Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dannie είπε

ΟΧΙ.Αυτο αφορα την καταναλωση του κανονικου ρευματος(στο νυχτερινο μπορεις να κανεις χρηση οσο θελεις).

15 ώρες πριν, MikeJ είπε

(Οι νυχτερινές δε μετράνε στο όριο του κοινωνικού)

Ειστε σιγουροι?? Αρα οσοι ξεπερνουν στανταρ το οριο των κιλοβατωρων του κοινωνικου, βαζουν νυχτερινο οποτε οι κιλοβατωρες τους μοιράζονται και δε το ξεπερνουν πλεον. 

15 ώρες πριν, MikeJ είπε

To κοινωνικό έχει χαμηλότερη χρέωση κιλοβατώρας από το νυχτερινό ( Τουλάχιστον πριν τις αλλαγές, γιατί τώρα περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς γίνεται)

Οπότε εγώ στο προηγούμενο σπίτι που είχα και τα 2 και χαμηλή κατανάλωση, δε με σύμφερε γιατί τις κιλοβατώρες του νυχτερινού τις πλήρωνα παραπάνω. Θα ήταν καλύτερο να μην είχα νυχτερινό.

Απλά το νυχτερινό μπορεί δυνητικά να βγει σε καλό και σε κάποιον που έχει κοινωνικό και  έχει κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί αν ξεπερνούσες τις κιλοβατώρες ορίου κοινωνικού μετά τις χρεωνόσουν σαν κανονικές, ενώ με το νυχτερινό κέρδιζες στο ότι αρκετές κιλοβατώρες μέτραγαν εκεί και άρα ήταν πιο δύσκολο να ξεπεράσεις το όριο (Οι νυχτερινές δε μετράνε στο όριο του κοινωνικού) και άρα να πληρώσεις κανονική τιμή.

Το νυχτερινο(8 ωρες το 24ωρο) χρεωνει τη κιλοβατωρα 6,6 λεπτα αντι για 9,4 του ημερησιου, συν καποιες ελαφρύνσεις στις ρυθμιζομενες χρεωσεις απ ότι διαβαζω. Δε καταλάβαινω λοιπον πως γινεται καποιον να μην τον συμφερει οπως λετε εσυ και ο φιλος Dannie. Aν ξεπερασεις το οριο του κοινωνικου, θα  επηρεαστουν οι κιλοβατωρες του νυχτερινου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν ξανω λαθος το οριο των κιλοβατωρων ειμαι το συνολο νυχτερινου και ημερησιου.Απλα αλλαζει η χρεωση στο νχτερινι .Με επιφυλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, rus said:

Ειστε σιγουροι?? Αρα οσοι ξεπερνουν στανταρ το οριο των κιλοβατωρων του κοινωνικου, βαζουν νυχτερινο οποτε οι κιλοβατωρες τους μοιράζονται και δε το ξεπερνουν πλεον. 

Το νυχτερινο(8 ωρες το 24ωρο) χρεωνει τη κιλοβατωρα 6,6 λεπτα αντι για 9,4 του ημερησιου, συν καποιες ελαφρύνσεις στις ρυθμιζομενες χρεωσεις απ ότι διαβαζω. Δε καταλάβαινω λοιπον πως γινεται καποιον να μην τον συμφερει οπως λετε εσυ και ο φιλος Dannie. Aν ξεπερασεις το οριο του κοινωνικου, θα  επηρεαστουν οι κιλοβατωρες του νυχτερινου?

Κοίτα όπως είπα μιλάω με βάση το παλαιό σύστημα καθώς δεν έχω μελετήσει τις αλλαγές που έγιναν, πάντως για το πριν είμαι σίγουρος καθώς το είχα ψάξει αρκετά.

Οπότε αφού τη κιλοβατώρα του κοινωνικού τη πλήρωνα κάπου στα 0,034 που είναι αρκετά πιο κάτω από τα 0,066 του νυχτερινού και εφόσον ήμουν εντός ορίου , εμένα προσωπικά δε με σύμφερε το γεγονός ότι είχα νυχτερινό. Πληρώνεις και ξεχωριστό πάγιο για τα δύο.

Από την άλλη επειδή στο κοινωνικό μετρούσαν μόνο ότι κάψεις στο ημερήσιο καθότι το νυχτερινό δεν εντασσόταν στο κοινωνικό (ούτε σε χρεώσεις αλλά ούτε και σε υπολογισμό ορίου), υπό συνθήκες σε σύμφερε να έχεις και τα δύο (Με τις συνθήκες να είναι ότι Α) Έχεις κατανάλωση μεγαλύτερη του ορίου για κοινωνικό Β) Μπορείς να καις αρκετές από τις κιλοβατώρες σου τη νύχτα στο νυχτερινό.)

