Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, anti είπε

 

Προσέξτε καλά και μη βιαστείτε να υποβάλλεται νέα αίτηση αν υποψιάζεστε ότι μπορεί να μην πληρείτε τα εισοδηματικά κριτήρια.

1) Με το που εισέλθετε και κάνετε νέα υποβολή αίτησης αυτόματα ακυρώνεται η παλιά από το σύστημα και η πληροφορία αυτή μπορεί να μεταφερθεί στη ΔΕΗ. Αν δεν εγκριθεί άμεσα νέα αίτηση πιθανόν να ενταχθείτε από το ΚΟΤ πολύ νωρίτερα από 01/12/2018.

Eννοεις "πιθανον να απενταχθειτε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας, πρώτη φορά βλέπω την έκπτωση κοτ Α στον λογαριασμό μου και ξαφνιάστηκα γιατί η κατανάλωση είναι πάντα 1000 κιλοβατώρες μεγαλύτερη του ορίου. Τι συμβαίνει; (2600-3000 κιλοβατώρες) 

Επίσης αν βάλω νυχτερινό πώς θα υπολογίζεται με το κότ Α; (στο νυχτερινό προβλέπω κατανάλωση 700 κιλοβατώρες το 4μηνο. 

Επίσης αν καταχωρώ την ένδειξη του μετρητή και έρχεται συνέχεια εκκαθαριστικός υπάρχει διαφορά στις χρεώσεις; 

Εδώ ο λογαριασμός. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Screenshot_2018-08-15-14-31-32-721_cn.wps.moffice_eng.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Teots20 είπε

Επίσης αν βάλω νυχτερινό πώς θα υπολογίζεται με το κότ Α; (στο νυχτερινό προβλέπω κατανάλωση 700 κιλοβατώρες το 4μηνο. 

Δεν υπαρχει διαφορά, οι κιλοβατώρες του νυχτερινου θα υπολογιζονται στην ιδια μειωμενη τιμη με αυτες του ημερησιου.

2480 κιλοβατώρες ξοδεψες?! Ποσο ειναι το οριο σου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2018 στις 4:56 ΜΜ, rus είπε

Δεν υπαρχει διαφορά, οι κιλοβατώρες του νυχτερινου θα υπολογιζονται στην ιδια μειωμενη τιμη με αυτες του ημερησιου.

2480 κιλοβατώρες ξοδεψες?! Ποσο ειναι το οριο σου?

1600 γράφει για όριο και λέει αν δεν υπερβείτε τα όρια της μέσης κατανάλωσης θα τιμολογηθειτε με το κοινωνικό τιμολόγιο. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός του Δεκεμβρίου έλεγε το ίδιο αλλά η χρέωση ήταν 3000kwh * 0,10252, μόνο αυτό. 300 ευρώ ρεύμα και άλλα 300 ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Δεν ξέρω τι άλλαξε. Είχε έρθει και έκτακτος τον Ιούνιο με χαμηλότερη πάλι τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.deddie.gr/el/upiresies/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi

 

Αναφορά σε κείμενο

γ. η συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση (ημερήσια 120 ημερών) βάσει καταμετρημένων ενδείξεων δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης όπως ορίζονται για κάθε δικαιούχο. Εάν υπάρχει υπέρβαση των τετραμηνιαίων αυτών ορίων κατανάλωσης τότε: 

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο, 

ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης. 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι αν σε κάποιο τετράμηνο ξεφύγεις λίγο πάλι έχεις έκπτωση, αν ξεφύγεις σε δύο τότε στην κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τωρα εβαλε κοτ ο  φιλος, πότε προλαβαν να τσεκαρουν τη "μεση τετραμηνιαια καταναλωση σε ετησια κυλιομενη βαση"? Εκτος αν τα εδωσαν προκαταβολικα και μετα το ετος θα τα παρουν πισω αν δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2018 στις 12:04 ΜΜ, johnnyman είπε

Oλα καλα!Εγκριθηκε και η δικια μας!Ευχαριστω!

που ακριβως φενεται οτι εγκρίθηκε? εγω δεν βλεπω καποιο πεδιο να λει εγκρίθηκε η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Simon_says είπε

που ακριβως φενεται οτι εγκρίθηκε? εγω δεν βλεπω καποιο πεδιο να λει εγκρίθηκε η οχι

Αν την υποβαλετε σου βγαζει αν εχει εγκριθει(και ποσο ειναι οι δωρεαν ΚΒ) αν οχι το γιατι(λογω τεκμηριων/εισοδηματος/περιουσιας).

κοτ.jpg

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει καταφέρει πότε κανείς να πιάσει γραμμή στο τηλέφωνο που έχουν στη σελίδα της ΗΔΙΚΑ για το κοινωνικό τιμολόγιο; Αν έχει κάποιος ερωτήσεις που αλλού μπορεί να απευθυνθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.ηθελα να ρωτησω-ειχα κανει αιτηση για το κοτ τον απριλη αλλα στην φορολογικη μου δηλωση δεν θυμαμαι να ειχε καποιο κουτακι γι αυτο...πρεπει να ξανακανω αιτηση μετα τη φορολογικη δηλωση? ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα

προσπαθώ να κάνω login στην σελίδα για το ΚΟΤ και από το πρωί μου νγάζει το μήνυμα 

Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο λάθος κατά την εκτέλεση της τελευταίας εργασίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγο

ξέρει κανείς κάτι ;

ευχαριστώ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, TManolis99 είπε

παιδιά καλησπέρα

προσπαθώ να κάνω login στην σελίδα για το ΚΟΤ και από το πρωί μου νγάζει το μήνυμα 

Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο λάθος κατά την εκτέλεση της τελευταίας εργασίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγο

ξέρει κανείς κάτι ;

ευχαριστώ...

Μια χαρα δουλευει

https://www.idika.gr/kot/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...