Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, rus είπε

To oριο των κιλοβατωρων ανα νοικοκυριο το γνωριζω φυσικα, αυτο που ρωτησα είναι εάν σε λογ/σμο που εχει εν μερει κοινωνικο όπως τωρα συμβαινει με τον  τρεχοντα δικο μου, τι γινεται με τα ορια, ισχυουν κανονικα σα να ειχα πληρες κοινωνικο?

Συγνωμη αλλα δεν ρωτησες αυτο,  εκφραστηκες πολυ διαφορετικα στα προηγουμενα ποστ και δεν εδινες καθολου αυτο το νοημα που ξεκαθαριζεις τωρα μετα απο τοση ωρα.

10 ώρες πριν, rus είπε

Mετρηση δε στελνω ποτε. Προσεξε τωρα, γιατι εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις τι λεω. Oταν πληρωσεις εγκαίρως έναν εκκαθαριστικο τοτε στον επομενο εναντι παιρνεις εκπττωση 15%. Ο εναντι λοιπον αυτος που θα επαιρνα την εκπτωση είναι αυτος που βλεπεις στη πρωτη φωτο. Δεν τιθεται θεμα  διημερου 1-2/12, ο τρεχων λογ/σμος μου αφορα το 4μηνο 4/10-4/2 αρα αν είναι όπως τα ειπαμε οι 2 απο τους 4 μηνες εχουν τιμολογηση κοινωνικου.

Ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα που προσπαθω να σου εξηγησω, γιατι εγω τα καταλαβαινω και τα γνωριζω αρκετα καλα.

1)Ο τρεχων λογαριασμος σου ΕΝΑΝΤΙ  αφορα 4/10-2/12 που το βλεπεις το τετραμηνο;;;;;;;;;Οταν με το καλο βγει κ ο επομενος σε δυο μηνες τα λεμε.....

2)Πως θα παρεις φιλε μου την εκπτωση οταν πληρωνεις εκκαθαριστικο 3/8-3/10 (διαστημα στο οποιο εισαι στο κοτ) και στον τωρινο εναντι εισαι ΠΑΛΙ εντος κοτ (εκτος δυο ημερων);;;;;Εξηγησε μου να καταλαβω!!!!Στο εξηγησα ΠΟΛΛΑΚΙΣ βγηκες απο το κοτ 1/12 οποτε μεχρι και τις 30/11 ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ!!!!!!!Εκτος και αν δεν γνωριζεις οτι την εκπτωση ΔΕΝ την δικαιουνται οι των μειωμενων τιμολογιων οπως ειναι το κοτ.....

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chsam είπε

Συγνωμη αλλα δεν ρωτησες αυτο,  εκφραστηκες πολυ διαφορετικα στα προηγουμενα ποστ και δεν εδινες καθολου αυτο το νοημα που ξεκαθαριζεις τωρα μετα απο τοση ωρα.

Oχι, το ιδιο λεω σε όλα τα ποστς.

3 ώρες πριν, chsam είπε

Ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα που προσπαθω να σου εξηγησω, γιατι εγω τα καταλαβαινω και τα γνωριζω αρκετα καλα.

Ναι, αλλα το θεμα ειναι να καταλαβαινεις και τι ρωταω.

3 ώρες πριν, chsam είπε

1)Ο τρεχων λογαριασμος σου ΕΝΑΝΤΙ  αφορα 4/10-2/12 που το βλεπεις το τετραμηνο;;;;;;;;;Οταν με το καλο βγει κ ο επομενος σε δυο μηνες τα λεμε.....

2)Πως θα παρεις φιλε μου την εκπτωση οταν πληρωνεις εκκαθαριστικο 3/8-3/10 (διαστημα στο οποιο εισαι στο κοτ) και στον τωρινο εναντι εισαι ΠΑΛΙ εντος κοτ (εκτος δυο ημερων);;;;;Εξηγησε μου να καταλαβω!!!!Στο εξηγησα ΠΟΛΛΑΚΙΣ βγηκες απο το κοτ 1/12 οποτε μεχρι και τις 30/11 ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ!!!!!!!Εκτος και αν δεν γνωριζεις οτι την εκπτωση ΔΕΝ την δικαιουνται οι των μειωμενων τιμολογιων οπως ειναι το κοτ.....

1) Aκριβως, είναι εναντι και βαζουν ενα τυχαιο ποσο. Δεν ειναι απαραιτητο να τον πληρωσεις. Αν πληρωσεις εγκαιρως τον  4μηνο εκκαθαριστικο τοτε στον επομενο εναντι σου βαζουν εκπτωση 15% επι της αξιας ρευματος.

2) Μα αυτό ειπα κι εγω, δε δικαιούμαι την εκπτωση επειδή πηρα κοτ αλλα σημειωσα ότι προκειται για εν μερει κοτ, δηλαδή μονο οι 2 από τους 4 μηνες εχουν κοτ.

