσή μου) συμπεριλαμβάνει και το Νυχτερινό. Εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι ισχύει πλέον.

Σιγά μη σε αφήνουν εντός ΚΟΤ με 1.700KWh για το Ημερήσιο, συν εκείνες του Νυχτερινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα... Μιλαμε για το συνολο της καταναλωσης μαζι... Ημερησιο και νυχτερινο...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Το όριο των 1.700KWh (στην περίπτωσή μου) συμπεριλαμβάνει και το Νυχτερινό. Εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι ισχύει πλέον.

Nαι αυτο ισχυει το εχω γραψει και σε αλλο ποστ, αλλο λεω, αν βγεις από το οριο, δηλαδη κανεις >1700 τοτε θα σε συμφερει να υπαρχουν πολλες  νυχτερινες κιλοβατώρες.

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Το αν κάποιοι βγήκαν εκτός είναι άλλο θέμα.

Το οτι πολλοι βγηκαν το ανεφερα για να τονισω ότι αυτοι που εχουν κοινωνικο είναι πλεον λιγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Nαι αυτο ισχυει το εχω γραψει και σε αλλο ποστ, αλλο λεω, αν βγεις από το οριο, δηλαδη κανεις >1700 τοτε θα σε συμφερει να υπαρχουν πολλες  νυχτερινες κιλοβατώρες

Υπό αυτή την έννοια ΟΚ, έχει κάποιο νόημα.

Αλλά εμένα που δεν παίζει να πλησιάσω το όριο, μ' ενδιαφέρει να δω πώς θα προσαρμόσω τις ανάγκες μου.

Οπότε, αφού καταλήξαμε στο ότι έχει γίνει εξίσωση Ημερήσιου-Νυχτερινού, εγώ συγκεκριμένα παύω να προγραμματίζω πλυντήρια κ.λπ. βάσει νυχτερινού και τα βάζω ξεκάθαρα όταν με βολεύει.

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν ξέρω τι παίζει πλέον με τις λοιπές χρεώσεις στο ΚΟΤ, και αν εξακολουθεί να με συμφέρει να «φορτώνω» το Νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο κοινωνικο τιμολογιο Β (τωρα μπηκα)   και με νυχτερινο  συμφερει να φυγεις απο ΔΕΗ; η ειναι ιδια τιμη σε ολους?

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας για το....φως! Για άτομο της οικογένειας μου. 

Δεν γνωρίζω πολλά διότι εμένα προσωπικά δεν μου είχε ερθει ποτέ κάτι τέτοιο.
Λοιπόν τον Αύγουστο 2018 ήρθε ένας ΈΝΑΝΤΙ που έγραφε 209 ευρώ (υπάρχουν και προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά, γιαυτό τόσο υψηλά). 


Τώρα αναμένονταν ένας Εκκαθαριστικός να έρθει καθώς τον Ιούνιο έλεγε ο τότε Εκκαθαριστκός πως θα γίνει καταμέτρηση στις 18 Οκτωβρίου. Ήρθε σήμερα ένας λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 24 Οκτωβρίου και χαρακτηρισμένος ως ΕΚΤΑΚΤΟΣ με ποσό ....220 ευρώ! Περίμενα να ήταν παραπάνω. Στην αρχή θεωρησα πως έχει κάποια σχέση με το ότι υπάρχουν γενικά χρέη και ότι θέλουν να κόψουν το ρεύμα (έχει προθεσμία εως 16 νοεμβρη και κάτω γραφει το κλασσικο πως επικειται διακοπη και πως εχει δρομολογηθει ηδη με προηγουμενο λογαριασμό σας, το κλασσικο κειμένακι δηλαδη, βεβαια το ιδιο εγραφε και στο προηγούμενο - αλήθεια λέτε να το ΚΟΨΟΥΝ????? Σκοπευει παντως εως τότε 16 νοεμβρη δηλαδη να δώσει 50 εως 70 ευρώ, τι λέτε θα κοπεί οπως αναφέρει η - 2η πια - προειδοποίηση??)

Τελικα μπηκα στην ΔΕΗ και ειδα πως το Εκτακτο αφορά αλλαγες και οχι χρεη. Στην πισω οψη στα ΔΙΑΦΟΡΑ γραφει "Διόρθωση" για τον λογαριασμο του Αυγουστου (καθως αναφερει την περιοδο Ιουνιου-Αυγουστου) και διπλα λεει μειον 32 ευρω πανω κατω. Μάλλον γιαυτό δεν ήρθε τόσο υψηλά όσο περιμέναμε, ε? 