Για παράδειγμα ,

Έστω ότι το όριο είναι 1200 κιλοβατώρες το τετράμηνο στο κοινωνικό και εσύ κάψεις 1500,  Αν δεν έχεις νυχτερινό θα πληρώσεις τις 1200 με κοινωνικό και τις άλλες 300 με κανονικό (που τσούζει γιατί είναι ακριβό). Αντίθετα αν είχες και νυχτερινό παράλληλα και είχες κάψει 1150 στο ημερήσιο (κοινωνικό) και 350 στο νυχτερινό , τότε θα πλήρωνες κανονικά τις 1150 με κοινωνικό (καθώς εντός ορίου) και τις 350 με νυχτερινό (που είναι πιο ακριβό από κοινωνικό αλλά πιο φθηνό από κανονικό). Οπότε εκεί θα σε σύμφερε. το να έχεις και τα δύο σε σχέση με το να είχες μόνο κοινωνικό.

Άλλα ξαναλέω, μπορεί να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στο νέο σύστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, MikeJ είπε

Οπότε αφού τη κιλοβατώρα του κοινωνικού τη πλήρωνα κάπου στα 0,034 που είναι αρκετά πιο κάτω από τα 0,066 του νυχτερινού και εφόσον ήμουν εντός ορίου , εμένα προσωπικά δε με σύμφερε το γεγονός ότι είχα νυχτερινό.

Ετσι οπως το λες ναι, αλλα το κοινωνικο σου δινει μια στανταρ τιμη ανα κιλοβατωρα ή μόνο σου κανει εκπτωση?

Το ΚΟΤ.Α λεει σου δινει εκπτωση 0,075€/κιλοβατωρα και το ΚΟΤ.Β εκπτωση 0,045€. Δηλαδη ειτε ημερησιο ειτε νυχτερινο αυτή θα ειναι η εκπτωση επι της κιλοβατωρας. Ετσι ελπιζω δηλαδη.

18 ώρες πριν, MikeJ είπε

Έστω ότι το όριο είναι 1200 κιλοβατώρες το τετράμηνο στο κοινωνικό και εσύ κάψεις 1500,  Αν δεν έχεις νυχτερινό θα πληρώσεις τις 1200 με κοινωνικό και τις άλλες 300 με κανονικό

Όχι φιλε μου, δεν ηταν ετσι τα πραγματα. Και μια κιλοβατωρα να περνουσες το οριο εχανες εξ ολοκληρου την εκπτωση, δεν την εχανες μονο στο τμημα των κιλοβατωρων που ξεπερασες. Γιαυτο το λογο αλλωστε εγω δεν ειχα βαλει κοινωνικο τοσο καιρο, γιατι ημουν παντα πανω απο το οριο. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εκκαθαριστικός και τελευταίος λογαριασμός ΚΟΤ/Α. Χρέωση κιλοβατώρας 0,03489€ με την έκπτωση. Χρέωση νυχτερινής κιλοβατώρας 0,06610€. Ποτέ δεν γινόταν έκπτωση στο νυχτερινό τιμολόγιο με το προηγούμενο σύστημα,για αυτό συμφερε να κάνεις κατανάλωση με το ημερήσιο. Για αυτό αν δείτε το νυχτερινό που υποτίθεται το βάζεις για οικονομία είναι σχεδόν η διπλάσια τιμή. 

Για το αν γινόταν στο σύνολο η έκπτωση η την έχανες,δεν γνωρίζω γιατί δεν είχα περάσει ποτέ τις 1000-1200. 

Επίσης δεν γνωρίζω τι θα γίνεται με το νέο σύστημα γιατί όπως έγραψα στην αρχή, δεν είμαι πλέον δικαιούχος λόγω φιλοξενούμενου. Θα κάνω σχεδόν όλες τις λειτουργίες του σπιτιού με το νυχτερινό και εμείς να είμαστε καλά,γιατί αυτοί θέλουν να μας τρελάνουν. Άλλαξα όλες τις λάμπες με led έβγαλα τα μηχανήματα που δεν χρησιμοποιώ από το stand buy,και προχωράμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να έχει αλλάξει η τιμολογιακή πολιτική στο νέο ΚΟΤ.

Με το παλιό (απλή κατηγορία) ίσχυε ότι σου έδινε περιθώριο να κάψεις έως 800kWh ημερήσιου, αλλά δε θυμάμαι ποιο ήταν το όριο συνολικά αν είχες και νυχτερινό.

Κι εγώ πριν ενταχτώ στο προηγούμενο ΚΟΤ και το ψάξω ενδελεχώς, θεωρούσα ότι από εκεί που έβαζα πλυντήρια πιάτων και ρούχων με το νυχτερινό, θα με συνέφερε περισσότερο να τα βάζω με το ημερήσιο, αλλά δεν ίσχυε, τουλάχιστον για μένα, αφού γενικά παίζω γύρω στις 1.000kWh/τετράμηνο, οπότε θα έβγαινα απ' το ΚΟΤ. Και τελικά συνέχισα να βάζω τα πλυντήρια με το νυχτερινό.