Φυσικα αυτό μενει να το δουμε ότι οντως ειναι ετσι στον εκκαθαριστικο που θα λάβω περ.4/2. Εντωμεταξύ όπως βλεπεις ο εναντι μου δεν αναφερει πανω "ΚΟΤ Β", παρα μονο γραφει το οριο των 1600 κιλοβατωρων.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει λιγες μερες που ξεφυτρωσαν μερικα δημοσιευματα σε ειδησεογραφικα σαιτ οτι πρεπει να ξανακανουμε αιτησεις για ΚΟΤ επειδη αλλαξαν καποια κριτηρια, ακομα και αυτοι που εχουμε εγκριθει και παιρνουμε ηδη. Εγω ειχα κανει αιτηση Αυγουστο η οποια εγκριθηκε και εχω την εκπτωση εδω και καιρο.

Σημερα που μπηκα στην εφαρμογη δεν ειδα καποια ακυρωση ή προτροπή για να κανω αιτηση αλλα ουτε και καποια πληροφορηση για προθεσμιες ή πότε λήγει το ΚΟΤ που ηδη παιρνω. Εχει ιδεα κανεις τι πρεπει να κανουμε; Ισως ακυρωση της υπαρχουσας και δημιουργια νεας; Απο προθεσμιες ξερει κανεις τπτ;

Ανατροπή στο οικιακό τιμολόγιο: Αλλάζουν οι κατηγορίες δικαιούχων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρηκα αυτο,δε ξερω αν βοηθαει,ειναι χθεσινο αρθρο

Απο οτι καταλαβα θα ξαναχρειαστει με τις νεες φορολογικες δηλωσεις τοτε να γινει ξανα αιτηση

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/dei-koinoniko-oikiako-timologio-ti-ischyei-gia-nees-aitiseis-amp-diastayroseis/

Επεξ/σία από ougxar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ougxar είπε

Βρηκα αυτο,δε ξερω αν βοηθαει,ειναι χθεσινο αρθρο

Απο οτι καταλαβα θα ξαναχρειαστει με τις νεες φορολογικες δηλωσεις τοτε να γινει ξανα αιτηση

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/dei-koinoniko-oikiako-timologio-ti-ischyei-gia-nees-aitiseis-amp-diastayroseis/

Mπερδεμενα τα λεει, και γιατι αναφερει την περασμενη ημρ/νια 30/11/18?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/239266/koinoniko-timologio-kot-allazoun-oi-katigories-dikaioyxon-ta-vimata-gia-tin-ypovoli-aitisis

Αναφορά σε κείμενο

Νέα αίτηση θα πρέπει να υποβάλουν ακόμη και όσοι είναι ήδη δικαιούχοι τα διαστήματα που ανακοινώνει το Υπουργείο κάθε χρόνο

 

Προφανώς όταν έρθει η ώρα για νέα αίτηση θα ανακοινωθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστα νεα, εκπτωση-μαμουθ λεει προσφερει η δεη για οσους επιλεξουν να λαμβανουν μονο ηλεκτρονικα το λογ/σμο τους, ένα ολοκληρο ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Ευχαριστα νεα, εκπτωση-μαμουθ λεει προσφερει η δεη για οσους επιλεξουν να λαμβανουν μονο ηλεκτρονικα το λογ/σμο τους, ένα ολοκληρο ευρω!

Και καταργεί το 15%

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/business-news/240901/dei-erxontai-afksiseis-sta-timologia-petsokovoun-kai-tin-ekptosi-15-gia-tous-synepeis

 

Εδώ είναι να τους κατεβάσεις ότι υπάρχει, όχι μόνο από το χριστιανικό φάσμα θεοτήτων και αγίων αλλά και από το ισλαμικό, το βουδιστικό, το δωδεκαθεϊκό κτλ΄π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Πιεζουν οι αλλοι παροχοι να καταργηθει η εκπτωση αυτη... Για να παρουν αυτοι τους πελατες...  Ισως να μην γινει  τωρα...Ετσι και αλλιως  θα γινουν  αυξησεις το 2019... Λογω οτι αυξανεται και το κοστος λογω λιγνιτη και ΟΤΣ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο λογαριασμο το γραφει καθαρα για το ποτε κανεις αιτηση για το ΚΟΤ..

Μολις ληξει η προθεσμια υποβολης φορολογικων δηλωσεων..

Δηλαδη καλο Ιουνιο -Ιουλιο

 

κοτ.JPG

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Υποτιθεται φετος οι δηλωσεις θα ανοιξουν  ειπαν περιπου στον Μαρτιο... Αρα θα κλεισουν μαλλον  Ιουνιο-Ιουλιο....

υποτιθεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

υποτιθεται

Το θεμα φετος ειναι το ποτε θα γινουν οι εκλογες; Ποια περιοδος... Μαρτιο, Μαιο, Οκτωβριο.... Πολλα παιζουν... 

Εξαλου  θα πιεζουν και οι ξενοι μετα την συμφωνια να γινουν γρηγορα οι εκλογες γιατι δεν συμφερει  την Ελλαδα  οικονομικα  οπως ειμαστε να εχουμε παρατεταμενη χρονια εκλογων...

Αυτο αναφερουν και οι μεγαλοι οικοι του εξωτερικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...