Θελω ομως να ξερω εαν αυτος ο λογαριασμος ειναι ταυτοχρονα και ο Εκκαθαριστικος!
Δεν τον αναγραφει πουθενα (ουτε διπλα ή κατω απ την φραση Ο λογαριασμός σας συνοπτικά) αλλά αναγραφει ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΦΛΕΒΑΡΗ 2019 ενώ γραφει και την καταναλωση ηλεκτρικης ενργειας ητοι 170 κιλοβατ. Συνεκτιμώντας αυτά οπως και τον μήνα που ηρθε συν πισω στις χρεωσεις που εχει και τον ΕΦΚ (που χρεωνεται επι των Εκκαθαριστικών συνηθως), υποθέτω αυτος είναι ο Εκκαθαριστικος. Τι λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για μία απάντηση/επιβεβαιωση στα ερωτήματα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σημαντικο απ τη διακριση εναντι/εκκαθαριστικου ειναι πως το ποσο που σου γραφει είναι αυτο που χρωστας και πρεπει να πληρωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Neoss είπε

Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας για το....φως! Για άτομο της οικογένειας μου. 

Δεν γνωρίζω πολλά διότι εμένα προσωπικά δεν μου είχε ερθει ποτέ κάτι τέτοιο.
Λοιπόν τον Αύγουστο 2018 ήρθε ένας ΈΝΑΝΤΙ που έγραφε 209 ευρώ (υπάρχουν και προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά, γιαυτό τόσο υψηλά). 


Τώρα αναμένονταν ένας Εκκαθαριστικός να έρθει καθώς τον Ιούνιο έλεγε ο τότε Εκκαθαριστκός πως θα γίνει καταμέτρηση στις 18 Οκτωβρίου. Ήρθε σήμερα ένας λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 24 Οκτωβρίου και χαρακτηρισμένος ως ΕΚΤΑΚΤΟΣ με ποσό ....220 ευρώ! Περίμενα να ήταν παραπάνω. Στην αρχή θεωρησα πως έχει κάποια σχέση με το ότι υπάρχουν γενικά χρέη και ότι θέλουν να κόψουν το ρεύμα (έχει προθεσμία εως 16 νοεμβρη και κάτω γραφει το κλασσικο πως επικειται διακοπη και πως εχει δρομολογηθει ηδη με προηγουμενο λογαριασμό σας, το κλασσικο κειμένακι δηλαδη, βεβαια το ιδιο εγραφε και στο προηγούμενο - αλήθεια λέτε να το ΚΟΨΟΥΝ????? Σκοπευει παντως εως τότε 16 νοεμβρη δηλαδη να δώσει 50 εως 70 ευρώ, τι λέτε θα κοπεί οπως αναφέρει η - 2η πια - προειδοποίηση??)

Τελικα μπηκα στην ΔΕΗ και ειδα πως το Εκτακτο αφορά αλλαγες και οχι χρεη. Στην πισω οψη στα ΔΙΑΦΟΡΑ γραφει "Διόρθωση" για τον λογαριασμο του Αυγουστου (καθως αναφερει την περιοδο Ιουνιου-Αυγουστου) και διπλα λεει μειον 32 ευρω πανω κατω. Μάλλον γιαυτό δεν ήρθε τόσο υψηλά όσο περιμέναμε, ε? 

Θελω ομως να ξερω εαν αυτος ο λογαριασμος ειναι ταυτοχρονα και ο Εκκαθαριστικος!
Δεν τον αναγραφει πουθενα (ουτε διπλα ή κατω απ την φραση Ο λογαριασμός σας συνοπτικά) αλλά αναγραφει ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΦΛΕΒΑΡΗ 2019 ενώ γραφει και την καταναλωση ηλεκτρικης ενργειας ητοι 170 κιλοβατ. Συνεκτιμώντας αυτά οπως και τον μήνα που ηρθε συν πισω στις χρεωσεις που εχει και τον ΕΦΚ (που χρεωνεται επι των Εκκαθαριστικών συνηθως), υποθέτω αυτος είναι ο Εκκαθαριστικος. Τι λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για μία απάντηση/επιβεβαιωση στα ερωτήματα μου!