Τώρα βλέπω ότι έχουν αλλάξει οι kWh ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων που απαρτίζουν το νοικοκυριό, και δε βλέπω πουθενά κάποια αναφορά στο νυχτερινό. Πάντως το θεωρώ δύσκολο να γίνεται ξεχωριστή χρέωση για το νυχτερινό, και να σου δίνει τη δυνατότητα να κάψεις από 1.400kWh (μονοπρόσωπο) και πάνω, και σε αυτές τις 1.400 να εννοεί μόνο το ημερήσιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, notist είπε

Εκκαθαριστικός και τελευταίος λογαριασμός ΚΟΤ/Α. Χρέωση κιλοβατώρας 0,03489€ με την έκπτωση. Χρέωση νυχτερινής κιλοβατώρας 0,06610€. Ποτέ δεν γινόταν έκπτωση στο νυχτερινό τιμολόγιο με το προηγούμενο σύστημα,για αυτό συμφερε να κάνεις κατανάλωση με το ημερήσιο. Για αυτό αν δείτε το νυχτερινό που υποτίθεται το βάζεις για οικονομία είναι σχεδόν η διπλάσια τιμή.  

Ναι με το ΚΟΤ.Α(που αφορα τους πολυ απορους), με το ΚΟΤ.Β τι γινεται? Ισως χρεωνεται πανω από 0,066€.

Επισης πρεπει να ξερουμε τι παιζει με τις Ρυθμιζομενες Χρεωσεις στα ΚΟΤ. Στο νυχτερικο απ ότι λενε καποιες απο αυτές μηδενίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει ρε παιδιά,πότε θα εκδοθούν οι λογαριασμοί για το κοινωνικό τιμολόγιο;;;Από 23/1 έχει να μου εκδοθεί λογαριασμός,θα έρθει μαζαμενος κανένας αστρονομικός και θα έχουμε λιποθυμίες...Τι στο διάολο κανουνε,έχει κανείς καμιά ενημέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σημερα εκδοθηκε ο εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την προτεργεια. Μου γραφει επανω οικιακος Κ.Ο.Τ.Β πως θα δω τωρα την εκπτωση τι πρεπει να κοιταξω;

Αυτα μου εχουν χρεωσει :  Χρέωση Ημερ. Ενέργειας: 958x0,09430€/kWh=90,34 €

                                               : Χρέωση Νυχτ. Ενέργειας: 222x0,0661€/kWh=14,67 €

 

 

Επεξ/σία από teodgeor
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2018 στις 8:20 ΜΜ, teodgeor είπε

καλησπερα σημερα εκδοθηκε ο εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την προτεργεια. Μου γραφει επανω οικιακος Κ.Ο.Τ.Β πως θα δω τωρα την εκπτωση τι πρεπει να κοιταξω;

Αυτα μου εχουν χρεωσει :  Χρέωση Ημερ. Ενέργειας: 958x0,09430€/kWh=90,34 €

                                               : Χρέωση Νυχτ. Ενέργειας: 222x0,0661€/kWh=14,67 €

Αυτές όμως δεν είναι τιμές χρέωσης για το ΚΟΤ-Β που έχεις ενταχθεί.. τις βλέπω για κανονικές.

Εγω που έχω protergia & εκδόθηκε ο λογαριασμός 5 Μαΐου πάλι «έναντι» έβγαλαν (έχω ενταχθεί κ εγώ στο ΚΟΤ-Β).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. Χτες τον προσεξα τον λογαριασμο. Δικο μου λαθος, ειναι μεν εκκαθαριστικος αλλα για 50 μερες μεχρι τη μερα που μπηκα  στο κοινωνικο γι'αυτο εχω αυτες τις χρεωσεις. Αρα στον επομενο εκκαθαριστικο θα δω λογικα την εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελαβα κι εγω το λογ/σμο με καποια καθυστερησουλα, με την ενδειξη "εκτακτος", προφανως διοτι μπηκε το κοινωνικο, και "εναντι".

Αρα πρεπει να περιμενω άλλο ενα διμηνο για να μαθω πόση είναι η τιμη της κιλοβατωρας στο κοτ.β, και αν το κοτ.β ισχυει ή οχι για τις κιλοβατώρες του νυχτερινου.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα μετά την ένταξη στο νέο κοινωνικό τιμολόγιο... 

Τελευταίος λογαριασμός ήταν τον γενναρη που ήταν έναντι.. 

Οπότε εκκρεμή ένας εκκαθαριστικός και ένας έναντι.. 

Ποιος ξέρει τι θα έρθει και πότε και θα είναι μαζεμένα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnnyman είπε

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα μετά την ένταξη στο νέο κοινωνικό τιμολόγιο... 

Τελευταίος λογαριασμός ήταν τον γενναρη που ήταν έναντι.. 

Οπότε εκκρεμή ένας εκκαθαριστικός και ένας έναντι.. 

Ποιος ξέρει τι θα έρθει και πότε και θα είναι μαζεμένα.... 

Aπ οτι φαινεται ο εκκαθαριστικος που περιμενουμε δε θα ειναι 4μηνιαιος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Aπ οτι φαινεται ο εκκαθαριστικος που περιμουμε δε θα ειναι 4μηνιαιος.

Υποτιθεται μπηκαμε κοινωνικο τιμολογιο για καλυτερα και τα γ.......ν την μανα...Τωρα οταν θα ερθει ο λογαριασμος και αδυνατεις να τον πληρωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα....

 

Ελεος με τους μαλακες που μπλεξαμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...