Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. . Έχω βαλει κοινωνικό τιμολόγιο. Η αιτηση εγκριθηκε πριν κάποιες εβδομάδες.

Έχω κοινωνικό τιμολόγιο;

Τι παίζει με τους έναντι λογαριασμούς; 

Να βάλω μέτρηση για να πάρω εκκαθαριστικό πάνω στο δίμηνο αντί για έναντι ή θα μπλέξω;

Ps: Δεν έχω ΔΕΗ(το 120αρι που μου ζηταγε για αλλαγη ονόματος μου φάνηκε κάπως) αλλά φαντάζομαι ισχύει το ίδιο. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα... Θα σου ερθει ο λογαριασμος... Δες ποτε ειναι η μετρηση...  Περασε η Δεδδηε για να παρει την ενδειξη;; Τα ιδια χρηματα περιπου ζητανε ολες οι εταιρειες...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ΚΟΤ-β με όριο 1700 κιλοβατώρες και νυχτερινό. Να βάζω πλυντήρια κλπ στο νυχτερινό ωράριο; Δεδομένου ότι έχει ίδια χρέωση για ΚΟΤ πρωί βράδυ. Τον χειμώνα με την θέρμανση θα τις ξεπερνάω σίγουρα τις 2000+.

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι.

Μπορεί στα χαρτιά να έχει εξισωθεί η τιμή κιλοβατώρας μεταξύ ημερήσιου και νυχτερινού στο ΚΟΤ Β, αλλά λογικά οι λοιπές χρεώσεις δε θα είναι ίδιες.

Φαντάζομαι ότι εξακολουθεί να συμφέρει να χρησιμοποιούμε το νυχτερινό.

Αν τις ξεπεράσεις δεν έχω καταλάβει τι θα γίνει πλέον. Θα σε πετάξει εκτός; Θα πληρώσεις το συγκεκριμένο λογαριασμό με τιμές οικιακού;  Θα πληρώσεις μόνο τις έξτρα κιλοβατώρες με τιμές οικιακού; Νομίζω το πρώτο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, greekparot είπε

Εχω ΚΟΤ-β με όριο 1700 κιλοβατώρες και νυχτερινό. Να βάζω πλυντήρια κλπ στο νυχτερινό ωράριο; Δεδομένου ότι έχει ίδια χρέωση για ΚΟΤ πρωί βράδυ. Τον χειμώνα με την θέρμανση θα τις ξεπερνάω σίγουρα τις 2000+.

Αν στο 4μηνο κανεις <1700 δεν εχει σημασια αν βαζεις συσκευες στο νυχτερινο ωραριο(τιμη κιλοβατώρας 0,0496€). Αν ομως τις ξεπερασεις, αυτές που ξεπερασες θα τιμολογηθουν με νυχτερινο(0,0661€), ετσι εγινε σε μενα δηλαδή.

Βεβαια αν αυτές που ξεπερασες είναι πχ. 300 αλλα εσυ εκανες μονο 200 νυχτερινες, τοτε λογικα οι 100 θα πανε με το κανονικο (0,0946€).

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω τιμολογιο Γ1ν Ν και ΚΟΤ Β,συμφέρει να αλλάξω παροχο ή οχι ?

Με μια υποτιθέμενη έκπτωση  πρωτη φορα -31 ευρω και πληρώνω ΠΑΝΤΑ στην ωρα μου,δεν ειδα κάποια φανερή διαφορα,τα ιδια πληρώνω.

Με δουλεύουν?....τι προτείνετε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2018 στις 9:09 ΜΜ, tsr250 είπε

Εγω που εχω τιμολογιο Γ1ν Ν και ΚΟΤ Β,συμφέρει να αλλάξω παροχο ή οχι ?

Με μια υποτιθέμενη έκπτωση  πρωτη φορα -31 ευρω και πληρώνω ΠΑΝΤΑ στην ωρα μου,δεν ειδα κάποια φανερή διαφορα,τα ιδια πληρώνω.

Με δουλεύουν?....τι προτείνετε ρε παιδια?

ΔΕΗ εισαι? Η εκπτωση εγινε το καλοκαιρι και γραφτηκε στα Διάφορα?

Καλά και στους ιδιωτες μην περιμενεις μεγάλη διαφορά στον λογαριασμό. Τις ευκολίες της ΔΕΗς τυπου περνανε κατι μηνες κ μετα πληρωνεις δεν τις κανουν ευκολα ειναι λιγο πιο αυστηροι (αλλα οχι και εντελως). Ισως ναναι 1 εως 5% πιο φθηνες. Συγγενης μου που πηγε σε ιδιωτικη αυτο μου ειπε χαρακτηριστικα στα 100 ευρω αμα γλιτωσε 5-6 ευρω. Δεν ξερω βεβαια γενικα ποιες εταιριες τι παιζει τι

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2018 στις 7:47 ΠΜ, phanispal είπε

Μπορεί κανείς άραγε να υπολογίσει πόσα θα βγάλουν αυτούς τους μήνες που οι τιμολογήσεις θα γίνονται με τιμές Οικιακού;

 

 

Επεξ/σία από herc--stav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 10:26 ΜΜ, baskon είπε

(Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. . Έχω βαλει κοινωνικό τιμολόγιο. Η αιτηση εγκριθηκε πριν κάποιες εβδομάδες.

Έχω κοινωνικό τιμολόγιο;

Τι παίζει με τους έναντι λογαριασμούς; 

Να βάλω μέτρηση για να πάρω εκκαθαριστικό πάνω στο δίμηνο αντί για έναντι ή θα μπλέξω;

Ps: Δεν έχω ΔΕΗ(το 120αρι που μου ζηταγε για αλλαγη ονόματος μου φάνηκε κάπως) αλλά φαντάζομαι ισχύει το ίδιο. 

Γιατι να μπλεξεις;;;;!!!!!Εγω  με ΚΟΤ παντα στελνω μετρησεις για να μην εχω κοτσανες εναντι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται;είμαι στο ΚΟΤ εδώ και χρόνια Έκανα ξανά αίτηση 10 Αυγούστου.εγκριθηκε..Πρεπει τώρα να ξανακάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, herc--stav είπε

Παιδιά καλησπέρα!Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται;είμαι στο ΚΟΤ εδώ και χρόνια Έκανα ξανά αίτηση 10 Αυγούστου.εγκριθηκε..Πρεπει τώρα να ξανακάνω;

Καλησπερα... Δεν χρειαζεται να ξανακανεις... Σου εχει ερθει ο λογαριασμος καθολου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να σας ρωτησω κατι ειχα κανονικο τιμολογιο και νυχτερινο  μαζι στις 7 νοεμβριου εγκριθηκε η αιτηση στο κοινωνικο τιμολογιο Α λογω κεα δεν μπορω να καταλαβω ομως πως θα ερθει ο νεος λογαριασμος δηλαδη  απο τη μερα που εγκριθηκε η εκπτωση θα λαβω την εκπτωση και οι προηγουμενες μερες θα μου ερθουν κανονικα χρεωμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...