Δεν το κοβουν αυτους τους μηνες, αλλα για τον Εκτακτο (με την δικη μου εμπειρια) να ξερεις οτι δεν ειναι ο εκκαθαριστικος,θα ερθει κ εκκαθαριστικος.Συγκεκριμενα στις αρχες του ετους, που ειχε γινει η αλλαγη για ΚΟΤ, δεν μου ειχε ερθει λογαριασμος για κανα τετραμηνο και μου ηρθε ο εκτακτος 5/6 και ο εκκαθαριστικος 28/6(κανονικη ημερομηνια εκδοσεων)....

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έχει να μου έρθει εκκαθαριστικος από τον προηγούμενο Φλεβάρη. Όλοι είναι έκτακτοι, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Αυτό έγινε μετα την ένταξη μου στο κοτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rus είπε

Πιο σημαντικο απ τη διακριση εναντι/εκκαθαριστικου ειναι πως το ποσο που σου γραφει είναι αυτο που χρωστας και πρεπει να πληρωθει.

Καλα αυτο παγκοσμιως νομιζω ισχυει, προτεραιοτητα εχουν τα χρωστούμενα 😆
Ενταξει μαυτη τη λογικη, 209 ειναι απ τα 220. Αδυνατον να δοθούν. Οπως και παλαιοτερα μια φορα παλι.
Σαφως πιο σημαντικό αλλά παιζει και αυτο το ρολο του ωστε να ξες ποιο ειναι το τελικό ποσό. Σε θρεντ που ανοιξα (μιας και εδω ειναι για ΚΟΤ περισσοτερο) απ οτι λενε μαλλον εκκαθαριστικος ειναι κ απλα ηρθαν σε αλλη ημερομηνια απ την στιγμη δε, που γραφει και την καταναλωση ρευματος οπως προαναεφερε στο αρχικό σχόλιο.

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Εμένα έχει να μου έρθει εκκαθαριστικος από τον προηγούμενο Φλεβάρη. Όλοι είναι έκτακτοι, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Αυτό έγινε μετα την ένταξη μου στο κοτ. 

Ωχ πανε στην ΔΕΗ να ρωτησεις. Θα ερθουν τιποτα μαζεμενα. Εμενα πριν καμια 5ετια ή 4ετια ετυχε να ερθει ενας εκκαθαριστικος Οκτωβρη και ο επομενος...Ιουνιο μαζεμενος! Μου ειχαν πει εγινε λαθος και τον Φλεβαρη που μας περασε δεν εγινε καταμετρηση....και αντε να τον πληρωσεις, σχεδον 400 ευρω ηταν. Μονο κανα 2 εναντι μικροι ειχαν ερθει σε ολο αυτο το διαστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλα αυτο παγκοσμιως νομιζω ισχυει, προτεραιοτητα εχουν τα χρωστούμενα 😆
Ενταξει μαυτη τη λογικη, 209 ειναι απ τα 220. Αδυνατον να δοθούν. Οπως και παλαιοτερα μια φορα παλι.
Σαφως πιο σημαντικό αλλά παιζει και αυτο το ρολο του ωστε να ξες ποιο ειναι το τελικό ποσό. Σε θρεντ που ανοιξα (μιας και εδω ειναι για ΚΟΤ περισσοτερο) απ οτι λενε μαλλον εκκαθαριστικος ειναι κ απλα ηρθαν σε αλλη ημερομηνια απ την στιγμη δε, που γραφει και την καταναλωση ρευματος οπως προαναεφερε στο αρχικό σχόλιο.

Αυτό που σου γραφει από κατω είναι και το τελικο μεχρι στιγμης ποσο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rus είπε

Αυτό που σου γραφει από κατω είναι και το τελικο μεχρι στιγμης ποσο :)

Καλά αυτό ναι, το γραφει αλλωστε πως ειναι το συνολικό ποσό....η ερωτηση ετσι και αλλιως άλλη ηταν εαν θα ακολουθουσε και κιαλλο..ραβασακι. Απ οτι φαινεται ειναι εκκαθ αλλά απο βδομαδα τωρα αμα ειναι θα ρωτησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλά αυτό ναι, το γραφει αλλωστε πως ειναι το συνολικό ποσό....η ερωτηση ετσι και αλλιως άλλη ηταν εαν θα ακολουθουσε και κιαλλο..ραβασακι. Απ οτι φαινεται ειναι εκκαθ αλλά απο βδομαδα τωρα αμα ειναι θα ρωτησει. 

Ε όχι βεβαια, τι άλλο ραβασακι? Αυτά είναι που χρωστας, είναι δυνατον μετα απο λιγες μερες να ερθει άλλο χαρτι  με αλλα χρεη?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...